Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LittleBigPlanet – přijměte pozvánku na místo, kam odcházejí sny

  0:04aktualizováno  0:04
V čem spočívá dokonalost LittleBigPlanet? Slova nestačí, nicméně se o objasnění kouzla této hry alespoň pokoušíme.
94

LittleBigPlanet

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: Media Molecule

  • Nekonečná zábava
  • Roztomilí sackboyové
  • Možnost tvorby vlastních levelů
  • Upload tvorby na internet
  • Návštěvy světů tvořených hráči
  • Fyzikální model
  • Hru si užijí jen hráči na PS3

Dokonale chytlavá hra, která si získá okamžitě každého hračičku. Díky online možnostem vydrží takřka navždy. Uspokojí i ty, kdo si rádi doma hrají u jedné konzole ve více hráčích.

Herní karta

LittleBigPlanet

LittleBigPlanetVesmír. Nekonečno, táhnoucí se od nikud nikam, obsahující přesto vše, co existuje. A přece v tomto moři hvězd existuje jen jediná planeta, jejíž obyvatelé mají sny. Odkud sny přicházejí, nikdo neví a vlastně to ani není důležité. Důležité je to, kam putují poté, co opustí mysl podivných dvojnožců, kteří planetu zvanou Země osidlují. Po dlouhé cestě vesmírem končí na nejzajímavějším světě, kde se mění ve skutečnost. Tento svět nese zvláštní jméno. Malá-velká planeta. Kdo v tomto snovém světě ještě nebyl, měl by si tam hodně rychle pospíšit, protože LittleBigPlanet je ze všech světů nejúžasnější.

Zábava v LBP získává naprosto novou dimenzi. Závisláckou.

Když na LittleBigPlanet přistanete, stanete se podivnou bytůstkou, změníte se v sackboye. Z jeho pohledu jsme asi divní my, ale teď nezkoumejme existenční úvahy sackboyů, objevujme jejich, tedy vlastně náš svět. Sackboyové, nebo chcete-li LittleBigPlanetsackgirls (sny žen a dívek přece na LittleBigPlanet také přistávají) nemají problémy s tím druhem pohybu, který dennodenně trápí nás.

Proč se zlobit s orientací v prostoru, když je mnohem pohodlnější jít jen zleva doprava, zprava doleva, nahoru dolů a vyhýbat se navzájem nebo uhýbat překážkám pohybem „trochu z obrazovky, trochu do obrazovky“? Takže svět sackboyů není žádná placka, to byste místní pytlíkáře urazili, jsou totiž „2,5D“ a hlavně kamera se dokonale stará o to, abyste dojem prostoru získali.

LittleBigPlanetTakže si možná řeknete, že to je jako nějaké plošinovky, co jsme hráli kdysi na starých počítačích. Leda houby s octem, milí přátelé. Pochopíte, až se svým sackboyem poběžíte, proti vám se bude kutálet ohnivá koule a přeskočit ji nebude potřeba. Stačí jen ustoupit stranou. No, ono to tak jednoduché není, ale pro demonstraci pohybu na LBPlanetě to stačí.

Takže jste přistáli a hned si ověřujete, že ve světě, kde na sebe sny berou hmotnou podobu, je možné všechno. Vyfiknout se za frajírka, extravagantní krasavici a nebo vyrazit jako prostý sackboyík. Stisknutím tlačítka pak vyloudíte úsměv, smutný výraz a další škleby. Hýbejte Sixaxisem a sackboy různě tančí. Hlavně ale vyrazte do světa.

Popisovat svět LBP je obtížné. Asi nejvíce se hodí přídavné jméno roztomilý. A tak se proběhnete zahradou, vyrazíte si na prohlídku japonského světa zápasníků sumo, utkáte se s roboty, jednoduše co vás napadne, to má LittleBigPlanet v nabídce. LittleBigPlanetJenže po chvíli se vám může stát, že i když je ježdění na raketovém leopardovi po poušti neskutečně zábavné, začne vás tížit samota.

A tehdy přichází ta pravá chvíle přilákat někoho k PS3, vrazit mu do ruky ovládač a s pobavením pozorovat, jak i krutý válečník z Gears of War či Metal Gear Solid 4 taje jako sněhulák v centru sluneční erupce a hru nekritizuje, stává se z něj totiž další sackboy nejen tělem, ale hlavně duší. A zábava v LBP získává naprosto novou dimenzi. Závisláckou.

Přistát na LittleBigPlanet je něco jako šňupnout si kokainu „na zkoušku“. Máte smůlu, zachránit vás může jen léčebna a to ještě jen možná. Závislost na LBP je naproti tomu prospěšná, pokud jste mladšího věku, rodiče budou nadšeně přizvukovat, že se nemusí otravovat s odmítáním koupě Grand Theft Auto IV, a jestliže jste naopak starší, zjistíte, že se ještě dokážete nadchnout pro něco, co jste ještě před chvílí považovali za kravinu.

LittleBigPlanetBůh tvořil svět v sedmi dnech, vy zkuste aspoň level.

Takže s kamarádem (manželkou, synem, babičkou) rozmnožíte řady sackboyů a sackgirls a protože na jedné PS3 můžete hrát až ve čyřech, tak začne spolupráce. A hned zjistíte, že jakkoliv jsou sackboyové neskutečně roztomilí, společné řešení problémů mezi vás vznese ostrý rozkol.

„Tys to zkazil!“ následované „To určitě, odlemploval jsi to ty!“ a podobnými výkřiky vzbudíte pozornost sousedů i za železobetonovou zdí. Ale nakonec proklejete svorně level, kterým právě procházíte, že ho určitě designoval nějaký pitomec a se zaťatými zuby ho přece jen projdete, abyste vzápětí zářili jako sluníčko, protože LittleBigPlanet vám nedovolí, abyste se na ni dokázali zlobit. A tak po ní putujete a putujete a protože je to planeta snů, tak se nabízí stále nové a nové levely, nová a nová dobrodružství a nápady a mezitím získáváte různé předměty, které tu nejsou jen LittleBigPlanettak pro nic za nic, jak si hned ukážeme.

Opusťmě tu část LittleBigPlanet, která nabízí levely hotové a zkusme vstoupit odvážně do oblasti, kde se měníte v konstruktéry, designéry, bohy stvořitele, no vyberte si. A najednou bublina, kterou každý sackboy má na úpravu okolí nenabízí jen základní věci, ale různé materiály, předměty, barvy, prostě cokoliv co si jen dokážete představit. No a k tomu navíc i právě to, co jste získali v předpřipravených levelech.

LittleBigPlanetA teď se předveďte. Bůh tvořil svět v sedmi dnech, zkuste aspoň level. A jsme u neúprosných fyzikálních zákonů. Jistě, fungují i v hotových levelech, ale jaké jsou to mrchy poznáte právě až při tvorbě. Takže postavíte ze dřeva krásnou šibenici, ze které má bafat strašidlo a ona vám suše spadne. Protože břevno je moc douhé, strašidlo těžké a gravitace nemá náladu nechat se šidit.

Na druhou stranu, když to po mnohém skřípění zubů zvládnete, nebudete si moci právě tu samou fyziku vynachválit. Třeba v momentu, kdy uděláte šťastně kolečka, na ně postavíte prkno a voilá, je tu skateboard. Vzápětí spadnete, protože jak známo, kolečka nejsou nijak připevněna takže jste vymysleli spíše sáně podkládané kulatinami jako z doby starého Egypta To vás ale pochopitelně neodradí. Protože v LittleBigPlanet jde vše, jen to chce trpělivost, nápady a čas. Takže za chvíli drandíte z kopečka na hodinu pracně vyráběném skateboardu, abyste vzápětí zjistili, že ve vaší inventářové bublině máte již skateboard funkční a hotový, který jste dostali za splnění nějaké úrovně. Inu, i život LittleBigPlanetna snové planetě má smysl pro černý humor. Mimochodem, když už jsme u vozítek a létadel, preferujeme raketového leoparda.

