Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lipsko 2005: novinky z herního veletrhu

  12:02aktualizováno  9:23
Zajeli jsme se do Lipska podívat na nové hry. Vyzkoušeli jsme pecky jako Heroes of Might & Magic 5, Black & White 2, StraCraft: Ghost či Battle for Middle-Earth 2. Nechyběly ani hry na handheldy PSP a DS! A to vše i pro veřejnost!

Lipsko 2005 (Ondřej Zach) Letošní ročník herního veletrhu LGC opět dokázal, že Němci to s pořádáním pořádné herní akce míní vážně. Z našeho hlediska vítanou novinkou bylo, že první den patřil výhradně novinářům, kteří tak měli o poznání více prostoru pro vyzkoušení her a vlastní prezentace. Další dny si nicméně mohou užívat i všichni ostatní. Stačí přistoupit k jednomu z mnoha stojanů a na vlastní kůži porovnat kvalitu her pro přenosné handheldy SONY PSP a Nintendo DS, případně vyzkoušet hratelné verze her, které se v obchodech objeví třeba až příští rok. Na vlastní oči tak můžete obdivovat mimiku zvířecích bohů v Black & White 2 či zjistit, že LotR: Batlef for Middle-Earth vypadá koncepčně stejně, pouze opět zapracovali na grafice a vylepšili stávající režimy. Celkově příjemně překvapila opět dobrá atmosféra, nechyběly ani různé doprovodné soutěže – od kvízů, přes křepčení před kamerou až po fotbálek.

Celkově příjemně překvapila opět dobrá atmosféra, nechyběly ani různé doprovodné soutěže – od kvízů, přes křepčení před kamerou až po fotbálek.

Lipsko 2005

Celkem dlouho se dalo posedět u stojanů s handhely, osobně mě hodně zaujaly nové želvy ninja na DS. Opět se jedná o klasickou 2D akci, nicméně nechybí zde drobné hříčky využívající dotykový displej. Také si lze v určitých momentech zavolat na pomoc zbylé želví kamarády. Druhou hrou pak byl pátý díl Heroes of Might & Magic. Stojany stály trochu bokem (i pozornosti, tu měl King Kong), ale nedalo se odolat tomu, abych si nevyzkoušel krátké hratelné demo. Jak asi víte z obrázků, i 3D prostředí vypadá nádherně, s kamerou lze rotovat i přibližovat, ale stále zde zůstává pověstný pohádkový nádech. Boje jsou Lipsko 2005 klasicky tahové, hrdinové zůstávají přítomni, ale bitev se přímo neúčastní. Sesílají pouze kouzla, kdy se odčerpává stanovený počet many z celku. Zkušenosti se dělí klasicky po skocích investováním do některé z nabízených větví. Celkově můžeme říci jediné: zase tak zjednodušovat se nebude, jak nám původně tvůrci vyprávěli a máme se opravdu nač těšit.

(Michal Mlynář) Co se týče nabídky her pro konzole, můžeme letošní Games Convention Leipzig označit jako vcelku dosti vydařený podniček. Drtivou část konzolové expozice sice tvořily hry, které bylo možné vidět již na E3 nebo dokonce i hry, které již vyšly, ale podíváme-li se na to z perspektivy běžného „civilního“ návštěvníka výstavy, bylo rozhodně na co koukat a co hrát. Našly se zde samozřejmě ale i hry, se kterými jsme na letošní E3 neměli tu čest, takže i světem protřelí a zcestovalí novináři si mohli rozšířit obzory.

Obrovskou plochu zabíraly expozice firmy Sony, kde zaujalo zejména množství stojanů s PSP a hrami, které se na nás chystají již 1. září, což jistě ocenili zejména běžní zákazníci, kteří koupi této mašinky zvažují. Co se týče spektakulárnosti Lipsko 2005 - Black & White 2 expozice, svádělo Sony tuhý souboj s Microsoftem, který svůj stánek pojal jako příjemný parčík s lavičkami, před nimiž byly samozřejmě obrazovky s hrami, sednout si je zde možné i do velmi příjemné „venkovní“ kavárničky a jsou zde dokonce i pískem vysypané chodníčky. Velmi příjemné. Na druhou stranu, u Sony si můžete ke hraní lehnout do obrovských polštářů. Microsoft ale bohužel nepředvedl nic moc nového ohledně Xboxu 360. Konzole se sice válely úplně všude, ale zahrát si na nich moc nešlo, takže jsme se mohli akorát kouknout na smyčku videí, která jsme už znali. Škoda.

Co se týče her, zaujaly nás ponejvíce čtyři konkrétní tituly, které na letošní E3 absentovaly. Prvním je FIFA 06 od EA. Kolem této hry se ještě na E3 dělaly velké tajnosti, přičemž bylo veřejným tajemstvím, že tuto sérii letos čekají velké změny. V Lipsku jsme si tuto hru mohli dokonce již zahrát a můžeme potvrdit, že se FIFA skutečně po dlouhých letech snad již vydala správným směrem. A jak se jí to daří? Jednoduše. V ještě větší míře než kdy jindy kopíruje Pro Evolution Soccer.

Můžeme potvrdit, že se FIFA skutečně po dlouhých letech snad již vydala správným směrem.

Lipsko 2005 - Heroes of Might & Magic 5

Originál je ale vždy jen jeden, a vypadá to, že PES zvítězí i letos. Na stánku Konami jsme si mohli zahrát pátý díl této série a je potřeba uznat, že tvůrcům této série se opět daří téměř nemožné: svou hru na stávajícím hardwaru ještě zlepšit. Nebýt občasného zacukání (doufáme, že se s ním ve finální verzi nesetkáme), měli byste nejen při letmém, ale i při poněkud delším pohledu pocit, že koukáte na skutečný fotbal. Tak mocně Lipsko 2005 bylo navýšeno množství animací hráčů. Skluzy, odkopy v tísni, míče na dlouhou nohu, to vše vypadá naprosto úžasně. Autoři holt již mají základní herní principy odladěny nějaký ten rok, a tak se nyní již mohou soustředit na všelijaké „bezvýznamné zbytečnosti“.

U EA nás velmi potěšila hratelná verze SSX On Tour, které se hraje opět naprosto úžasně, přestože přepracovaný trikový systém asi zabere pár chvil učení. Svahy jsou obrovsky rozlehlé, takže máte pocit, že můžete jet prakticky kamkoliv. Sice tomu tak není a dá se i zde narazit na neviditelné bariéry, ale v rámci „slušnosti“ jízdy na ně narazíte jen velice zřídka. Jízda tak získává na dynamice a v případě, že se kupříkladu nějaké překážce vyhnete krkolomně na poslední chvíli, nemusíte surově dorovnávat stopu, ale pustíte se zkrátka terénem mimo sjezdovku. Důležité je to, že tentokráte se terény mimo sjezdovku již nejeví jako „rozšířená trať s hlubokým sněhem“ ale jako skutečný prostor, který tam je již odjakživa a je naprosto přirozené, že tam je. Solidně působí i „civilní“ lyžaři či prknaři na sjezdovkách, kteří hru jednak vítaně oživují a jednak jí dodávají na živelnosti, protože pokud se vám do stopy připlete nějaký ten ňouma, lítá vzduchem skutečně kdeco.

Všude kam se člověk podíval se válely nějaké konzole.

Čtvrtou hrou, která nás velmi potěšila, je Starcraft Ghost. O této hře se mluví již dlouhé roky, neméně dlouhé Lipsko 2005 - pohoda na polštářích roky je neustále prezentována, ale pořád nevyšla. Tentokráte jsme měli možnost zahrát si velmi zábavný multiplayer, který svými možnostmi a celkovým výrazem připomíná xboxové Halo. Mimo jiné i zde je možné pilotovat nějaký ten dopravní prostředek, dokonce klasicky ve dvou, kdy jeden střílí a druhý řídí s možností výměny. Skutečně velmi záživná záležitost.

