Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Made Man - hra přímo od mafiána!

  12:07aktualizováno  11:34
Jste zvědaví, jak dopadla hra, na níž se podílel i bývalý profesionální mafián nejvyšších kvalit? Pak byste si neměli nechat ujít recenzi na hodně akční Made Man. Povíme vám i to, zda má také nějaké jiné přednosti a jestli vůbec stojí za hřích.
69

Made Man

Platforma: PC
Výrobce: Silverback Studios

Herní karta

Made Man Není velký problém vytvářet hru s veřejnosti dobře známým jménem – ostatně, i kdyby se naneštěstí nepovedla, stále si ji koupí dostatek lidí, kteří nehledí nebo třeba nedají na odborné recenze. Něco úplně jiného však je s mizivým rozpočtem a omezenými lidskými silami tvořit gamesku zcela neznámou a v podstatě nikým neočekávanou. V takovém případě musíte aspoň něčím zabodovat, v opačném případě skončíte i se svým velkým snem v propadlišti dějin, na jehož dno dnes už opravdu nikdo nedohlédne. Made Man byl odsouzen k tomu, aby si z gruntu prošlápl druhou zmíněnou cestu. Párkrát sice zakopl, ovšem do regálu se pořád ještě dobelhal se snůškou tradiční, ale nezavrženíhodné hratelnosti.

Joey vzpomínáním odhalí základní informace, a hra pak plynule přechází do mise, kde už narazíte jen na střídavě povedené hlášky.

Začíná být dobrým zvykem obstarat si k vývoji na slovo vzatého odborníka. Medal of Honor konzultuje válečný veterán, NHL zase pomáhají profesionální hokejisté. Kupodivu ani Made Man nevyšel úplně zkrátka, spíše naopak. Vedle Davida Fishera, autoraMade Man několika mafiánských bestsellerů, totiž Silverback Studios sehnali ještě úlovek vpravdě gargantuovský. Bývalý mafián, a vězte, že to nebyl žádný řadový přisluhovač s čistým svědomím, Bill Bonnano se totiž o své jistě bohaté zkušenosti rozhodl podělit nejen formou knižní, ale také herní. Trochu se divíme, že ho do svých řad nezlanařili Electronic Arts, ale tvůrci od počátku béčkového projektu. Otázkou také zůstává, jak moc Bill do hry skutečně zasahoval – nakonec to mohl být stejně dobře ten typ spolupráce, za které se jeho jméno objeví na krabici a v marketingových materiálech, za což mu v kapse přistane pár štosů zelených bankovek, jejichž kurz klesá rychleji než kulkou skolený mafián k zemi.

Pro tu méně příznivou možnost by mluvil i nikterak originální příběh, v němž se to rozhodně nehemží „insider“ informacemi. To ale ještě zdaleka neznamená, že by byl špatný. Není však ani šokující. V podstatě se jedná o klasickou mafiánskou pohádku, tentokrát kolem sympatického Joeyho Veroly. Ten se kdovíproč rozhodl sumarizovat a celý svůj příběh vypráví kamarádovi v autě. Made Man Hráč se pochopitelně postará o to, aby bylo co vyprávět. Jak už jsme řekli, dějová nit se nemusí stydět, ovšem na zadek nikoho neposadí. Její vyprávění je nicméně zvládnuto s bravurou. Joey vzpomínáním odhalí základní informace, a hra pak plynule přechází do mise, kde už narazíte jen na střídavě povedené hlášky.

Pokud by ovšem Made Man plaval v čistě mafiánském rybníčků, už z podstaty jeho jednoduše střižené hratelnosti by ho rychle smetl proud stereotypu. Tvůrci se proto rozhodli pro dějem často obměňované kulisy, které jsou navíc postaveny v různých časových obdobích. Amerika 70. a 80. let by ještě nebyla ničím prazvláštním, mnohem více zaujme nahlédnutí do Vietnamu – samozřejmě v době, kdy tam Amíci prohrávali válku. Nečekejte žádné moralizování na globální úrovni, jako spíše letmý průlet Joeyho nitrem. Právě Vietnam je totiž, z logiky časové osy, tím místem, kde jeho strastiplná životní pouť začala. A později ho zavedla na taková místa, jako je hřbitov, bažiny, případně nejrůznějších americkýchMade Man čtvrtí – v čele s proslulou Little Italy. Pochvalu si zaslouží propracované přeskakování mezi jednotlivými částmi. Jednou se podíváte do džungle 60. let, pak se střihem přenesete do let 80., následují třeba sedmdesátky apod. Pojítkem je Joeyho retrospektivní vyprávění. Nečekejte žádný složitý opus, příběh zrovna příliš rozvrstvený není a lze ho sledovat bez větších problémů. Tedy v případě, že umíte slušně anglicky, titulky se nám totiž zapnout nepodařilo a trochu zdůrazněnému americkému akcentu není vždy jednoduché zcela porozumět.

Nečekejte žádné moralizování na globální úrovni, jako spíše letmý průlet Joeyho nitrem.

Tím je vyčerpáno vše takříkajíc tvůrčí, ostatek Made Mana je totiž ryze strojovou akcí s mnoha vzory, z nichž vyčnívá především Max Payne. Na vlastní nápady tu člověk vůbec nenarazí. Tvůrcům je však třeba připsat plusové body za to, že se tím v podstatě vůbec nebudete zaobírat. Nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že hra nabízí řemeslně dobře odvedenou akci. Jistě, pouze v mantinelech daných lineární hratelností a mizivou interaktivitou, ale stále jde o příslib, který může zlákat dostatek hráčů. Zastřílíte si z pohledu třetí osoby a vězte, že to je takMade Man všechno, co ve hře budete dělat. Akce by se dala popsat jako neutuchající – nabízí jednu šťavnatou přestřelku za druhou, až si skoro nemáte čas uvědomit, že se proháníte na striktně ohraničeném písečku, aniž byste mohli kamkoliv odbočit či snad danou situaci vyřešit jinak. Dokonce i bitky probíhají v opakovaných případech v podstatě stejně.

Nepřátelé totiž nepobrali přehnané množství umělé inteligence, a tak se pohybují jen na vymezených územích, kryjí se jen sporadicky a společně prakticky nepostupují. To si při prvním zahrání ve víru boje snad ani nestihnete uvědomit, ale co se týče znovuhratelnosti, krčí se Made Man někde na konci žebříčku zaobírajícího se touto disciplínou. Někdy je akce maličko opepřena – v bažinách se budete muset vypořádat s mocnými krokodýli, v tiskárně vás hra trochu tlačí do stealthového postupu, ve Vietnamu je pak akce skutečně frenetická, až spektakulární.

Klady a zápory

Plus Nehraje se špatně
Plus Příjemná změna kulis

Mínus Kopie Maxe Payna
Mínus Špatná umělá inteligence

Cena Cena nestanovena
EN Anglicky

Zbraně jsou konvenční a je jich spousta. Páčidlo, pistole, uziny, klašnikovy, brokovnice, automatické pušky atd. Vybere si každý, přičemž ani o náboje není vůbec nouze. A to ani když si dopřejete nabízeného luxusu. Takřka každou zbraň totiž můžete používat ve dvou exemplářích zároveň, což třeba u AK-47 nabízí úžasnou palebnou sílu. A pocit z akce se ještě umocní, když si zapnete variaci na bullet-time, tedy zpomalení času.

Na vlastní nápady tu člověk vůbec nenarazí

Grafika i zvuky sice ani zdaleka nepatří ke špičce, jsou ale přesně na snesitelné úrovní, která ani trochu neodrazuje. Majitelé slabších počítačů navíc budou moc rádi, že si Made Man ve velké pohodě zahrají. Osobně si myslím, že Made Man stojí za hřích, objeví-li se za budgetovou cenu (za kterou je nabízen v zahraničí). Strávil jsem s ním několik zábavných hodin a ani mi nevadilo, že tu prakticky všechny jeho prvky byly a třeba i v lepší podobě. Ani příběh nakonec není k zahození, a tak si ode mě Made Man odnáší relativně slušné hodnocení. Pokud zrovna nemáte nic lepšího na práci, dejte mu s klidem šanci i vy.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

69 %

Čtenáři

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 182 čtenářů


Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

RECENZE: Seven: The Days Long Gone je mix Thiefa, Commandos a Diabla

Seven: The Days Long Gone

Mix Thiefa, Commandos a Diabla? Že to zní jako skvělý nápad? Nemůžete se dočkat, až si hru zahrajete? Než začnete...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz