Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Majesty – The Northern Expansion

  12:00aktualizováno  10. července 9:56
Vaše Výsosti, naše kněžka Polutia Permanenta se svými spolubojovníky právě zničila sídlo goblinů na východě! Výborně Alfréde, kolik bude činit její odměna? Eee, myslím, že 700 zlatých, Vaše Výsosti. Ksakru, tolik peněz, zrovna dnes jsme chtěli začít se stavbou kouzelnické věže. Domníváme se totiž, že čarodějové by mohli vyřešit náš problém s krysodlaky v jižních lesích. Co myslíš, Alfréde?

Majesty – The Northern Expansion Příznivci fantasy her si jistě pamatují na realtimovou strategii Majesty – The Fantasy Kingdom Sim, která se objevila loni na jaře. Rok se s rokem sešel a na trh přichází datadisk s názvem The Northern Expansion. Recenzi na hru Majesty můžete na našich stránkách najít, takže se o základním principu zmíním jen stručně. Jedná se o realtimovou strategii rozdělenou na jednotlivé mise, v nichž se snažíte řešit problémy své říše. Můžete klasicky stavět různé budovy a produkovat jednotky, jejich pojetí je však vcelku originální. Nejedná se totiž o tuctové vojáky, nýbrž o individuální hrdiny, kteří mají svá jména, vlastnosti a dovednosti, které se s přibývajícími zkušenostmi vylepšují. Navíc mají svou vlastní vůli a lze je ovládat jen nepřímo. Můžete například vypisovat odměny za prozkoumání určitého území nebo za zabití konkrétního nepřítele, důležité je ale i správné zázemí pro vaše reky. Ti totiž své vybojované a nalezené peníze rádi utratí za odpočinek v hospodě, magické předměty na trhu, silnější zbraně u kováře či nová kouzla v knihovně. Jimi utracené peníze jdou zpět do vaší pokladny v podobě daní z jednotlivých budov. Vy se v roli vládce staráte vlastně jen o rozkvět říše, tedy o stavění kasáren, zlodějských gild, kouzelnických věží a různých chrámů, jakož i o výstavbu civilních budov – tržiště, hostince, odpočinkových zahrad, knihoven a podobně. Do boje můžete přímo zasahovat jen pomocí globálních kouzel, kterými disponujete díky chrámům a kouzelnickým věžím. Bitevní vřava zde neprobíhá s desítkami či stovkami vojáků na každé straně jako Majesty – The Northern Expansion u většiny ostatních RTS, ale má spíše podobu šarvátek mezi jednotlivými hrdiny a krvelačnými monstry. Za největší klad hry Majesty lze určitě označit rozmanitost hrdinů, jejich RPG vývoj a samostatné chování. Zpracování hry bylo na slušné úrovni, pěkná grafika (i když 800x600 už někomu dnes bude určitě připadat málo) i solidní ozvučení autorům rozhodně ostudu neudělaly.

Tolik stručně k samotné hře Majesty, nyní se konečně podíváme na zoubek novému datadisku. Pokud si ho chcete zahrát, musíte mít na svém počítači nainstalovanou i původní hru Majesty. Po spuštění Northern Expansion na vás vyjukne dobře známá úvodní obrazovka, ve které můžete zavítat do options, podívat se na skóre a podobně, ale hlavně si zde zvolíte mód singleplayer nebo multiplayer. V multiplayeru máte možnost hrát přes internet, po modemu, pomocí sériového propojení i v lokální síti. Pokud zvolíte volbu singleplayer, objeví se před vámi mapa celého království. Všechny mise z původní hry zůstaly zachovány, ale přibyla nová území na severu (jak už název datadisku našeptává). Nové mise v severní části mapy jsou na těch původních naprosto nezávislé, což znamená, že se můžete pustit do jejich hraní i bez dokončení původní hry. Autoři připravili deset nových „otevřených“ misí, po jejichž dohrání se vám zpřístupní ještě dvě speciální. Tyto dvě mise se svou pekelnou náročností podobají závěrečné misi základní mapy, což znamená Majesty – The Northern Expansion velkou výzvu pro všechny ostřílené stratégy. Navíc samozřejmě zůstala zachována možnost hraní vygenerovaných scénářů, tedy mód Freestyle. Z této koncepce samostatných misí je patrné, že datadiskem se nevine žádný zvláštní příběh, což je jedna ze skutečností, které byly vytýkány již původní hře Majesty. Dalším kritizovaným nedostatkem prvního dílu byla absence postupného vývoje budov a jednotek při postupu do dalších misí. Datadisk bohužel ani v tomto směru nepřináší změnu, i když na druhou stranu je pravda, že v různých misích jsou všelijaká omezení budov (například nemožnost stavět chrámy, absence „nelidských“ ras a podobně), takže se ne ke všem stavbám a hrdinům dostanete hned v prvních misích.

Nové mise jsou u datadisku samozřejmostí, ale co dalšího pro nás autoři připravili? Pokud se těšíte na nové typy hrdinů, musím vás zklamat. Budete si muset vystačit s těmi, které již znáte z prvního dílu, ale uznejte sami, že jich je celkem hodně. Změny však proběhly v řadách nepřátel, takže se budete potýkat s takovými potvorami, jako jsou třeba krysodlaci, wendigové, stínové bestie a další roztomilosti, navíc se na straně některých nepřátelských humanoidů objeví i katapulty.

Majesty – The Northern Expansion Do vašeho repertoáru přibylo i několik nových budov. Autorům asi připadalo původní tržiště nedostatečné, takže vymysleli ještě Magic Bazar, ve kterém najdete několik užitečných magických lektvarů. Další novou stavbou je Hall of Heroes, které zvyšuje dočasně morálku a schopnosti hrdinů a navíc umožňuje vypisování časově omezených odměn za zabití určitého typu nestvůry. V datadisku se můžeme setkat také s Mausoleem, ve kterém jsou uchováváni mrtví hrdinové k pozdější reinkarnaci (oživení vás sice stojí dva tisíce zlatých, ale když přijdete třeba o hraničáře na dvacátém levelu, tak na peníze hledět nebudete). Zajímavou novinkou je i budova Embassy, která najímá cizí hrdiny. Aby byl výčet úplný, musím uvést ještě Outpost (nahrazuje hrad) a Sorceror´s Abode (přidává globální kouzla). Změnou prošly i budovy nepřátelské, takže se například na straně goblinů již nesetkáte jen s jejich doupaty, ale spíše s menší osadou v podobě několika domů a obranných věží.

Northern Expansion přináší také drobné vylepšení týkající se ovládání - autoři přidali do hry klávesové zkratky, pomocí nichž můžete ovládat rychlost hry. Vylepšení se dočkala i inteligence některých postav, například pokud se čaroděj setká s nepřítelem, který jeho kouzla odráží zpět, nebude pokračovat v předem prohrané bitvě, ale vezme nohy na ramena. Datadisk obsahuje i několik dalších Majesty – The Northern Expansion drobných vylepšení, některá z nich ale byla již součástí patchů, které se po vydání hry Majesty objevily.

Hratelnost jednotlivých misí datadisku je velmi dobrá, celkově je ale (opět) trochu na škodu, že možnosti jsou v podstatě ve všech scénářích velmi podobné. Obtížnost mi připadá o něco vyšší než v základní hře, ale kromě posledních dvou misí by si s nepřáteli měla většina hráčů poradit.

Zpracování nedoznalo v podstatě žádných změn, takže si budete moci vychutnat velmi kvalitní ozvučení a líbivou grafiku. I když je pravda, že hra běží jen v rozlišení 800x600, což už je dnes dost málo.

Co říci závěrem? Hra Majesty - Northern Expansion je zajímavou strategií, která je příjemně obohacena o RPG prvky a celkem pěkně zpracována (další screenshoty ze hry naleznete zde). Stejně jako v prvním díle zde však chybí nosný příběh a některým hráčům se může po několika misích zdát hraní trochu jednotvárné. I přesto však lze Northern Expansion (jakožto i samotnou hru Majesty) s klidným svědomím doporučit hráčům, kteří mají rádi fantasy dobrodružství a žánr strategií jim není cizí.

Majesty – The Northern Expansion
Výrobce: Cyberlore Studios
Vydavatel: Infogrames
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.cyberlore.com/Majesty
Minimální konfigurace: procesor 166 MHz, 32 MB RAM, nainstalovaná hra Majesty
Doporučená konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM, nainstalovaná hra Majesty
3D karty: ne
Multiplayer: ano (LAN, IPX, TCP/IP)
Verdikt: Slušný datadisk k zajímavé fantasy RTS, chybí však nosný příběh a větší rozmanitost misí. Rozlišení 800x600 dnes už nestačí.
Hodnocení 68%

Autor:


Témata: TCP/IP

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Nové karty změnily zažité pořádky v Hearthstonu, Witchwood se povedl

Hearthstone: The Witchwood

V první části recenze jsme se podívali na nové karty, mechanismy a balíčky. Ve druhé pak rozebíráme režim Monster Hunt...Najdete na iDNES.cz