Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mario Superstar Baseball

  12:00aktualizováno  24. ledna 12:50
Baseball u nás není příliš populárním sportem, ale jeho nové zpracování z dílen Nintenda má šanci leckoho zaujmout. Ale koho vlastně?

Mario Superstar Baseball Všichni ti, kdož dosud Nintendu zazlívali neustálou recyklaci starých nápadů, dostali na přelomu roku poměrně slušnou odpověď, i když si přiznejme, že se za takovou odpověď by se nemusela stydět ani Chytrá Horákyně. Nintendo se totiž v zásadě nepustilo do něčeho extra nového, předělávat sporty do prostředí nintenďáckého vesmíru umí již pěknou řádku let, ovšem tentokráte došlo premiérově i na nová sportovní odvětví. A nutno uznat, že minimálně v jednom případě se mu to povedlo naprosto perfektně. Mario Smash Football je jasná návykovka prvotřídní kvality. A o tom, jak se povedlo zpracování baseballu, si něco povíme právě teď.

V prvé řadě je potřeba ovšem uznat, že tato hra v našich končinách trpí jedním značným handicem ještě dříve, než ji vůbec rozbalíte. Ano, baseball je u nás populární ještě méně než rychlostní kanoistika nebo americký fotbal. A přiznejme si, že ani základní pravidla tohoto sportu nejsou vyloženě jednoduchá, natož aby si člověk zažil alespoň pár základních automatizovaných návyků, jak v které situaci hrát. To by se v případě Mario Superstar Baseballu mohlo zpočátku zdát jako ne zcela zásadní problém, Mario Superstar Baseball jelikož hra disponuje vcelku rozsáhlým tréninkovým režimem, kde jsou vám všechny náležitosti hry vysvětleny, ovšem jedná se bohužel o náležitosti hry MSB a nikoliv baseballu jako takového. Pokud tedy neznáte alespoň skutečně to nejzákladnější, tedy co je vlastně cílem baseballu a jak se toho zhruba dá dosáhnout, nebude to nic pro vás.

Zdejší sestava čítá snad úplně všechny postavičky, které se ve hrách Nintenda kdy objevily.

Vy, kteří se alespoň částečně orientujete, tedy zhruba tušíte, proč se v baseballu máchá tím kulatým klackem po tvrdém míčku, co je to strike, kdy končí směna nebo kdy mančaft získává bod, můžete očekávat klasický nintenďácký přístup k dané sportovní tematice. Tedy jistá zjednodušení, ale zároveň dostatečně potřebnou hloubku plynoucí z podstaty samotného sportu. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy jde o baseball. Zatímco ve fotbale jde víceméně pouze o vsítění gólu, a tudíž mohou být pravidla videohry ořezána až na samotnou dřeň, baseball je sám o sobě natolik složitý, že ústupky v takové míře jako u fotbalu Mario Superstar Baseball zde nejsou možné, a tudíž se hra netváří tak akčně jako třeba právě Mario Smash Football. Jediné zjednodušení, kterého si tak okamžitě všimnete, je skutečnost, že strike zóna je vymezena víceméně pouze v horizontálním směru. Je to pochopitelné, jelikož v opačném případě by takový Baby Mario, jenž má od kolen po ramena zhruba 12,5 centimetrů (a mimochodem, při nástupu na pálku sotva stojí na nohou a z jeho zívání se vám taky začně chtít spát), by měl pokaždé první metu zdarma, zatímco Donkey Kongovi byste to tam mohli šlehat pod tlakem a „bez míření“.

Když už jsme u těch postaviček, pak vězte, že zdejší sestava čítá snad úplně všechny postavičky, které se ve hrách Nintenda kdy objevily, a tak se vám kupříkladu Birdo či Koopa budou ještě zdát jako staří známí. Vrcholem je pak jakýsi zpruzený bobr, na jehož jehož výskyt v žádné jiné hře si skutečně nevzpomínám, takže pokud někdo z vás ano, budu rád, když mi rozšíříte obzor v diskusi. Všechny tyto postavy jsou samozřejmě hratelné, ovšem zpočátku je potřeba si je odemknout, což se děje prostřednictvím vítězných zápasů a plnění různých úkolů v nich. Funguje to zhruba tak, že hrajete zápas a najednou se spustí Mario Superstar Baseball animace, která vám oznamuje, že nastal čas pro splnění úkolů reprezentovaných vlaječkami. Typicky je potřeba zahrát na pálce třeba hit, stáhnout někoho na domácí metu nebo při hře v poli třeba vyoutovat aktuálního pálkaře jakkoli, strike-outem, pustit na pálku pouze tři hráče soupeře a podobně. Abyste ale novou postavičku do svého týmu získali, musíte navíc zápas, v němž jste úkoly splnili, i vyhrát. Zní to možná poněkud komplikovaně, ale ve skutečnosti je to velmi průhledné a jasné.

Na druhou stranu se ale odlehčené pojetí baseballu na hře projevilo i negativně.

