Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mario Party 4

  12:00aktualizováno  29. prosince 5:48
Milé děti, jestlipak víte, proč tu jsme? A proč mluvím s tímhle legračním přízvukem? No jistě, budu se vás zase chtít na pár hodin zbavit. Mám tu pro vás veliké překvapení, úplně novou hru, jmenuje se… TICHO BUDE! Zavřete klapačky, mrňata! Tak, tady se posaďte, tohle je ovladač, ten patří do ruky... obráceně, Jiříku, a hrajem!

Mario Party 4

Hned na začátku se téhle hře povede nešťastný kousek - dokonale člověka otráví zdlouhavými menu. Dostat se ke hře samotné trvá skoro déle, než vydrží průměrný dospělý, jenže ona je určena dětem a to je tak trochu průšvih. Poté následuje učení se pravidel… a další problém: k tomu, abyste se skutečně dobře bavili, je potřeba vědět, co se vlastně stane, když hupsnete na delfína, nebo roztočíte ruletu anebo se octnete na políčku s „tímhle obrázkem“ - víte, jak to myslím, že ano? K tomu všemu je každá z pěti základních hracích desek - casino, džungle, pláž, strašidelný zámek a zábavní park - v některých ohledech naprosto specifická. Všude najdete tématicky laděné zvláštnosti s roztodivnými funkcemi, jež je třeba řádně prozkoušet.

Vždy před započetím partie se rozlosuje pořadí, ve kterém budou jednotliví hráči v každém tahu házet kostkou. Takové „hody“ poté určují, o kolik políček na herním poli postoupíte kupředu. To není nic překvapivého, jestli jste někdy viděli stolní hru s figurkami typu „Člověče, nezlob se“, je vám to jasné. Když odhopsáte (ale ne, počkat, tyhle figurky nehopsají, jsou to přece postavičky z Mariových her, mají nožičky a tedy docela normálně běhají) - no dobrá, takže když odběhnete určenou vzdálenost, přihodí se vám nějaká kulišárna podle toho, na jakém políčku přistanete. Modré vám přidá tři mince, červené tři mince vezme. Na jiných získáte mini nebo maxihoubičku, případně - na speciálních políčkách, se stane nějaká jiná věc.

Mario Party 4

Na jednom místě může stát více postaviček, žádné vyhazování se nekoná. Když přijdete na křižovatku, můžete si vybrat, kterým směrem chcete pokračovat. Kromě toho jsou na každé desce rozházená místa označená šipkami, na kterých se lze zastavit, když kolem nich procházíte. Jsou na nich umístěny například obchody s předměty a nejrůznější zvláštnosti jednotlivých hracích desek. Koupitelných věcí je hodně přes desítku a každá se k něčemu hodí. Minihoubička vás zmenší a tím vám umožní projít malinkými trubkami a hrát minihry pro jednoho hráče zvané mini minihry. Teda vám řeknu, rád bych věděl, kdo tyhle názvy vymýšlí. To jim za to snad platí zvlášť, nebo co - prémie za každý potrhlý název? Kde jsem to přestal… jo! Tohle je důležité: v miniaturní formě nemůžete hodit jako normálně číslo od jedné do deseti, nýbrž nejvýše pětku. Tenhle problém neřešíte s maxihoubičkou, která vás kromě zobrovatění dokonce nechá házet dvakrát. Hodíte-li dvě stejná čísla, budete odměněni deseti mincemi. Stejnou částku vezmete rovněž od každého hráče, jehož na své velehlučné cestě zašlápnete, ale musíte počítat s tím, že se nezastavíte u hvězdičky, obchodu ani kdekoliv jinde. Krom těchto základních náležitostí můžete nakupovat věci jako džinovu lampu, jejíž obyvatel vás bez dlouhých řečí přenese přímo k hvězdičce, trubku vyměnilku, prohodivší vaši pozici s náhodně vybraným oponentem, a mnohé jiné.

Mario Party 4

Smyslem hry je získat větší počet hvězdiček než protihráči. Je-li skóre vyrovnané, rozhoduje počet mincí. Hvězdičku můžete získat mnoha způsoby. Jednak vstoupit na políčko označené hvězdou a za dvacet mincí ji koupit (potom se toto políčko přemístí jinam), nebo úplnou náhodou najít ukrytou truhličku, případně si najmout (za celých padesát mincí) strašidýlka Boo, aby někomu jednu ukradla. Nějaké se rovněž rozdávají na závěr partie těm, kdo si dobře vedli v jejím průběhu.

Každé hry se účastní čtyři hráči. Nesejdou-li se vám tři protivníci, hraje za ty zbylé počítač. Pokud jste sami, můžete zkusit Story mód, kde proti třem počítačovým oponentům hrajete o „narozeninové dárky“ (k tomu, abyste dárek dostali, je třeba vyhrát na určité desce a nakonec porazit jejího majitele v extra minihře). Dárečky si potom můžete prohlížet v dárečkovém pokojíčku. Party mód je to, co se od hry tohoto typu očekává - pařba pro jednoho až čtyři hráče všichni proti všem nebo na týmy. Ó ano, správně, to je přesně ten typ zábavy, na jejímž konci číhají nadosmrti rozhádaná kamarádství, navzájem poprskané obličeje a hromádka rozmlácených hraček v rohu pokoje. To samé se může stát v Minigame módu, kde je možné poskládat odemčené minihry do turnaje.

Mario Party 4

No vidíte to, minihry. Málem bych na ně zapomněl. Miniher je velké množství a přestože jsem je nepočítal, řekl bych, že na obalu uváděný celkový počet „více než padesát“ bude docela pravděpodobný. Jedna z nich se vylosuje na konci každého tahu a takové se pak dělí do třech kategorií podle toho, jakým systémem se hraje - všichni proti všem, dva na dva a jeden proti ostatním. V průběhu tahu můžete ale narazit na některou z dalších a to pak jsou takzvané bitevní, kdy všichni dají dohromady určený počet peněz a o ty se pak hraje, nebo máte-li skutečnou smůlu, přepadne vás strašlivý drak Bowser, v jehož minihrách se nesnažíte vyhrát, ale neprohrát. Poražený nebožák přijde samozřejmě o část majetku.

Mario Party 4 je jednou z her, které se nezdají. Po nemnoho soleném a maštěném začátku se moje původní zklamání urovnalo a mírný úsměv na tváři se rozprostřel. Vizuální roztomilost člověku jednoduše nedovolí se neusmívat. Kdo má malé děti, měl by o koupi rozhodně pouvažovat, ačkoliv mezi volitelnými jazyky češtinu pochopitelně nenajdete, ale to by vám jistě bylo jasné i beze mě a dá se to překousnout. A dejte si pozor: společně s hrou je nutno nakoupit vícero gamepadů, protože dětičky odstavené k plyšovým medvíďatům by se na vás nejspíš divně dívaly.

Mario Party 4
Výrobce/Vydavatel Hudson Soft/Nintendo
Platforma GameCube
Multiplayer: ano, 2-4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: ano, 2 bloky
Verdikt: Zábavná společenská hra, když právě nemáte lepší volbu. Zpočátku lehce nudivá, později sice žádná bomba, i tak ale výborná ztráta času.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:


Témata: Hodiny, hračky

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

V jakém období byste si rádi zastříleli v Battlefieldu a Call of Duty?

Válka.

Ačkoliv to vypadá, že letošní Battlefiled bude zasazen do druhé světové války a u Call of Duty už víme, že půjde o...

Další z rubriky

Zaklínač Geralt bude jednou z postav v bojovce Soulcalibur 6

Geralt v bojovce Soulcalibur 6

Do chystaného pokračování bojové hry Soulcalibur míří hlavní hrdina z populárního RPG Zaklínač.

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

RECENZE: Příběhová střílečka Past Cure dělá všechno špatně

Past Cure (PS4)

Mělo jít o příběhovou akční hru kombinující střílení, plížení i logické hádanky. Ani jednu z těchto složek se však...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.Najdete na iDNES.cz