Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lemmings - zachraňte je všechny

  12:00aktualizováno  9. března 11:47
Hry s hloupoučkými lumíky patřily svého času k tomu nejoriginálnějšímu a nejlepšímu, co jsme mohli hrát. Doba se ovšem mění, ale Lemmings, jak se zdá, zůstávají stejní.

Lemmings Hned v úvodu se musíme přiznat, že vývojářské studio Team 17 nemáme příliš v lásce. Je tomu totiž již poměrně dost let zpátky, co tato firma dělala nezpochybnitelné herní skvosty pro tehdejší systémy, zatímco dnes se ze všech sil snaží úporně recyklovat již jen legendární sérii Worms, která má svá nejlepší léta rovněž již pěkně dlouho za sebou. I když abychom Teamu 17 zase až přespříliš nekřivdili: nově se nyní snaží recyklovat neméně legendární Lemmings.

Přenosné herní platformy jsou obecně pro nejrůznější logické rychlíky jako stvořené, takže by Lemmings na PSP měli být jednoznačnou trefou do černého, ovšem otázkou zůstává, zdali jsou slavní Lemings vlastně logickým rychlíkem. Základní idea se nezměnila, a tudíž je jasná: na obrazovku vám narukuje několik lumíků, kteří chvíli nepostojí a neustále někam jdou či lezou a vaším úkolem je z nabídky „řemesel“ či „funkcí“ úkolovat vybrané lumíky tak, abyste jich minimálně požadovaný počet dokázali vmanévrovat k východu z daného levelu. Lemmings

Kdyby vám byla zdejší nabídka málo, můžete se vrhnout na tvorbu vlastních levelů.

Na okraji propasti tak kupříkladu zadáte jednomu z nich za úkol, aby ostatní zastavil, aby do propsati nepopadali, a ostatní lumíci se tak po „konzultaci“ s ním otočí a mašírují zase zpátky na druhou stranu. Z každého lumíka se tak mimo jiné může stát kupříkladu bombometčík, jenž vcelku logicky pokládá bomby, jejichž výbuchy mohou otevřít nové cesty dál. Jindy přijde vhod mu zadat aby začal hrabat nebo kopat do země a třeba při překonávání výškových rozdílů pomůže zedník, jenž postaví schůdky, a pakliže je potřeba překonat rozdíl většího ražení, můžete lumíky vybavit deštníkem sloužícím coby padák, nebo naopak horolezeckou přilbou, aby při lezení do výšek přežili i případný pád do písku a mohli tak ještě spatřit svou rodnou vísku.

Lemmings Elementem, který ovšem drží tuto hru na hranici mezi klasickou logickou hrou a logickým rychlíkem, je její tempo. Levely sice jsou časově omezené a občas bude potřeba fungovat zatraceně rychle, ale rozhodně se nedá říci, že by to byla kdovíjaká akce. Lumíci se totiž pohybují konstantním tempem a i když se dá celkové dění na displeji urychlit „přetáčením dopředu“ občas se nějaké zívnutí dostaví. Je to s podivem, ale nic moc na tom nespraví ani možnost ukončit level po zachránění požadovaného počtu lumíků. Celkově je to zkrátka tak trochu nuda, přestože základní koncept hry jako takový funguje velmi slušně i dnes. Možná je to ale právě tím. Základní myšlenku hry známe již pěkných pár let, nic nás tedy nepřekvapí a neohromí.