(Jaroslav Kubricht) Člověk by ani neřekl, že už to je rok. A přeci tomu tak je. Tenhle týden ve středu (17. 8. 2005) se naše redakce vydala na veletrh Games Convention 2005 v Lipsku. Letos to ovšem byl docela jiný zážitek, protože poprvé byl vyhrazen jeden den pro odbornou veřejnost a pro novináře. Díky tomu nebylo celé výstaviště přecpané k prasknutí a bylo možné se v klidu dostat k jednotlivým stánkům a dokonce si i spoustu věcí vyzkoušet na vlastní kůži. Jako další letošní novinka byl i profesionální kameraman, který doprovázel naší výpravu, takže se v dohledné době můžete těšit i na naše vlastní videa (máme rozhovor a prezentaci nového dílu Bitvy o Středozem s jedním z nejpovolanějších).

Výstava jako taková sice nezabírá nijak obrovskou plochu (rozhodně se to nedá porovnat třeba s E3), ale i tak se zde ukázala řada významných společností ve snaze ukázat co nejvíce novinek a zajímavostí. Bohužel, ihned po vstupu do haly jsem byl mírně „znechucen.“ Dobrá, to je hodně silné slovo, ale hned to objasním. Všude kam se člověk podíval se válely nějaké konzole. Na každém kroku člověk narazil na PlayStation, Xbox, Nintendo DS, PSP a další a další. Nechci nikoho a nic urážet, ale pro zapřísáhlého příznivce PC to nebylo úplně ono.

Lipsko 2005 - GameBoy Micro

Po chvilce rozhlížení jsem zaznamenal stánek EA, který byl dost velký, nepřehlédnutelný, a kde jsem očekával i pár zajímavých PC titulů. Jeho centrální část byla uspořádána do kruhu, kde diváci seděli uprostřed a všude okolo (360°) bylo nataženo plátno, kde probíhaly prezentace. Bylo to naprosto úchvatné, když všude okolo pobíhali trpaslíci a pobíjeli skřety. K tomu bylo přidáno i Lipsko 2005 - nové X-Boxy 360 se válely všude ozvučení, při kterém se doslova i země třásla. No a upřímně, ani prezentované tituly tak moc nezklamaly. Zmínit musím hratelné demo na božskou strategii Black & White 2, pár okruhů pro závodní hru Need for Speed: Most Wanted a konečně i onu zmiňovanou Bitvu o Středozem. Sice bylo k dispozici jen prezentační demo. Sice šlo o hratelnou verzi, ale ta nebyla přístupná nikomu jinému, než školeným jedincům, kteří na ní předváděli, co a jak se dá dělat.

Ne že by ostatní společnosti nic neukázaly, ale delší zastávku jsem měl pak už jen u stánku UbiSoftu, kde bylya k dispozici krátká hratelná demoverze velice očekávané strategie Heroes of Might and Magic V. Všechny příznivce této série tak tedy můžu uklidnit, že tahle hra zřejmě nedopadne úplně nejhůř a rozšířené fámy o „zjednodušování“ jsou opravdu přehnané, možná i přímo nepravdivé. Na závěr se hodí zdůraznit, že tentokrát se vystavovatelé mnohem více činili v oblasti hostesek. Zcela na rovinu musím přiznat, že bylo na co se dívat a zároveň bylo oněch dívenek opravdu hodně.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Předobjednávky v Německu už jen pro hry s přesným datem vydaní

Cyberpunk 2077

Pokud němečtí prodejci chtějí prodávat počítačové hry, než oficiálně vyjdou, musí nově svým zákazníkům sdělit přesné...

Navzdory vysokým hodnocením se Wolfenstein 2 na PC neprodával dobře

Wolfenstein II: New Colossus

Pořekadlo o tom, že kvalita se prodá sama, neplatí ve všech případech. Přestože poslední díl Wolfensteina v recenzích...

Noví majitelé práv na značku Commandos slibují pokračování i remastery

Commandos

Legendární značka Commandos se vrátí. Bohužel však ještě nevíme kdy a v jaké podobě.Najdete na iDNES.cz