Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marvel Ultimate Alliance 2 je lavinou komiksové zábavy

aktualizováno 
Spousta komiksových superhrdinů, superpadouchů, akce a zábavy. Ve zkratce: druhý díl Marvel Ultimate Alliance.
80

Marvel Ultimate Alliance 2

Platforma: PC
Výrobce: Vicarious Visions

  • Oddechová zábava
  • Svižná hratelnost
  • Množství postav
  • Novinka „Fusion“
  • Někdy zlobí kamera
  • Grafika působí zastarale
  • Utlumení RPG elementů

Her, ve kterých máte šanci vybrat si ze čtyřiadvaceti superhrdinů, není věru mnoho. A navíc takových, jejichž první díl se předvedl ve velmi dobrém světle a druhý má zaděláno na ještě větší úspěch.

Herní karta

Marvel Ultimate Alliance 2

Marvel Ultimate Alliance 2Hra X-Men Legends od Raven Software věděla, jak si získat hráče. Nabídla lineární, ale svižnou zábavu, jedny z nejoblíbenějších postav z kreslených sešitů, jednoduché RPG elementy a bylo to. Prodávalo se jako na běžícím páse. Na stejné bázi fungovali i X-Men Legends II: Rise of Apocylypse. A jelikož to šlapalo stále dobře, tak se ve Raven Software (potažmo Vicarious Visions, kteří měli na starosti konverze pro PSP a Wii) rozhodli, že to zkusí ještě ve větším.

Neomezili se jen na svět X-Menů, ale na kompletní universum Marvelu, které čítá tisíce zajímavých postav. Vybrali jich pár desítek a na světě byla hitovka Marvel: Ultimate Alliance. A stejně jako její předchůdci, i ona si vedla dobře u recenzentů i u běžných hráčů. A tak není vůbec šokem, že za své těžce vydělané peníze můžete v dnešních dnech dostat další díl, tedy Marvel: Ultimate Alliance 2. Tentokráte už se ale neangažuje Raven Software, ale vývoj pro Xbox 360 a PS3 dostalo na starosti studio Vicarious Visions.

Marvel Ultimate Alliance 2Tým si můžete sestavit, podle libosti z několika desítek hrdinů a antihrdinů.

K velkým změnám sice nedošlo, ale pár novinek a vylepšení tu je. Už jen příběh je z těch zajímavějších. Ještě aby ne, když se inspiruje u dvou velmi důležitých událostí v komiksovém světě. Konkrétně je řeč o Civil War a Secret War (pokud holdujete komiksům, víte, že jde o zlomové události).

Marvel Ultimate Alliance 2Velitel organizace S.H.I.E.L.D. Nick Fury vede tajnou akci v domovské zemi Doktora Dooma, známé jako Latveria, během níž je téměř zabita zdejší vlivná politička Lucia von Bardas. A ta se po čase vrací v podobě kyberneticky upravené pomstychtivé psychopatky.

Když se ji superhrdinové pokusí zastavit, dojde k obrovským ztrátám na životech. A tím to nekončí, v následujících dnech dojde k další katastrofě, během níž zemře více než 600 nevinných lidí během střetu superhrdinů a superzločinců, a to vyvolá u veřejnosti pozdvižení. Začne se tedy mluvit o zákonu, který by ustanovil registraci takzvaných superlidí.

To rozdělí populaci s nadpřirozenými schopnostmi do dvou skupin. První, která je vedena Iron Manem, Misterem Fantasticem a Songbird, zákon podporuje, ale proti jsou Kapitán Amerika, Luke Cage a Iron Fist. Situace se natolik vyhrotí, že propukne občanská válka.

Marvel Ultimate Alliance 2Zmíněných šest hrdinů je vázáno k vybrané straně konfliktu. Nedlouho po začátku hry si totiž budete muset zvolit, co je vám sympatičtější, jestli pro- nebo anti-registrační koalice. Podle toho se bude také odvíjet příběh, který se v určitých misích (cca 60 %) liší. Jinak řečeno, znovuhratelnost Marvel Ultimate Alliance 2 se tím navyšuje o několik hodin.

Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáte, čtyřčlenný tým si můžete sestavit, podle libosti (samozřejmě s výjimkou výše zmíněné šestice) z několika desítek hrdinů a antihrdinů, jako je například Spider-Man, Invisible Woman, Jean Grey, Wolverine, Venom, Storm nebo Thor. Stejně jako v předchozích titulech, i tentokráte se akcí účastní čtyři najednou, kdy vy ovládáte jednoho a o ostatní se postará umělá inteligence (popřípadě živí spoluhráči).

