Mafia II aneb jak to tenkrát bylo a farmaření po česku

aktualizováno 
Letošní ročník Game Developers Session (GDS) byl vůči veřejnosti vstřícný. Témata přednášek i jejich obsah nebyly nadmíru technické a uspokojily i laiky. Akci dominovaly časové posuny, přijít proto na konkrétní přednášku bylo téměř nemožné.

Jarek Kolář z 2K Czech vysvětlil, proč byl rok 2005 pro druhou Mafii, léta očekávanou českou hru, velmi bolestný. Přibližně v hodině nás provedl celou historií vývoje. Malá společnost Hammerware představila sympatickou simulaci farmaření nazvanou Family Farm. A také jsme se dozvěděli, že Evropská unie sice některým vývojářům poskytne dotace, jejich titul však nesmí být umělecký či "propagovat násilí".

Máme rádi české

V učebně Matematicko-fyzikální fakulty UK, kde akce probíhala, mohlo být ráno před půl desátou zhruba šedesát lidí. Program uvedla studie o českém herním průmyslu, která bohužel nenabídla příliš zajímavých informací.

Studii vypracovalo občanské sdružení České hry a vyplynulo z ní, že herní trh měl za loňský rok celkový obrat 1,8 miliardy korun (včetně prodaných konzolí). Autoři odhadovali podíl ČR na 950 milionů korun.

Za zmínku stojí prodej českých titulů. Ty zabírají přibližně 2 % trhu a na celkové tržbě se podílí z pěti procent.

Závěr studie uvádí: "Nyní se však český herní průmysl ocitá na rozcestí, kdy zahraniční konkurence významně posiluje, zatímco v České republice chybí nejen finanční podpora ze strany komerčních investorů a veřejných zdrojů, ale také podpora vzdělávání a záštita oborových organizací."

Česká republika též patří mezi devět z padesáti evropských zemí, které nemají vlastní podpůrný program pro vývoj her.

GDS 2010

Střílečku nepodpoříme

Následovala dvojice přednášek o podpoře herního vývoje v Evropě. Vývojáři z fondů Evropské unie mohou čerpat až 50 % celkového rozpočtu (maximálně 150 000 eur), což zejména u středoškolských návštěvníků akce vyvolalo viditelné nadšení.

Přednášející Daniela Stehlíková však upozornila, že dotace není možné dostat na hru, která "podporuje násilí či například drogy". Výjimkou jsou tituly, kde je násilí opodstatněné (kupříkladu u her k filmům).

Jako FarmVille jen vypadá

Z tohoto fondu čerpali čeští vývojáři ze společnosti Hammerware. Vytvářejí simulaci farmaření, která dle autorů vychází z řady žánrových klasik (namátkou Theme Hospital, The Sims či různé Tycoon tituly). Podle Martina Procházky, který její vývojáře na GDS zastupoval, jsou však "designéři stolních her často inovativnější než počítačoví vývojáři," a Hammerware se proto inspirují i v deskových hrách.

Centrem jejich titulu jsou rodinné farmy, kterým hráč pomáhá v rozvoji a expanzi. Sází kytky, chová zvířata, vaří jídlo pro pracovníky a sklízí úrodu. Postavy ve hře získávají úrovně, čímž odemykají nové dovednosti. V úvahu se též berou faktory jako únava pracovníků či jejich hlad.

Postavy mají i různé stupně "neumětelství", kvůli kterým jim mohou z rukou vypadávat nástroje. Hammerware na hře pracují od roku 2008, kdy fenomén Farmville ještě neexistoval. Hra vyjde začátkem příštího roku (video).

Family Farm

Mafii 2, rychle

Přednášce o Mafii 2 předcházela pauza na oběd a sál se po přestávce téměř zaplnil. O vývoji tak od Jarka Koláře z 2K Czech slyšela přibližně stovka návštěvníků.

Po úspěchu první Mafie, která vyšla v roce 2002, začal její designér a scénárista Daniel Vávra uvažovat nad námětem pro pokračování. Následující rok se vývojáři rozhodli, že Mafia 2 bude vznikat primárně pro konzole a vyjde na obou platformách souběžně (tehdy Playstation 2 a Xbox). Vývojáři chtěli využít přízně, kterou si první díl získal.

Kolář na GDS předvedl video, které zachycuje Mafii 2 v roce 2004. Již tehdy měla propracovanou grafiku i fyziku. Byly prý hotové téměř všechny zvukové a vizuální prvky. Existoval příběh i mise a titul dokonce obsahoval funkční multiplayer.

Nepříznivý rok

Pomyslné nohy do betonu mohl Mafii zalít rok 2005. Vývojáři tehdy využívali zkušební verzi enginu Renderware na němž vzniklo kupříkladu Grand Theft Auto: San Andreas a tým chtěl tento engine pro Mafii teprve licencovat. Čekalo se na novou verzi. Renderware však odkoupila společnost Electronic Arts a práva pro Mafii se nepodařilo získat.

Alternativou mohl být Unreal engine, který vývojáři z obavy před dalšími potížemi zavrhli. Blížila se též nová generace konzolí (Xbox 360 a Playstation 3), pro které již vytvořené grafické a zvukové prvky nedostačovaly.

Pro Mafii 2 začal nakonec vznikat vlastní engine, který vyžadoval vývoj řady technologií. Tým teprve pracoval na technologickém jádru a nebylo možné vytvářet herní prototypy. "Hra vznikala jen na papíře," popisoval Jarek Kolář, v jakém stavu se projekt v roce 2006 nacházel.

Odborná spása

Další zpoždění zapříčinil v následujícím roce Playstation 3. Stávající engine pro něj nebyl optimální, a začal se proto přestavovat. Technologické průtahy pochopitelně znamenaly i opožděné platby. Proto byl pozitivní rok 2008, kdy vydavatel Take Two odkoupil Illusion Softworks a kromě lepší finanční podpory počal do Čech posílat své odborníky (kupříkladu některé tvůrce Bioshock či Splintecell). Vývojářské studio se tehdy přejmenovalo na 2K Czech a restrukturalizovalo svůj tým.

Konec dobrý

V témže roce došlo též k masivnímu náboru zaměstnanců, které tým zaučoval. Na začátku roku 2009 stále ještě chyběly některé technologie a nahrazovala se doprava ve městě. Na produkci pracovalo okolo 150 lidí, začínal se nahrávat dabing a lokalizovalo se. Vznikly též první ukázky pro novináře.

Začátkem letošního roku vývojáři zastavili práce na nedokončených prvcích a zaměřili se na dotažení již existujících komponent. Probíhalo intenzivní testování hry, která měla být v květnu hotová. Projekt se v termínu skutečně podařilo dokončit a Jarek Kolář k tomu řekl: "Já si myslím, že to byl zázrak."

Autor:

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

Vítězem herních Oscarů se stala severská akce God of War

Prezentace God of War

V Los Angeles se konalo tradiční vyhlašování nejlepší hry roku v rámci prestižního ceremoniálu Game Awards. Předávání...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Přestal Blizzard rozumět fanouškům?

Diablo Immortal - gameplay trailer

Letošní ročník Blizzconu si firma Blizzard za rámeček rozhodně nedá. Oznámení Diabla pro mobilní telefony a tablety...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

Soutěž: Vyhrajte Fallout 76 s figurkou a tričkem

Fallout 76

Ve spolupráci s firmou Cenega jsme připravili soutěž o tři kusy hry Fallout 76, k nimž přidáme ještě figurku a trička....

Najdete na iDNES.cz