Logitech G9 - perfektní myš pro hráče

aktualizováno 
Logitech přichází s novou vlajkovou lodí - myší G9, která posunuje laťku znovu o kus výš.

Logitech G9 (Hardware)

Logitech G9

Balení, instalace

Vzhledem k tomu, že myš G9, která je určená výhradně progamerům, je novou vlajkovou lodí tohoto segmentu, tak tomu musí být uzpůsobeno naprosto vše, tedy i balení. To je však řešeno naprosto neprakticky, i když svůj efekt plní. Bude vám tedy nejspíše pár minut trvat, než zjistíte, jakže se krabice otevírá (pokud se nebojíte nebo nechcete něco natrhnout).

Logitech G9 (Hardware) Logitech G9 (Hardware)

Uvnitř balení se skrývá dvojice gripů (úchopů, násad, říkejte tomu jak chcete) pro rozdílné druhy akcí, krabička se závažím, uživatelská příručka a samozřejmě i myš. Překvapením je absence CD s ovladači. Ty je tudíž potřeba stáhnout z logitech.com.

Pro G9 vyvinul Logitech specializované ovladače. O těch si ale detailně povíme na konci testu. Nic to ale nemění na bezproblémové instalaci, která už nevyžaduje restart. Možná jen velikost instalačního souboru dá zabrat majitelům pomalejších linek, ale dnes již ve většině případů není 50MB problém.

Bližší pohled, ergonomie

Logitech G9 je následníkem oblíbených modelů G5 a G7 (v testu zde) a stává se tak novou vlajkovou lodí. Ruku v ruce s tím přichází nutná inovace různých prvků. Nutno říci, že G9 je inovacemi přímo prošpikovaná. A to nemluvím jen o hardwarových, ale i softwarových novinkách…

Logitech G9 (Hardware) Logitech G9 (Hardware)

Základní novinkou, pokud to tak mohu nazvat, je možnost změnit grip. Model G9 jako takový zde figuruje pouze jako modul, na nějž jsou nasazovány různé úchopy. Tato inovace dělá z myši univerzální, ovšem stejně tak i specializovaný model. Samozřejmě, že se bez gripu dá hrát, ale snad jen šašci by s tím ztráceli čas.

Logitech G9 (Hardware) Logitech G9 (Hardware)

V balení jsou dodávány dva gripy – Wide grip a Precision grip. Z jejich názvů je patrné, který je k čemu vhodnější. Stejně tak jsou oba i z jiných materiálů. Wide grip je povrchově velmi jemná, až gumová „násada“, která v ruce neoplývá takovou přesností a je určena pro rychlé akce kde hlavní slovo má kvantita před kvalitou. Naopak Precision grip je ze zdrsněného plastu (mimochodem ten je velice příjemný až masážní, řekl bych) a ruce dodává neobyčejnou přesnost. Hodí se tedy např. sniperům nebo i hráčům Tigera Woodse :). Jeho využití může být stejně tak i na poli grafických editorů, kde jsou jemné práce nutností.

Logitech G9 (Hardware) Logitech G9 (Hardware)

Oba gripy mají své využití, jen škoda, že jich není víc. Jejich ergonomické vlastnosti jsou skvělé, co jiného se dalo čekat. Menší výhrady mám jen k oblasti palce a k diskriminaci leváků, kteří už si stejně zvykli. Majitelé obrovských pazour znovu nepochodí, ale upřímně řečeno, kolik takových lidí jsou progameři. Případní rejpalové a známý takových lidí nechť se do mě pustí v diskusi.

Logitech G9 (Hardware) Logitech G9 (Hardware)

Jak jsem řekl, ergonomie tohoto modelu je na vysoké úrovni. Hlavní přednosti jsou ve variabilitě velikosti rukou uživatelů a v použití jak pro praváky, tak i leváky. Práce s touto myší nepřinášela ani po odpoledni stráveném u PC žádné známky namáhání ruky.

Poslední vlastností gripů jsou dvě postranní tlačítka, která jsou v obou případech naprosto shodná a jsou výborně dostupná, což je další plus. Nasazování a sundávání gripů je zcela jednoduché. Myš má v oblasti dlaně tlačítko, které po stisknutí uvolní grip. Ten sundáme tahem nahoru. Někomu možná bude vadit přechod gripu na samotnou myš, který je v oblasti pod dlaní. Ten je cítit více u Precision gripu. Je fakt, že zde Logitech trochu pokulhal, ale věřím, že pokud by se to snažil vyřešit, celý účel jednotlivých gripů by šel do háje.

Logitech G9 (Hardware) Logitech G9 (Hardware)

Holé „tělo“ G9ky odkrývá další speciální vlastnost, která však už byla k vidění nejen u staršího modelu G5. Váhová variabilita je věc, která se v oblasti progamingu objevuje poskrovnu a když už, tak to vždy hráči ocení. V oblasti dlaně má myš ukrytou zásuvku, do které se vejdou čtyři závaží. Ty jsou v balení dodávána takto – 4x 4g, 4x 7g. Takto rozdělená zásuvka má další výhodu v tom, že závaží lze podle potřeby uživatele rozložit do kvadrantu, který mu nejvíce vyhovuje. A možností, jak upravit konečnou váhu myši, je opravdu spousta. Mimochodem, od dob G5 se balení závaží nijak nezměnilo.

Logitech G9 (Hardware) Logitech G9 (Hardware)

Dvojice hlavních tlačítek je oddělena ostrůvkem s čtyřsměrným kolečkem. A není ani divu, že se jedná o kolečko MicroGear s technologií z MX Revolution. Během hraní je tedy možno používat zasekávaný pohyb kolečka pro změnu zbraní a při práci s dokumenty naopak hyper-fast rolování. Změna modu se provádí tlačítkem ze spodní strany myši. Nad levým tlačítkem se nachází indikátor DPI s LED podsvícením, stejně tak i tlačítko pro manipulaci s velikostí DPI. O těchto prvcích až ale v další kapitole.

Holá myš má ze spodní strany dva poměrně velké teflonové kluzáky. Při použití Wide Load gripu dostává myš ještě o jeden navíc. O kousek vedle je tlačítko pro změnu modu MicroGear kolečka, o kterém jsem před chvilkou mluvil a také tlačítko pro změnu profilu. Hned vedle najdeme laserový snímač, jehož možnosti popíši o pár řádků níže.

Logitech G9 (Hardware) Logitech G9 (Hardware)

Nezapomeňme zmínit také kabel, jenž je stejný jako u brášky G5 - tenký, dobře ohebný, obetkaný nějakou plastovou „ponožkou“ a dostatečnou délkou 2 m.

Technologie

Model G9 si vyžádal samostatnou kapitolu technologie, jelikož inovačních či přinejmenším hiendových technologií je tu spousta. Začněme hlavním tahákem celé myši – laserovým senzorem. Myš určená progamerům si vyžaduje co nejmenší odezvy a stejně tak i co možná největší zrychlení. Odezva, jakou se G9 pyšní, je rovna 1 ms. To je 1000 Hz, které se každou vteřinu protočí USB portem. Akcelerace do 20G a obrovské rozlišení – až 3200 DPI. Tento parametr se ovládá buď přímo na těle myši pod indikačním LED displejem, nebo pomocí ovladačů, kde se mimojiné nastaví i počet a hodnota jednotlivých kroků.

Chování laserového snímače je naprosto precizní a to na všech dnes používaných površích, tedy dřevě, podložkách, skle… Zde se Logitech skutečně vyznamenal.

Logitech G9 (Hardware) Logitech G9 (Hardware)

Zmínili jsme také kolečko MicroGear s technologií z myši MX Revolution, které dovoluje jak krokové, tak i bezkrokové rolování.

Vlastnost, kterou ocení však hráči vícera her či jen hráči hrající s několika přednastavenými profily, jsem si nechal na konec. Editování a ukládání profilů přímo v myši je záležitost, která tu už byla, ale Logitechem je znovu inovována. Zespodu myši se nachází tlačítko Profile, které po podržení rozbliká piktogram běžícího panáčka na LED indikátoru. Při soustavném držení tlačítka a soustavném blikání piktogramu myš naznačuje, že se nyní pohybujete ve třech profilech. Jejich změna se provádí výběrem z tlačítek + a -. Každý profil má pro lepší orientaci jinou barvu a dále vlastnosti, které jim sami přiřadíte. Tato vlastnost je skutečně velice užitečná. Pokud bychom ji chtěli ještě vylepšit, museli bychom pouze zrychlit výběr jednotlivých profilů, ale to není potřeba.

Ovladače

Další silnou stránkou G9ky jsou ovladače, které byly uzpůsobeny speciálně pro tento model. Zapomeňte na klasickou zelenou z klasických SetPoint, nyní vládne červená.

Logitech G9 (Hardware)

Základní nabídkou je karta Overview, která shrnuje ostatní karty nastavení a zobrazuje jejich nastavení. První kartou, kde se již dá něco nastavit, je Basics. Zde se nastavují vlastnosti každého ze tří profilů – jméno, popis, barva LED podsvícení (na výběr z 204 barev), a také přiřazení k programům, při jejichž spuštění se profil aktivuje automaticky. Profily mají i své vlastní jména – General, Gaming a Productivity. General profilu nelze žádný program přidružit, ostatním ano.

Logitech G9 (Hardware)

Karta Buttons slouží jako komplexní správa všech tlačítek, kterým lze přiřadit konfiguraci od 3DFlipu (funguje pouze ve Vistách) po Zoom Out. Nechybí ani One-Touch Search či správa multimediálního přehrávače. Všechny akce jsou doplněny o popis, o což jsme byli v předchozích verzích ovladačů SetPoint ochuzeni.

Logitech G9 (Hardware)

Hardcore hráči budou nejvíce času věnovat zřejmě hrátkám s DPI v obou osách a s možnostmi jednotlivých profilů. Pro ně je karta Pointer jako stvořená, jelikož obsahuje toto nastavení, dále konfiguraci rychlosti a zrychlení kurzoru a také frekvenci, resp. odezvu myši v hodnotách 125, 200, 250, 333, 500 a 1000 Hz.

V poslední řadě ovladače SetPoint nabízí ještě konfiguraci rolování, ale ne tak dokonalou jako u modelu MX Revolution.

Logitech G9 (Hardware)

Stejně tak, jako si hráči pohrají s nastavením DPI, stejně tak si i pohrají s nastavením pokročilých maker. Logitech Macro Editor v tomto případě poskytuje nadmíru pokročilé funkce, jako například nahrávání přímo za chodu z klávesnice či myši.

Závěrem

Logitech G9 je model, jehož cílem bylo rozvířit víceméně stojaté, sem tam maličko rozvířené, vody progamingu. A tento úkol se mu bezezbytku podařil. Hlavní přednosti, po kterých se potenciální uživatel bude shánět, jsou na špičkové úrovni. A to ať mluvíme o laserovém sensoru, jehož chování je bezchybné, o váhové variabilitě, možnosti změny gripu či o pokročilých nastaveních ovladačů. Je jen málo co vytýkat. Tím málem mám na mysli nevhodnost pro velké ruce.

Za zapůjčení Logitech G9 děkujeme internetovému obchodu Alza.cz. Produkt lze zde zakoupit ke dni 3. 12. 2007 za 2379,- Kč s DPH.

Autor:


Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Další z rubriky

Herní milník klepe na dveře. Bude Red Dead Redemption 2 hrou generace?

Red Dead Redemption 2

Kovbojka Red Dead Redemption 2 od tvůrců série GTA vychází už za měsíc a vývojáři ze studia Rockstar Games konečně...

Jak vzpomínáte na interaktivní seriály od zkrachovalých Telltale Games?

The Walking Dead (PS3)

Studio Telltale Games pracovalo na interaktivních herních seriálech podle řady známých značek, jako je Walking Dead,...

Soutěž o skutečný zlatý poklad skončila fiaskem. Příběh hry Swordquest

Obal hry Earthworld

Videohry jsou stále ještě poměrně mladým médiem, ale i tak už je jejich historie neuvěřitelně bohatá. V dnešním retru...Najdete na iDNES.cz