Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mario Sunshine – Mário stokrát jinak!

  12:00aktualizováno  24. listopadu 12:50
O jakém žánru je dnešní novinkové „pre-preview“ není snad třeba na tomto místě popisovat. Kdo nezná videoherního hrdinu s červenou čepicí, prostě jenom zabloudil v internetovém labyrintu a nechápavě čte řádky tohoto perexu. Nicméně pro ty, co nemohou bez jakékoliv nové informace (o Mužíkovi s velkým M) ani spát, je zde tento článeček :o).

Mario Sunshine

- epicentrum všech videoherních snílků, co dodat?!
Co asi? Za posledních pár let rozhodně nejlepší výstava, na níž se významně předvedla firma Nintendo. Mezi zástupci a “hlavouny“ tohoto gigantu vystoupil i jeden na první pohled nenápadný človíček. Nenápadný je, ale pouze pro ty, kteří neví „vo co gou“. Tím velkým neznámým jest nejpilnější producent (nejenom) současné konzolové scény. Jinými slovy – ať žije Shigeru Miyamoto!
Na letošní Big N show předhodil světu první vlaštovky pro nyní (zatím pouze v Japonsku) zavedenou konzoli GameCube. Mezi nejočekávanější tituly patří další pokračování herních eskapád hrdinů Maria a Linka. Co se týče nového dobrodružství firemního maskota, je vše OK. Ale předvedení vizuální podoby Linka a defacto celého enginu připravované Mario Sunshine

Ten, kdo má pořád doma starou dobrou (nejlepší :o)) N64-ku asi někdy, alespoň jednou, okusil kouzlo . Tento projekt vznikal ve firmě Nintendo přes dlouhé tři roky, než se dostal do rukou dychtivému zákazníkovi. Nejenom, že hra na všech světových kontinentech startovala jako vlajková, ale dokázala totálně ochromit konkurenci. I když PSX si vše později vzala zpět i s úrokem. Ale o tom nyní polemizovat nemá smysl. Proto SM64 dodnes mnoho hráčů a recenzentů uctívá s takovou pokorou, že slova jako: „Nejlepší Mário gamesa všech dob!“, či „Nejlepší 3D plošinovka na světě“, nejsou jen fráze hozené do větru.

Již před prvním uveřejněním demo ukázky z Mario Sunshine vypustilo Nintendo několik informací, které to dnešní preview celkově podtrhují. Nebude tedy špatné si je zrekapitulovat. Takže. Hlavním faktem je, že oblíbený maskot Mario není směřován jako startovní hra nového Nintenda, nýbrž jako titul, jehož se dočkáme nejdříve někdy v příštím roce. Hlavní roli při premiéře GameCube si totiž vyměnil se svým mladším bráchou Luigim, Mario Sunshine který se sice vydal do světa 3D v plné zbroji, ale jaksi to není to pravé ořechové.
S. Miyamoto totiž nenechal programátory ztvárnit hru, na kterou všichni Mariovi fanoušci netrpělivě čekali - v podstatě již od chvíle, co hráči naposledy odložili ohraného/dohraného Maria 64. Ale její čas přijde. Po designové stránce je u Mario Sunshine vidět velká podobnost se SM64. A to jak v optickém, animačním, tak i zvukovém ztvárnění. Nutno dodat, že z 30 minutového videa nezjistíte tolik, aby se dalo detailněji hru specifikovat. Já osobně vidím Mario Sunshine jako mix SM64 a segáckého Sonica z Dreamcastu.

Úrovně, po kterých se nezbedný instalatér nově prohání, budou až čtyřikrát rozsáhlejší než ty, jež znáte z N64. I když byla v ukázce vlastně předvedena pouze jedna z nich, lze tuto skutečnost přesvědčivě doložit. Stačí juknout na screenshoty!
Mariovy pohybové schopnosti doznaly rovněž vylepšení. Zejména v oblasti skoků, kde ho programátoři vytrénovali do SuperHyper Maria. A to tak, že by si při pohledu na něj Lara Croftová nejspíš vyškubala všechny vlasy :o). Animační sekvence ohromí asi nejvíce při pohledu na Mariův obličej. Kdo viděl úvodní menu Maria 64, kde lze volně manipulovat s jeho dokonale
Mario Sunshine vymodelovanou hlavou, už asi správně tuší, že nyní budou podobné mario-grimasy běžnou součástí jeho dobrodružství. Tentokrát však vše v realtimu!

Velkého posunu se dočkáme v oblasti interakce s okolním prostředím a zdejšími postavami. V praxi to znamená, že postavička bude moci ještě více používat svůj (spíše hráčův) mozek a „pracky“. Plus nějaké dodnes blíže nespecifikované zařízení, které má Mario upevněné na zádech. O co přesně jde, lze zatím jenom skutečně spekulovat. Sám “Shigy” k dotazu na toto téma uvedl, že se jedná o zvláštní pomůcku, jejíž schopnosti zatím zůstanou obestřeny rouškou tajemství. Grafická stránka hry není díky rozsáhlosti zatím kdovíjak ohromující. Většina objektů je tvořena nevysokým počtem polygonů. Navíc je vesměs pokryta texturami nanášenými v nízkém rozlišení. Jejich detail je jen o něco málo větší než u SM64. Naopak samotný hlavní aktér má polygonů tolik, že by si mohl Sonic od Maria - do příštího dobrodružství (třeba zrovna pro NGC) - trošku vypůjčit, ať není tenhle modrý ježek tolik „hranatej“ :o). Na adresu technofilů dodejme, že Mario Sunshine obsahuje realtimové světelné efekty, stínování a především fascinující korekci perspektivy a hromadu všemožných efektů, jako odlesky, sunflare atd.

Datum vydání bylo zatím stanoveno pouze pro japonský trh, kde mohou big N – fans počítat s releasem v průběhu nadcházejících letních prázdnin. Americké a potažmo pak evropské vydání je zatím - jak jinak - ve hvězdách. I tak již teď můžu (všem milovníkům červeného instalatéra) slíbit, že bude určitě o co stát, jinak to totiž u Nintenda ani nefunguje!

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Metal Gear Survive umí překvapit, kritika je nezasloužená

Metal Gear Survive

Většina internetu byla ovlivněna negativní kampaní okolo této hry, nicméně pod jejím povrchem se skrývá solidní sci-fi...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

VIDEO: Sestavení autíčka či robotí oblek. Sledujte v akci Nintendo Labo

Nintendo Labo

Vyzkoušeli jsme kreativní stavebnici Nintendo Labo, která pomocí konzole Switch oživuje různé kreace z papírového...Najdete na iDNES.cz