Mario Golf: Advance Tour

  12:00aktualizováno  5. října 8:07
Golf – relaxace, sport, či vášeň majetných? Nikoliv, jde především o skvělou formu zábavy, do které vás tentokráte vtáhnou známí maskoti Mario, Luigi, Peach, Donkey Kong a další virtuální bytosti, jež skotačí pod společným logem Big N.

Mario Golf: Advance Tour Jste li ostřílení pařani, fanoušci GameBoye nebo třeba „sváteční gamesníci“, dost možná jste někdy zaregistrovali kolik že to různých Mario titulů prošlo bez povšimnutí kolem vás. Pokud ano, je otázkou jaké množství a především které z nich upoutaly vaše hráčské srdce natolik, že i po několika letech hraní máte nutkání se k nim vracet. V první lajně zde jsou zejména všelijaké plošinovky a hopsačky, hnedle následované velmi populárními závody motokár, do kterých jim poslední dobou těžce fušují párty mejdany alá Člověče nezlob se. Sem tam na světlo denní pronikne nějaké to “papírové RPG“, dokonce i puzzle rychlík a bojovka. Tak co nám ještě schází? Strategie? Ztěží, od toho tu máme přeci Pikminy. Sport? Ale ne, vždyť to není žádná pořádná tavba. Koho přece může bavit neustálé běhaní za létajícím míčkem. Proč raději tvůrci z Big N nedají Mariovi do ruky pořádnou bazuku nebo laser? Jenomže tohle tu v podstatě již bylo. Takový Turrican nebo Metroid je toho nehynoucím důkazem. No, a i přesto sportovní Nintendo hry vycházejí. A světe div se – ono to funguje! Jestli však zůstáváte pesimističtí vůči sportovním záležitostem, (a ani bychom se moc nepodivovali – vždyť pesimista je jen zkušený optimista:-) zahoďte veškeré předsudky za hlavu a pomalu se nechte unášet představou Mariových ujetých průpovídek a kouzelnou atmosférou pestrobarevné grafiky, kterou umí namíchat v…však vy už víte kde:-).

Při vstupu do akademie máte volbu si vybrat z nabízených spoluhráčů. Vyvolený s vámi poté sdílí stejnou ubikaci a dle vaší vůle vás doprovází napříč všemi turnaji.

Mario Golf: Advance Tour Mario Golf: Advance Tour vychází ze stejného schématu předchozí konzolové generace. První vyšla N 64 verze následovaná GameBoy Color inkarnací. To znamená, že Advance Tour je jakýmsi doplňkem hry ze stolní konzole. V tomto případě máme namysli Mario Golf: Toadstoal Tour, určený pro GameCube. Krom technického ztvárnění je hlavní rozdíl mezi konzolovou a kapesní variací golfu v režimech samotné hry. Namísto tradičního Tournamentu tak zde naleznete Story mód, jenž je vystavěn na kostře nefalšovaného RPGčka. Bystřejší z vás si možná povšimli faktu, že tvůrci Mario Golfu a vlastně i Mario Tennisu jsou současně i tvůrci velmi uznávané série Golden Sun. Už jenom z toho důvodu nikdo nemusí mít předčasné obavy z docela netradičního konceptu spojení sportovní arkády s rozsáhlou RPG hrou. V praxi to vypadá asi tak, že jste vrženi do jakéhosi golfového světa, či centra, kde procházíte různá prostředí, podstupujete nevyhnutelné rozhovory s NPC postavami a pomocí zkušenostních bodů rozvíjíte (nejenom) vlastní úroveň v sebezdokonalování se.

Mario Golf: Advance Tour Hned na počátku Story módu vstupujete do děje jako úplný novic. Po přivítáni do Mariova golfového klubu, kde jsou vám poskytnuty veškeré informace týkající se strategie a postupu příběhem, následuje ubytování do vlastního domečku. Odtud budete nejčastěji začínat dlouhatánskou pouť na jejímž konci čekají největší přeborníci zdejší golfové akademie. Na relativně malé ploše golfového světa leží několik hřišť, od sebe navzájem odlišených nejenom typem prostředí, ale hlavně jejich samotnou obtížností. Projdete tak terén plný tropických palem, pouštních dun, smrkových hájů, klikatých potůčků a dalších neméně rozmanitých scenérií. Při této pouti však nejste sami. Při vstupu do akademie máte volbu si vybrat z nabízených spoluhráčů. Vyvolený s vámi poté sdílí stejnou ubikaci a dle vaší vůle vás doprovází napříč všemi turnaji. Na konci každého utkání, ať už ve dvou nebo jenom jako single, jste v závislosti na dosaženém výsledku obdařeni tzv. zkušenostními body. Ty si následně můžete rozdělit a vylepšit tím některé ze svých nebo spoluhráčových vlastností.

A aby toho nebylo málo do hlavního menu přichystali programátoři z Camelotu obsáhlý slovník golfových pojmů a výrazů.

Mario Golf: Advance Tour I tentokrát Advance Tour obsahuje stejně uhlazené a intuitivní ovládání jako předchozí Mario Golf tituly. Jak hráči, tak i umělá inteligence musí zaměřovat předem určená místa (jamky) na dvourozměrné mapě. Po primárním zacílení, výběru golfové hole a způsobu odpalu se přepíná obraz z horní perspektivy do pseudo 3D pohledu. Pro doplnění uveďme, že pro tento pohled bylo použito osvědčené „snesovské“ technologie Mode-7. Zaměřování je zohledněno volně upravitelnou trajektoriální linkou. Odpal míčku je pak realizován pomocí podlouhlého grafu, díky němuž determinujete sílu a tím i v podstatě vzdálenost doletu míčku. Pro nejlepší odpal je důležité mít dobře nacvičený reflex. Totiž to se během stisknutí A tlačítka z pravé strany bleskově vyřítí běžící proužek, jehož je nutné zastavit na vyznačeném bodě onoho grafu. Nicméně nikdo nemusí mít obavy ze zdlouhavého přivykání ovládání. Ať už jste začátečník nebo ostřílený gambler, nikomu by nemělo dělat problémy rychlé pochopení principu celé hry. Zkrátka vše je vytvořeno striktními a zaběhlými měřítky konzervativního Nintenda.

Na tyhle věci se těšte nejvíc:

 • Rozsáhlý RPG story mód
 • Více než 14 hratelných postav, zahrnující největší hvězdy Nintenda.
 • Minimálně šest rozsáhlých herních lokalit.
 • Podporu bezdrátového Wireless Adaptéru – konečně se vám nebudou motat kabely:-)
 • Golfový slovník
 • Podporu 4 hráčů v multiplayeru
 • A v neposlední řadě možnost propojení s GameCube verzí, dnes již známou jako Mario Golf Toadstool Tour.

 • Gran Turismo 3 Samosebou, že hlavní menu nenabízí jenom příběhový režim. Ke skvělé demonstraci (například kamarádům) Mario Golfu je jako stvořený mód Quick Game. V jeho útrobách naleznete spoustu modifikací a způsobů hraní. Od klasického tréninku, přes dvouhru, střelbu přes branky až po hru proti času. Další kapitolkou je nezbytný multiplayer až pro 4 hráče. V tomto směru je velkou inovací možnost, namísto omezujících propojek použití Wireless Adaptéru. Advance Tour je tak jedna z prvních her na trhu využívajících tohoto luxusního zlepšováku. A aby toho nebylo málo do hlavního menu přichystali programátoři z Camelotu obsáhlý slovník golfových pojmů a výrazů. Nakonec se nejenom skvěle pobavíte, ale budete moct před ostatními dělat golfové frajery a znalce. Co se týče technického provedení asi těžko dneska grafika GBA někoho posadí na zadek. Avšak grafika není všechno. Ostatně nejlepší představu si uděláte při pohledu na některý z přiložených screenshotů. Rozhodně se na to kouká hezky, jak animace postaviček, nebo třeba spritů v menu, vše je vyvedeno velmi příjemným a stylovým způsobem. Hudbu a doprovodné ambientní zvuky můžeme jednoznačně zařadit k tomu nejlepšímu, co je na handheldech ke slyšení. Jedinou výhradu lze spatřovat v ne moc vytříbeném ozvučení komentářů, respektive zvuk při nabíhání textů u některých NPC postav je vyloženě nevkusný.

  A co závěrem. No, tentokrát nebudeme nikoho napínat a jednoduše vše uzavřeme: Z hlediska herního vyžití je Mario Golf: Advance Tour jednou z nejlepších voleb a to nejenom pro pomalu přicházející depresivní období podzimních dní.

  Mario Golf: Advance Tour
  Výrobce/Distributor Camelot / Nintendo
  Platforma GameBoy Advance
  Ukládání pozic: ano
  Multiplayer: ano, 4 hráči
  Verdikt: Pokračování golfové legendy, kterážto by neměla chybět žádnému milovníkovi videoher s visačkou “Made by Nintendo.“
  Hodnocení: 85% (info)

  Autor:


  Nejčtenější

  Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

  Limit Theory

  Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

  Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

  Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

  Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...  Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

  Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

  Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

  Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

  Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

  Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

  České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

  Mashinky

  Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

  Další z rubriky

  RECENZE: Letošní FIFA sází na Ligu mistrů, jinak je vše při starém

  FIFA 19

  Zase o trochu lepší fotbal než v minulém roce, ale opět jistá pachuť z toho, že musíme platit plnou cenu za hrstku...

  RECENZE: Not Tonight je sžíravá kritika Velké Británie po brexitu

  Not Tonight

  Jak by mohly vypadat děsivé důsledky brexitu? To zjistíte v kůži jednoho nešťastníka, jehož život se rázem změnil kvůli...

  RECENZE: Two Point Hospital je vymodlené pokračování Theme Hospitalu

  Two Point Hospital

  Po více než dvaceti letech přichází duchovní pokračování legendární strategie Theme Hospital, v níž jsme šéfovali...

  5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
  5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

  Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.  Najdete na iDNES.cz