Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mafia – první dojmy z hraní

  12:00aktualizováno  18. března 11:09
Opět jsme na vlastní oči mohli vyzkoušet nejnovější verzi připravované akční pecky Mafia: The City of Lost Heaven od brněnských Illusion Softworks, která by měla vyjít již v květnu tohoto roku. Nutno podotknout, že hra předčila má očekávání, a tak mohu s klidem prohlásit, že se opět dočkáme vysoce kvalitního díla.

Někteří neuznávají pravidla a vytvářejí si svá vlastní...

Mafia: The City of Lost Heaven Náš příběh se odehrává ve třicátých letech minulého století ve Spojených státech. Je doba hospodářské krize a mafiánské famílie jsou těmi, kteří mávají taktovkou moci. I přesto všechno je však Tommy spokojený. Je rád, že má v tak těžkém období na živobytí a práce ho baví. Vlastní poměrně slušné auto a jako spořádaný taxikář vozí lidi po městě Lost Heaven. Nic však netrvá věčně, a tak se jednoho obyčejného dne náhodou připlétá do boje mezi dvěma místními gangy. Don Salieri a jeho dva přední muži (Sam a Paulie) jsou trnem v oku nájemným vrahům gangu Dona Morelliho a právě jim unikají, seč jim síly stačí. Ve chvíli, kdy přicházejí o vlastní auto, které se s mohutným výbuchem odebírá na věčnost, stojí Tommy opodál opřený o svůj taxík, pokuřuje a užívá si malou přestávku. Rázem se však jeho život mění a události dostávají nečekaný spád.

Mafia: The City of Lost Heaven je vyvíjena známou brněnskou společností Illusion Softworks již několik let. Autoři hru začali vytvářet na konci roku 1998 pod pracovním názvem Gangster. Nutno podotknout, že tehdy byl připravovaný titul prezentován spíše jako automobilová honička ve stylu Drivera. Od té doby však uplynulo již mnoho vody, plánovaná data vydání byla neustále odkládána a hra se od základů měnila. Nyní je však jisté, že se v květnu tohoto roku dočkáte něčeho výjimečného, s čímž se nevyrovnají kvality žádné doposud podobně koncipované hry. S Tommym se zúčastníte adrenalinových honiček v autech i bez nich a nebude chybět ani spousta nezbytných přestřelek. Na tomto titulu je vidět tvrdá práce a snaha dovést k dokonalosti každou jeho část. Mafia: The City of Lost HeavenAutoři by bezpochyby excelovali i bez mnohých detailů, na které při hraní narazíte, ale takhle vám doslova vezmou dech. Ptáte se, co mě na hře takovým způsobem uchvátilo? Potom se pohodlně posaďte a nechte si o ní vyprávět.

Na začátku jste bez jakýchkoliv okolků vrženi do první mise. Vaším úkolem je setřást již zmiňované nájemné vrahy a odvést skupinku tří mafiánů do bezpečí jejich doupěte. Jestliže čekáte jednoduché vpravení do hry, kde vás autoři povedou za ručičku, potom vás musím zklamat. Sami se musíte otrkat a vyzkoušet na pronásledovatele svůj řidičský um, o čemž jsem se na vlastní kůži přesvědčil. Začínal jsem s jejich předním nárazníkem nalepeným na kufru a bylo na mě, abych se předvedl. Kluci z Illusion Softworks pobaveně sledovali, jak se mi povede a já jsem byl přesvědčen, že nezklamu. Samozřejmě jsem je nezklamal a ani napotřetí neuspěl. :-) Bylo na čase, aby se předvedl samotný tvůrce mise, který by jí správně měl dokončit i poslepu. Ten ovšem též neuspěl, a tak došlo na snižování AI pronásledovatelů. Výsledný efekt byl vyhovující, honička byla vyčerpávající, ale nakonec jsem se přece jen mohl radovat z úspěchu a získal jsem tučnou odměnu.

