Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dárek pro každého? Česká deskovka Mafia City. Škodit je totiž zábava

aktualizováno 
Zákon je na straně silnějších, straší motto Mafia City, české novinky na poli deskových her. Hráči se stávají hlavou jedné z mafiánských rodin, které mezi sebou svádějí boj o město. Boj o moc potěší všechny, kteří u her nejen rádi přemýšlejí, ale i škodí protihráčům.

Desková hra Mafia City. Motiv z obalu hry

Desková hra Mafia City je určena pro tři až pět hráčů. Cílem je ovládnout město, což se děje prostřednictvím herního plánu, složeného ze sedmi lokací. Hráči se o tyto lokace přetahují, z čehož pramení určité výhody. Prvek náhody zastupují akční karty, prostřednictvím kterých lze podstatným způsobem ovlivnit průběh kola. Vyhrává ten, kdo získá nejvíce akčních bodů, a má tak město ve své moci.

Mafia City se zalíbí všem, kteří ve hrách rádi škodí soupeřům, ale své tahy i důkladně promýšlejí. Neexistuje totiž jedna vítězná strategie. Důležité je nejen správně vyhodnotit nastalou situaci, ale také se jí přizpůsobit.

První pohled do pravidel budí zdání složitosti, zejména kvůli dodatečným vysvětlivkám, nicméně ve výsledku je to ku prospěchu hry. V okamžiku, kdy alespoň jeden z hráčů už pravidlům rozumí, už je otázkou chvíle vysvětlit je ostatním. Principy hry jsou totiž jednoduché. V zájmu přehlednosti článku zůstanu u základů: nebudu proto brát zřetel na fakt, že v některých případech platí trochu pozměněná pravidla.

Boj o vliv

Herní plán se složí náhodně ze sedmi lokací: věznice, přístav, klub rváčů, policejní stanice, obchodní čtvrť, soukromý klub a radnice. Každý obdrží podle počtu hráčů určitý počet žetonů, které reprezentují mafiány, a dvě karty. Někteří mafiáni ještě zůstávají v rezervě. Například při hře čtyř lidí si každý vezme do ruky sedm žetonů a další čtyři umístí do rezervy.

Desková hra Mafia City

Rozehraná partie. V pozadí je vidět probíhající souboj o lokaci obchodní čtvrť (navršený sloupeček žetonů).

V první fázi se hráči snaží umísťováním žetonů získávat vliv nad jednotlivými lokacemi, což jim později přinese výhody, které daná lokace má. O získání vlivu nerozhoduje pouze počet žetonů na dané lokaci, ale ve většině případů i pořadí.

Jenže vyplatí se bojovat o silné lokace, o které stojí každý? Neplatí to vždy. Vyplýtvat si všechny žetony a získat jednu lokaci, zatímco protihráč ovládne bez boje třeba tři, bývá chyba. Ale bitvám se přesto nevyhnete. A to je zábava. Klíčem k vítězství je analyzovat stávající situaci a tomu přizpůsobit další strategii. Mnoho hráčů se přesto nedokáže vzdát svého směru, který si dopředu vytyčili. A to je také zábava.

Do průběhu ovšem zasahují akční karty, prostřednictvím kterých lze například žetony prohazovat, či dokonce posunout jinam. Akce lze samozřejmě i zrušit. Právě proto, že jsou karty často velmi silné, jich mají hráči jen omezené množství.

Kdo co ovládl

Ve druhé fázi se vyhodnotí lokace. Ovládnutí lokace znamená nejen zisk vítězného bodu, ale i specifického efektu. Například ten, kdo ovládne policejní stanici, získá figurku policisty, což ho opravňuje k nahlížení do karet soupeřů. Díky obchodní čtvrti si hráč lízne dvě karty. Klub rváčů umožní vzít si žeton mafiána ze zálohy do ruky.

S ovládnutím přístavu hráč posouvá figurkou nájemného vraha, která ve spolupráci s příslušnou kartou vrací nepřátelského mafiána ze hry do zálohy. Není dobré podceňovat ani radnici, respektive ovládnutí starosty. Vlastník figurky starosty pak určuje, v jakém pořadí se budou lokace vyhodnocovat.

I v této fázi do hry promluví herní karty a také se vyhodnocuje, jestli už někdo nenasbíral potřebný počet vítězných bodů.

A znovu strategie

Ve třetí fázi hráči mohou, ale nemusí stahovat své mafiány z lokací. Pokud některý z hráčů vlastní figurku starosty, vybere lokaci a určí hráče, který má na lokaci alespoň jednoho mafiána. Na daném hráči pak je, aby zvolil, jaký počet mafiánů na dané lokaci ponechá. Stáhnout ovšem může všechny. Nemusíme dodávat, že výhodné je samozřejmě volit jako poslední. Pokud nikdo starostu nevlastní, pořadí je pevně dáno.

Desková hra Mafia City

Herní materiál je na slušné úrovni.

Hráči si nyní podle daného klíče dolížou karty, posune se začínající hráč a opět se přistoupí k první fázi, v níž se rozmísťují žetony.

Je to zábava

Hru jsme testovali ve třech a ve čtyřech lidech, přičemž nebude asi žádným překvapením, že ve čtyřech byla zábavnější. Potěší, že i špatně rozehranou partii lze ještě zvrátit, pokud se ti aktuálně nejsilnější "poperou" mezi sebou.

Fotogalerie

Všichni nakonec v podstatě hlídají všechny. Pokud se vám povede ostatním s body utéct, buďte si jisti, že v příštím kole se proti vám spolčí. A to jsou také chvíle, které umí obratný hráč využít a třeba i znenadání vyhrát. Být celou dobu v závětří a nakonec zaútočit totiž není špatná strategie. Boje jsou proto napínavé až do konce.

Řemeslné provedení je slušné, figurky reprezentující starostu, policistu a zabijáka dokonce nadstandardní. Naopak karty mohly být tvrdší, mají tendenci se ohýbat.

O vydání Mafia City se postarala společnost Stragoo, cena hry je 569 korun. Hra je zároveň kompletně v češtině a slovenštině.

Autor:


Témata: Věznice, Zisk

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Call of Duty: Black Ops 4 vyzve Battlefield. Máme se těšit, nebo bát?

Black Ops

Nedávno ohlášené pokračování úspěšné střílečky Call of Duty svým názvem příliš nepřekvapilo. Série Black Ops patří v...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....Najdete na iDNES.cz