A tak vyřezáváte, speciálním lanem přenášíte, přilepujete k sobě, potiskujete nesčetně tapetami, klejete nad tím, že papír jako podklad pro kovovou konstrukci není ideální a nakonec vytvoříte něco, co vás nadchne. Třeba sérii mlýnských kol, která do sebe zapadají a točí se tak rychle, že na jedné straně vystřelí sackboye do obrovské výšky, odkud se dostane na jinak nepřístupnou plošinu, a na druhé katapultují výbušné žhavé koule. A strašně si přejete to ukázat světu, jací jste machři. No, řekněte sami, vyrobit řiditelnou vzducholoď a neukázat ji, to prostě nejde. No a jsme u další části LittleBigPlanet.

Kreativitě se meze nekladou
Co na LittleBigPlanet po prvotním nadšení uchvátí nejvíc, je fakt, že v této hře jednoduše postavíte cokoliv. Nejde jen o hrady s draky, nebo závodní dráhy, bez problémů tu můžete pomocí koleček a provázků dát dohromady i jednoduchý počítací stroj, který je sice ve hře virtuální, ale funguje na stejných mechanických principech jako v reálu. Nejste omezeni tvarem, materiálem ani fyzikálními zákony, když je potřeba zastavíte si čas, vrátíte si ho, když obhlížíte své výtvory, můžete v klidu se sackboyem poletovat. Nakonec stále se zvyšující počet videí z této hry mluví sám za sebe.

LittleBigPlanetV úvodu jsme zmínili, že vesmír je nekonečný. Znát Zafod Bíblbrox LBP, asi by řekl, že je nekonečný právě jako LittleBigPlanet. Protože cokoliv vytvoříte, to můžete poslat do jejího vesmíru – ehm – tedy na servery Sony, ať si užije i ostatní sackboystvo. Zároveň sami můžete na jakýkoliv ze světů, které pro změnu vytvořili sackboyové třeba z Velikonočního ostrova nebo ropné plošiny u Norska. Co je ještě fantastičtější, všude se to hemží sackboyi všech národů světa.

Můžete s nimi plkat, stavět, dělat si naschvály, je to na vás. A výběr světů je neskutečný, hlavně nekonečný, protože zatímco ve vesmíru na počátku bylo určité množství hmoty a více jí být jednoduše nemůže, LittleBigPlanet se může nafukovat navždy. Nevěříte? Dobře děláte, protože kecáme. I servery mají konečnou kapacitu.

Vesmír i LittleBigPlanet jsou možná nekonečné, recenze však ne, takže malá LittleBigPlanetrekapitulace. Masivní hype okolo této hry v nás vzbuzoval neskutečný odpor a připadala nám dětinská. Stačilo ale asi deset minut hraní, abych nás nakazila více než T-Virus obyvatele Racoon City. LittleBigPlanet je nazývána evolucí. Ok, po technické stránce asi ano. Po stránce zábavy je to jasná revoluce a ani Wrightovo snad ještě více propagované Spore se LBP nemůže postavit. Zkuste si tu hru a vítejte mezi LBP pozitivní. A proboha nechtějte nějakou kritiku, bylo by potřeba si ji vymyslet. Tak třeba že se blu-ray disk se hrou moc leskne.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

94 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 318 čtenářůNejčtenější

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

Cuphead
RECENZE: Nesnesete pomyšlení na to, že prohráváte? Cuphead není pro vás

Kdyby ve 30. letech existovaly videohry, určitě by byly dvourozměrné a zatraceně těžké. Stejně jako Cuphead.  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Další z rubriky

Syberia 3 (PC)
RECENZE: Na výrobě Syberie 3 se až příliš šetřilo

Třetí Syberia se předchozím hrám série nevyrovná. Dolů ji táhne především technické zpracování a minimalistický příběh. Přesto by si ji opravdoví fandové mohli...  celý článek

Life is Strange: Before the Storm
RECENZE: Nový díl Life is Strange není jen pro holky, rozpláče každého

Life is Strange je zpátky, a i když máme tentokrát více výhrad než minule, pořád je to hra, která prakticky nemá konkurenci.   celý článek

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.