Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Mario Smash Football

  12:00
Bitva o krále fotbalových her je každým rokem tvrdší a ostřejší. A aby toho nebylo málo, vstupuje na fotbalový pažit nový vyzyvatel. A hned napoprvé se podařilo sestavit velmi silnou základní jedenáctku.

BonusWeb HIT Mario Smash Football Mario opět útočí. Tato slova v souvislosti se hrou Mario Smash Football ovšem nabývají poměrně dosti doslovného významu, a to nejen proto, že se zde můžete s Mariem vydat na zteč soupeřovy branky. Nintendo má v tvorbě arkádových sportovních videoher již velmi slušné zkušenosti a kdo někdy v životě vyzkoušel Mario Tennis nebo Mario Golf, jehož GameCube verze je navíc v mnoha ohledech zároveň i dosti realistická, ten ví, že se nejedná o jen tak nějaké tuctové hry. Paradoxně se tak největší „brzdou“ stává samotný Mario, jelikož když člověk vidí, že je na světě další hra s Mariem v hlavní roli, nedokáže se ubránit ne zcela příjemnému pocitu, že se Nintendo snaží seč může neustále protáčet ty samé koncepty, navíc stále s těmi samými postavami. Minimálně v naší redakci to platí stoprocentně. Pak si ovšem jen tak ze zvědavosti nějakou Mariovu hru zahrajeme a zjistíme, že to je, himlhergot, zase parádní záležitost, u níž strávíme mnohem více času než jen několik málo pauziček po obědě.

Mario Smash Football

Hra postrádá jakýkoliv smysl pro fair play.

V případě Mario Smash Football nás ale nevalná očekávání překvapivě minula. Přeci jen, fotbálek můžeme víceméně v jakékoliv podobě a pokud se tam navíc může i pěkně po Řepkovsku prasit, tím lépe. Ne nadarmo tak již velmi netrpělivě vyhlížíme druhý díl velmi slušné záležitosti FIFA Street. Respektive vyhlíželi jsme. Jak jste si mohli přečíst v našich prvních dojmech z hraní v rámci výjezdu do evropské centrály Nintenda, již tehdy se nám fotbalový Mario zdál lepší než pouliční arkádovka od EA a při recenzování se tento náš dojem jen a jen potvrdil. Mario Smash Football je totiž naprostá bombička.

Začátek je samozřejmě prakticky úplně stejný, jako u ostatních Mario sportů: barevná, dá se říci až infantilní grafika, rozjásané zvuky a roztomilé postavičky. Nic nenasvědčuje tomu, že by se mohlo ve výsledku jednat o perfektní fotbalovou řež Mario Smash Football oproštěnou o prakticky všechna pravidla, o totální návykovku, od níž se jen velice těžko zvedá či o ukrutně rychlou fotbalovou akci. Skutečnost je ovšem samozřejmě taková, že tato hra všechny tyto kritéria splňuje bez ztráty kytičky.

Z předchozích řádků je jistě zřejmé, že se nebude jednat o žádnou složitou simulaci, s čímž souvisí i počet hráčů na hřišti. Před vstupem do zápasu si nevolíte z předem nadefinovaných týmů, ale nejprve si nějaký musíte poskládat, což ovšem není nikterak složité. Nejprve si vyberete kapitána vašeho mužstva z nabídky tradičních postaviček jako je Mario, Luigi, jejich „zlobivé“ protějšky, Donkey Kong nebo třeba princeznu Peach, které je, jen tak mimochodem, naší jednoznačnou favoritkou. V dalším kroku se ke kapitánovi vyberete další hráče, kteří se rekrutují z řad postaviček, které v nintenďáckých hrách dostávají sice vždy jen podřadné role, ale žádný z těchto titulů si bez nich již prakticky nedovedeme představit. Mančaft si tedy můžete doplnit známými houbičkami či želvami nebo méně známými postavičkami Birdo, což jsou takové ty podivné potvůrky s ještě podivnějšími choboty.

V pozdějších fázích hry začíná samozřejmě značně přituhovat, a tak dojde i na různé strategické postupy.

Mario Smash Football Vtip je ovšem v tom, že včetně pevně daného brankáře čítá váš tým všehovšudy pět členů. V poli tedy hrajete se čtyřmi postavičkami, což se ukazuje jako naprosto skvělý tah, a to hned z několika důvodů. V prvé řadě se totiž hraje na hřišti o odpovídajících rozměrech, čímž pádem na obrazovce vždy vidíte jeho značnou část, což velmi přispívá k přehlednosti. Zároveň ale máte díky čtyřem hráčům větší možnosti pro nejrůznější kombinace nežli je tomu u již zmíněné FIFA Street, kde hrají v poli pouze tři hráči.

Jak již bylo řečeno, hra postrádá víceméně jakýkoliv smysl pro fair play, a tak se zde fauluje jako na běžícím pásu, přičemž zvládnout přesné a včasné likvidační fauly je jedním ze základních pilířů úspěchu. A kdyby i to bylo málo, je zde stále možnost odpálit některý z likvidačních power-upů. Mezi ně patří například zmražení jedné či několika soupeřových postaviček, které se tím pádem nemohou pohybovat a vám se otevírá mnohem větší prostor pro dobývání branky soupeře, různé ochromující výboje či předměty, které srazí vše co jim přijde do cesty. Čas od času se na hřiště přiřítí ale i téměř až živelná katastrofa, proti které jsou obyčejné power-upy jen slabým čajíčkem. Vrcholem pak je moment, kdy na hrací plochu dosedne obrovský Bowser a Mario Smash Football kosí všechno bez rozdílu klubových preferencí. Pokud se ale budete chtít soustředit pouze na rychlé čutání, je samozřejmě možné tyto záležitosti v nastavení vypnout, aniž by to hře nějak výrazně ubralo na atraktivitě.

Hratelnost je totiž tak odladěná a vyvážená, že se Mario Smash Football hraje naprosto perfektně vlastně v jakémkoliv nastavení. Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní a stačí skutečně jen několik málo prvních zápasů k tomu, abyste se s ním plně sžili. Vedle pohybu po hřišti totiž stačí vědět, kterým tlačítkem se přihrává a kterým střílí. Samozřejmě je zde na výběr i mezi přihrávkou po ze mi a vzduchem, pravým postranním tlačítkem navíc můžete přidat do kroku a pohybovat se rychleji, dalo by se vlastně říci, že i sprintovat a lehce pokročilejší hráči nepohrdnou ani speciálními ultra-silnými střelami. Ty fungují tak, že je nejprve musíte „nabít“ a poté se na obrazovce v animaci objeví ukazatel, na němž se poměrně rychle pohybuje posuvník, přičemž účelem je ho stiskem tlačítka zastavit ve vyznačené zóně. Pokud se to podaří, neexistuje na světě síla, která by zabránila vstřelenému gólu. Ten se pak počítá za dva a funguje tak jako obdoba Gamebreakeru, který známe ze sportovních her z produkce EA Big. Mario Smash Football

V souvislosti se „sprintem“ je potřeba se zmínit i o zajímavé skutečnosti, že zatímco postavičky se po hřišti pohybují poměrně pomalu, díky svižnému pohybu míče je dosaženo ještě svižnějšího tempa celé hry, která se tak stává skutečně velmi živelnou záležitostí, která v našich očích FIFU Street překonává po všech stránkách. V pozdějších fázích hry začíná samozřejmě značně přituhovat, a tak dojde i na různé strategické postupy. Při soubojích s tužšími soupeři se tak začnete přistihovat, že po získání vedení v podstatě již jen bráníte výsledek a betonujete tím, že soupeře za žádnou cenu nechcete pustit na dostřel své branky a podobně. Autorům se tak poměrně slušně podařilo do hry přenést i pár aspektů ze skutečného fotbalu, což rozhodně potěší.

