Logitech Alto - parking pro notebook

  12:00aktualizováno  20. června 11:52
Série Advanced Peripherals od Logitechu přibírá mezi sebe dalšího člena rodiny – Alto. Jedná se o klávesnici určenou přímo uživatelům notebooků, otázka tedy zní – nechat být či vzít všemi deseti?

Logitech Alto

Série Advanced Peripherals od Logitechu přibírá mezi sebe dalšího člena rodiny – Alto. Jedná se o klávesnici určenou přímo uživatelům notebooků, otázka tedy zní – nechat být či vzít všemi deseti?

Balení, instalace

Logitech Alto přichází, i přes své rozměry, ve velice tenkém a elegantním balení. Důvodem, proč v tak tenkém, je vysoká skladnost tohoto produktu. Dá se totiž bez problémů v polovině přehnout a tím snížit rozměry. V balení kromě klávesnice nenalezneme nic dalšího kromě instrukčního manuálu. Ano, divíte se správně, ani taková věc jako ovladače zde nejsou, jelikož Alto žádné nemá. Stačí mu USB drivery obsažené v operačním systému.

Instalace tedy probíhá jen v rámci systému, který rozpozná nový hardware a přiřadí si mu příslušné ovladače.

Bližší pohled, ergonomie

Alto není v podstatě nic jiného, než jen přenosný stojan pro notebook s integrovanou klávesnicí a USB hubem. Nejedná se o žádný univerzální replikátor či něco podobného, tudíž je zde značné minus. Vyvážení ale skrývá ona integrovaná klávesnice. Pojďme se však detailně podívat na další vlastnosti.

Pokud se zblízka podíváme na Alto, zjistíme, že se skládá ze dvou částí spojených jakousi gumovou blánou. Ta zaručuje ohebné spojení a ohromnou skladnost tohoto produktu. Jediný zápor tohoto materiálu je ve značném zachytávání prachu, který pak lze jen s obtížemi sundat. Jak se dozvíte o kousek níže, prach je jediným nepřítelem Alta, protože některé lesklé části pak potřebují údržbu jemnými materiály.

V zavřené poloze je horní, resp. hlavní víko zhotoveno z broušeného hliníku s oranžovým nápisem Alto a logem společnosti. Samovolnému otevření „víka“ zabraňují magnety umístěné v rozích obou vík. Po jejich rozevření stačí Alto posadit do svého koutu na stole a položit na něj svůj pracovní nástroj – notebook. O systému opěradla, který drží notebook ve výšce, si povíme později, nyní dám prostor klávesnici.

Úkol klávesnice spočívá především v tom, aby plnohodnotně nahradila klávesnici notebooku. V tomto ohledu v žádném případě nezaostává. Ba naopak, doplněná o koženou předložku dává mnohem větší prostor k ergonomičtějšímu psaní dlouhých textů. Samotné klávesy jsou kvalitně provedeny, tak jak je u Logitechu zvykem. Potisk písmenek je v samém středu každé klávesy. U nás se produkt prodává i s českými popisky, my jsme však k testu dostali americkou verzi. U hlavního psacího pole vidím jednoznačné plus ve velkém „Backspace“ a „Enter“. Naopak jako negativní shledávám menší levý „Shift“. O faktu, že je klávesnice určena i pro uživatele vyžadující multimediální prvky, svědčí klávesa „Fn“ po pravé straně od mezerníku. Její stisk probouzí k životu sekundární funkce funkčních kláves. Lze tak s přehledem spravovat multimediální přehrávač, internetový prohlížeč či pustit některý z často používaných programů – poštovního klienta, onen přehrávač nebo třeba i vyhledávání. Funkční klávesy jsou svým tvarem o cca polovinu menší jak klasické „psací“ klávesy.

Směrem vpravo se rozkládá pole pro pohyb v dokumentu tvořené klávesami „Home“, „End“, „PgUp“, „PgDn“ a „Delete“. Zde musím pochválit mazací klávesu „Delete“, jelikož je velikostně snáze dostupná a to z toho důvodu, že zabírá plochu dvou kláves. Pod tímto polem se nachází směrové šipky a pod nimi tlačítka pro správu hlasitosti zvuků. Zcela vpravo je pak klasický NumPad. Nad ním pak osamocené klávesy „Kalkulačka“ a „Spánek“ a také méně používané klávesy jako např. „Insert“, „Print Screen“ či „Pause/Break“.

Jak jsem se již zmínil, ergonomie této klávesnice je na vysoké úrovni a s klávesami pracujícími na klasické membráně nebyl po dobu testu žádný problém.

Druhá a neméně podstatná část Alta je držák notebooku, s jehož pomocí lze dostat displej notebooku do výšky očí. Celý systém je skutečně jednoduchý a spočívá pouze ve vyzdvižení držáku a jeho následném zapření, aby se notebook nezřítil. Za tímto systémem je dostatečně dlouhý USB kabel, který připojuje klávesnici. V této části jsou i v gumové hraně otvory pro snadnou organizaci kabelů, což je praktická a vítaná vlastnost. Další chloubou je USB hub umístěný v pravém horním rohu. Skládá se z trojice USB portů a jejich dodatečné napájení lze zajistit pomocí síťového adaptéru, který však není součástí balení. Připojení jednotlivých portů pak lze sledovat na „mini-displeji“, kde se postupně zeleně podsvítí aktivní USB porty. Stejně tak je to u Num Locku a Caps Locku, ovšem s oranžovým podsvícením. Najdeme zde ještě jednu vlastnost, a to celkové vypnutí klávesnice posuvným tlačítkem umístěným na tomto „mini-displeji“. Za celou dobu testování jsem tuto funkci nevyužil, neměl jsem důvod.

Praxe

Své výtky směřuji k množství zachytávaného prachu na gumových částech a také nedomyšlenému systému držení notebooků s šikmými rohy podstavy. Pojistku proti sklouznutí notebooku zajišťují drážky na držáku. Ovšem jejich výška si poradí pouze s pravoúhlými rohy podstavy notebooku, nikoli s šikmými rohy jako například u mého Asus A6M. Tomu ve skluzu dolů zabrání až přechod spojovací gumy a desky s klávesnicí. To sice nijak nebrání v bezproblémovém používání, ale projeví se to na vyvýšení displeje, který takto bude o pár čísel níže.

Logitech Alto ve zkratce

Rozhraní: USB
USB hub (3 porty)
Barva: černá
Materiál: broušený hliník, plast
Záruka: 2 roky
Orientační cena: cca 2500,- Kč s DPH ke dni 12. června 2007

Závěrem

V praxi se Alto jeví jako opravdový pomocník. Na pracovišti nebo například doma dává trošku jiný rozměr práci s notebookem. Jeho klady vidím především v plnohodnotné klávesnici s multimediálními funkcemi a v praktickém USB hubu. Jako nepříjemný fakt však vidím vysokou přilnavost prachu na gumové části, ze kterých se pak těžko dostává. Pokud vás neodradí přemrštěná cena a nejste-li majiteli replikátorů, pak by vás Logitech Alto mohl zajímat.

Autor:


Témata: Notebook, Testování

Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Další z rubriky

OBRAZEM: Knížka ukazuje vývoj grafiky v adventurách za posledních 33 let

The Art of Point-and-Click Adventure Games

Právě vydaná 460stránková kniha The Art of Point-and-Click Adventure Games ukazuje vývoj grafiky tohoto žánru od dob...

TÉMA: Platinum Games? Japonští mistři akce s nezaměnitelným rukopisem

NieR: Automata

Vývojáři ze studia Platinum Games jsou často považováni za mistry akčního žánru se specifickým rukopisem. Zběsilé...

Jak vzpomínáte na interaktivní seriály od zkrachovalých Telltale Games?

The Walking Dead (PS3)

Studio Telltale Games pracovalo na interaktivních herních seriálech podle řady známých značek, jako je Walking Dead,...Najdete na iDNES.cz