Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marvel: Ultimate Alliance – ultimátní zábava

  12:00aktualizováno  1. listopadu 2:13
Kolem 140 postav ze světa Marvelu v jedné hře. To už je něco. Spiderman, Elektra, Wolverine, Blade proti nejhorším komixovým zloduchům všech dob. Jedno z nejlepších akčních RPG roku je tu.

Marvel: Ultimate Alliance Už třikrát spojili síly Marvel a Raven Software, aby vytvořili extrémně zábavné akční RPG hry. Poprvé to byli X-Men Legends, podruhé X-Men Legends II: Rise of Apocalypse a potřetí Marvel: Ultimate Alliance. Zatímco (což je z názvů patrné) první dvě hitovky se točily především kolem legendárního superhrdinského uskupení X-Menů, třetí hra už prochází napříč obrovským vesmírem Marvelu. Pokud se jen trošku zajímáte o komixový svět, určitě vás tato informace hodně potěší.

Z nepřátel ihned vypadnou rudé a modré orby, které postavy okamžitě absorbují.

To je ale pravděpodobně největší novinka, která Marvel: Ultimate Alliance odlišuje od dvou původních her. Jinak se žádných velkých úprav nedočkáte. Ale protože se X-Men Legends a X-Men Legends II dočkali vynikajícího hodnocení, není to výtka, ale spíše potvrzení toho, že opět půjde o skvělé akční RPGčko. Pokud vás tedy minulé tituly zaujaly a bavily, tak se připravte na další nášup poctivé zábavy. Marvel: Ultimate Alliance

Opět nebudete mít k dispozici jen jednu postavu, ale hned čtyři. Je na vás, jaký tým si sestavíte z více než 20 dostupných hratelných postav. Máme tu proslulého Spidermana, Wolverina, Ghostridera, Ms. Marvel, celou Fantastickou čtyřku, Bladea, Elektru, Storm a plno dalších. Pozorně vybírejte, koho si zvolíte, protože některé sestavy jsou odměněny určitými bonusy (například tým složený pouze z žen se dočká zvýšení útoku pro všechny členky). Za nějaký čas se vám také dostane možnost pojmenovat si vlastní skupinu a vybrat jí symbol. To není samoúčelné, jestliže budete s tímto seskupením procházet celou hrou, kromě toho, že budou jeho příslušníci získávat zkušenosti samostatně, ještě budou sbírat body jako celek a ty je možno přerozdělit do týmových atributů.

Mezi jednotlivými hrdiny se přepíná směrovým křížem. Každý má samozřejmě jiné schopnosti, které víceméně odpovídají Marvel: Ultimate Alliance těm, kterými disponují v komixové předloze. Menu se speciálními talenty vyvoláte stiskem R2, které podržíte a poté zmáčknete některé ze základních tlačítek. Pod každým tlačítkem se skrývá jiná aktivní nebo pasivní schopnost (vy si nadefinujete, co se pod daným „buttonem“ bude skrývat). Dále tu máme blok L1 (pokud stisknete levý analog jakýmkoliv směrem plus L1, hrdina uskočí). Čtverec slouží jako úchop, pokud někoho čapnete a stisknete čtverec znovu, dojde k odhození, pokud kříž, dostane pár pěstí a jestliže kolečko, provedete oku lahodící úder. Samostatně kříž slouží k slabšímu útoku, kolečko k silnějšímu. Trojúhelník reprezentuje skok, dvojitý skok logicky vyvoláte, pokud toto tlačítko zmáčknete dvakrát. Platí to ale jen pro některé superhrdiny, jiní po tomto úkonu létají.

Čekají vás souboje se stovkami řadových nepřátel a desítkami sub-bossů a bossů.

Tentokrát nejsou rozdíly mezi postavami až tak veliké. Jistě, někteří jsou silnější, další dokáží létat. Největšími diferencemi jsou nadpřirozené schopnosti. To, jestli se liší v atributech jako je množství životní energie nebo síla útoku příliš Marvel: Ultimate Alliance neovlivníte. Získané body totiž nelze rozdělit do klasických vlastností jako je útok, obrana a podobně. Lze upgradovat právě speciální talenty (buďto za získané zkušenosti nebo za peníze) a nebo vylepšovat kostýmy. Každý bojovník má několik kostýmů a každý z nich se dá „vyšperkovat“. To lze jedině za nasbírané mince. Vlastnosti svých hrdinů ovlivní i předměty, které nacházíte během svého putování. Ty můžete také prodávat (kdykoliv, nemusíte vyhledávat obchodníka) a získat za ně slušnou částku, kterou můžete investovat do dresů nebo nadpřirozených schopností.

Inventář je omezen na minimum. Kromě artefaktů, které nacházíte, už do něj nic dalšího nedostanete. Překvapením je, že nejsou k dispozici žádné lektvary dodávající životní nebo speciální energii pro extra útoky. Z nepřátel ihned vypadnou rudé a modré orby, které postavy okamžitě absorbují. Mohlo by vás to vyděsit, protože souboje s bossy by se tím mohly hodně zkomplikovat, ale není to tak, protože i během těchto střetů se na vás pohrne dostatek protivníků, kteří vám zajistí to, abyste nemuseli za pár vteřin nahrávat hru od poslední uložené pozice. Je to zajímavá a hlavně pohodlná změna, která zjednodušuje Marvel: Ultimate Alliance hraní a nenutí vás se pořád hrabat v inventáři a bojovat s nedostatkem lektvarů.

Hra nabízí jak checkpointy (vůbec nepoznáte, že jste jimi prošli), tak klasické ukládání na předem vybraných místech. Právě tady také můžete cestovat mezi jednotlivými navštívenými lokacemi, oživovat zabité nebo měnit sestavu skupiny. Pokud někdo náhodou zemře, pak stačí počkat pár minut a poté je ho možné znovu povolat právě v místech, kde se ukládá váš postup.

Pokud si něco zaslouží výtku, tak je to zmatenost.

Příběh je patřičně komixový. Doktor Doom (úhlavní nepřítel Fantastické čtyřky, šílený vědec, který získal nadpřirozený schopnosti během výpravy do vesmíru) se rozhodl spojit pod svým vedením největší zloduchy vesmíru, kteří nechtějí dosáhnout ničeho jiného než ovládnutí světa. A schopnosti k tomu určitě mají. Ve svých řadách mají například boha Lokiho, kouzelníka Marvel: Ultimate Alliance Barona Mordo a desítky dalších spojenců.

Zlikvidovat tak silné soupeře bude něco stát, takže budete muset cestovat po celém vesmíru. Chvíli strávíte na Zemi, v Atlantidě, dostanete se do domova severských bohů Asgardu, mimo naši galaxii se utkáte s „požíračem světů“ Galactusem nebo zrádkyní Shi´Arského impéria, sestrou vládkyně Lilandry, ženou jménem Deathbird. Čekají vás souboje se stovkami řadových nepřátel a desítkami sub-bossů a bossů.

Na některé z nich bude platit klasická taktika – bušení a bušení, ale na jiné budete muset zkusit něco jiného. Stejně jako v God of War budete tisknout tlačítka, která se objevují na obrazovce. Není to extra náročné, ale také ne příliš lehké. Některé souboje si vyžádají vaši zvýšenou pozornost, pokud chcete nad protivníkem zvítězit. Například během měření sil s Krakenem budete muset dosáhnout toho, aby rozbil sloup, vy do něj vběhnete, mačkáním žádaných tlačítek se vyhnete jeho úderům a docílíte toho, že sloup shodí sám na sebe.

Marvel: Ultimate Alliance Na normální protivníky stačí libovolné kombinace úderů, komb je slušné množství. Někteří jsou méně odolní vůči určitým sledům úderů (ty se zobrazí u jejich ukazatele životní energie). Speciální údery také můžete využívat poměrně často, protože energie, která je pro ně potřebná se doplňuje vcelku rychle. Kromě toho lze sbírat i zbraně nebo je dokonce krást nepřátelům.