Časem vám může začíst lézt na nervy zdejší hudební doprovod

Dost zvědavi jsme po oznámení této hry byli na způsob, jakým se tvůrci vypořádají v rámci možností PSP s ovládáním. Lemmings No, není to sice bůhvíco, ale na druhou stranu je zde zvolená metoda vcelku velmi jednoduchá a účelná, nicméně samozřejmě to bude chtít chvilku tréninku. Kurzor, kterým označujete lumíky při zadávání jejich nových povolání se totiž ovládá směrovými šipkami, zatímco posouvání obrazu se děje prostřednictvím analogové páčky. To sice člověka zpočátku lehce zmate, ale na druhou stranu je zde dost a dost levelů k tomu, abyste si na to zvykli. Tím pádem asi netřeba připomínat, že je vhodné začínat úrovněmi v kategoriích s lehčí obtížností, i když jsou hned od začátku přístupné i těžší kousky. A kdyby vám i přesto byla zdejší nabídka málo, můžete se vrhnout na tvorbu levelů vlastních, za kterýmžto účelem je zde přítomen editor úrovní. Jestliže byl tedy náš dojem dosud poněkud rozpačitý, co se týče trvanlivosti, nemůžeme mít žádných námitek.

Opakování matka moudrosti

V úvodu této recenze jsme si lehce posteskli, že „sesterská“ série Worms je neustále vydávána v nových a nových verzích, přičemž se mění jen minimum z dávno daného základu. Největší změnou v posledních letech tak byl převod této série do 3D kabátu. Lemmings na tom ale nejsou ve skutečnosti o moc jinak, akorát jsme se s nimi v poslední době již docela dlouho nesetkali. Ve skutečnosti se ale jedná o jednu z nejvíce portovaných her, pokud ne přímo o tu nejportovanější. Nějaké hra s neposednými lumíky totiž vyšla snad na každém systému, na který si v souvislosti s hraním vzpomenete a najdou se dokonce i platformy, o nichž jsme popravdě řečeno snad ani ještě nikdy neslyšeli. Poměrně neznámě nám totiž zní kupříkladu takový SAM Coupé, což je anglický osmibitový počítač, nebo model TI-83, což je grafický vědecký kalkulátor od firmy Texas Instruments. A te´d tedy již došlo i na PSP.

Lemmings Těch nemůžeme mít ani k technickému zpracování, které sice nedisponuje nějakou extra kvalitou či pohledností, ale je již starou známou pravdou, že u her tohoto typu na grafice zase až tak nezáleží. Je sice pravda, že na nahrávacích obrazovkách a dalších meziherních animacích mohli grafici Teamu 17 ještě lehce zamakat, ale jednotlivé levely jsou naproti tomu ztvárněny poměrně dost líbivě, na čemž nezmění ani skutečnost, že jsou kompletně pouze dvourozměrné. Možná je trochu škoda, že se autoři nesnažili každou úroveň vtěsnat na jedinou obrazovku, jelikož by tak odpadly problémy s přivykáním na ovládání a zároveň by se zvýšila i přehlednost, ale i když tomu tak není, nejedná se o nic zásadního, co by z Lemmings dělalo jakkoli hůře hratelnou záležitost. Navíc je zde poměrně solidní možnost hru zapauzovat a celý level si znovu prohlédnout a dokonce lze v této pauze i úkolovat lumíky, což pomůže nejen v situacích, kdy je jich nakumulováno více na malém prostoru a vy potřebujete vybrat některého, který jde směrem, kterým potřebujete.

Klady a zápory

Plus Trvanlivost
Plus Tvorba vlastních levelů
Plus Roztomilá grafika

Mínus Provařený koncept
Mínus Neschopnost skutečně hodně zaujmout
Mínus Na handheldech známe akčnější i lepší logické hry

Časem vám sice může začíst lézt na nervy zdejší hudební doprovod, ale celkově se dá říci, že se v případě Lemmings jedná o vcelku slušnou záležitost, která ale do značné míry sází na léty prověřený koncept a velmi těží zejména ze skutečnosti, že dlouho vydrží. Na druhou stranu ale bohužel potvrzují tezi těch, kteří tvrdí, že na PSP vycházejí povětšinou jen předělávky toho, co jsme již znali. V neposlední řadě pak musíme připustit, že i „pitomé“ barevné kostky v šachtě dokážou poskytnout znatelně akčnější zábavu nežli noví Lemmings.

Lemmings
Výrobce/Distributor Team 17 / Sony
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: V zásadě stále to samé co před lety. velkým plusem je ovšem trvanlivost a editor vlastních levelů.
Hodnocení: 70% (info)Témata: Sony

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz