Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Logitech G5 a G7: Dvojčata v akci

  12:13aktualizováno  3:31
Myš bezesporu patří k jednomu z hlavních podmínek úspěchu profesionálního hráčského klanu. Na prvním místě nákupního košíku tedy vedle Razera stojí i Logitech G5 či G7, pokud ještě nemáte nakoupeno, čtěte naše dojmy z testování.

Logitech, společnost, která si za dobu své působnosti na trhu vybudovala silné jméno a získala důvěru svých uživatelů po celém světě. My se v této rubrice budeme zaobírat progamerským hardwarem, či jen hardwarem, jenž má co dočinění s počítačovými hrami. Premiérou je tedy Logitech a jeho myší dvojčátka z nové série „G“, resp. G5 a G7. Nejdříve se však vrhněme na G5ku.

Logitech G5 Laser Mouse

První pán na holení si zřejmě získá drtivější většinu z vás, jelikož se jedná o drátovou verzi z nové série vycházející z předchozích šampionů trhu "MX". Čekalo se na ní netrpělivě a dlouho, jelikož vůbec první Logitechovská laserovka MX1000 byla příliš těžká na nějaké profi hraní. Z těchto chyb se společnost poučila a naservírovala mnohem lepší, tedy lehčí, rychlejší a v případě G5 váhově variabilnější kusy.

Balení, obsah

S novou řadou přichází i nové balení, viz. fotky. Po rozbalení a vytáhnutí plastového krytu jsem se lekl, že chybí závaží. Ovšem pohled druhý ukázal, že jsem se mýlil, jelikož krabička se závažími byla zákeřně schovaná pod přiloženým CD. Balení tedy obsahuje váhovou kazetu, krabičku se 16 závažími, CD se softwarem, manuál a samozřejmě myš.

Bližší pohled

Když jsem si poprvé dal myšáka do dlaně a začal na "sucho", tedy bez přívodu el. proudu, jezdit po stole, byl jsem mile překvapen, jak krásně po laminátovém povrchu jezdila. Zásluhu na tom zcela jistě má polytetrafluoroethylenový povrch, což je základ spodní strany, dále nízká váha a také bavlněný oplet kabelu myši, který znatelně lépe klouže po stole než klasické PVC.

Kdo někdy viděl např. starší MX518, je mu jasné, že se Logitech drží těchto tvarů i v nové řadě, jelikož jsou víceméně osvědčené a pro hráče vyhovující. Vrchní strana myši působí velice zajímavě, jelikož má již z výroby mnou nazvaný "rusty look", tedy rezavý a opotřebovaný vzhled. Pro zajímavost dodávám, že i když jsou u každé myšky v tomto nástřiku minimální rozdíly, každý je unikátní. Boční strany, kde jsou palec, prsteníček a malíček mají oproti G7 lepší drsnější povrch, který se mi při hraní držel mnohokrát lépe, než zmiňovaný klasický hladký v případě G7. Suma sumárum se dostáváme na počet 6 tlačítek. U palce se nyní u těchto nových modelů vyskytuje už jen jedno tlačítko. Hráčské myši už nadále budou disponovat tlačítky, přístupnými hned za čtyřsměrným kolečkem, pro změnu citlivosti, od nejnižších 400dpi přes 800dpi až k obrovským 2000dpi! Za celou dobu, co jsem měl možnost tyto myši testovat, jsem ale v žádné hře neměl potřebu přeskakovat z jednoho rozlišení na druhé. Ovšem to už je subjektivní dojem. Kolečko dostalo do vínku již zmiňované čtyři směry a dnes již klasickou funkci v podobě prostředního tlačítka. A nakonec samozřejmě 2 nejpodstatnější tlačítka. Vrchní strana oplývá ale také nepostradatelným třístupňovým LED indikátorem DPI, v případě G7 pak ještě i indikátorem stavu baterií.

Nyní již ale k ojedinělosti mezi myšmi - váhová kazeta aneb věčná variabilita. Spolu s G5 je dodávána kazeta, která se vkládá otvorem na spodní straně, a 16 hmotnostních závaží, přičemž polovina z nich spadá pro váhu 4,5g a druhá polovina pro 1,7g. Je-li tedy myš se základní váhou pro vás přespříliš lehká, je už pak jen na vás jakou kombinaci vah zvolíte.
Software

S každou myší je samozřejmě dodáván originální software Logitech SetPoint. Ten v sobě kromě klasických funkcí, např. programování jednotlivých tlačítek a i LED indikátoru stavu baterií, zahrnuje i speciální pokročilé progamerské nastavení, které uživatelům toužícím po maximální kontrole poslouží jako nástroj k ještě lepším výsledkům v bitevní vřavě. Dalšími třešničkami na dortu jsou jednotlivě programovatelná tlačítka jak pro všechny aplikace, tak i třeba pro jen určité programy, dále softwarové, avšak i hardwarové upozornění na nízký stav energie v akumulátorech, aj. Implementováno je i automatické stahování nových verzí s možností přijímání zpráv ohledně nových služeb a produktů. Závěrem snad jen dodám, že k verzi ovladačů, jež jsem měl k dispozici, je dodáván i software MusicMatch, správce vaší hudby.

Ve zkratce

Připojení: USB
Drátová: ano
Sensor: laserový
Rozlišení sensoru: 2000 dpi, 800 dpi, 400 dpi
Tlačítek: 6
Kolečko: ano (čtyřsměrné)
Barva: černo-rezavo-šedá, matná

Závěrem

Myš Logitech G5 patří do rukou progamera každým coulem. Je jasné, že po boku s Razerem Copperhead tvoří skupinu, která bude figurovat na prvním místě nákupního seznamu každého profesionálního klanu. Je už ale jen na vás, která myš vám více sedí a které značce více důvěřujete, od toho už tu nejsme.

Logitech G7 Cordless Laser Mouse

Druhý vyvolený mne už co do hráčských vlastností tolik nenadchl, i když neomezená volnost pohybu dělá opravdu své. Ve své podstatě jsou G5 a G7 totožné modely v tvaru, tlačítkách a laserovém senzoru. Rozdíly jsou pak u G7 v nevariabilitě váhy a bezdrátovém přenosu dat. Proto předesílám, že nějaké vlastnosti myši, jež budu rozebírat pouze povrchově, jsou totožné s předchozím modelem. Teď už se ale společně vrhněme na jednotlivé kapitoly.

Balení, obsah

Až na kosmetické úpravy a zdůrazněný bezdrátový přijímač je balení stejné s předchozí myší, to rozdílné přichází až po vytažení plastového obalu, kdy najednou vidíte skoro vše, co bylo předtím schované. Tím mám tedy na mysli akumulátor s kombinovanou nabíječkou a USB propojením. To, co stále zůstává naším očím ututlané, je druhý akumulátor, který již je připraven v útrobách myši a manuál s CD, jež je pod tímto vším uloženo v kartonu. Lépe pochopíte na přiložených screenshotech. Co mne ale opravdu dostalo, bylo vyřízlé logo "G7" na zmíněném kartonu.

Bližší pohled

Oproti G5 se tento myšák nedrží drsnějšího, nýbrž naopak hladčího a lesklejšího povrchového materiálu v barvách stříbrné a zelené. Musím podotknout, že právě díky zvolenému materiálu mi G7 nenabízela takový komfort jako v případě předchozím. Znovu se dostáváme na počet 6 tlačítek a na jejich příslušné funkce, znovu na laserový senzor o měnitelné citlivosti od 400dpi po luxusních 2000dpi. Avšak s těmi tlačítky to není až zas taková pravda, ještě jedno tlačítko můžeme nalézt na spodní straně sloužící k vypínání a zapínání myši. Hned vedle najdeme otvor pro Li-Ionové akumulátory, které doznaly od uvedení MX1000 znatelnou liposukci. Ovšem zde je menší kámen úrazu. Tyto bateriové bloky nevydrží tolik, sám jsem se dostal na na maximální výdrž jednoho dopoledne a odpoledne. Na druhou stranu, toto řeší výměna za baterii, jež se mezitím nabila v nabíječce, což je praktické a pohodlné. Nabíječka obsahuje vedle klasického "Normal" módu nabíjení také "Boost", kdy je nádrž plná již po dvou hodinách. Od MX1000 G7 zdědila i indikátor stavu baterie, pokaždé tedy včas uvidíte, jestli máte ještě dostatek šťávy.

Nesmíme opomenout ani přenos dat. Ten je u tohoto modelu řešen pomocí bezdrátové technologie na frekvenci 2,4 GHz, což opravdu není málo. Díky tomuto se odezva snižuje na nekompromisní minimum, které jsem ve hrách naprosto nezaznamenal.

Ve zkratce

Připojení: USB
Napájení: 2 Li-Ion akumulátory
Bezdrátová: ano (na frekvenci 2,4GHz)
Sensor: laserový
Rozlišení sensoru: 2000 dpi, 800 dpi, 400 dpi
Tlačítek: 6
Kolečko: ano (čtyřsměrné)
Barva: zeleno-šedivá, lesklá

Závěrem

Jak jsem již předeslal, díky použitému povrchovému materiálu mi myš tolik neseděla jako model G5. I přesto mne ale oslovila. Mohu-li tedy doporučit, pokud hledáte volnost pohybu a maximální výkon, není jiné volby.

Autor:


Témata: software, Testování

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz