Logitech MX Revolution – je opravdu tak skvělá?

  12:00
25 let uběhlo od založení dnes už prestižní a bohaté společnosti podnikající v oblasti periferií nejen pro osobní počítače se jménem Logitech. Tato původně softwarová společnost namísto aby dary dostávala, tak obdarovává, ba přímo bombarduje své zákazníky hi-end produkty. My si na jeden z těch prvních zveřejněných produktů posvítíme a to pěkně zblízka. Na řadu přichází myš MX Revolution.

Logitech MX Revolution

25 let uběhlo od založení dnes už prestižní a bohaté společnosti podnikající v oblasti periferií nejen pro osobní počítače se jménem Logitech. Tato původně softwarová společnost namísto aby dary dostávala, tak obdarovává, ba přímo bombarduje své zákazníky hi-end produkty. My si na jeden z těch prvních zveřejněných produktů posvítíme a to pěkně zblízka. Na řadu přichází myš MX Revolution.

Balení

Luxusní myš se už jen z logického hlediska musí prodávat v luxusním balení a provedení. Pryč jsou řadové krabice například od G5 nebo i jiných výrobců. Balení neobsahuje žádnou vyřízlou část, kde si periferii můžete prohlédnout. Tato část přichází teprve až po odklopení čelní lesklé stěny krabice. Na ní je na, pro společnost Logitech typickém, zeleném pozadí vyfocena z profilu ona hi-end myš s působivými odlesky. Po odklopení se vám tedy naskytne živý pohled na myš a mini rádiový přijímač do USB umístěných ve zkoseném „držáku“. Avšak myš a přijímač jsou stále schované pod plastovým krytem, ze kterého se mimochodem špatně vyndavají (a obzvláště člověku co má ruku v laminátu :) ). Pod tím se nachází zbytek dodávaného příslušenství, čímž mám na mysli dobíjecí stanici, adaptér na síťové napětí, manuál a disk s ovládacím softwarem SetPoint 3.0.

Instalace

I když se instalace a určité případy, kdy nefunguje přenos dat mezi myší a USB přijímačem rozebírá v přikládaném manuálu, ve většině případů ho potřebovat nebudete. Stačí USB přijímač strčit do portu USB v počítači a zapnout myš tlačítkem on/off, jež najdeme vespodu myši. Ještě před touto akcí ale ve většině případů budete muset myš dobít, protože z výroby se do oběhu nabité akumulátory nedostávají. Dobití uskutečníte v dobíjecí stanici, jež je součástím balení. Dejte si však pozor, zda-li jste dali myš přesně na své místo, aby se skutečně nabíjela. Ze začátku se vám bude stávat, že myš do tohoto nabíjecího doku postavíte v domnění, že ji necháváte nabíjet, ovšem opak je pravdou. Když je myš správně vložená, rozsvítí se na ní LED diody indikující stav akumulátoru, to si hlídejte. Poté nezbývá nic než jen nainstalovat ovladače SetPoint 3.0 z přiloženého CD či stáhnutím z logitech.com.

Bližší pohled

První pohled a první dojmy vás donutí si myslet, že v ruce držíte vypocený designérský skvost. A taky že ano, myš není žádným kýčem. Logitech a i jiné společnosti či designéři na volné noze se na designu skutečně vyřádily a ještě aby ne, když na MX Revolution pracovaly necelé dva roky. Již z fotek je vám jasné, že je myš určena do kancelářského prostředí, kde bude spolehlivě reprezentovat tu či onu společnost a také jen a jen do rukou praváků. Leváci zase odejdou s prázdnou, bohužel.

MX Revolution kombinuje jak matné, tak i lesklé odstíny černé barvy. Hlavní část, kterou se myslí část pod dlaní a prsty, je matně šedivá, spíše přímo uhlová. Ústí a končí na pomyslných pólech, přičemž na tom severním se jakoby rozdvojuje. To je kvůli realizaci dvou hlavních tlačítek. Tato vyřízlá linka dává ještě prostor stříbrnému tlačítku s lupou pro vyhledávání, které popíšeme v kapitole „Technologie“ stejně tak jako inovované a současně revoluční čtyřsměrné kolečko. Tato matná uhlová už pak není použita nikde jinde, zato černé je tu na rozdávání.

