Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Madagascar – Za vše mohou tučňáci

  12:00aktualizováno  5. srpna 4:24
Už dávno neplatí pravidlo, že hry s filmovou licencí jsou obvykle nehratelné šílenosti. Sice často nejde o nějak originální tituly, ale to neznamená, že by nebyly zábavné. Jako důkaz místo slibů můžeme doložit například Madagascar.

Madagascar Hry určené pro děti dávají v poslední době projektům pro velké „bezuhrovité“ pařany pořádně na frak. Například Lego Star Wars: The Video Game hráli všichni ti, kteří ještě nosí bryndáky až po lidi důchodového věku (i když ti, kteří nenosí zubní protézy občas potřebují bryndák také, všechny nás to jednou čeká:)). Madagascar je také určen především pro ty, kteří ještě neokusili pachuť dospělého života. Jenže titul je to natolik zábavný a různorodý, že ho můžeme doporučit všem věkovým kategoriím, zkrátka těm, kteří touží pro trošce relaxace a uvolnění.

V podstatě není možné říct, co vlastně Madagascar je.

Děj se samozřejmě inspiruje stejnojmenným filmem od studia DreamWorks. Hra ale není doslovným „přepisem“. Jde si svou vlastní cestou, která se ale od originálu neodklání natolik, aby to fanoušky filmu mohlo odradit. Když už nic jiného, tak hlavní idea a postavy zůstávají stejné. Setkáte se tedy se zebřím samcem Martym, lvem Alexem, hrošicí Glorií a žirafou a hypochondrem v jednom Melmanem. Na Martyho, jako na každou desetiletou zebru dolehne krize Madagascar středního věku. Touží po něčem novém a nejen být zavřený v newyorské ZOO. Jeho sny o změně se brzy splní díky čtveřici militantních tučňáků, kteří touží po svobodě. Čtveřice hlavních hrdinů se dostává na loď, a protože si tučňáci zase nedají pokoj, skončí na ostrově Madagascar, kde je čeká nejen kmen zvláštních lemurů, ale i zamilovaný divočák nebo vzteklé hyeny.

Hra tedy začne v ZOO, odkud budete muset uniknout. První levely, jak bývá zvykem, slouží jako tutoriál a seznámení s ovládáním. To není vůbec složité, takže budete za pár vteřin vědět, co a jak. Například to, že k získání nových schopností je nutné sebrat tři „POWER CARD“ nebo, že za nasbírané mince můžete v obchodě se suvenýry nakupovat nové oblečení pro hlavní hrdiny, otevírat minihry (respektive tajné levely) atd. Ve většině projektů tyto bonusy slouží k tomu, abyste se znovu a znovu pouštěli do hraní od začátku, ale protože budete mít dostatek financí po prvním dokončení Madagascaru, není to nutné.

Ze začátku budete v každé misi ovládat jen jednu postavu, která je předem vybrána. Ale na Madagaskaru už budete Madagascar muset (pomocí vkusných totemů) přepínat mezi všemi čtyřmi charaktery. Každý z nich má své unikáty, které ostatní nemají. Marty dokáže doskočit nejdále ze všech nebo se plazit, Alex zvládne dvojitý skok do výšky nebo házet mangem (to se náhodou občas hodí), Melman umí létat a s pomocí svého krku se z něj stane zvířecí katapult a Gloria je nejrychlejší běžec (to byste koukali, co zvládne hrošice s majestátním pozadím, když si dá chilli papričku), je to (vzhledem ke své figuře) hodně mrštná divoška.

Dabing je velmi povedený a scénář je vážně vtipný.

Zmiňoval jsem se, že mezi zvířaty můžete přepínat, ale neznamená to, že byste během jednoho úkolu potřebovali více zvířat (tedy několikrát k tomu dojde, ale není to příliš často). Před vstupem do určité lokace totiž narazíte na ukazatel, který naznačí, koho budete potřebovat. Nikdo jiný následují úkol totiž nezvládne. Tím pádem ani nejde o kooperaci. Příliš to ale nevadí, protože s každým z hrdinů strávíte nějakou tu chvíli (vzhledem k celkové délce hry to však nebude mnoho času). Jako zpestření Madagascar (kterého ale ani není potřeba) si užijete i akční sekvenci s tučňáky. Ti dokáží poslat i dobře rostlého člověka do světa snů jednou dobře mířenou ranou svým zakrslým křídlem. A ještě něco, na okamžik budete hrát i s malým lemurem. To jen, abychom v tom měli jasno.

V podstatě není možné říct, co vlastně Madagascar je. Je to trošku skákačka, trošku závodní hra, trošku stealth titul (to berte s rezervou, hra je pro děti, které nemají zrovna moc trpělivost, tedy ne že já bych jí měl), trošku akce. Vlastně trošku od všeho. To je hlavním tahákem hry. Jde o natolik vyváženou kombinaci různých žánrů, že stereotyp dostává pořádně rázné kopance do hýžďové oblasti. Snad ani jediná část není nudná nebo těžká tak, že byste se začali nudit nebo dokonce nervovat. Některé úkoly jsou lehké možná až příliš, ale opět je nutné připomenout, že jde o titul pro omladinu. Mise jsou pestré a designéři úrovní zaslouží pochvalu. Někdy budete muset doskákat na určené místo, ukázat kung-fu krokodýlovi, že i zebra umí pár rázných chvatů, následně ho předehnat v řece, dále dojde i na rozsedávání agresivních krabů, bombardování červích líhní atd. Často budete v jedné úrovni plnit několik odlišných požadavků.

Madagascar

Hry určené pro děti dávají v poslední době projektům pro velké „bezuhrovité“ pařany pořádně na frak.

Jestliže si myslíte, že dojde na slovo „ale“, tak jste se trefili. Přestože je Madagascar vynikající zábavou, není tak úplně dokoná. První, co by se jí dalo vytknout je grafické zpracování. Je příjemně pestrobarevné a snaží se o to, aby odpovídalo filmovému zpracování, jenže to, co funguje na stříbrném plátně, nemusí až tak dobře fungovat na televizní obrazovce. Film je ukázkou vynikající práce grafiků a po technické stránce se mu nedá nic vytknout, ale z důvodů technických možností PS2 muselo ve hře dojít k určitým kompromisům. Často tak narazíte na příliš velké nedetailní plochy. Nejde o nic drastického, ale neuhlazené prostředí hře na kráse nepřidá. Druhé „ale“ patří délce hry. Stačí klasická věta: „Za pár hodin jste na konci“. To je v poslední době poměrně častý nešvar, jenže Madagascar je navíc prokládán množstvím (extrémně Madagascar zábavných) animací, které čistý čas, který strávíte mačkáním ovladače, ještě podstatně zkracuje. Ještě, že se u krátkých filmů hodně nasmějete. Třetí „ale“ použiji u kamery. Ta z 95 % zabírá přijatelné, možná i nejlepší úhly, ale během skákaní si ji budete muset nastavit sami, protože index zmatenosti hodně stoupá. Finální „ale“ napadne určitě cílovou skupinu hráčů (mám zase říct, že jde o děti?). Madagascaru chybí česká lokalizace. A s porozuměním některých vtípků budou mít problémy i dospělí. Absenci češtiny pokládám v tomto případě za dost podstatnou vadu.

Ke konci ještě trošku chvály. Dabing je velmi povedený a scénář je vážně vtipný. A i když některé gagy nepochytíte, valnou většinu času se budete usmívat nebo dokonce smát pořádně nahlas. Postavy jsou svérázné a originální a jejich hlášky

Klady a zápory

Plus Variabilita
Plus Dabing, sympatické postavy
Plus Hratelnost

Mínus Chybí česká lokalizace
Mínus Hra je příliš krátká

mají „šťávu“. Hudba odpovídá tématu – tamtamy a zvuky džungle vám budou zpestřovat průchod hrou.

Klady i zápory jsem uvedl výše (to jsem vás nachytal, žádné čtení jen posledního odstavce :), na závěr tedy jen pár je to, že Madagascar je hrou, která pobaví napříč generacemi.Jak dopadl film?

Filmový projekt Madagascar si od recenzentů vysloužil kritiku za to, že není tak scénáristicky silný jako například Shrek. To ale neznamená, že by nebyl zábavný. Naopak, příběh mizí v záplavě povedených gagů, které vás určitě rozesmějí. Kromě technické dokonalosti se může Madagascar pochlubit ještě množstvím hvězd, které propůjčily postavám své hlasy. V originále Ben Stiller, Chris Rock, David Schwimmer a Jada Pinkett Smith. O český dabing se postarali Filip Blažek, Filip Švarc, Václav Vydra nebo Miroslava Pleštilová.

Madagascar
Výrobce/Vydavatel Beenox/Activision
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 63 kB
Verdikt: Další titul primárně určený pro děti, který dává hrám pro „velké“ na frak.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:


Témata: dabing, Loď, seznámení, Xbox, Zoo

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...Najdete na iDNES.cz