Pokud vám bude pomáhat umělá inteligence, můžete si kdykoliv mezi vybranými postavami přepínat dle libosti, nejste nikterak omezeni, stejně tak nedostanete přes Marvel Ultimate Alliance 2prsty, jestliže si budete měnit složení týmu. Ani v tomto nejste vůbec limitováni.

A nemusíte se ani obávat toho, že ostatní hrdinové, kteří se aktivně neúčastnili boje, budou na úrovni 1, zatímco vaši oblíbenci, které jste používali nejčastěji, jsou už na úrovni 32. Dámy a pánové v záloze nejsou ochuzeni a jsou jim automaticky přerozdělovány zkušenosti. Takže určitě nehrozí, že si vyberete někoho v závěrečné fázi hry a on dostane jednu ránu a vesele se zhroutí k zemi s nějakou srdcervoucí hláškou na jazyku.

Pokud je vám proti srsti, aby za vás RPG práci odváděl počítač, můžete vypnout automatické přerozdělování zkušeností a s každým jedním hrdinou si můžete pohrávat sami. Ale neradujte se přehnaně, RPG elementy jsou tu osekány skoro na kost.

Marvel Ultimate Alliance 2Herní náplň se od předchůdců příliš neliší.

Atributy jako rychlost, síla a podobně má v kompletní režii umělá inteligence a vy s tím nenaděláte nic. Na vašich bedrech ale leží zodpovědnost za jiné věci, které definují hrdiny. Každý hrdina má čtyři aktivní schopnosti, pro které jsou dostupné body pokaždé, když poskočíte o jeden level. Tyto útoky budou vaši hlavní devizou v boji proti přesile, protože u většiny postav se spoléhá spíše na nadpřirozené talenty, než na primitivní mlácení po hlavě.

Pasivní atributy můžete pozměňovat tak, že sbíráte tokeny (vypadávají z mrtvých nepřátel, ale více jich najdete v předmětech jako krabice a barely). Za ty se pak dá nakupovat třeba rychlejší regenerace energie potřebné pro speciální útoky.

Tím končí vaše šance ovlivnit vlastnosti jednotlivců, ale docela výrazně si můžete Marvel Ultimate Alliance 2pohrát i s týmovými atributy. Kromě toho, že se mění podle toho, koho si do skupiny vyberete (kladné bonusy jsou například za to, když máte celou Fantastickou čtyřku nebo, a to potěší feministky, celoženskou grupu), tak během hraní nacházíte i „medaile“, které mají různé účinky. Aktivní ale může mít tým jen tři.

Další, co můžete najít, jsou artefakty, které zvýší například sílu, zdraví a podobně, ale ty se přičtou k vlastnostem automaticky, vy s nimi nic neprovádíte. Poslední, na co můžete narazit, jsou lékárničky (najednou u sebe můžete mít dvě), které vyléčí, případně oživí padlého hrdinu. Ale pouze jednoho, na celý tým ji použít nemůžete. Životní energie se také doplňuje díky rudým orbům z poražených.

Práce s předměty je tedy opravdu minimální, žádný inventář, žádné lektvary. Energie pro speciální útoky se doplňuje sama (vyplatí se investovat do schopnosti její rychlejší regenerace), takže jestliže máte rádi práci s artefakty, maximálně strávíte Marvel Ultimate Alliance 2pár minut výběrem vhodných medailí, jinak vás asi hra nepotěší.

Samotná herní náplň se od předchůdců příliš neliší, tedy až na to, že se ještě více přiklonila k akci. V podstatě vaši jedinou činností bude likvidování všeho, co se hýbe, jen málokdy se bude žádat něco jiného. Párkrát možná budete muset něco zmáčknout, zasunout chybějící část do obranné věže nebo se vyhnout plamenometné pasti, ale jsou to opravdu výjimečné případy.

Naštěstí akce vůbec není stereotypní, s ohledem na to, že máte k dispozici čtyři hrdiny a můžete si je libovolně obměňovat. Navíc, prostředí se střídají, takže se ocitnete ve věznici, vědeckých laboratořích, v potemnělém městě nebo v džungli.

Čtyři aktivní postavy s sebou ovšem přinášejí jedno negativum – pokud se na scéně objeví více nepřátel, tak začne něco, co vypadá, jako když přijdete na poštu v době, Marvel Ultimate Alliance 2kdy se vydává podpora a důchody. Jinak řečeno, naprostý zmatek. Pár desítek minut vám bude trvat, než se naučíte sledovat své hrdiny. I tak se stane, že po pár hodinách hraní budete marně hledat svého bijce a zjistíte, že zběsile pobíhá úplně mimo dění na kraji herní plochy.

Malé upozornění: přestože levely nejsou přehnaně veliké, tak v případě, že si nebudete jisti, kterým směrem se vydat, můžete vyvolat gigantickou šipku, která vám ukáže, kam by měly zamířit vaše kroky.

Sestavte si tým snů
Marvel: Ultimate Alliance 2 nabízí slušnou řádku postav, podívejte, které to jsou.

Daredevil, Deadpool, Gambit, Green Goblin, Hulk, Human Torch, Iceman, Invsibile Woman, Jean Grey, Kapitán Amerika, Luke Cage, Mister Fantastic, Ms. Marvel, Nick Fury, Penance, Songbird, Spider-Man, Storm, Thing, Thor, Venom, Wolverine.

Výše zmínění jsou dostupní pro všechny konzole, pár dalších je exklusivních: Blade, Cyclops a Psylocke na PS2, PSP a Wii, Iron Fist na Xboxu 360 a PS3, Sentry a She-Hulk pro Nintendo DS. Juggernauta si užijí jen vlastníci Xboxu 360 a PS3, kteří si hru předobjednali na některých amerických e-shopech.

Marvel Ultimate Alliance 2Nejvýraznější novinkou hry je záležitost zvaná „Fusion“, tedy fůze. A jde o opravdu příjemné zpestření. Většina z nás se tetelí, když hrdinové spojí své síly a Marvel Ultimate Alliance 2 to umožňuje. Pokud zlikvidujete dost nepřátel, nabije se vám další ukazatel. Ten slouží k provedení fůze. Zvolíte si, s kým vámi ovládaná postava aktivuje tento zničující úder a už to jede. Existuje několik druhů, některé můžete posouvat po herní pološe, u jiných můžete zvětšovat dosah jejich účinku. Ať tak nebo tak, jsou zničující a trvají několik vteřin. Musí se ocenit, že si vývojáři dali tu práci a každá postava může provést Fusion s kýmkoliv.

Pro představu, například Invisible Woman vytvoří silové pole ve tvaru koule nad nepřáteli, Storm do něj metá blesky, které se odrážejí do všech směrů, Deadpool hází granáty doprostřed kruhu, který vytvoří Ms. Marvel kolem rivalů s pomocí energetických paprsků a podobně. S tím se dá užít hodně srandy.

Marvel Ultimate Alliance 2Po technické stránce hra zrovna nevyniká. Na jedné straně, prostředí jsou různorodá, na té druhé nejsou úplně nejdetailnější a stejně tak postavy, které jsou zpracovány průměrně. U hudby a zvuků je situace lepší, dabing je na vysoké úrovni a hudba je zapamatovatelná. Trošku zlobí úhel kamery, někdy je možné ho korigovat, ale v určitých momentech ne a bohužel zabírá dění z ne úplně nejlepšího pohledu, který vám obvykle nepříjemně limituje výhled.

S Marvel Ultimate Alliance 2 tedy přichází více než 12 hodin akční oddechové zábavy, které na znovuhratelnosti přidává druhý směr příběhu, možnost získávat další postavy (některé se uvolní pouze, že splníte specifické úkoly jako například nalezení všech fragmentů artefaktu) a možnost testovat různé druhy fůzí mezi jednotlivými hrdiny.

Marvel Ultimate Alliance 2Byť RPG prvky jsou potlačeny na minimum a jde hlavně o přímou akci, je to akce dynamická a svižná, nudná v žádném případě. Bez obav tedy doporučujeme. Pokud máte zkušenosti s předchozími tituly, víte co vás čeká a nebudete zklamáni. Jestliže jste světem Marvelu „nepolíbeni“ a máte zájem o akční hru s lehkou příměsí RPG , tak to otestujte, určitě v něm najdete zalíbení.

A schválně, všimnete si, kde se ve hře objevuje legendární komiksový tvůrce Stan Lee?

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 70 čtenářůNejčtenější

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Další z rubriky

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

StarCraft: Remastered
Strategická legenda baví i po 19 letech. Recenze StarCraft: Remastered

Blizzard ohlásil něco, co snad každého hráče z devadesátých let muselo zahřát na duši. Remaster nejproslulejších her, na kterých už se, buďme upřímní, zub času...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.