Pravá strana myši, resp. strana malíčku a prsteníčku je pro oči uživatele stranou odvrácenou, tudíž zde není potřeba vymýšlet systém estetických křivek a linií. Raději se zaměřme na materiál. Tím byla zvolena jemná guma, která je použita i na straně pravé. Zde je ovšem s vyvrtanými malinkými kruhový dírkami, která nemají z praktického hlediska žádné opodstatnění. Jedná se spíše o designérský prvek. Na levém křídle se guma netáhne po celé délce jako na straně druhé, ale spíše jen ve tvaru ležatého písmena „P“. Zbytek prostoru zabírá efektní černý lesklý plast a další kolečko. To ale neslouží k rolování, nýbrž k přepínání mezi jednotlivými programy. Užitečná funkce, jež občas ale i vadila. Více v „Postřezích z používání“. V zaoblené hraně oddělující vrchní část od levé jsou na úrovni palce posazeny dvě tlačítka se šipkami. Jejich funkce je tedy jasná – Zpět a Vpřed, ale to se dá v ovladačích změnit. Mají půlkruhový tvar a délkou se blíží tlačítku vyhledávání umístěného nad rolovacím kolečkem. V této hraně jsou však také uloženy zelené LED diody indikující stav baterie. Pokud zrovna nesvítí když s myší pracujete, tak nemáte absolutní šanci poznat, že tam nějaké diody jsou. Jestliže však svítí, uvidíte piktogram baterie a tři čtverečky v závislosti na tom, jak moc je akumulátor uvnitř myši nabitý. Sečteno podtrženo, jsme na 7 tlačítcích (v případě započítání tlačítka pro vypínání/zapínání tak 8).

Abychom však levou stranu neodbyli tak musíme dodat, že má tvar jak odlitek palce, jak nedokončený půlkruh co obemyká palec. Pokud se na myš ještě dívám z levé strany, tak mi dost připomíná černou stíhačku s jen jedním křídlem. Kdo ví, třeba se designéři Logitechu inspirovali u leteckých složek ozbrojených sil.

Podvozek testované myši zas tak suchý jako například drátové myši není. Začneme od klasiky – kluzáky. Jejich počet se rovná čtyřem. Zde jen tak pro zajímavost uvedu, že ten co je úplně napravo, když je myš vzhůru nohama, je nejméně používaný. Dalo by se i říct, že je naprosto zbytečný, avšak jedinci s dlaní větší jak já ho využijí. V dolní části myši jsou dva pozlacené konektory, jimiž se dobíjí integrovaný akumulátor přímo z dobíjecí stanice. Mezi nimi je jakási prohlubeň, která zajišťuje větší stabilitu myši když je zrovna ve zmíněné stanici nebo chcete-li, kolébce. Zhruba ve 2/3 délky myši je laserový senzor a tlačítko pro vypínání popřípadě zapínání. Umístění senzoru na tomto místě je vcelku nepraktické pro ty uživatele, kteří jsou zvyklí na umístění v samém středu. Ze začátku se jim bude stávat, že kurzor bude dělat naprosto něco jiného než sám uživatel chce.

Senzor disponuje „kancelářskými“ 800 DPI, což pro použití v oblasti dokumentů bohatě stačí. Jak proklamuje i výrobce, pro lidské oko neviditelný laser si poradí i se sklem. Vlastníci skleněných podložek mohou jásat. Odezva je rovna 8 ms (125 Hz), prostě typická kancelářská krysa.

Z myši žádný kabel neústí, protože model MX Revolution musí být jak jinak než bezdrátový. Povedlo se mi pohnout s kurzorem i ze vzdálenosti 5 metrů, více pak už bezdrátová technologie nezvládla.

Dobíjení integrovaného akumulátoru je velice jednoduché. Způsob, jakým se nabíjení realizuje, jsem popsal již v kapitole „Instalace“, jelikož myš z výroby nabitá nepřichází z důvodu životnosti akumulátoru.

Dobíjecí kolébka (stanice) je vyvedena jak jinak než do černé barvy. Designově se podobá kolébce pro MX1000. Základnu tedy tvoří poměrně těžký černý šikmo seseklý válec, z něhož vystupuje poloprůhledná deska, z výroby ještě polepená ochrannou folií, s logem společnosti Logitech. Ta slouží jako opěradlo myši. Proti skluzu je chráněná trojicí gumových, avšak decentních nožiček. Zezadu, resp. za poloprůhledným opěradlem je konektor pro napájecí adaptér, který je též součástí balení.

Technologie

Technologií se v modelu MX Revolution sešlo hned několik. Začněme tou hlavní, na kterou Logitech láká všechny kupce a které dává největší pozornost:

MicroGear™ Precision
Nebo-li v případě modelu MX Revolution synonymum pro rolovací kolečko. Logitech chce touto technologií otevřít dveře novým možnostem rolovacího kolečka, kterým musí s příchodem stále rozsáhlejších dokumentů čelit. Technologie je postavená na dvou základních pilířích, resp. na dvou základních módech kolečka – klasickém (cvakacím) a volném. Mezi těmi se dá přepínat jak manuálně stiskem kolečko, tak i softwarově přes ovladače SetPoint. Klasický mód známe všichni, mají ho totiž všechny myši. Jistě tedy víte, že kolečko díky používaným „drážkám“ nelze protočit, a právě od toho je tu volný mód, který byl vyvinut právě pro tento účel – protáčení a s tím spojené scrollování dlouhých dokumentů či složek. Zákony fyziky však nelze oblafnout, proto museli vývojáři zvýšit váhu samotného kolečka z důvodu setrvačnosti a to na celých 14 gramů, což je bezmála sedmkrát více jak u běžného kolečka u jakékoli jiné myši.

Díky tomuto řešení můžete tedy prolistovat stovky stran během pár vteřin. Názornou ukázku si prohlédněte na samém konci testu.

SmartShift™
Ovšem aby mechanismus uvnitř myši automaticky rozpoznával, kdy použít ten a ten mód, musela být vyvinuta další technologie, jež by tento přechod analyzovala a následně vybrala ten pravý. Tato technologie dostala název SmartShift. Funguje jednoduše – je-li zrovna aktivní cvakací mód, je ke kolečku přisunut pomocí malého energeticky nenáročného motorku mechanismus, jež zajišťuje ono cvakání. Je-li však aktivní druhý, tj. volný mód, motorkem je zase mechanismus odsunut, tudíž už nic nebrání v listování rozsáhlých dokumentů či textů. Odsunutí a přisunutí netrvá déle jak 40 milisekund a, jak jsem již řekl, i energetická nenáročnost přispívá k delšímu chodu akumulátoru.
Jenže hlavní myšlenka celé technologie je v zajištění automatiky. Používáte-li právě onen cvakací mód, tak stačí silněji otočit kolečkem, motorek odsune mechanismus a již scrollujete ve velké rychlosti právě používanou aplikací. Záleží však na ovladačích, jestli jste jim povolili používání SmartShift technologie a jaké nastavili parametry. Více napoví přiložený screenshot.

OneTouch Search
Tlačítko OneTouch Search se nachází u hlavního kolečka tak jak popisuji výše. Celá tato inovace spočívá v tom, že můžete kdekoli na ploše a v jakékoli aplikaci označit text a zmáčknout toto tlačítko. Hned se vám spustí internetový prohlížeč s předem vybraným vyhledávačem (na výběr ze škály jazykových mutací, bohužel bez českých, vyhledávačů Google, Yahoo LiveWords a Yahoo Search), který najde informace o vybraném textu. Dá se ale používat i jako pouhý spouštěč vyhledávače, a to tak, že neoznačíte nic, nýbrž jen zmáčknete tlačítko OneTouch.

Postřehy z používání

V této kapitole nepotěším uživatele s „demoliční“ povahou, tedy ty, kteří svou neopatrností či nešikovností často ničí (nejen) počítačové periferie. Při zatřesení myší se totiž komponenty technologie MicroGear a SmartShift trošku pohnou, což je dáno najevo nepatrným zvukovým doprovodem. Nejedná se o nic vážného při běžném používání, ovšem pády myši z výšky mohou způsobit své.

Druhý a zároveň poslední postřeh se také týká kolečka, ovšem toho sekundárního umístěného hned u palce. Pravděpodobně se vám bude stávat, že se omylem dotknete tlačítka, které je mimochodem poměrně citlivé, a vyskočí na vás okno s přepínáním mezi programy. V začátcích je to pěkně nepříjemné, časem se ale naučíte.

Ovladače

S novou technologií musí samozřejmě přijít i ovládací software, který by si s ní poradil. Pro tyto účely byl vytvořen software SetPoint 3.0. Ten je v podstatě stejný jako předešlé verze, jen upravuje databázi o model MX Revolution a stará se o kolečko MicroGear.

Úvodní obrazovka ovladačů je všem uživatelům myší Logitech důvěrně známá. Obsahuje fotku připojené myši s možností přiřazení různých akcí tlačítkům. Novinkou je též přiřazení jiných funkcí tlačítkům pro jiné programy. Máte-li například spuštěný MS Word, nastavíte si třeba kolečko MicroGear pro volný mód z důvodu scrollování v dlouhých dokumentech. Máte-li ovšem spuštěný internetový prohlížeč FireFox, vypnete technologii MicroGear a kolečku přiřadíte funkci prostředního tlačítka. Tlačítko OneTouch Search umístěné hned vedle kolečka také nemusí sloužit jen pro vyhledávání, přiřaďte si mu spuštění mediálního přehrávače či nějakou klávesovou zkratku. Sekundární kolečko umístěné hned u palce také nemusí sloužit jen k přepínání mezi programy, využijte ho i pro zoom.

Dostali jsme se až k hlavnímu jádru věci – ke správě technologie MicroGear Precision. Ta je zpracována vskutku přehledně, takže se ani ten největší neumětel neztratí. Vedle nastavení rychlosti a akcelerace scrollování do obou směrů si zde můžete pohrát i se SmartShift možnostmi. Tuto technologii můžete jak zapnout, tak i samozřejmě zapnout. Je-li vypnutá, nabízí se fixované nastavení volného módu kolečka, cvakavého či manuální nastavení, kdy si uživatel sám vybere stisknutím kolečka, který mód je mu v té chvíli lepším pomocníkem. Při zapnuté technologii si lze vybrat i výchozí, resp. startovní mód.

Poslední možností ve správě myši je pak sledování přesného stavu akumulátoru myši, a to v podobě dnů či procent.

Ve zkratce

Rozhraní: USB
Drátová: ne
Sensor: laserový
Rozlišení sensoru: 800 DPI
Tlačítek: 7 (včetně kolečka; po započtení tlačítka pro vypínání 8)
Kolečko: 2x - hlavní rolovací (čtyřsměrné); sekundární k přepínáni mezi programy či k zoomu
Barva: odstíny černé
Orientační cena: 2486,- Kč s DPH ke dni 18. října 2006 na Alza.cz

Závěrem

Myš MX Revolution je skutečně milníkem v produktové historii svého výrobce. Představuje reprezentativní design, užitečnou a propracovanou inovaci a jistě i určitou prestiž. Uplatnění samozřejmě najde v kancelářích a u fajnšmekrů, kteří si na herní výsledky nepotrpí. Obávám se však, že to co si hráč představuje, tato myš rozhodně nesplňuje. Ostatně do tohoto segmentu trhu ani nespadá. Pakliže mám odpovědět na otázku kladenou v nadpise testu, odpovídám: „Ano, je skvělá, jen ne v oblasti her“.

Zajímavé odkazy: Making of MX Revolution, MicroGear v akci #1, MicroGear v akci #2

Za zapůjčení produktu Logitech MX Revolution děkujeme internetovému obchodu Alza.cz.

Autor:
Témata: Firefox, Google+, software
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...