Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mage Knight Apocalypse

  12:03aktualizováno  10. října 10:34
Ještě před recenzí jsme se blíže podívali na atraktivní akční RPG postavené na bázi deskové hry, které by se mělo pyšnit především krystalickou hratelností a vynikajícím grafickým zpracováním.

Mage Knight Apocalypse Společnost Namco se z ryzího výrobce a producenta konzolových titulů chce proměnit i v jednoho z předních hráčů na PC trhu. Za tímto účelem si založila v USA pobočku, která záhy po svém otevření pod svou vlajku začala získávat lukrativní tituly začínajících, přesto však potenciálně velmi schopných vývojářů. V jejich portfoliu se tak skví miliony hráčů očekávaný Hellgate: London, ale také, možná trochu méně na očích neodborné veřejnosti, akční RPG Mage Knight Apocalypse od studia Interserv. Možná byste to do hry vůbec neřekli, ale je postavena na bázi v zahraničí poměrně populární licence. Jde o deskovou hru, která v jistých kruzích získala pozici kultu, také kvůli krásným sběratelským figurkám.

Na výběr je z pěti charakterů, přičemž ty nejsou rozlišeny pouze povoláními, nýbrž i příběhy, které za nimi stojí.

Abyste si Mage Knight Apocalypse opravdu užili, nepotřebujete předlohu vůbec znát, ale její fanoušci si pochopitelně budou libovat, když svou oblíbenou hru uvidí ve virtuální podobě s mnoha rozšířenými možnostmi. Základní premisa příběhu není vůbec ničím objevná a drží se tradičních fantasy klišé. V dobách tzv. Black Power Rebellion se ve světě začnou kout ďábelské plány, do jejichž nitek se záhy dostaneteMage Knight Apocalypse i vy. Vzhledem k nevelkým inovacím v dějové složce se celkem divíme, jak velký důraz je na příběh vlastně kladen. Na výběr je z pěti charakterů, přičemž ty nejsou rozlišeny pouze povoláními, nýbrž i příběhy, které za nimi stojí. Každý z nich má svou vlastní minulost, která ho z nějakého důvodu předurčila k boji proti zlu. Začínají na rozdílných místech a průběh jejich dobrodružství se pochopitelně bude lišit, byť se na mnoha místech neubrání styčným bodům. Velice nadějně působí idea tvůrců, že zbylé čtyři postavy z původní pětky někde potkáte a budete moci vzít do party coby autonomní spolubojovníky.

Každý z charakterů je jinak předurčen i co do bojového stylu, který mu poskytuje jeho strom dovedností. Kupříkladu vampýr umí chodit v nekromancii či tichém vraždění, takže si s ním užijete vyvolávání zombíků či ohromování nepřátel. Dračí mágové se zase vyznají v elementech ohně, země či bouře, což z nich dělá kvalitní kouzelníky. Paladin je pro změnu silným frontovým hráčem, který si navíc vypomáhá blesky z nebes aMage Knight Apocalypse není mu cizí ani zmrtvýchvstání spolubojovníků. Amazonka do sebe může nasát jaguářího, medvědího nebo orlího ducha a využívat tak předností těchto zvířat. A konečně trpaslíci si rádi hrají se zbraněmi a výbušninami. Z toho všeho vyplývá, že hra za jednotlivé charaktery se liší nejen příběhově, ale výrazných rozdílů dozná i taktika a tím pádem hratelnost. Rovněž je celkem nasnadě fakt, že tu žádnou extra volnost ve vývoji svého avatara nedostanete. Z mága prostě bojovníka neuděláte a naopak. To se však do velké míry dá omluvit velkým důrazem na příběh. Jméno či pohlaví si z pochopitelných důvodů nezvolíte, ovšem dostanete příležitost projevit svou nápaditost při upravování zevnějšku svého hrdiny. Ve hře pak narazíte na stovky a tisíce rozličných předmětů, které se na vzezření také výrazně podepíší.

Základ spočívá v neustálém drcení obou myšítek – na jednom z nich můžete mít klasický útok, v případě vampýry šlehy mečem, na druhém pak nějakou tu magickou schopnost, vamp kupříkladu vysávání životní energie.

První levely, které jsme měli možnost vidět, se pevně držely ověřené hratelnosti hack-and-slash hratelnosti, jíž je sice vytýkána stereotypnost, avšak jen minimum hráčů se dokáže ubránit její návykovosti. Obou vlastností, které sice tvoří zdánlivě protikladné póly, si užijete dosyta.Mage Knight Apocalypse Druhý jmenovaný by snad měl ale převládat. Při tvorbě monster měli autoři výhodu v již vytvořených figurách z deskové hry, přitom ale popustili uzdu i své vlastní fantazii, takže vznikla konzistentní směska orků, mechanických golemů i mnohem podivnějších kreatur. Základ spočívá v neustálém drcení obou myšítek – na jednom z nich můžete mít klasický útok, v případě vampýry šlehy mečem, na druhém pak nějakou tu magickou schopnost, vamp kupříkladu vysávání životní energie.

Co se týče získávání zkušeností, jde Mage Knight Apocalypse jinou cestou než Diablo. Již dvakrát tento postup s úspěchem ukázalo Dungeon Siege, kde stejně jako v tomto případě nepostupujete po klasických levelech a nerozdělujete přidělené bodíky, nýbrž si své vlastnosti a schopnosti vylepšujete používáním toho či onoho. Holdujete-li meči, zlepšíte se v boji s ním a vzroste vám síla, kouzlením zase postupujete na žebříčku magie směrem vzhůru. Autoři si uvědomují důležitost sbírání předmětů, což je pro akční RPG naprosto esenciální složka, takže se můžeme těšit naMage Knight Apocalypse unikátní i socketovatelné kousky, jejichž zisk pokaždé potěší hráčovo srdce.

Co se týče získávání zkušeností, jde Mage Knight Apocalypse jinou cestou než Diablo

Příliš se nám zatím nelíbil interface hry, především pak nešikovná práce s inventářem, avšak představitelé studia ujišťují, že jde pouze o pracovní verzi, na níž ještě mocně zapracují. Naopak nás potěšila velká porce humoru, jíž do hry hodlají vtěsnat. Ta by se měla zrcadlit i v osobité, takřka komiksové grafice. Celkově se nám Mage Knight Apocalypse jeví jako moc příjemný titul, která sice mnoho originality nepobral, nicméně by se mohl parádně hrát. Jak je totiž známo, Namco si zakládá na krystalické hratelnosti, což se projevuje v takřka každém jeho vydaném kousku. Vývoj trvá již několik let, během nichž se pracovalo především na dokonalém vyvážení světa. Právě to je pro akční RPG snad nejdůležitější.

Index očekávání: 80%

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Nintendo na E3 opět ukázalo, že je úplně jinde než veškerá konkurence

E3 2018

Pomalu se blížím ke konci svých zápisků z letošní E3, a i když si dávám pečlivý pozor, abych „nenadržoval“ některé...

Hordy zombie a mumie. Strange Brigade už ani nemůže být béčkovější

Strange Brigade

Strange Brigade je bezduchá kooperativní akce, v níž jde jen o nekonečné střílení zástupů nepřátel. I takové hry jsou...

The Surge 2 láká na ještě detailnější odsekávání končetin

The Surge 2

Líbilo se vám skvělé akční RPG The Surge z loňského roku? Příští rok dostanete pořádný nášup toho samého.Najdete na iDNES.cz