Druhá mise na sebe nenechala dlouho čekat a opět jí provázely menší změny. Doslechl jsem se, co bude ještě předěláno a jak bude vypadat výsledná podoba. Není divu, hra je v současné době ve fázi testování a dolaďování a všichni mají práce až nad hlavu. To ovšem nic nemění na tom, že vypadá báječně. Ale zpět k samotné akci. Mafia: The City of Lost HeavenDruhý den ve hře jsem se v roli Tommyho snažil zapomenout na předchozí nevšední zážitek, a tak jsem se ze všech sil věnoval taxikařině. Bylo slunečné počasí, projížděl jsem po městě, nabíral muže i ženy a tvářil jsem se spokojeně. Někdo chtěl odvést do nemocnice, jiný zas do restaurace, vždyť to znáte. S příruční mapkou města, na níž se nacházel ukazatel mé aktuální polohy a místo určení, to byla hračka. Naneštěstí jsem však ve spěchu překročil povolenou rychlost a projel na červenou, čehož si všimli policisté a jali se mě uhánět. Jako spořádaný občan jsem zastavil u kraje vozovky, vystoupil z auta a vymluvil se na ranní nevolnost. Spravila to malá pokuta a já jsem děkoval bohu, že strážník není další převlečený mafián. V poledne však přišel čas na malou pauzu a leštění mé káry. Kapota se blýskala jako nikdy předtím, avšak spokojený úsměv na rtech mi zahnala baseballová pálka, postupně tříštící všechna skla ve voze. Morelliho muži se přišli pomstít a já musel rychle jednat. Zničený taxík jsem nechal za zády a vzal jsem nohy na ramena. Kolem uší mi hvízdaly kulky a odpočinek jsem našel až v Salieriho restauraci, kde mi hoši oplatili moji včerejší jízdu. Nebylo pochyb, že má jediná šance nyní tkví v Salieriho gangu. Zdemolovaný taxík a naštvaní nájemní vrazi v patách by mi nedali spát a když, tak už navěky.

Čas plynul. Zpočátku jsem byl jen bezvýznamná mafiánská nula, ovšem postupem času má důležitost rostla a v očích Dona Morelliho jsem se stal nepřítelem číslo jedna. Neměl jsem problém s penězi a konečně jsem byl někdo, ale netrvalo dlouho a já si uvědomil i stinnou stránku věci. Mafia: The City of Lost HeavenDenně jsem se pohyboval na ostří nože, v oblasti, kde sebemenší chybka v nesprávnou dobu znamená smrt. Všude mě provázela "zubatá" a jakmile v zabíjení došlo na nevinné či mé známé, zjistil jsem, jak daleko jsem zašel. Bohužel jsem nastoupil do vlaku, který se řítil neuvěřitelnou rychlostí a návrat na pevnou zem byl téměř nemožný. Přesto jsem se však rozhodl řešit věci po svém...

Příběh hry se skládá z dvaceti misí, dále rozdělených na několik částí. Některé jsou záležitostí několika hodin, jiné zvládnete za výrazně kratší dobu. Záleží na tom, jaké máte s podobnými tituly zkušenosti. Ve hře není možné libovolné ukládání. To probíhá automaticky v předem určených okamžicích a zvyšuje tak atmosféru, neboť jakmile se vžijete do role hlavního hrdiny, začnete se sakra bát o život a každý krok se budete snažit předem velice rychle promýšlet. Možná je škoda, že autoři do hry nezahrnuli výběr obtížnosti. Jistě by tak kápli do noty jak úplným začátečníkům, tak i profesionálním hráčům. Takhle na sebe vzali dosti těžký úkol vybalancovat hru tak, aby zaujala co největší množství hráčů. Jak je již patrné z předchozích odstavců, náplň misí je různorodá a rozhodně se nebudete nudit a trpět pocitem dejá vu. Situace je nepředvídatelná, a tak se může obyčejné vybírání poplatků změnit v krvavou přestřelku v motelu, zakončenou honičkou v autech na venkově.