Mario dospívá

Ač si to neradi přiznáváme, hry s Mariem dodnes většina hráčů považuje spíše za kusy, které jsou určeny v prvé řadě dětem. Ono se vlastně ani není co divit, jelikož roztomilé barevné postavičky takovýmto dojmem na první pohled působí. V případě Mario Smash Football ovšem pozorujeme zajímavou změnu. Tedy ne že by Mario s Luigim ztráceli na své roztomilosti, ale třeba hned v úvodním menu je vyobrazen Mario, kterak se žene za míčem s vyloženě zarputilým výrazem a v nahrávací obrazovce, kde jsou vyobrazeni kapitáni soupeřících týmů se Mario tváří vyloženě agresivně. Vedle toho kupříkladu naše oblíbenkyně Peach zde vystupuje ve velmi krátkých šortkách a její pohyby v některých meziherních animacích lze na poměry Nintenda označit až za lascivní. Zaujme i obal hry, kde je vyobrazen rozzuřený Mario, kterak pálí dělovku míčem zahaleným v plamenech. Navíc nejde o render ze hry, ale o komixovou kresbu, která je poměrně „nečistá“ a kreslená jakoby „na divoko“. Buďto tedy fotbal s lidmi skutečně dělá divy a stranou jde všechna legrace i v případě tvůrců této hry nebo se nám možná Nintendo snaží nenápadně něco naznačit. Kdo ví?

Klady a zápory

Plus Vynikající hratelnost
Plus Intuitivní ovládání
Plus Parádní zábava v multiplayeru
Plus Kdo jednou zkusí, už tuto hru neopustí

Mínus Herních režimů mohlo být více.
Mínus Peach toho na sobě mohla mít ještě méně :-)

Technické zpracování je víceméně „typické nintenďácké“ a za vypíchnutí stojí vlastně jen povedené zvuky při oslavách vstřeleného gólu. Zmiňme se tedy ve stručnosti již jen o nabízených módech hry. Vedle klasiky v podobě jednotlivého zápasu se zde setkáváme i s dvěma režimy založenými na hraní různých turnajů, které jsou hlavním těžištěm celé hry pro jednoho hráče. Je zde samozřejmě i možnost tvorby turnajů vlastních, jichž se může účastnit až šestnáctka hráčů, čímž se dostáváme k multiplayeru, který hře samozřejmě dodává ještě větší grády. V první chvíli potěší i režim Strikers 101, který je jakýmsi tréninkovým módem, jenž vás naučí používat všechny zdejší herní možnosti a můžete si zde i tréninkově začutat. Co se týče herních režimů, není tedy zdejší nabídka nijak obrovská, ovšem ani to nemůže nic změnit na faktu, že Mario Smash Football je vyloženě parádní kousek.

Mario Smash Football
Výrobce/Vydavatel Next Level Games/Nintendo
Platforma GameCube
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 5 bloků
Verdikt: Vynikající akční fotbálek. Víc netřeba dodávat.
Hodnocení: 90% (info)

  • Nejčtenější

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...

Nejpopulárnější seriál současnosti vděčí za svůj úspěch i herní kultuře

Seriál Hra na oliheň vzal svět útokem. Na Netflixu si připsal nejúspěšnější seriálový start vůbec. Co je jeho receptem...

Lednice Xbox se okamžitě vyprodala, naštvaní lidé zahájili review bombing

Začalo to jako vtip, kterého se Microsoft obratně chytil. Nyní je z malé ledničky Xbox, která vypadá jako vlajková loď...

Jen ať nás Sony zažaluje, provokoval výrobce příslušenství. A dočkal se

Vyměnitelné boční pláty na nových playstationech se staly předmětem sporu mezi Sony a výrobcem neoriginálního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: NHL 22 je po dlouhé době hokej, který si zaslouží vaše peníze

Příchod nových konzolí konečně vlil dlouhodobě upadající hokejové sérii od Electronic Arts čerstvou krev do žil. Hra...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Autor milionového Stardew Valley představil novou hru. Bude o čokoládě

Eric Barone po deseti letech práce na fantasticky přijaté farmářské simulaci Stardew Valley konečně oznámil novou hru....

VIDEO: První trailer z filmu Uncharted předvádí ikonické scény z her

Ačkoliv připravovaný film Uncharted je prequel k hrám, první trailer, který si můžete vychutnat i s českým dabingem,...

ANKETA: Dělá Sony dobře, že pouští své exkluzivity po čase i na PC?

Řada velkých značek, která byla dosud spojována pouze se značkou PlayStation, se podívala nebo podívá i na PC. Dělá...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...