Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LEGO Star Wars: The Video Game

  12:01aktualizováno  22. dubna 5:14
Chcete se odreagovat ve světě Hvězdných válek? Máte zájem o nenáročnou hru, která ale pobaví? Ocenili byste projít si Epizodu I, II a III v jednou titulu? Tak to bychom vám mohli něco nabídnout.

LEGO Star Wars: The Video Game Dobře, dobře. Jsem si vědom, že název hry by mohl probudit menší rozpaky. Alespoň u starší hráčské populace. Většina (i když ne úplně všichni) z nás už asi netráví hodiny a hodiny stavěním těch nejabstraktnějších předmětů z umělohmotných kostiček jako v době svého bujarého mládí (já tedy začínal s kovovou stavebnicí Merkur). To ale neznamená, že by vás Lego Star Wars nepobavilo. Sice jde o jednoduchou arkádu, má ovšem příjemnou atmosféru a ještě příjemnější hratelnost. Cílovou skupinou budou asi mladší hráči, ale i já, který už má úctyhodných 23 let na krku, jsem se slušně pobavil.

Na nedostatek her z bohatého universa Hvězdných válek si nemůžeme stěžovat. Překvapivě ale v období, kdy celá sága vrcholí (konečně máme možnost zhlédnout Epizodu III) vycházejí spíše tituly, které se konkrétně třetího dílu až tak netýkají. Pro příklad zmiňme špičkové RPG Knights of the Old Republic 2. To se odehrává v naprosto jiném časovém úseku než celá filmová řada.

Naopak Lego Star Wars mapují první tři epizody. Máte tedy možnost si projít jak Skrytou hrozbu, tak část LEGO Star Wars: The Video Game nazvanou Klony útočí a konečně také Pomstu Sithů. Ale nemněte si ruce s představou toho, že budete u hry trávit hodiny a hodiny herního času. Každá ze sekcí obsahuje šest kapitol, jejichž dokončení zabere opravdu pár minut. To je jen dalším důkazem toho, že titul je vytvořen především pro mlaďochy. Ti jediní snad ocení to, že celou hrou projdou za jedno odpoledne. My ostatní asi tak nadšení nebudeme.

Rozdíly mezi charaktery spočívají právě v tom, že „ten dělá to a ten zase ono“.

Každá z částí má tedy šest levelů. Ty jsou uvozeny klasickým vznášejícím se písmem a krátkou animací. Překvapivě, žádná z postav nehodlá artikulovat, takže jediné, co všechny charaktery vypustí z úst jsou jen zvuky. Ty mají naznačit, co si hrdina zrovna myslí nebo co hodlá udělat (mrazivý smích atd.). Ne, že by to až tak vadilo, protože ač se mluveného slova nedočkáme, děj pochopíte hned. Filmečky jsou srozumitelné a gestikulace všech zúčastněných nekompromisně prozradí, co se vlastně děje. Mise jsou vybrány tak, aby reprezentovaly klíčové scény ze tří epizod – budete dobývat královský palác planety LEGO Star Wars: The Video Game Naboo, pokusíte se vyhrát závody kluzáků v Anakinově kůži, utkáte se s Darth Maulem i hrabětem Dooku, zúčastníte se Válek klonů, abyste nakonec sledovali přerod Anakina Skywalkera v Darth Vadera.

Obvykle nebudete hrát za jednu postavu, ale bude jich hned několik. Mezi nimi můžete libovolně přepínat. To je někdy klíčové, protože například jen R2-D2 nebo C3PO dokáží otevřít určité dveře, jen Jediové jsou schopni využít Síly k manipulaci s předměty a královna Amidala a několik dalších může útočit na dálku nebo dosáhnout vyšších pozic pomocí harpuny. Rozdíly mezi charaktery spočívají právě v tom, že „ten dělá to a ten zase ono“. Vše je samozřejmě co nejvíce zjednodušeno, aby sedmiletým dětem nehrozilo nervové zhroucení, ale právě tato triviálnost je příjemnou změnou i pro staršího pařana. Pokud by vás zajímalo, jakých dalších postav se ujmete, tak je jich několik desítek (nechte se překvapit). Některé získáte díky postupu hrou, další nakoupíte (stejně jako množství dalších bonusů) v jakési mezilevelové kantýně. Určitě vás potěší, že si užijete legraci i s mistrem Yodou, který se sice nezdá, ale jak dokázal v Epizodě II., i přes svou malou výšku je to machr :).

LEGO Star Wars: The Video Game Pořád jsem, ale nevysvětlil, proč v názvu figuruje výraz „Lego“. Jednoduše proto, že veškeré prostředí i postavy jakoby umělohmotnému legu z krabice vypadly. Asi se nervózně vrtíte, protože to asi jako přílišný klad neberete. Jenže, pokud na to zapomenete a necháte se unést nábojem Hvězdných válek, užijete si stejně jako u Star Wars titulů, které takovým zpracováním nedisponují. Myslím, že za chvíli vám bude „plastový“ Obi-Wan Kennobi stejně sympatický jako ten pravý.

Lego Star Wars nelze brát až tak vážně. K tomu vás navádí i samotná hra.

Hraní jako takové je průzračně jednoduché. Buďto likvidujete nepřátele (pozor, klidně můžete zranit i své spolubojovníky) nebo skáčete a skáčete (a není to jen přes kaluže). Obojí je vcelku zábavné. Jistě, nelze očekávat ultrasložitá komba, ale i tak provádějí postavičky celkem líbivé kousky. Speciálně pak ty, kterým se u pasu pohupuje světelný meč. Někdy narazíte také na hádanku, ale protože důležité předměty se samovolně zvýrazní, není reálné, že se někde déle zdržíte. Zpestřením jsou už zmíněné závody kluzáků, ale také budete řídit různé bojové lodi. Vaším cílem bude zničení startující lodi LEGO Star Wars: The Video Game Obchodní federace, ale také se ocitnete v bitvě, která odstartuje Pomstu Sithů.

Pokud se vám zrovna nezadaří a váš svěřenec zemře (rozpadne se na menší kousky), pak to není nic fatálního, protože za okamžik už je zase čilý a připravený na vaše rozkazy. Jestliže zklamete v boji, ocitnete se na místě, kde jste opustili plastický svět. Pakliže je ale zničena vaše vesmírná loď nebo kluzák, pak musíte začít od nejbližšího checkpointu (ukládání je automatické). Ani tak to ale není nic stresujícího, protože můžete své štěstí a schopnosti zkoušet jak vám bude libo. Nejste omezeni počtem životů.

Hudební motivy jsou, jak je u her z prostředí Star Wars obvyklé, přebrány z filmových předloh. Jinak si to snad ani nedokážeme představit. To platí i pro některé zvuky (svištění světelných mečů atd.). S hodnocením grafiky už je to horší. Rozhodně není špatná, ale její infantilnost a „legovost“ asi není pro každého. Dětem možná učaruje roztomilost některých charakterů, ale standardní hráč nad patnáct asi nebude obdivovat klasické ruce kruhového tvaru. Lego Star Wars nelze brát až tak vážně. K tomu vás navádí i samotná hra. Je zpestřená o několik vtípků a nadhled je znát na každém kroku. Ne, že by šlo přímo o parodii, ale některé okamžiky legrační jsou.

Složité = zábavné?

Stále častěji propukají diskuse na téma, zda je lineárnost ve hrách chybou. Já osobně se domnívám, že ne. Linearita mi nevadí. Naopak jestli mě něco znervózní, pak je to několikahodinové bloumání po levelech, aniž by bylo jasné, co dál. Na jedné straně to prodlužuje herní čas, ale současně také snižuje množství zábavy. A co si myslíte vy? Těšíme se na vaše názory v diskusi.

LEGO Star Wars: The Video Game Vynést závěrečný verdikt nebude jednoduché. Pokud bychom Lego Star Wars srovnávali s ostatními tituly pro děti, mohli bychom bez ostychu prohlásit, že jde o jeden z nejpovedenějších projektů pro nejmladší. Jestliže bychom se na hru dívali pohledem dospělých, pár much bychom našli. Je to například nepříjemná délka (krátkost) nebo dětinská grafika. To druhé ovšem nelze považovat za chybu. Alespoň ne, pokud si uvědomíme cílovou skupinu. Samotný herní princip je zábavný a chytlavý pro všechny věkové stupně. Nestyďte se si hru vyzkoušet. Přece jen, už to, že máte doma některou z konzolí dokazuje, že někde uvnitř vás se stále ukrývá ten malý spratek, který bral ostatním lopatičky a bořil bábovky :).

LEGO Star Wars: The Video Game
Výrobce/Vydavatel Traveller's Tales/Eidos
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 65 kB
Verdikt: Zábavná arkáda, která je určená pro mladší publikum, ale užijí si ji i mnohem starší hráči.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:


Témata: Merkur, Xbox

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...Najdete na iDNES.cz