Každá pořádná skupina mafiánů má vlastního mechanika a zbrojaře a stejně tak tomu je i u Salierů. Návštěva klidného Vincenza je před začátkem nějaké větší akce nutností, neboť u něj získáte potřebné vražedné nádobíčko. Mafia: The City of Lost HeavenKoktavý Ralph vás naopak naučí vloupání do různých druhů aut, abyste si mohli vozidla pořizovat i na ulici. Jakmile si takto získané auto dovezete do garáže, budete ho mít k dispozici i v dalších misích. Samotná akce je pak doplňována nepředvídatelnými a velmi kvalitními in-game animacemi, které vás dokonale vtáhnou do hry. Ve chvíli, kdy vše uvidíte na vlastní oči, mi jistě dáte za pravdu, že tohle mistrovské dílo vypadá spíše jako film, ve kterém si zahrajete hlavní roli. Jen škoda, že předem nedostanete honorář, za který byste si nakoupili lepší hardware. :-) Podle slov autorů je Mafia: The City of Lost Heaven hratelná i na slabších počítačích, ale samozřejmě na úkor kvality.

Jak jsem se již zmiňoval, s detailním zpracováním si v Illusion Softworks dali opravdu záležet. Rozloha fiktivního města, připomínající Chicago či New York třicátých let minulého století, je úctyhodných 12 čtverečních mil a nedostanete se pouze do rušných ulic, ale též do mnohých interiérů a malebného okolí. Aby se vyhnuli stereotypnímu vzhledu, rozdělili autoři samotné město na několik různých čtvrtí s odlišným zpracováním (chudinská část, Little Italy, Chinatown či oblast podobná Manhattanu). Nutno podotknout, že celé Lost Heaven žije vlastním životem a nabízí se tak srovnání s nejnovějším Grand Theft Auto 3. To však Mafia: The City of Lost Heaven hravě strká do kapsy, neboť úroveň jak celkového zpracování, tak i veškerých detailů je o pár stupínků výše. Po městě se pohybuje spousta chodců a aut, jezdí zde tramvaje a dokonce i vlak. O pořádek se starají policisté a jakmile spácháte nějaký přestupek v jejich přítomnosti, budou se nažit vás postihnout. Mafia: The City of Lost HeavenPokud půjde jen o překročení rychlosti (pro klid duše můžete využít automatického nastavení, kdy se hra sama postará, abyste ve městě nepřekročili 60 km/h), jízdu na červenou nebo nepovolené předjíždění, vyplatí se zastavit (pokud máte tu možnost) a zaplatit pokutu. Jakmile vám však hrozí želízka nebo rovnou zabití, je takové dopadení současně i neúspěšným koncem mise.

Jelikož jde o mix dvou žánrů, přímo se nabízí otázka, který je ten hlavní a jaký naopak hraje druhé housle, jen aby přilákal více natěšených kupců. Odpověď je však jednoduchá. Jak jízda, tak i přestřelky a honičky jsou zpracovány bravurním způsobem (parťáci mohou z auta dokonce střílet). Abych se přiznal, trvalo mi dlouho, než jsem si zvyknul, že auta se chovají velice realisticky a jak mě, tak i spolucestující všechny kolize zraňují. Často jsem tak končíval ve smyku a naplno užíval realistického poškozování pravých fyzikálních modelů. I to však stálo za pozornost a o to více jsem se později bavil. Sám sebe jsem nachytal, když jsem nastoupil do auta a nedokázal jsem se rozjet. V tu chvíli by mě ani ve snu nenapadlo, že pokud do něj vlezu z druhé strany nebo zadními dveřmi, nesednu si automaticky k volantu. Tomu říkám smysl pro detaily.

Z vozidla ale můžete kdykoliv vystoupit a vydat se do ulic pěšmo, ukrást nějaké pěkné fáro nebo znepříjemnit život drzým mladíkům. Brzy však poznáte, že pár dobře mířených ran bohatě stačí na to, abyste se odporoučeli do věčných lovišť. Vaším pomocníkem v boji bude velké množství zbraní Mafia: The City of Lost Heaven(se všemi se samozřejmě nemůžete jen tak procházet po ulici, neboť byste budili nechtěnou pozornost jak kolemjdoucích chodců, tak hlavně i pořádkumilovných policistů), z nichž uvedu například baseballovou pálku, boxer, Molotovovy koktejly, granáty, známý Thompson, odstřelovačku, dva druhy Magnum, Colt 1911 či Luparu, známou upilovanou sicilskou brokovnici. Autoři se opět drželi předloh a snažili se o co nejvěrnější zpracování. Přestřelky pak mnohdy připomínají Max Payne a chybí mi zde jen efektní "bullet time", který by mnohdy těžkou situaci bez větších problémů vyřešil. Většina jich je spíše o správné taktice a načasování, ale dojde i na řežby, kdy na plné čáře necháte promlouvat své zbraně.

Mafia: The City of Lost Heaven však nepodporuje jen hru pro jednoho hráče, ale též multiplayer. Krom hlavního příběhu bude též obsahovat dva další módy – Racing a Freeride. Jak již názvy napovídají, půjde o závodění a volnou jízdu po městě, ale v současné době ještě není plně rozhodnuto, jestli budou oba dva přístupné hned od začátku hry nebo až po jejím dokončení jako bonus.

Kapitolou samou pro sebe je audiovizuální zpracování. Hned na začátku vás zaujme hudba v hlavním menu a jakmile se dostanete do hry, budete uchváceni úrovní detailů jak všech objektů, tak i postav. Stejně dopadly i pohyby, které jsou stále přirozenější a věrohodnější. Na hru nahlížíte z pohledu třetí osoby a je zde možnost změny kamery. Mafia: The City of Lost HeavenS tou jsem během několikahodinové pařby neměl ani jediný problém, takže po technické stránce hry musím autory též s radostí pochválit. Pravda, moc jsem vám toho nesdělil, ale ono to ani není možné. Jakmile se budete po Lost Heaven pohybovat, sami na vlastní oči uvidíte, jakým způsobem vdechli autoři tomuto městu život. A garantuji vám, že se nestačíte divit.

Než jsem začal psát tento článek, dlouho jsem přemýšlel, co efektního říci na závěr, abych tak tento trhák ještě více vyzdvihl. Jsem si plně vědom toho, že jsem měl možnost hrát pouze nedokončenou verzi hry, ale silně pochybuji, že by v této fázi vývoje získala ještě nějaké vady na kráse. Mafia: The City of Lost Heaven je zkrátka výjimečným titulem, který si zaslouží pozornost ne kvůli tomu, že jde o dílo českých tvůrců, ale hlavně díky svým kvalitám a velkému úsilí, jež autoři do hry vložili. Těšte se tedy na květen a vězte, že tato hra bude zatraceně kvalitní investicí.

Autor:


Nejčtenější

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...

Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...Lepší než GTA? Ohlédnutí za prvním dílem Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Původní Red Dead Redemption patřilo s přehledem k nejlepším hrám minulé generace konzolí. Cenami ověnčená kovbojka...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Osm a jedna exkluzivní klasika, které by si zasloužily remake na PS4

Killzone 2

Po fenomenálním Shadow of the Colossus vývojáři z Bluepoint Games oznámili, že se chystají na další remake. Půjde opět...

Další z rubriky

První dojmy: Spider-Man má našlápnuto stát se nejlepší komiksovou hrou

Spider-Man (PS4)

Po filmovém světě bere komiksové vydavatelství Marvel útokem i ten herní. Vyzkoušeli jsme si první dvě hodiny...

Nintendo na E3 opět ukázalo, že je úplně jinde než veškerá konkurence

E3 2018

Pomalu se blížím ke konci svých zápisků z letošní E3, a i když si dávám pečlivý pozor, abych „nenadržoval“ některé...

Začala beta NHL 19. Schválně jestli najdete nějaký rozdíl oproti NHL 18

NHL 19

Na první pohled se nic nezměnilo, ale pokud si hru zahrajete, určitě oceníte daleko přesnější ovládání. Čas na...Najdete na iDNES.cz