Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Links 2001 - ze všech nejlepší

  12:00aktualizováno  23. září 2002 5:44
Poté, co uvedení předcházející verze Links LS 2000 nepřineslo nic zásadního, hráči netrpělivě očekávali první informace o připravovaném Links 2001. Z řad vývojářů přicházely informace o tom, že půjde o zcela mimořádný a generační update řady Links. A skutečnost předčila očekávání.

Microsoft Links 2001Hra je na 4 CD a plná instalace zabere na vašem disku 1.3GB! To se ovšem dá výrazně snížit ponecháním hřišť na CD a nainstalováním jen potřebných animací hráčů. Při těchto omezeních instalace zabere přibližně 450MB a to je již přijatelné.

Nejzásadnější změnu zaznamenal grafický engine hry včetně zdokonalení fyzikálního modelu. Na hřišti najdete převislé okraje bunkrů, oblé hrany, skalní oblouky a převisy. Stromy, animace hráčů, panoramata a další objekty na hřišti mají precizní antialiasing pro dokonalé vyhlazení hran a přechody mezi vrstvama. Maximální rozlišení bylo rozšířeno na 1280 x 1024 v 32 bitové grafice. Na hřištích poletují motýli, na obloze ptáci a vlají praporky na greenech. Celkové fotorealistické zobrazení s odpovídající hloubkou obrazu může ve vás ponechat dojem, že se díváte na televizní přenos. Fyzikální model patří mezi to nejlepší co v oblasti golfových simulátorů existuje (engine Links se používá i v profesionálních indoor simulátorech). V této verzi bylo zdokonaleno chování míčku po dopadu, tedy různé odrazy od terénu a jeho pohyb podle typu podkladu.

Spolu s hrou je dodáváno 14 animací hráčů, které jsou pořízeny technikou Capture Motion Video a zcela dokonale vystihují chování hráčů během hry. Animace z předcházejcích verzí Links nelze bohužel použít, takže: "Sbohem Davis Love III a Annie". Kromě již nepostradatelné legendy Arnolda Palmera přicházejí dvě hvězdy současnosti - Sergio Garcia a Annika Sorenstam. Novinkou jsou levoruké animace po kterých volala řada hráčů. Hráči komentují své vlastní odpaly ale i rány spoluhráčů. Někdy jsou jejich komentáře opravdu dost drsné... Bohužel nelze animace hráčů dál přizpůsobit - měnit barvu trička, kalhot nebo vlasů. Já osobně to nepovažuji za takový nedostatek, 3D modely hráčů v jiných simulátorech, kde jsou tyto možnosti, nepůsobí příliš realisticky.

Microsoft Links 2001Nastavení parametrů u svého virtuálního hráče bylo rozšířeno o nastavení délek jednotlivých holí podle skutečnosti, jak hrajete na hřišti a tím více přiblížit golfovou simulaci reálnému golfu. Příjemnou novinkou je přidání fotografie, která je zobrazována v průběhu hry vedle vašeho jména. Umělá inteligence počítačových protihráčů byla výrazně zdokonalena, takže i mistr tesař se občas utne, ale někdy působí dost komicky, když se Sergio netrefí do jamky z 20 centimetrů.

Řadu měsíců se vedla diskuse o tom, zda zvýšit obtížnost hry, neboť mnoho hráčů v turnajích dosahovala příliš nízkých a nereálných skóre. Vývojáři vzali toto za své a tak byla přepracována řada klíčových prvků hry. SwingMetr, kterým určujete sílu odpalu míčku, změnil tvar a tím i tempo odpalů. Rovněž u něj byla upravena stupnice, takže je obtíždnější trefit správnou sílu odpalu. Ukazatel směru větru reálně ukazuje poryvy větru a na ukazateli polohy mířící tyče již není zobrazována informace o boční vzdálenosti od jamky. Díky tomu jsou všechny pomocné tabulky a grafy zpracované pro předcházejcící verze Links zbytečné. Čas ukáže, zda toto vše je dostatečnou překážkou pro dosahování nereálných skóre. Já osobně jsem si po několika odehraných kolech zvykl na nový SwingMetr a přesný odpal mi již nedělá problémy. Mnohem horší je to při míření na greenu, kdy scházející informace o vzdálenosti mířící tyčky od jamky dost ztěžuje hru.

Nejobtížnějším místem při hře byl vždy putting, hra na greenu. Všechny greeny na hřištích jsou zpracovány s přesností na jeden centimetr! Pro každý green bylo technologií GPS pořízeno více jak 500 referenčních bodů. Inovace se dočkala pomocná síť, která nyní barevně zobrazuje výškové rozdíly a tím přispívá k lepšímu čtení greenů, i když v některých situacích je to dost diskutabilní. Již zmíněná úprava fyzikálního modelu pohybu míčku podle podkladu zasáhla i hru na greenu a tak je mnohem realističtější. Při mém puttování zůstávalo mnohem víc míčku na okraji jamky (což naštve) a míček víc reaguje na terénní změny.

Microsoft Links 2001Součástí instalace je šest golfových hřišť: Aviara (San Diego), Chateau Whistler (západní Kanada), The Prince Course (Kauai, Hawai), Westfield Course (Virginie), St. Andrews Old Course (Anglie) a fantasy hřiště Mesa Roja. Hřiště jsou v novém formátu a tak více jak 40 hřišť zatím vydaných pro sérii Links je zatím nepoužitelných. Od vývojářů je přislíben převaděč "starých" hřišť. Hřiště jsou zpracována s obdobnou přesností jako samotné greeny, zachycují zvukovou kulisu na hřišti podle.

Hlavní pohled na hru zůstal nezměněn - díváte se z relativně malé vzdálenosti zezadu a kamera není dynamická. Novinkou je panoramatický pohled na hru, kdy se na celou situaci díváte z nadhledu visuté kamery. Při tomto pohledu je ale dost problematická hra na greenu. Paleta dalších kamer, které se otvírají do samostatných oken, byla snižena o některé nepoužívané a byla přidána nová kamera pro online hru. V samostatném okně můžete sledovat hru ostatních hráčů, vaše obrazovka zůstává nezměněna.

Hra nabízí tři již tradiční způsoby odpalu - jednoduchý klik (Easy Swing), 2/3 klik (Classic Swing) a pohybem myší (Power Stroke). Power Stroke je jednou z částí Links, která pravděpodobně dozná změn v některé z příštích verzí, neboť má řadu nedostatků. Příjemným vylepšením je zastavení všech animací pohybujících se objektů na hřišti v průběhu odpalu. Často se stávalo na slabších počítačích, že při odpalu probíhající animace zastavila SwingMetr a tím pokazila odpal. Na výběr máte 46 herních módů od standardních variant hry až po některé hodně střeštěné. Samozřejmostí je editor, Microsoft Links 2001pomocí kterého můžete vytvářet své vlastní módy hry. Při lokální hře je možno hrát sám (je to nuda), s počítačovým protihráčem nebo virtuální turnaj. Mnohem zajímavější je ale online hra proti "živému" soupeři. Současně může hrát až 8 hráčů v síti nebo přes Internet. Hlavním centrem pro online hru je MSN Gaming Zone, na které najdete desítky protihráčů. Turnajové servery VGA Tour a Links Tour nabízejí účast v řadě turnajů, ale bohužel VGA Tour, kde se dá vyhrát až 100.000 dolarů, je uzavřena pouze pro severoamerické hráče. Samozřejmě na Internetu existuje řada neoficiálních turnajových serverů i s možností výhry nějakého toho dolárku.

Výrazné vylepšení zaznamenala právě online hra. Novinkou je tzv. Fast Play. V průběhu hry na jamce můžete hrát samostatně až na green a nečekáte na ostatní, než dokončí svůj odpal. Zároveň dochází k synchronizaci všech hráčů již v průběhu letu míčku a ne až po jeho dopadu, jako u předcházejících verzí. Díky tomuto novému systému online hry je čas pro dokončení kola výrazně kratší a šetří naše peněženky za internetové připojení.

Nejvýznamnější aktualizací Links série je přidání Arnold Palmer Course Designeru. Pomocí tohoto nástroje můžete vytvářet svá vlastní hřiště a ta pak přes Internet poskytnout ostatním. APCD je mírně upravený nástroj, který používají vývojáři hřišť dodaných s Links 2001, není to tedy žádná hračka ale řádně náročný editor. I přes to všechno se dá očekávat přísun spousty nových hřišť, stejně jak tomu je u ostatních simulátorů, které již designer mají. Bohužel jejich kvalita je někdy příliš nízká, ale Microsoft Links 2001najde se mezi nima i řada profesionálně zpracovaných. Můžeme se tedy těšit, že v nejbližší době bude možno hrát na Karlštejně či v Mariánských Lázních.

A co říci závěrem? Links 2001 je zcela jistě na hodně dlouhou dobu opět tím nejlepším, co v oblasti golfových simulátorů existuje. Fotorealistické ztvárnění hřišť a špičkové animace hráčů podpořené výtečnou zvukovou kulisou vás vtáhnou do hry a budete mít pocit, že sledujete sama sebe v televizním přenosu. Profesionální návrhář hřišť APCD je tím nejlepším, co na trhu existuje a řada špičkových designerů již ohlásila svůj přechod na Links. I přes to, že se najde pár drobností k vylepšení, dávám Links 2001 hodnocení 95%. Pokud se věnujete golfu nebo jsou golfové simulátory tím, co vás baví, neměl by Links 2001 scházet na vašem počítači.

Links 2001
Výrobce: Microsoft
Distributor: Microsoft
Minimální konfigurace: Pentium 200 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: Pentium II 300 MHz, 64 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Verdikt: Zcela jistě to nejlepší, co v oblasti golfových simulátorů existuje.
Hodnocení: 95%

Autor:
Nejčtenější

Hry z Xboxu, které fungují na Xboxu One
Třináct her z původního Xboxu lze nyní hrát na Xboxu One. A vypadají lépe

Od dnešního dne je možné na Xboxu One hrát třináct her, které vyšly na původní Xbox. Všechny běží v rozlišení 1080p, mají lepší snímkování a nahrávací časy.   celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

South Park: Fractured but Whole
Pšoukání se časem omrzí i v South Parku. Recenze Fractured but Whole

Populární seriál Městečko South Park se vrací v ambiciózním herním zpracování a ani tentokrát své předloze ostudu nedělá. Kromě třaskavé nálože záchodového...  celý článek

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Grand Theft Auto Online
Rockstar vysvětlil, proč GTA 5 nedostalo žádné příběhové přídavky

Navzdory všem očekáváním nedostalo Grand Theft Auto 5 žádný příběhový přídavek a veškerá podpora autorů se soustředila pouze na on-line složku. Znamená to, že...  celý článek

Další z rubriky

Life is Strange: Before the Storm
RECENZE: Nový díl Life is Strange není jen pro holky, rozpláče každého

Life is Strange je zpátky, a i když máme tentokrát více výhrad než minule, pořád je to hra, která prakticky nemá konkurenci.   celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Hellblade je dokonalá simulace šílenství, kde vítězí forma nad obsahem

Netrpělivě očekávaná hra Hellblade klame tělem. Místo akční a brutální hratelnosti přináší spíše přemýšlivou návštěvu do hlavy člověka postiženého duševní...  celý článek

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

McLaren 650S Spider 3.8
McLaren 650S Spider 3.8

r.v. 2014, naj. 17 000 km, benzín
5 835 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.