Překvapením je, že nejen akcí je tu člověk živ. Docela velký důraz je tu kladen i na lokace, kde se musíte vyhýbat pastím (propadla, firebally, elektrické výboje nebo rotující sloupy s meči) nebo řešit jednoduchá puzzle (obvykle jde o přesunování krabic). Je tu i několik málo miniher, například variace na legendární Pitfall. Tvůrci se intenzivně snaží zpestřit hraní a docela jim to jde. Například to, jestli plníte postranní mise nebo jakou zvolíte možnost v klíčových momentech, ovlivní to, jaké se dočkáte závěrečné animace.

Kdo vám velí?

Svět zachraňujete pod záštitou organizace zvané S.H.I.E.L.D. (nechtějte abych vám zkratku rozepisoval, zabralo by to pěkných pár řádek). Jde o společnost, která má za úkol chránit lidstvo před jakýmkoliv nebezpečím, ať už pozemským nebo vesmírným. Poprvé se objevila v komixu v roce 1965. Jejím výkonným ředitelem je Nick Fury, cynický agent, který nemá žádné nadpřirozené schopnosti, ale je trénovaný v bojových uměních i práci se střelnými zbraněmi. Požil lektvar, který zpomalil proces jeho stárnutí. Zástupkyní velitele je Black Widow, žena, které bylo do těla vpraveno několik dávek séra, jenž zpomalilo proces stárnutí a zlepšilo její fyzické atributy.

Marvel: Ultimate Alliance Pokud si něco zaslouží výtku, tak je to zmatenost. Díky tomu, že máte k dispozici čtyři postavy (i když tři další přímo neovládáte, můžete jim udílet základní rozkazy), dojde občas na obrazovce k takovému zmatku, že vůbec netušíte, co se děje. Jen zmateně mačkáte útok a sledujete ukazatel zdraví, jestli náhodou není téměř prázdný. Ve své podstatě za to v Raven Software nemohou, přece jen, když se na vás vrhne deset nepřátel a mezi tím ještě pobíhají vaši společníci, to prostě musí být chaotické.

Ostatně podobné nepřehlednosti se nevyhnuli ani tolikrát zmínění X-Men Legends. Změnou oproti nim je grafické pojetí. Došlo k odklonu od cell-shadové grafiky, ty tam jsou ostré a silné černé kontury. Prostředí i postavy jsou detailně zpracované i dobře animované takže oku vcelku lahodící. Hudba je atmosférická, dokáže vyburcovat v těch správných okamžicích (během akčních momentů přidává na intenzitě) a špatně nedopadl ani dabing. Bohužel nejsou namluveny všechny dialogy, ale protože je

Klady a zápory

Plus Desítky postav ze světa Marvel
Plus Chytlavá hratelnost
Plus Kvalitní renderované animace
Plus Několik konců

Mínus Občas nepřehledné
Mínus RPG systém je možná příliš jednoduchý

tu tolik hratelných i NPC postav, není divu. Opravdu dobře působí renderované animace, které dokonale navozují pocit, že svět stojí před zkázou a nutí vás rychle nakopat tomu trotlovi Doomovi jeho kovovou zadnici.

Marvel: Ultimate Alliance tedy dopadla tak, jak se dalo čekat. Raven Software vzalo to, co bylo chváleno v předchozích titulech, vypilovali hratelnost, zjednodušili RPG systém (což nebylo nutné, ale nejde o vyslovené šlápnutí vedle), nabídli přes 20 hratelných postav z vesmíru Marvel a vydali hru, která musí nadchnout fanoušky akčních RPG a především vyznavače komixové zábavy. Jděte do toho, stojí to za to.

Marvel: Ultimate Alliance
Výrobce/Vydavatel Raven Software/Activision
Platforma PlayStation 2, Xbox, Xbox 360
Multiplayer: 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 315 kB
Verdikt: Luxusní akční RPG, které disponuje stejnými kvalitami jako hitovky X-Men Legends I a II a ještě přidává pár „chuťovek“ navíc.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz