Mario Golf: Advance Tour

  12:00aktualizováno  5. října 8:07
Golf – relaxace, sport, či vášeň majetných? Nikoliv, jde především o skvělou formu zábavy, do které vás tentokráte vtáhnou známí maskoti Mario, Luigi, Peach, Donkey Kong a další virtuální bytosti, jež skotačí pod společným logem Big N.

Mario Golf: Advance Tour Jste li ostřílení pařani, fanoušci GameBoye nebo třeba „sváteční gamesníci“, dost možná jste někdy zaregistrovali kolik že to různých Mario titulů prošlo bez povšimnutí kolem vás. Pokud ano, je otázkou jaké množství a především které z nich upoutaly vaše hráčské srdce natolik, že i po několika letech hraní máte nutkání se k nim vracet. V první lajně zde jsou zejména všelijaké plošinovky a hopsačky, hnedle následované velmi populárními závody motokár, do kterých jim poslední dobou těžce fušují párty mejdany alá Člověče nezlob se. Sem tam na světlo denní pronikne nějaké to “papírové RPG“, dokonce i puzzle rychlík a bojovka. Tak co nám ještě schází? Strategie? Ztěží, od toho tu máme přeci Pikminy. Sport? Ale ne, vždyť to není žádná pořádná tavba. Koho přece může bavit neustálé běhaní za létajícím míčkem. Proč raději tvůrci z Big N nedají Mariovi do ruky pořádnou bazuku nebo laser? Jenomže tohle tu v podstatě již bylo. Takový Turrican nebo Metroid je toho nehynoucím důkazem. No, a i přesto sportovní Nintendo hry vycházejí. A světe div se – ono to funguje! Jestli však zůstáváte pesimističtí vůči sportovním záležitostem, (a ani bychom se moc nepodivovali – vždyť pesimista je jen zkušený optimista:-) zahoďte veškeré předsudky za hlavu a pomalu se nechte unášet představou Mariových ujetých průpovídek a kouzelnou atmosférou pestrobarevné grafiky, kterou umí namíchat v…však vy už víte kde:-).

Při vstupu do akademie máte volbu si vybrat z nabízených spoluhráčů. Vyvolený s vámi poté sdílí stejnou ubikaci a dle vaší vůle vás doprovází napříč všemi turnaji.

Mario Golf: Advance Tour Mario Golf: Advance Tour vychází ze stejného schématu předchozí konzolové generace. První vyšla N 64 verze následovaná GameBoy Color inkarnací. To znamená, že Advance Tour je jakýmsi doplňkem hry ze stolní konzole. V tomto případě máme namysli Mario Golf: Toadstoal Tour, určený pro GameCube. Krom technického ztvárnění je hlavní rozdíl mezi konzolovou a kapesní variací golfu v režimech samotné hry. Namísto tradičního Tournamentu tak zde naleznete Story mód, jenž je vystavěn na kostře nefalšovaného RPGčka. Bystřejší z vás si možná povšimli faktu, že tvůrci Mario Golfu a vlastně i Mario Tennisu jsou současně i tvůrci velmi uznávané série Golden Sun. Už jenom z toho důvodu nikdo nemusí mít předčasné obavy z docela netradičního konceptu spojení sportovní arkády s rozsáhlou RPG hrou. V praxi to vypadá asi tak, že jste vrženi do jakéhosi golfového světa, či centra, kde procházíte různá prostředí, podstupujete nevyhnutelné rozhovory s NPC postavami a pomocí zkušenostních bodů rozvíjíte (nejenom) vlastní úroveň v sebezdokonalování se.

Mario Golf: Advance Tour Hned na počátku Story módu vstupujete do děje jako úplný novic. Po přivítáni do Mariova golfového klubu, kde jsou vám poskytnuty veškeré informace týkající se strategie a postupu příběhem, následuje ubytování do vlastního domečku. Odtud budete nejčastěji začínat dlouhatánskou pouť na jejímž konci čekají největší přeborníci zdejší golfové akademie. Na relativně malé ploše golfového světa leží několik hřišť, od sebe navzájem odlišených nejenom typem prostředí, ale hlavně jejich samotnou obtížností. Projdete tak terén plný tropických palem, pouštních dun, smrkových hájů, klikatých potůčků a dalších neméně rozmanitých scenérií. Při této pouti však nejste sami. Při vstupu do akademie máte volbu si vybrat z nabízených spoluhráčů. Vyvolený s vámi poté sdílí stejnou ubikaci a dle vaší vůle vás doprovází napříč všemi turnaji. Na konci každého utkání, ať už ve dvou nebo jenom jako single, jste v závislosti na dosaženém výsledku obdařeni tzv. zkušenostními body. Ty si následně můžete rozdělit a vylepšit tím některé ze svých nebo spoluhráčových vlastností.

A aby toho nebylo málo do hlavního menu přichystali programátoři z Camelotu obsáhlý slovník golfových pojmů a výrazů.

Mario Golf: Advance Tour I tentokrát Advance Tour obsahuje stejně uhlazené a intuitivní ovládání jako předchozí Mario Golf tituly. Jak hráči, tak i umělá inteligence musí zaměřovat předem určená místa (jamky) na dvourozměrné mapě. Po primárním zacílení, výběru golfové hole a způsobu odpalu se přepíná obraz z horní perspektivy do pseudo 3D pohledu. Pro doplnění uveďme, že pro tento pohled bylo použito osvědčené „snesovské“ technologie Mode-7. Zaměřování je zohledněno volně upravitelnou trajektoriální linkou. Odpal míčku je pak realizován pomocí podlouhlého grafu, díky němuž determinujete sílu a tím i v podstatě vzdálenost doletu míčku. Pro nejlepší odpal je důležité mít dobře nacvičený reflex. Totiž to se během stisknutí A tlačítka z pravé strany bleskově vyřítí běžící proužek, jehož je nutné zastavit na vyznačeném bodě onoho grafu. Nicméně nikdo nemusí mít obavy ze zdlouhavého přivykání ovládání. Ať už jste začátečník nebo ostřílený gambler, nikomu by nemělo dělat problémy rychlé pochopení principu celé hry. Zkrátka vše je vytvořeno striktními a zaběhlými měřítky konzervativního Nintenda.

Na tyhle věci se těšte nejvíc:

 • Rozsáhlý RPG story mód
 • Více než 14 hratelných postav, zahrnující největší hvězdy Nintenda.
 • Minimálně šest rozsáhlých herních lokalit.
 • Podporu bezdrátového Wireless Adaptéru – konečně se vám nebudou motat kabely:-)
 • Golfový slovník
 • Podporu 4 hráčů v multiplayeru
 • A v neposlední řadě možnost propojení s GameCube verzí, dnes již známou jako Mario Golf Toadstool Tour.

 • Gran Turismo 3 Samosebou, že hlavní menu nenabízí jenom příběhový režim. Ke skvělé demonstraci (například kamarádům) Mario Golfu je jako stvořený mód Quick Game. V jeho útrobách naleznete spoustu modifikací a způsobů hraní. Od klasického tréninku, přes dvouhru, střelbu přes branky až po hru proti času. Další kapitolkou je nezbytný multiplayer až pro 4 hráče. V tomto směru je velkou inovací možnost, namísto omezujících propojek použití Wireless Adaptéru. Advance Tour je tak jedna z prvních her na trhu využívajících tohoto luxusního zlepšováku. A aby toho nebylo málo do hlavního menu přichystali programátoři z Camelotu obsáhlý slovník golfových pojmů a výrazů. Nakonec se nejenom skvěle pobavíte, ale budete moct před ostatními dělat golfové frajery a znalce. Co se týče technického provedení asi těžko dneska grafika GBA někoho posadí na zadek. Avšak grafika není všechno. Ostatně nejlepší představu si uděláte při pohledu na některý z přiložených screenshotů. Rozhodně se na to kouká hezky, jak animace postaviček, nebo třeba spritů v menu, vše je vyvedeno velmi příjemným a stylovým způsobem. Hudbu a doprovodné ambientní zvuky můžeme jednoznačně zařadit k tomu nejlepšímu, co je na handheldech ke slyšení. Jedinou výhradu lze spatřovat v ne moc vytříbeném ozvučení komentářů, respektive zvuk při nabíhání textů u některých NPC postav je vyloženě nevkusný.

  A co závěrem. No, tentokrát nebudeme nikoho napínat a jednoduše vše uzavřeme: Z hlediska herního vyžití je Mario Golf: Advance Tour jednou z nejlepších voleb a to nejenom pro pomalu přicházející depresivní období podzimních dní.

  Mario Golf: Advance Tour
  Výrobce/Distributor Camelot / Nintendo
  Platforma GameBoy Advance
  Ukládání pozic: ano
  Multiplayer: ano, 4 hráči
  Verdikt: Pokračování golfové legendy, kterážto by neměla chybět žádnému milovníkovi videoher s visačkou “Made by Nintendo.“
  Hodnocení: 85% (info)

  Autor:

  Nejčtenější

  Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

  Review bombing hry Dota 2

  Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

  Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

  Assassin’s Creed Odyssey

  Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

  KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

  Herní kvíz

  Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

  Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

  Jedna z možných podob princezny Bowsette

  Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

  Hlasujte pro nejlepší PC hru letošního roku

  Assassin’s Creed Odyssey

  Čtenářská anketa Hra roku 2018 na Bonuswebu startuje hlasováním v kategorii nejlepších her na PC. Zvolit můžete až tři...

  Další z rubriky

  RECENZE: Temnou tahovou strategii Space Hulk: Tactics srážejí nedodělky

  Space Hulk: Tactics

  Nebezpečné mimozemské potvory, rozpadající se kosmický koráb a horda po zuby ozbrojených elitních vojáků a není to...

  RECENZE: Legendární Larry se vrátil a je oplzlejší než kdy dříve

  Leisure Suit Larry - Wet Dreams Don't Dry

  Od nového Larryho jsme moc nečekali a také jsme toho mnoho nedostali. Jde jen o zastaralou adventuru plnou nelogických...

  RECENZE: Mutant Year Zero je strategie, která nevyžaduje přemýšlení

  Mutant Year Zero: Road to Eden

  Na první pohled perfektní tahová strategie bohužel nenabízí dostatek možností, aby dokázala po celou dobu udržet...

  Najdete na iDNES.cz