Matiční ulice: Zastřel si svého cikána!

  • 95
Koncem minulého týdne vzbudila pozornost české veřejnosti díky tištěným i obrazovým médiím hra Matiční ulice. Tato reaguje na aktuální situaci v České republice a hráčovým úkolem je střílením figurek snědé pleti zabránit rozebrání cihlového plotu symbolizující zeď v Matiční ulici.
Matiční ulice

Koncem minulého týdne vzbudila pozornost široké veřejnosti díky tištěným i obrazovým médiím počítačová hra Matiční ulice. Jak už samotný název napovídá, tato volně šířitelná česká hra (freeware) je přímou reakcí na stavbu zdi v Ústí nad Labem. Kolem této události byl nedávno v celé republice obrovský rozruch, a bohužel, vzhledem k tomu, že hlavní náplní tohoto počinu je "boj za práva bílé rasy" a objevují se v něm rasistické texty, porušuje tak zákony České republiky, a proto jej v žádném případě nemůžeme zveřejnit v rubrice Plné hry. To se vám ale na druhou stranu budeme snažit vykompenzovat zařazením zcela speciálního titulu Moorhuhn s podtitulkem "Zastřel si svou slepici!" a samozřejmě také plnohodnotnými informacemi o něm.

Úkolem hráčů ve hře Matiční ulice je zastřelit co nejvíce panáčků snědé pleti, kteří se na obrazovce pokoušejí rozebrat plot ve fiktivní Matiční ulici. Tento plot má celkově 40 cihel (10x4) a vaším úkolem je ho udržet v celku po nejdelší dobu. V okamžiku, kdy "tmaví panáčkové" rozeberou devět sloupků, a tudíž se už nemohou zároveň objevit dva na různém místě, hra skončí spolu s hláškou, že hráč prohrál rozhodující bitvu a zapříčinil tak "konec nadvlády bílé rasy". Naopak, ve chvíli, kdy se vám však podaří zastřelit rovných 999 temných ksychtíků, se stáváte "zachráncem bílé rasy" a dle autorů se sebou můžete být plně spokojeni.

Matiční ulice

Grafika i naprogramování jsou velice jednoduché a byť je hudba ve hře, která je uložena do midi souborů, pěkná, byla již dříve k slyšení v jiných hrách, díky čemuž je vidět, že autorům skrývajícím se pod logem Mr&Tn Soft nešlo o nic jiného, než pouze veřejně ventilovat své rasistické smýšlení, které je k vidění ponejvíce ve hře samotné. "Neptej se a koukej střílet, mizero! Mrtvej Cikán, dobrej Cikán!!!" - tak tohle je celý obsah Nápovědy, která byla pro hru připravena a která byla pro důraznost doplněna značkou, jenž by se dala volně vyložit jako "zákaz vstupu občanům snědé pleti". A samozřejmě - jak ze hry vyplývá - nikoliv pod trestem peněžitým, nýbrž za cenu života!

Za jakou cenu však autoři hru Matiční zeď šíří? Vzhledem k tomu, že znalci i policejní experti se shodují v tom, že hra splňuje atributy trestných činů podpory a propagace hnutí směřujících k potlačování lidských práv a svobod a podněcování rasové nesnášenlivosti, hrozí autorům tresty odnětí svobody od jednoho do pěti let. A navíc, specielně v tomto případě by mohli být dokonce odsouzeni až na osm let, neboť k trestnému činu zneužili veřejně přístupné médium, za které je Internet všeobecně i úředně považován.

Matiční ulice

Mr&Tn Soft jsou si toho ale vědomi, a proto na oficiální internetovou stránku hry, kterou umístili na free server MujWeb provozovaný společností Atlas a.s., stejně jako do souboru "cti.me" přiloženého ke hře mimo jiné napsali: "Případné náměty a reklamace neposílejte, protože vám stejně nemůžeme říci, kam - to jistě chápete." Nicméně i přesto riskují.

Sami policisté vyšetřující případ přiznávají, že najít autora v podobných případech je značně obtížné a i u hry Matiční ulice to nebude procházka růžovým sadem, neboť ani po podrobném prošetření kódu programu experti nenalezli žádnou stopu, která by je k autorovi dovedla. A dostat se k němu po Internetu také není zrovna snadné, protože technické možnosti policejních počítačových expertů jsou u nás velice omezené a v případě většího množství mezikroků při odeslání hry již nedokáží identifikovat původce. Navíc se během tohoto víkendu objevila na českých i světových serverech poskytujících prostor zdarma řada mirrorů...

Znalci se shodují na tom, že šíření rasistické počítačové hry po internetu je v České republice raritou. A za stejnou raritu by se v tomto případě dalo považovat i vypátrání pachatelů - lidí, kteří tuto hru naprogramovali, emailovým spamem ji rozeslali do schránek několika tisíců uživatelů a několik desítek jejích kopií umístili na Internet.