Každá ze zdejších postaviček má samozřejmě i vlastní statistiky, které se sice omezují na kvalitu pálení, hodu, hry v poli či rychlost běhu, ale pro vystihnutí hlavní myšlenky a otevření poměrně širokého pole pro taktiku to bohatě stačí. Tím se opět dostáváme k základním zákonitostem baseballu, kdy je za účelem slušných výsledků potřeba i něco více než jen vší silou mlátit pálkou do míčku. Kupříkladu je vhodné sestavit pořadí pálkařů tak, aby před nějakým pořádným rambouskem šli třeba dva rychlí běžci, kteří se na mety nějak dostanou a následně je onen drtič stáhne dobrým odpalem na domácí metu a podobně. Vyplatí se Mario Superstar Baseball přemýšlet i při hře v poli, zejména při nadhozu. Pokud na pálce stojí silný pálkař a máte strach z homerunu, házíte mu nízké míče, aby pálil po zemi, pokud se naopak potřebujete zbavit rychlého běžce, házíte mu nahoru, aby pálil do vzduchu, abyste ho pak pohodlně vyoutovali chycením míče přímo z luftu. Všechny tyto základní principy baseballu tu prostě fungují i přesto, že je hra na pohled klasicky nintendovsky rozesmátá, a příliš důvěry by tak vzbuzovat nemusela. Jde ale o poměrně sofistikovanou zálažitost, které nejlépe svědčí přirovnání k Mario Golfu - pohodová arkádička, ale bez rozmyslu daleko nedojdete.

Na druhou stranu se ale odlehčené pojetí baseballu na hře projevilo i negativně. Najdou se samozřejmě i konkrétní případy, ale spíše jde o to, že občas máte obecně pocit, že to, co se aktuálně děje na obrazovce, by se mělo dít jinak. Hra balancuje skutečně na hraně, a občas tak nevíte, zdali jí některé situace máte vyčítat nebo zda je to tak v tomto případě vlastně v pořádku. Konkrétně nejvíce mi osobně vadily podivné reakce počítačem řízených postaviček, pokud jsem jako nadhoz zvolil Mario Superstar Baseball change-up nebo přihrávání na mety, které počítač řeší čas od času jakoby až moc na jistotu. Pokud kupříkladu chytá letící míč ze vzduchu a váš běžec se tím pádem musí vracet kupříkladu na první metu, počítač často přihraje na druhou, což vám samozřejmě zabrání v postupu, ale to by vám zabránil, i kdyby přihrál na metu první, přičemž by se alespoň pokusil vás tam vyoutovat.

Drobnější výtku je potřeba vyslat i na adresu ovládání, které je sice jednoduché, jak to jen šlo, ale paradoxně tak lehce ztrácí na intuitivnosti. Jednotlivým metám jsou totiž pevně přiřazeny směry analogové páčky, a tak když chcete kupříkladu hodit míček ze středního zadního pole na druhou metu, musíte vychýlit páčku nahoru, tedy přesně opačným směrem než za okamžik poletí míček. Zcela ideálně není dořešeno ani komandování vašich běžců mezi metami, a tak to celkově zkrátka chce trochu cviku.

Těžko na bojišti

Na skutečnost, že Nintendo své sporty pojímá do značné míry odlehčeně, jsme si již zvykli. Poměrně novým prvkem ale byly v Mario Smash Footballu různé power-upy, kterými jste mohli zamořit hřiště. S podobnou záležitostí se setkáváme i ze. Hřiště každé z postaviček je laděno do nějakého stylu, přičemž se tam objevují i různé překážky, která vám znesnadňují ale i ulehčují hraní. Zatímco padající obrovské sudy nebo masožravé rostliny vám hraní znepříjemňují, vzdušný vír vám naopak může pomoci chytit ze vzduchu míček, který byste jinak nedoběhli.
Abyste proti těmto nástrahám mohli účinněji bojovat, máte k dispozici samozřejmě i nějaké ty speciální nadhozy a odpaly, které se od těch běžných liší silou nebo třeba nepředvídatelností. Všechno, co byste u sportovní hry od Nintenda očekávali, zde zkrátka je.

Klady a zápory

Plus Opět kvalitní celkové pojetí
Plus Spousta postaviček
Plus Doplňující minihry

Mínus Nutnost znalosti základních pravidel baseballu
Mínus Čas od času lehce nelogické situace

Jak tedy zhodnotit tuto hru? To je poněkud těžký oříšek, jelikož na jednu stranu Nintendo zvládlo i tento sport do „své“ podoby zpracovat v podstatě opět velmi dobře, ovšem na druhou stranu nelze zapomínat na to, že pro našince je poměrně málo atraktivní, pakliže dotyčný opravdu vůbec netuší, o co v baseballu jako takovém jde. Těm, kteří to tuší, ale mohu tento titul vcelku s klidným svědomím vřele doporučit. Není to sice simulace, a MLB zde tedy rozhodně nevyhrajete, ale slušné baseballové vyžití je zaručeno, zápasů je zde dost, věcí k odemykání a nakupování ještě více a kdyby i to náhodou bylo málo, je zde navíc i slušná řádka baseballových miniher. Takže si dobře rozmyslete, mezi jak moc baseballu znalé hráče se považujete a rozhodujte se v prvé řadě podle toho.

Mario Superstar Baseball
Výrobce/Vydavatel Nintendo/Nintendo
Platforma GameCube
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 10 bloků
Verdikt: Opět velmi slušné uchopení nového sportovního tématu, ovšem pro našince tentokrát poněkud vzdálenějšího.
Hodnocení: 75% (info)Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

Dva roky po vydání bude No Man’s Sky takový, jaký měl být od začátku

No Man’s Sky Next

Do No Man’s Sky přibude opravdový multiplayer, možnost ovládat hru z pohledu třetí osoby, ovladatelné křižníky i ve...

Online střílečka The Culling 2 nemohla dopadnout hůře, nikdo ji nehraje

The Culling 2

Týden po vydání battle royale hry The Culling 2 můžeme její hráče spočítat na prstech jedné ruky. Pro autory to bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz