Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Luxusní klávesnice Logitech MX5000 a bezdrátová V450

aktualizováno 
Hi-end segment trhu rozhodně patří Logitechu a nějaký ten kus koláče si uždibuje i set MX5000. Pro cestovatele jsme vybrali laserovou V450. Jejich kvality se dozvíte v našem testu.

Logitech MX5000

Logitech MX5000

Upozorňujeme, že jsme se z produktu Logitech MX 5000 zaměřili jen na klávesnici, nikoli na myš.

Balení, instalace

Top set, jakým bezesporu MX5000 je, přichází v úhledně zpracovaném balení, ve kterém je vše nahuštěno na co nejmenší plochu. To s sebou přináší menší riziko při přepravě, ale v tomto případě i naprostý nekomfort při vybalování, kdy je nutno luštit co že se jak a kde otevírá, vyndává, atd.

Logitech MX5000

Uvnitř se ale nachází velká škála příslušenství. Vedle kvalitně zabalené klávesnice a myši najdeme také bluetooth modul do USB s prodlužovací stanicí, napájecí dok pro myš s příslušnou nabíječkou a nakonec také miliony certifikačních a promo listů. Musím pochválit Logitech za návod, co dělat v případě mrtvé baterie v myši a jak postupovat při likvidaci. To je bezesporu další krok k lepšímu životnímu prostředí.

Logitech MX5000

Instalace a konfigurace Bluetooth připojení je automatická bez nutnosti vstupu uživatele. Netuším ale proč tyto dva procesy běžely asi dvacet minut. V instalaci nabízí Logitech také utilitku Logitech Desktop Messenger, která informuje uživatele o dostupnosti nových aktualizací softwaru. Její instalace je volitelná.

Bližší pohled, ergonomie

Klávesnice s označením MX 5000, která je prodejná jen v setu, je jedním z top produktů společnosti Logitech. Odpovídá tomu jak provedení, tak samozřejmě i cena. Nepředbíhejme ale a pojďme na výčet předností.

Logitech MX5000

Dominantou celé klávesnice je LCD displej, který usnadňuje práci s PC a který dokazuje, že se nejedná jen o technologický výstřelek. Jeho funkčnost je opravdu na vysoké úrovni. Displej je propojen s malinkým reproduktorem umístěným zespodu klávesnice, čímž doplňuje vizuální notifikaci např. došlé pošty na LCD o zvukový doprovod. V případě spuštěné hudby ukazuje aktuálně spuštěnou skladbu a její délku. Případně i hlasitost.

Logitech MX5000Logitech MX5000

Tato utilita samozřejmě nejlépe spolupracuje s WMP, u dalších přehrávačů už taková kompatibilita nemusí být. Kromě došlé pošty také poukazuje na došlou zprávu na IM messengeru. Přechod mezi různými ukazateli se uskutečňuje pomocí čtveřici tlačítek umístěných hned pod displejem. Nakonec jen dodám, že pokud přijdete k počítači např. ráno, displej na klávesnici vás uvítá hláškou „Good morning“.

Logitech MX5000

Rozdíl oproti G15 od Logitechu je ten, že zde nelze přidávat další prográmky, které zobrazují jiné záležitosti než ty, co přichází z výroby. Mimochodem, displej vám změří i teplotu v místnosti.

Abychom neutíkali od multimediálních funkcí klávesnice, podívejme se na panel umístěný zcela vlevo. Ten je uzpůsoben pro práci s multimediálními přehrávači a jelikož zde máme hi-end klávesnici, najdeme zde i dotykově ovládanou hlasitost známou ze staršího modelu diNovo Edge. Tato technologie má své výhody i nevýhody. Velmi často se mi stávalo, že klávesnice vůbec nereagovala ať jsem prsty dělal co chtěl. Funkčnost z diNovo Edge jakoby se vytratila.

Logitech MX5000 Logitech MX5000

Další multimediální hotkeys jsou rozesety v horních rozích. Zde však namísto standardních a naprosto nedostačujících Obrázků, Hudby a spol. nalezneme spuštění knihovny (nejčastěji WMP) a například i hrátky se statusy IM messengerů. Tato inovace a útěk od spuštění složky Obrázků je dozajista krok k lepšímu.

Logitech je znám pro širší využití funkčních tlačítek a nejinak tomu bude i u tohoto modelu, který najde uplatnění především v kancelářích. Po aktivaci speciální klávesy nad Num blokem se funkční tlačítka přemění na jednotlivé akce a práce v kancelářských aplikacích se rázem stane efektivnější. Vedle spuštění Wordu, Excelu, atp. zde najdeme i tisk, Undo, Uložení, ale navíc i čtveřici tzv. Smart Keys, které si lze naprogramovat dle libosti. A to nejen jako jednoduché spuštění souboru či složky, ale i jako makra.

Logitech MX5000 Logitech MX5000

Novinkou je též zmizení kláves Scroll Lock a Num Lock. Scroll Lock zmizel nadobro, kdežto Num Lock pouze změnil svou funkčnost. Namísto pevně zapnutého či vypnutého Num Locku nám Logitech servíruje zapnutí tohoto zámku při psaní v numerické části klávesnice, jinak je stále vypnutý. Toto chytré chování nám jednak ulehčuje starosti a jednak zmizení této klávesy dalo vzniknout mnohem užitečnější klávese – Clear Calc. Vymazání čísel v kalkulačce je nyní krásně dostupné.

Ergonomické kvality klávesnice splňují ty nejnáročnější požadavky (jak jinak). Psaní sáhodlouhých textů je pohodlné a ruce si nemůžou stěžovat. I když to ale není onen ohnutý tvar á la Microsoft, který je pro ruce ještě přirozenější. Na co si však musím znovu stěžovat, je malý levý Shift. I když je plno lidí, kteří jsou při psaní přesní, a malý Shift je neznervózňuje, věřím, že by většina počítačových uživatelů ocenila větší Shift pro pohodlnější psaní nepřesných a nešikovných rukou. Backspace a Enter jsou na tom na druhou stranu dobře a jejich používání je ideální.

Logitech MX5000

Bezdrátové provedení setu zaručuje vysoký komfort, ale žádá si i vlastní napájení. Klávesnice v tomto případě spolkne čtyři AA baterie. O jejich výdrži mluvit nemohu, snad někdo v diskusi. Spodní stranu zdobí přehledný návod na zapojení a připojení k Bluetooth modulu. I v dnešní době je to stále potřeba. Červené tlačítko Connect funguje podobně jako záchranná brzda ve vlacích – všechno zachrání. Nedaří-li se navázat automaticky spojení s PC, po stisknutí Connectu by mělo vše šlapat. Pokud vás pak nezachrání ani synchronizační bluetooth tlačítko nalevo od LCD displeje, máte problém :).

Ovladače

Software SetPoint, jenž obstarává kompatibilní komunikaci PC se zařízeními, je na velmi vysoké funkční úrovni. Jeho jediný nedostatek, alespoň z mého pohledu, je v předlouhé instalaci ovladačů.

Logitech SetPoint Logitech SetPoint

První záložka v možnostech klávesnice obstarává výběr akcí jednotlivých multimediálních tlačítek. Na výběr je ze starých známých možností typu spuštění programu, otevření webové stránky apod. Funkční tlačítka a jejich rozšiřující možnosti lze též předefinovat.

Nejzajímavější dění lze však nastavit na třetí záložce, který je věnován víceméně LCD panelu na klávesnici. Najdeme zde vskutku užitečné funkce – pípnutí při přijetí zprávy (ať už z emailu či IM) z reproduktoru klávesnice či zkopírování do schránky výsledného výpočtu na kalkulačce pomocí klávesy Enter. SetPoint však jde ještě dál a nabízí i filter list přátel z IM, na které se pípnutí nebude vztahovat.

Logitech SetPoint Logitech SetPoint

LCD panelu lze nastavit ještě jeden atribut – pokud si na něm chcete například zobrazovat právě hranou skladbu, musíte si ji předem přidat do omezeného playlistu v ovladačích. Celkově lze přidat jen 9 alb, což je opravdu málo.

Závěrem

Set klávesnice a myši s označením MX 5000 bezesporu patří na stůl každého reprezentativního kancelářského pracovníka, ovšem stejně tak i náruživého obyčejného uživatele. Provedení je kvalitní a spolu s ergonomií na vysoké úrovni ze sebe dělá adepta ke koupi. Ovšem, tak jako vše, i MX 5000 má své mouchy, které nelze přehlížet. Ať už zmíním závažnější problémy s dotykovým ovládáním hlasitosti a zoomování, i když věřím, že novější revize budou na lepší úrovni. Či méně důležitější rozšiřování schopností LCD panelu podobně jako je tomu u modelu G15. Na druhou stranu množství inovací v oblasti kláves poskytuje uživatelům urychlení a především usnadnění práce. Ať se na MX 5000 podíváme z jakékoli strany, tak nám Logitech znovu naservíroval kvalitní kus kancelářského dříče. A stejně jako vždy, posunul ho do dražší cenové kategorie.

Logitech V450

Balení, instalace

Myška určená pánům (i dámám samozřejmě) notebookařům přichází z továrny v pevném plastovém balení. A když říkám pevném, tak myslím pořádně pevném až tuhém. Vybalování bude totiž pohroma, pokud nechcete poškodit vnitřní papírové materiály. Zlaté papírové krabičky… Na oplátku za vynaložené úsilí je však v balení krásný a i přes své rozměry ergonomický kus myši s vlastním „batůžkem“ z kvalitního materiálu pro přenášení společně s notebookem. V balení najdeme i dvojici AA baterií.

Logitech V450

Instalací se nebudeme dlouho zdržovat jak my, tak i vy. Ovladače SetPoint se v počítači rychle usídlí a jsou ihned k použití.

Bližší pohled, ergonomie

Myš je určená pro majitele notebooků, a od toho se vše odvíjí – kompaktnost, technologická stránka věci a příslušenství. A na kompaktnost se kladou největší nároky. Díky tomu dostala myš jednoduchý design, na kterém se střídá jen pár barev a ještě méně materiálu. Horní část těla do vínku dostala plast pro snadné vyjímání baterií. Boky jsou na tom lépe. Pogumování podporuje pohodlí ruky a též přispívá k menší únavě. I přes své rozměry, kdy se může zdát, že se sem ruka prostě nevejde, je tomu naopak. Dvojici tlačítek se 4D kolečkem nedoplňují žádná další.

Logitech V450 Logitech V450

Baterie se do myši vkládají také již vcelku standardizovanou cestou. Na spodku myši je tlačítko, které po stisknutí uvolní horní kryt, jež ukrývá dva sloty. Je jasné, že u myší s vlastním napájením tvoří vlastní hmotnost okolo 2/3 právě baterie. V tomto případě se váha však nevyšplhá do nepříjemných výšin, což jen potvrzuje vysokou ergonomii. Výrobce slibuje výdrž baterií až jeden rok, což nemůžeme ani potvrdit, ani vyvrátit. Snad někdo v diskusi.

Logitech V450 Logitech V450

Pryč jsou časy, kdy světu vládl optický senzor. Nyní je to laser a ten najdeme i u tohoto modelu. Ten by měl zvládat i méně časté povrchy, kdo ví, kde všude se může uživatel s notebookem ocitnout. Jasně, ty disponují touchpadem, ale kdo ví. Na kvalitu snímání si nestěžuji, naopak chválím. Pracoval spolehlivě, ale vysoké výkony u her u něj nečekejte. Na to není stavěný.

Logitech V450 Logitech V450

S počítačem myš komunikuje pomocí rádiové technologie na frekvenci 2.4 GHz. Žádné rušení jsem s wifi či s bezdrátovou pevnou linkou nezaznamenal. Velké plus si odnáší USB receiver, který se svými rozměry krásně pasuje do připraveného slotu vespod těla myši. Při přemísťování stačí takto uklidit přijímač, myš vložit do taštičky a ochránit ji tak před poškrábáním a vydat se na výpravu.

Logitech V450 Logitech V450

Spodní stranu zdobí ještě tlačítko On/Off, i když myš se sama po delší době v nečinnosti vypíná. Její následný start pak probíhá bezprostředně.

Ovladače

O základním softwarovém kameni společnosti Logitech, o SetPoint, jsme se bavili již tolikrát a určitě většina z vás již s tímto programem přišla do styku, proto ve stručnosti. Pro jednotlivá tlačítka a směry kolečka, kromě levého hlavního tlačítka, je možné nastavit rozličné akce. Další funkce jsou standardní, i když co je zajímavé, ovladače nabízí nastavení rolování s titulkem „MicroGear“. Tato technologie je především hardwarová a V450 nabízí krokové kolečko, nejsem si tudíž jistý, zda-li nejde jen o bug či marketingovou strategii. Na funkčnosti to však nic nemění.

Logitech V450 Logitech V450

Závěrem

Jak jsem psal, myš je určená pro používání společně s notebookem. Z toho plynou menší kompaktnější rozměry a z toho dále menší ergonomický level než v případě myší pro desktopy, i když svaly na soupeření s touto kategorií jistě má. Ergonomii, kterou Logitech nabízí, musím pochválit. Myš v mé ruce seděla jak přibitá a po dlouhém odpoledni stráveném u notebooku. Práce s myší je pohodlná a cestování má zmáknuté na jedničku. Myš pouze potvrdila jméno svého výrobce, který umí a vyrábí především kvalitní kousky. Odradit může snad jen vyšší cena než bychom si představovali. My jsme s ní však byli naprosto spokojení.

Za zapůjčení produktů děkujeme internetovému obchodu Alza.cz.

Autor:
Nejčtenější

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.