Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Levné hry - jak k nim přijít?

  12:00aktualizováno  1:16
Pokud nepatříte mezi lidi, kteří se v branži počítačových her cítí jako ryby ve vodě, možná by vás mohlo zajímat, jakými všemi způsoby se lze dostat k levným hrám a přitom nekrást. Pokud naopak k takovým lidem patříte, nic objevného pro vás pravděpodobně nemám.

Hned úvodem předesílám, že tohle není článek pro lidi, kteří se počítačovými hrami zaobírají nadprůměrně hodně či snad dokonce profesionálně. Ti všichni totiž dobře vědí, kde a jak shánět levné hry (a teď opravdu nemám na mysli warez), a tudíž nic z toho, co tady napíšu, pro ně nemůže být objevnou či přínosnou informací. Tenhle článek je primárně určen pro lidi, kteří si prostě jen hrají, maximálně ještě čtou herní magazíny, a tím pro ně interakce se světem počítačových her končí.

Tak, a po alibistickém začátku se pustíme rovnou do vyjmenovávání možností, kde a jak přijít k levným hrám. V podstatě je lze rozdělit do dvou částí - na případy, kde si koupíte hru samotnou a na případy, kdy hru dostanete jako přídavek k něčemu, co si normálně zaplatíte. Dobrým příkladem druhého přístupu je předplatné počítačových (dnes už nejen herních, ale i obecně počítačových) časopisů a koneckonců i každé jednotlivé vydání, kde se obvykle nějaká ta plná hra nachází. U ročního předplatného většiny časopisů si můžete vybrat jednu originální hru, kterou získáte jako návdavek - ta je kompletně s krabicí i manuálem a obvykle nebývá ani příliš stará. U běžných vydání pak vycházejí plné hry každý měsíc a nezřídka lze u novinových stánků pozorovat tendence k tomu, že potenciální kupec prozkoumá u kterého časopisu je přiložena jaká hra a teprve podle toho se rozhodne, který si koupí. Tyto hry pochopitelně nejsou v krabici, ani u sebe nemívají manuál a bývají obvykle o něco starší - výrobce prostě musel mít nějaký důvod k tomu, proč titul uvolnil k těmto účelům. Přesto se nedá říct, že by se v těchto vodách nedala vylovit zlatá rybka - hry jako Gabriel Knight 1, Fallout 1+2, Rage of Mages, I have no mouth and I must scream nebo Woodruf nejsou žádnými béčky a v knihovničce zasloužilých titulů by si je kdekdo vystavil rád.

Kdo nestojí o recenze a jiné informace ze světa počítačových her, ale stojí o plné hry, pro toho se vydávají časopisy jako například Game4U, kde je vždy celé číslo věnované hře, která je k časopisu přibalená (nebo spíš, k níž je přibalen časopis). V prvních dvou číslech vyšel český dungeon Brány Skeldalu plus kompletní návod, popis postav i kouzel a tak dál, a před ním strategičtí Knights & Merchants. Do příštích vydání se chystá například adventure z domácí scény Polda a budovací strategie Ceasar 2.

Další možností je návštěva prodejen počítačových her a prohlížení polic se zlevněnými a výprodejními tituly. Podle aktuálního ceníku JRC lze za snížené ceny získat například Tomb Raidera 3 (499,-) a 4 (999), Wheel of Time (499,-), Broken Sword (499,-), Dreamland (199,-) nebo Warcraft 2 (499,-). To, že poměrně nové Wheel of Time se prodává za stejnou cenu jako letitý Warcraft 2 mimochodem taky o něčem svědčí - některé staré hry prostě strčí do kapsy i o několik let mladší konkurenci. Příkladem budiž i Half-life, který se stále drží na slušných 1199,- Kč. Kromě JRC stojí za zmínku třeba ještě nabídka firmy Presto-CS Computer, kde se dají sehnat tituly jako Atlantis (398,-), Carmageddon 2 (378,-), Worms (298,-) nebo Jagged Alliance 2 (548,-). Kam až si můžou obchodníci dovolit slézt s cenami, to je otázka, ale evidentně je pro ně přijatelnější tratit méně a prodávat za nízké ceny, než tratit více a neprodat za vysokou cenu vůbec.

Kdo má z nějakého důvodu zábrany či nechuť nakupovat hry v oficiálních prodejnách, může to zkusit s inzeráty. Bazarů je všude po časopisech i internetu habaděj (chvilka pro reklamu - oddělení PC her na bonuswebáckém bazaru lze najít přímo tady) a nesháníte-li něco extra, máte velkou naději, že už to někdo jiný má a bude ochotný vám to prodat. Já sama mám s inzeráty poměrně dobrou zkušenost, tímto způsobem jsem získala hry jako Blade Runner, Phantasmagoria, Gabriel Knight 2, Under a Killing Moon, Pandora Directive, Prisoner Of Ice nebo Hell a všechny byly v pořádku bez jakýchkoliv vad. Je to samozřejmě vždycky trochu sázka do loterie, co vám kdo za vaše peníze pošle (a že se toho najde dost, čeho se obávat - od roztrhané krabice přes chybějící manuál až po poškrábané a tudíž nečitelné CDčko), ale to už si musíte rozmyslet sami, jestli jste ochotní do toho jít nebo ne. Ceny při těchto obchodech se pohybují od nuly (to v případě, že vyměňujete něco svého dohraného za něco jiného) až po částky o dvě stě, tři sta korun nižší, než v obchodě - záleží na stáří titulu a povaze prodávajícího.

Já osobně jsem největší úspěchy měla v obchodech označených velkými, obvykle oranžovými nápisy VÝPRODEJ LEVNÝCH KNIH A CD. Ve snaze najít nějakou vhodnou hru pro svého otce jsem zabrousila i do těchto prostor, kde se knihy tak neuctivě povalují na zemi vyštosované ve sloupečcích a CDčka jsou bez ladu a skladu naházená v jedné obrovské bedně. Hned v prvním obchodě jsem totiž narazila na úžasnou perlu, o které jsem si nikdy nemyslela, že by se mi někdy mohla dostat do rukou - mluvím o adventure Drowned God: Conspiracy of the Ages. Nejsem si jistá, zda se tenhle titul u nás vůbec někdy distribuoval, takže mě její nalezení potěšilo o to víc a vrcholem všeho byla cena ve výši 199,- Kč. Tahle směšná částka ve mně probudila nutkání naházet do košíčku všechny zbylé krabice a musela jsem se dlouho přemlouvat, abych je všechny neskoupila a neodnesla si je domů jako vánoční dárky pro mé přátele adventuristy.

Pozorným slíděním v těchto obchodech se dají najít i jiné věci jako například jeden z prvních adventurních počinů Revolution Software Lure of The Temptress za cenu 299,- Kč nebo tahová budovatelská strategie Deadlock 2: Shrinewars za 499,- Kč. Narozdíl od bazarů jsou hry takto zakoupené zatavené v originální fólii (tedy aspoň doufám, že JE originální) a vy si tak můžete být jistí, že CDčko nebude poškrábané a manuál ošuntělý nebo potrhaný. Jediné, na co je třeba si dát pozor, je to, v jaké jazykové mutaci se ta která hra vyskytuje. Nebudete-li totiž dost pozorní a v nadšení z titulu, který jste už dlouho sháněli, si nepřečtete text na zadní straně krabice, mohlo by se vám stát, že si sice odnesete domů vytoužený kousek, jenže v němčině nebo v horším případě (bráno vzhledem k množství znalců těchto jazyků na našem území) ve francouzštině.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz