Madden 2005 - nejlepší sportovní hra?

  12:00aktualizováno  21. října 6:11
Je tu opět podzim, což neznačí nic jiného nežli to, že Electronic Arts si na nás připravili smršť sportovních her. Dnes zde máme test Evropanům trochu vzdálenějšího sportovního odvětví, které ale rozhodně stojí za pozornost.

Madden 2005 Série Amerických fotbalů Madden sice v Evropě neoplývá nějakou extrémní oblibou mezi hráči, což je vzhledem ke zdejším preferovaným sportům i pochopitelné, ale ani evropským hráčům by neškodilo si třeba uvědomit, že tato sportovní série byla na světě dříve než třeba taková FIFA, takže tradice zde rozhodně je a v žádném případě se nejedná o tituly, které by na světě byly jen několik posledních let. Už v dřívějších letech jsme si starší inkarnace Maddena dost pochvalovali, ale to neznamená, že bychom neuvítali nějaká další vylepšení. Zajímavé v této souvislosti pak je to, že na rozdíl od sérií NHL nebo právě FIFA se u Maddena znatelných vylepšení dočkáme vlastně pokaždé. Nejedná se sice o žádná revoluční řešení, či změny celé koncepce, jako to se systémem Off the Ball předvedla vloni třeba zase ta nešťastná FIFA, ale postupnou evolucí stále vylepšuje celkový dojem. A nejinak je tomu i letos. Autorům se hru dokonce podařilo vylepšit tak výrazně, že kdesi (ať vzpomínáme, jak vzpomínáme, opravdu si momentálně v redakčním kruhu nedokážeme vybavit, kde to bylo) byla dokonce vyhlášena nejlepší sportovní hrou, co kdy byla stvořena. Bohužel, jako obyvatelé Starého Kontinentu to neumíme zase až tak posoudit, a podvědomě budeme asi nadále protlačovat naši klasickou čutanou.

Samozřejmou nápomocí je velmi vhodně rozmístěné ovládání, které pokryje snad opravdu veškeré možnosti, jež mohou hráči provádět i na reálném hřišti.

Madden 2005 Popisovat, o co jde v americkém fotbalu již jistě nebude mít valného smyslu, jelikož jste si základní principy již jistě osvojili na základě recenzí předchozích dílů :-), takže se vrhněme rovnou k vylepšením. Na první pohled zaujme vynikající prezentace, a to jak v samotné hře, tak i při brouzdání v menu. Na pozadí probíhají akční záběry hráčů, případně cheerleaders, jenž vás na hru samotnou opravdu velmi pozitivně nabudí. V samotné hře pak uchvátí perfektní hladká grafika, která je … prostě perfektní. K parádnímu vizuálnímu dojmu zcela jistě notným dílem přispívá i perfektní motion-capture rozpohybování všech hráčů, takže pokud se na obrazovku nedíváte z bezprostřední blízkosti, nemá výsledný dojem daleko k iluzi skutečného sportovního přenosu. Xbox zde jasně dokazuje, že má na víc než být označován jen za jakési obstarožní unifikované PC ve zmenšené bedně. Pokud se ale z bezprostřední blízkosti díváte, nějaké ty chybky ale samozřejmě nejdete. V redakci nám ponejvíce vadily tělesné proporce některých hráčů, zejména statní obránci občas vypadají jako opravdu zodpovědně vypasení břicháči. Holt, to se pozná Amerika :-). A když už jsme u té technické stránky hry, sfoukneme rovnou i zvuky, které jsou samy o sobě velmi kvalitní, nicméně renomé jim trochu kazí hudba. Ta sice není vyloženě špatná nebo nedejbože ostudná, ale přeci jen nepůsobí zrovna dobrým dojmem, když je vidět, že v tomto ohledu si v EA letos opravdu hodně usnadnili práci. Je zde přítomen totiž téměř totožný soubor songů, které můžete slyšet i v jiných sportovních hrách od EA, dokonce je tu i nějaký ten track, který znáte z posledního Burnoutu. Zcela jistě se tak stane, že vám některé písně už téměř doslova polezou krkem. Škoda.

Jiný kraj, jiný mrav

„Náš“ klasický fotbal sice je nejpopulárnějším sportem této planety, ale při pohledu do ochozů stadionů při zápasech naší ligy a na stadiony americké NFL, by leckoho mohl přepadnout poněkud jiný dojem. Když jsme nedávno byli v San Franciscu na WCG 2004, přilétl odněkud nápad, zajít se večer podívat na domácí zápas místního klubu San Francisco 49ers, jenž v rámci NFL patří k těm lepším klubům. Vyrazili jsme tedy za informacemi ohledně nákupu lístků, přičemž jsme velmi záhy zjistili, že vstupenky na alespoň jakž takž přijatelná místa jsou rozprodány tak měsíc až dva dopředu. A to prosím nemluvíme o vesnickém stadionku v Drnovicích ale o kotli pro desítky tisíc lidí. Cena vstupenek navíc není nikterak nízká. Rozhodně je vyšší nežli na první fotbalovou ligu v Brně, kde před nedávnem na zápas dorazilo ubohých devět stovek diváků. Takže který z fotbalů je vlastně populárnější?

Madden 2005 Jinak ale musíme mít pro nového Maddena jen a jen slova chvály. Sice se nám zdálo, že menu pro výběr herní situace jsou letos o něco méně přehledná než minule (fungují naprosto stejně, ale nějak jsme se prostě letos nemohli delší dobu zorientovat), hra samotná již zase až tak daleko k dokonalosti nemá. Samozřejmou nápomocí je velmi vhodně rozmístěné ovládání, které pokryje snad opravdu veškeré možnosti, jež mohou hráči provádět i na reálném hřišti. Maximálně ale vylepšena intuitivita hraní. Jen si přiznejte, že jste v minulých dílech po rozehrávce koukali maximálně tak na to, aby vašeho quarterbacka někdo nesejmul ještě před příhozem, a pak jste míč hodili některému z běžců s tím, že jej buď chytí nebo ne. A pak hurá rovně do gólového pásma. Zde ale budete naprosto přirozeně a po nějaké době hraní vlastně i úplně automaticky používat i nejrůznější možnosti, jak hru vašeho týmu vyšperkovat. Naprostou samozřejmostí se tak pro vás stane tisknutí tlačítka pro chycení míče, což vám v mnoha případech přinese zisk cenných yardů. Nebudete tak už odkázáni jen na víru v přesné načasování hodu a nebudete muset doufat, že se kolem vašeho recievera nebude motat zadák s hrozbou interception, ale pokud dáte svému běžci míč tak říkajíc „na dlouhou ruku“, stále si pro něj můžete elegantní rybičkou doskočit, či jinak přihrávku zpacifikovat. Důležité na tom ale je, znovu opakujeme, že to budete dělat s naprostou samozřejmostí a vůbec vám nebude připadat, že musíte dělat něco zbytečně navíc nebo zbytečně složitě. Naopak. Stejné je to pak i s různými manévry jak útočnými tak obrannými. V útoku budete Madden 2005 machrovat úkroky a otočkami, v obraně pak mimo jiné budete po soupeřích skákat robinsonády jako pověstná ryba po flusu. Je to důsledkem i nově odladěného a vylepšeného ovládání pohybu hráčů po hrací ploše, čímž pádem se všechny vaše akce stanou přesnějšími a pečlivějšími a stane se vám opravdu jen velmi zřídka, že byste v rychlé obranné snaze zbrkle skočili výstavní šipku třeba do outu nebo někam mimo centrum aktuálního dění. Prostě paráda.

K parádnímu vizuálnímu dojmu zcela jistě notným dílem přispívá i perfektní motion-capture rozpohybování všech hráčů.

Nezanedbatelnou měrou k tomu jistě přispívá i opět velmi kvalitně zpracovaný tréninkový režim, jehož variace vás čeká hned při vstupu do nové sezóny, takže se vám některé fintičky dostanou do krve hned takto zkraje. V tréninku funguje i jakýsi lehčí RPG režim, kde za úspěšné plnění tréninkových dovedností můžete danému hráči vylepšovat jeho osobní statistiky, což je jistě docela fajn, přestože to pro hraní není nikterak zvlášť důležité. A nebyl by to Madden posledních let (potažmo Obecná Sportovní Hra Od EA posledních let), aby zde nebyl implementován i jakýsi sportovní manažer, který v tomto případě žije ve velmi provázané symbióze s hraním samotných zápasů, takže se v průběhu sezóny alespoň tak lehce musíte starat i o váš mančaft.

Madden 2005 Celkově jsme tedy s novou inkarnací Maddena opět velice spokojeni. Možná že už neoplývá takovou didaktickou přístupností pro hráče americkým fotbalem nedotčené (ale i zde je vám velmi mnoho vysvětleno), ale i pro Evropana znajícího alespoň základní pravidla tohoto sportu budete tento titul nespornou sportovní lahůdkou. Kvalitativně je Madden 2005 zcela jasně výše nežli poslední NHL, nicméně výslednou známku volíme stejnou. Víceméně tak činíme jen z důvodu malé popularity tohoto sportu u nás a proto, aby se vysokou známkou nenamlsali hráči, kteří tento sport viděli maximálně tak na obrázku a pak nás nebombardovali výhružnými telefonáty a maily, co že jsme to za pitomce, dát této hře tak vysoké hodnocení a přitom se to nedá hrát. Ano, pokud neznáte alespoň to nejzákladnější penzum pravidel, Madden 2005 se hrát opravdu nedá.

Madden 2005
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma Xbox, PlayStation 2, GameCube
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: ano
Verdikt: Nedokážeme posoudit, zdali se skutečně jedná o nejlepší sportovní hru historie, ale víme, že se bezpochyby jedná o velmi kvalitní sportovní titul.
Hodnocení: 85% (info)

 

Nejčtenější

KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

Kvíz

Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

The Witcher

Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

Hráči bety World of Warcraft Classic nahlašují chyby, které nejsou chybami

World of Warcraft Classic

World of Warcraft Classic je návrat ke kořenům. Jenže to, jak mnohé prvky hry tehdy fungovaly, dnes mnozí považují za...

Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

The Wild Age

K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

Sony ukázalo, že nahrávací obrazovky budou brzy minulostí

Loading

Příští generace herních konzolí PlayStation chce zatočit s dlouhými „loadingy.“ Bude proto obsahovat rychlé SSD disky,...

Další z rubriky

Vývojáři Lords of the Fallen 2 neodvádí dobrou práci a budou nahrazeni

Lords of the Fallen

Lord of the Fallen 2 vypadá na další z těch proklatých her, jejichž problematický vývoj trvá tak dlouho, až už na ně...

Sekiro je terčem frustrace, ale i vtipů. Podívejte se na ty nejlepší

Sekiro Big Head mód

Jedna z nejtěžších her posledních let dovádí hráče k nepříčetnosti. Přesto se najdou tací, pro které je i zdrojem...

Sony ukázalo, že nahrávací obrazovky budou brzy minulostí

Loading

Příští generace herních konzolí PlayStation chce zatočit s dlouhými „loadingy.“ Bude proto obsahovat rychlé SSD disky,...

Najdete na iDNES.cz