Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LOTR: The Battle for Middle-Earth II

  12:00aktualizováno  11. srpna 3:31
Po dlouhé době svitla konzolovým stratégům na nebi nová hvězda. Tou přitom není nic menšího, než konverze povedeného pokračování PC strategie na motivy Pána Prstenů.

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth II Touha po pořádné strategii pro konzole roste s přibývající lety a povětšinou marnými pokusy snad ještě více než po samotném Prstenu Moci v celé Středozemi. Nejeden konzolista jistě musel zamáčknout slzu hořkosti zpátky do slzného kanálku při pohledu na PC scénu, kde se tamní hráči dočkávají pravidelně jednoho strategického kousku za druhým. Světe div se, nemožné se stalo reálným, a na Xbox 360 se dostavil opěvovaný titul The Lord of the Rings: Battle for Middle-earth II (dále jen zkráceně LOTR360), který na PC scéně získal nejedno ocenění a těší se obrovské přízni i ze strany hráčů. Že by tedy začalo svítat na lepší časy?

Samotné ovládání je založeno na kooperaci manipulace s oběma analogovými páčkami.

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth II LOTR360 se nese v duchu svého předchůdce, který vyšel pouze pro PeCkaře a těžil především z tehdy finišující horečky okolo filmového Pána Prstenů. LOTR360 přitom disponuje nejenom licencí na filmovou trilogii Petera Jacksona, ale též na legendární knižní dílo J.R.R. Tolkiena. Ve hře se tak objeví kromě snad všech známějších postav z filmu i některé osobnosti z knih, které ve filmu nefigurovaly. Dokonce sám Goblin King potěší knižní milovníky svojí přítomností. Příběh se odehrává prakticky paralelně s filmovou i literární trilogií, ale na své si přijdou i milovníci Hobbita. LOTR360 se totiž z nemalé části odehrává v Mirkwoodu, ve kterém znalci poznají nejenom známá prostředí. Hlavní dějová linie představí dva národy odvěkých rivalů, kteří však nyní jako spojenci pozvedli společně zbraně proti neuhasínající Sauronově hrozbě. Ano, řeč je o trpaslících a elfech.

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth II Oba tyto národy zastupují hlavní hrdinové Gloin a Haldir, kteří budou čtenářům Tolkienových děl povědomí. V příběhu hrají tito dva klaďasové velkou roli, byť znalci budou předem vědět, že jednoho z nich nečeká nejpříjemnější osud. Fanoušci všeho točícího se kolem Pána Prstenů, budou tedy v sedmém nebi. Paradoxní však je, že i odpůrce Tolkienovského příběhu plného taškařic okolo malých Hobbitů si užijí LOTR360 více než vrchovatě. Právě lokace, kde se nevyskytují nové jednotky, a hlavně možnost hrát za zlou stranu, je pro všechny osoby nemající Pána Prstenů příliš v lásce (a takováto individua se vyskytují i u nás v redakci) tím největším lákadlem. Ano, krom osmi úrovní za zastánce dobra, obsahuje LOTR360 i stejně tak dlouhou kampaň za síly zla. Celkově je ve hře šest frakcí (trpaslíci, elfové, Mordorští muži, Goblini atd.), jejichž různorodost využijete jak v kampaních či multiplayeru (o tom níže), tak i ve skirmish módu, který dokáže zabavit na opravdu velmi dlouho.

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth II

LOTR360 je tedy ve výsledku celkově dost povedeným titulem.

Hra tak na první pohled obsahuje vše, co má řádná strategie mít. Po bližším prozkoumání zjistíte, že počáteční odhad byl trefný. Velký počet jednotek k výběru a jejich upgradovatelnost zajišťuje solidní rozmanitost, kterou doplňuje dobrý design misí, založený sice na všech známých klišé žánru, ale přesto svým zpracováním zábavný. Čekají vás klasické bitvy, kde hraje hlavní roli přesila a vybavenost jednotek i ty, ve kterých je postup a strategie mnohem důležitější. Nutno poznamenat, že mise, kde budujete od začátku svojí základnu jsou o hodně zábavnější, nežli ty s přiřazeným počtem jednotek a ryze akční náplní. Stavba vlastních budov, rekrutování jednotek a jejich vylepšování je právě ten nejzábavnější prvek celého LOTR360. Ne, že by bitvy s desítkami postav na obrazovce byly špatné, ba naopak. Vidět bojovat detailně zpracované vojáky, skřety, draky a jiné fantasy postavy je The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth II opravdu oku i herní duši libé. Bohužel když si ale LOTR360 hledal cestičku z PC na nový Xbox, tak se mu na tůře vytratilo pár libůstek. Konkrétně dvě. První z nich je mód War of The Ring, který byl jakousi variací na tahovou pseudo-strategii, ten sice u PC hráčů příliš populární nebyl, ale i tak působí jeho nepřítomnost v X360 jako malá zrada. Druhá absence se týká create-a-hero funkce, která obsahovala přesně to, co její název naznačuje. Odemykání různých hrdinů sice možné je, ale samotná tvorba ne.

Je jasné, že při pohledu na LOTR360 bude spousta hráčů dosti vystrašená z otázky ovládání pomocí gamepadu. Samotné ovládání je založeno na kooperaci manipulace s oběma analogovými páčkami, přičemž jedna slouží k zadávání směru a druhá k ovládání kamery. K označování jednotek přitom slouží akční tlačítko A. K vyvolání veškerých menu pak boční tlačítka. Vše je tak přehledné a po krátkém seznámení s nabídkou a samotným interfacem se budete cítit jako doma. Navíc je na obrazovce umístěná The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth II mapa zobrazující současnou polohu všech vašich jednotek, takže orientace problémy též nezpůsobuje. Samotné ovládání je bezproblémové, jen díky nutnosti manuálně držet akční tlačítko a jednotlivě označovat celé pluky se vám občas stane, že méně početná jednotka ujde vašemu zraku a znovu tak budete muset označovat všechny jednotky, tedy samozřejmě v případě, že chcete zaútočit masivně. Jinak je ovládání opravdu povedené a jeho zpracování si zaslouží náš obdiv. Jednoduché, účelné a byť ne tak přesné jako například v opomíjeném a přesto kvalitním AVP: Extinction, tak přesto povedené.

Ukládejte jak je libo

Jednou z mála věcí, které jsme si při oznámení LOTR360 báli, byla otázka ukládání hry. Přeci jenom ukládání po misích není ve strategii tím nejlepším řešením. Zvláště v pokročilejších misích by tím obtížnost vzrostla na opravdu neúnosnou hladinu. Naštěstí zůstalo vše jako v PC verzi a možnost kdykoliv uložit hru zůstala na svém místě. Pokud byste chtěli ukázat svému okolí, jakými hardcore hráči jste, tak můžete využívat pouze autosave, ale uvidíte brzy sami :)

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth II Již původní Command & Conquer pro PS1 obsahoval možnost hry více hráčů pomocí system linku. System link sice LOTR360 nepodporuje, ale Xbox Live se dočkal opět další kvalitní multiplayerové gamesky. Online hra obsahuje klasické versus bitvy z PC plus čtyři (!) nové režimy. King of the Hill je založen na hlídání signálního ohně či pevnosti. Úkol je samozřejmě dobýt ten soupeřův na jedné straně a ubránit svůj na druhé. Capture and Hold je přitom obdoba předešlého jmenovaného, akorát že ohně jsou roztroušeny náhodně na mapě a úkol je udržet je po určitý časový úsek. Resource Race je náš favorit. Hráči v něm musí co nejdříve postavit určitý počet budov. Kdo tak učiní nejdříve, vyhrává. V případě vypršení časového limitu vyhrává hráč s největším počtem hlavních budov (především pevností). Poslední z nových MP režimů pro LOTR360 je Hero vs. Hero, kde jsou hráči přiděleni čtyři hrdinové s úkolem vybít ty konkurenční. Potěšující je i fakt, že hra obsahuje i kooperační online kampaň pro maximálně čtyři hráče.

Klady a zápory

Plus Dvojitá kampaň
Plus Multiplayer se čtyřmi novými módy
Plus Opravdu hodně jednotek
Plus Konečně pořádná strategie na konzoli

Mínus Absence některých režimů z PC
Mínus Občasné kolísání frameratu

Technické zpracování je velmi solidní, ale odpovídá vizuálně spíše hi-end PC než next-gen X360. Hra totiž využívá vylepšený engine Command & Conquer Generals. Pár pěkných detailů, průměrné lokace a velké množství jednotek na obrazovce bez kolísání plynulosti. To platí však o velkém množství, pokud se jedná o „gigantický“ počet jednotek, framerate občas narozdíl od PC bratříčka zakolísá. Hudba je přitom typická pro Pána Prstenů, čili bez výtek.

LOTR360 je tedy ve výsledku celkově dost povedeným titulem. Ano je tomu tak. Povedená konverze ukazuje, že i strategie mají na konzolích své místo. Doufáme tedy ve větší počet následovníků.

The Lord of the Rings: The Battle for Middle-Earth II
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma Xbox 360
Multiplayer: 2-4 hráči online
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 2120 kB
Verdikt: Velmi povedená strategie, která sedne i X360. Nemá větších chyb a obsahuje vše, co jsme od ní očekávali. Jen tak dál.
Hodnocení: 80% (info)Témata: seznámení, Xbox

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...Najdete na iDNES.cz