Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Logitech G25 Racing Wheel - TEST

  12:01aktualizováno  12:13
Pro nejlepší možný prožitek ze závodních her je potřeba správný volant. My jsme si na test obstarali kousek hodný skutečného obdivu. Vedle výborného, kůži potaženého volantu má i tři pedály a pravou řadící páku!

G25 Racing Wheel Pro opravdový požitek ze závodních her je také potřeba se pořádně vybavit. Ono závodů sice obecně moc nevychází, ale když už se nějaké ty skutečně náročné objeví, mnozí u nich stráví desítky, stovky, ale klidně i tisíce hodin. Rychlé ježdění a stále nové situace prostě jen tak neomrzí. Co však omrzí, to je neustálé mačkání stále stejných tlačítek, které prostě ten správný zážitek nezprostředkují, ať už jde o klávesnici nebo gamepad.

Menší problémy by mohly způsobit akorát relativně krátké kabely mezi pedály a volantem i mezi volantem a PC.

Mnoho let už se proto technologické společnosti předhánějí v tom, která z nich zkonstruuje nejlepší volant. Pryč jsou doby, kdy se jednalo o záležitost horních deseti tisíc – dnes lze volant koupit za pár stovek, avšak s takovým kouskem se fajnšmekři spokojí jen stěží. Volanty jsou čím dál tím vyspělejší a intuitivnější, velice rychle se tak blíží pocitu z reálného řízení, kterého sice zřejmě jen tak nedosáhnou, ale zábava s nimi je, jen co je pravda. Dlouhodobý prim v této oblasti drží Logitech, jenž se svými volantovými technologiemi slavil G25 Racing Wheel úspěchy pod názvem Momo Racing, který dlouhá léta platil za garanci opravdové kvality. G25 Racing Wheel je ovšem ještě o třídu lepší, ale také nepoměrně dražší.

Instalace
Povězme si pár slov k instalaci. Přestože je krabice se vším příslušenstvím pěkně velká a těžká, což by u méně zdatných jedinců mohlo vyvolávat obavu, jak že to všechno sestaví, můžeme je uklidnit. Jednodušší to totiž být nemůže. Pedály si prostěhodíte pod stůl, a jelikož mají patřičnou hmotnost i drážky, budou tam držet jako přilepené. Samotný volant a řadící páka pak oplývají šroubovými svorkami, které bohatě stačí i pro stoly s deskou o netradiční šířce pěti centimetrů. Ani s uzoučkými deskami není problém – stačí umělé šrouby párkrát protočit, utáhnout a neuvolní je ani hodně razantní jízda. Všechno hezky rozmístit a přidělat netrvá déle jak deset minut, přičemž manuál je v tomto případě naprosto přebytečným doplňkem.

G25 Racing Wheel Menší problémy by mohly způsobit akorát relativně krátké kabely mezi pedály a volantem i mezi volantem a PC. Pokud ale nemáte abnormálně uspořádaný stůl s počítačem, ani si toho nevšimnete. Každopádně pořádným jedincům by poměrně početná kabeláž mohla dělat vrásky na čele, ale vězte, že jde jen o malou daň za vynikající zábavu. Navíc není zase až takový problém po jízdě všechno uklidit do skříně a příště znovu přidělat. Nic složitého to není, zvlášť když celý propojený komplet stačí jen zapojit do zásuvky a USB portu. Můj počítač se s identifikací nepáral a rozpoznal G25 během několika málo sekund, přičemž už poté byl volant s omezenými funkcemi provozuschopný. Aby se ale rozvinul celý jeho potenciál, musíte z přiloženého CD nainstalovat příslušné ovladače. Pak už vše běží jako po drátkách.

Na paměti je dobré mít fakt, že volant disponuje rovnou 14 čudlíky (včetně středového kříže), jimž lze přiřadit nejrůznější funkce, které ta která hra nabízí.

Kvalifikace
Prostřednictvím vlastního ovládacího rozhraní (Logitech Profiler) si lze rovnou ve Windows navolit profily pro jednotlivé hry, ať už jde o ovládací prvky nebo třeba sílu zpětné vazby (force-feedback). Důležité je rovněž možné natočeníG25 Racing Wheel volantu, jehož rozmezí sahá od 40 až po 900 stupňů, takže volant lze maximálně otočit 1,5krát, což je mimochodem velice dobrý výsledek. Na paměti je dobré mít fakt, že volant disponuje rovnou 14 čudlíky (včetně středového kříže), jimž lze přiřadit nejrůznější funkce, které ta která hra nabízí. Nabízený luxus dokládá i ne zrovna obvyklá spojka a šestistupňová řadící páka (můžete ale řadit i sekvenčním způsobem a přítomný je i Tiptronic). Už u profilů se ukázala skvělá kompatibilita volantu se širokým herním spektrem. Testovali jsme ho na Need for Speed: Carbon, Toca Race Driver 3 a také GTR 2. Předdefinované funkce se všude chytaly na jedničku, přičemž nejvíce jsme jich pochopitelně využili u posledně jmenovaného titulu, jenž s podobně kvalitním volantem dostává zcela novou dimenzi.

Jedem
Za volantem pokrytým pravou kůží jsem se hned napoprvé cítil více než příjemně. Zpracování sedí, metalické spínače, jimiž se mimochodem také dobře řadí, působí rovněž solidně. Volant pak precizně následuje řidičovy instrukce – odezvaG25 Racing Wheel je prakticky nulová. Maximální devíti set stupňové natočení se na asfaltových tratích vyplatí spíše vyškrtnout, změny zátěže jsou v úzkých šikanách přeci jen z říše snů. Možnost pořádně si volantem zakroutit využijete především v rallye simulátorech, ostatně tam jde o záležitost k dokonalému prožitku z jízdy nutnou. Velkou poklonu musím vyseknout zpětné vazbě, o níž se starají dva relativně tiché vibrační motory. Odezva reaguje na mnoho rozdílných povrchů i situací a mnohdy je skutečně silná, až má člověk co dělat, aby volant udržel v kýžených intencích. Po dlouhých a náročných jízdách se připravte i na bolavé ruce. Co se dá volantu vytknout? Inu, řekl bych, že někteří hráči by na něm uvítali více než pouhá dvě tlačítka – většina se jich totiž nachází na platformě řadící páky.

Šaltpáka už nepůsobí tak robustně jako volant, přesto se s opět koženými prvky řadí mezi to nejlepší, co na tomto poli můžete objevit. Je na vás, zda budete řadit konvenčně či sekvenčně – jde o zvyk. Mezi oběma styly není těžkéG25 Racing Wheel přepnout. Stačí páku uvést do neutrální polohy, stisknout ji směrem dolů a pak uvést otočný spínač do patřičné polohy. Osobně bych uvítal maličko větší odpor, ale i přesnost páky, občas, především zpočátku než si zvyknete, se totiž podaří zařadit jiný rychlostní stupeň, především u trojky a pětky jsem měl menší komplikace. Taky by při řazení nemusela tak cvakat, ale to už jsou opravdu jen detaily. Jak už bylo naznačeno výše, deska s pedály se nehne ani po silném tlačení, což je jedině dobře. Všechny tři pedály jsou zpracovány vskutku robustně a mají mezi sebou i slušné mezery, takže jsou dobře uzpůsobeny i pro vlastníky velkých chodidel.

Odezva reaguje na mnoho rozdílných povrchů i situací a mnohdy je skutečně silná, až má člověk co dělat, aby volant udržel v kýžených intencích.

G25 Racing Wheel je jedním z nejlepších volantů na trhu. Pokud nepočítáme ty skutečně profesionální za desítky tisíc, pak zřejmě tím úplně nejlepším. Ani on však nepatří k nejlevnějším, když za něj zaplatíte 6500 Kč. Na druhou stranu fajnšmekři, kteří holdují opravdovým závodním simulátorům jako je GTR 2 či Live for Speed, by si takovýto kousek měli dopřát – rozhodně se jim totiž jízdní prožitek zvedne aspoň o sto procent.

Hodnocení: 90%

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz