Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Logitech G3 - kvalitnější jak G5?

  12:00aktualizováno  28. listopadu 9:02
Série „G“ od výrobce, jež v současné době slaví 25 let od svého založení, si získala po celém světě srdce mnoha (nejen) hráčů. Podívejme se na novinku G3.

Logitech G3

Série „G“ od výrobce, jež v současné době slaví 25 let od svého založení, si získala po celém světě srdce mnoha (nejen) hráčů. A to ať už mluvíme o myších G5 či G7 anebo o klávesnici G15 a G11. Nyní ale přišel čas i na přírůstek do této rodiny, který dostal název G3. Překoná tento myší produkt své slavné bratry?

Balení

A začneme již pěkně od začátku (pro mne osobně) překvapením. Tím totiž byla velikost balení. Nejednalo se o žádného zbytečného velikána jako například u starší G5 či jiných myší (krabice jsou si totiž velikostně podobné, ne-li naprosto stejné). Krabička je minimálně dvakrát tak menší. Zřejmě Logitech nepotřebuje, aby tento model vypadal nějak robustněji. Možná však pouze začíná šetřit životní prostředí.
V balení se kromě myši nachází ještě instalační manuál a prospekty produktů Logitechu. Žádný disk s ovladači nedostanete, dle výrobce vám musí stačit internetová adresa logitech.com/G3.

Instalace

Model myši G3 komunikuje s počítačem pomocí jak jinak než sběrnice USB. Stačí tedy zapojit a nainstalovat ovladače SetPoint pro využití veškerého potenciálu myši.

Bližší pohled

Kdo se více či méně vyzná v pojmenovávání produktů společnosti Logitech, tak je mu ihned jasné, že G3 je zaměřena na hráče. Možná právě proto jsem byl přesvědčen, že do rukou dostanu kvalitní myš jako v případě G5, ovšem opak byl pravdou. Nepředbíhejme ale.

Model G3 je celý vyveden v tmavých barvách, resp. pouze v černé a jejích odstínech. Tvarově ani velikostně se nijak nevymyká zažitému normálu. Když se na myš podíváme kolmo z vrchu, nabýváme dojmu, že jsou horní plastové části do sebe poskládány ze tří parabol. Ta první je svisle rozdělena na dvě půlky, což jsou vlastně hlavní tlačítka mezi nimiž je co jiného než černé pogumované kolečko sloužící zároveň jako prostřední tlačítko. Jak je u myších modelů společnosti Logitech známo, musíme v začátcích na kolečko vynaložit trochu větší sílu, abychom ho stiskli. Další parabola je vlastně jediná více barevná oblast na tomto modelu myši. Najdeme zde totiž slábnoucí a sílící pruhy, tedy jakousi zebru, v odstínech šedé a již tradičně logo výrobce. Nezapomeňme dodat, že na rozhraní tlačítek a této části je malinké tlačítko s „běžícím človíčkem“ pro změnu DPI. Logitech G3 oplývá třemi rozlišeními – nejvyšším čítajícím 2000 DPI a menšími 400 DPI či 1200 DPI, ovšem tyto hodnoty si budete moci užívat až po nainstalování ovladačů SetPoint, jinak vás čeká snímaní s přesností 800 DPI a 1600 DPI. Široké spektrum potencionálních zájemců si tedy má z čeho vybírat. Posledním článkem při pohledu z výšky nebo zezadu je koncový plast s decentně zdrsněným povrchem, to kvůli lepšímu držení a pocitu v dlani. Tato část však zasahuje i do stran, kde se o místo dělí ještě s černým lesklým tlačítkem na obou stranách. Ty jsou mimochodem programovatelná, avšak palci hůře dostupná. Ve výhodě budou uživatelé s menšími prsty co do délky.

Podvozek G3ky ničím výjimečným samozřejmě není (proč by taky, že?), proto ho nebudeme ani nijak detailně rozebírat. Za zmínku stojí jen trojice polytetrafluoroethylenových kluzkých plošek, které známe od všech myší z dílny Logitechu. Musím však uznat, že kluzáčky od ExactGame jsou daleko lepší. A dále to je snímací sensor, jehož laserový paprsek je pro lidské oko neviditelný, s maximálními 2000 DPI.

Celkový design není nikterak světoborný, spíše naopak nudný. Proto ji uvítají spíše konzervativní jedinci a také například leváci, protože i pro ty byla myš konstruována. Spojení s PC zajišťuje USB kabeláž.

Postřehy z používání

Negativních vlastností modelové série G3 není mnoho, naopak jen poskrovnu. Nevím však, jestli se tento neduh vyskytuje v celé řadě nebo jen u mnou testované myši. Abychom se ale dostali k věci – občas se mi stávalo, že při stisknutí jednoho z dvou hlavních tlačítek jsem slyšel jakési zavrzání. To způsoboval právě stisk tlačítka. Bohužel nevím, jaká část myši je vinna, jestli jsou to snímače nebo nedokonalá konstrukce. Podotýkám, že se to stávalo občas, dvakrát třikrát za den.

Ovladače

Synonymum pro myši Logitech jsou mimojiné i ovladače SetPoint, které si mimochodem k tomuto modelu musíte stáhnout z internetu, protože nejsou v balení s myší dodávány. Ty ještě o mnohem více rozšíří potenciál myši.

Novinkou u tohoto modelu jsou tzv. „Generic Button“, tedy funkce přiřazené programovatelným tlačítkům (bočním a kolečku). Nejedná se o nic jiného, než o automatické přiřazení funkce podle zrovna spuštěné aktivní aplikace. V případě internetového prohlížeče např. boční tlačítka dostanou funkce Zpět & Vpřed a prostřední tlačítko například u FireFoxu spuštění odkazu v novém panelu.
Jelikož se jedná o myš ze série „G“, nesmí zde chybět ani „SetPoint Advanced Game Settings“, kde si pokročilí uživatelé a progameři nastaví takové snímání, které jejich ruce vyhovuje nejlépe, a to nastavením os x a y.
Jak jsem říkal, myš byla navrhována s ohledem jak na praváky tak i leváky, proto zde nechybí ani prohození orientace tlačítek.

Ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ano
Sensor: laserový
Rozlišení sensoru: 400-800-1200-1600-2000 DPI
Tlačítek: 5 (včetně kolečka)
Kolečko: rolovací (dvousměrné)
Barva: odstíny šedé
Orientační cena: 1468,- Kč s DPH na Alza.cz dne 12.10.2006

Závěrem

Logitech G3 nesplnila má očekávání a bratrům G5 či G7 nesahá ani po kolena. Logitech tímto modelem spíše jen doplňuje mezeru ve svém portfoliu produktů a snaží se zaujmout hráče-leváky. Připlaťte si nějakou tu stovku na model G5 a dostanete do ruky mnohem lepší a pro vaše výkony příznivější nástroj. G3 se za tuto cenu ani nevyplatí.

Za zapůjčení produktu Logitech G3 děkujeme internetovému obchodu Alza.cz.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz