Max Payne - 1. část návodu

  12:00aktualizováno  2. srpna 5:06
Dlouho očekávaná akční hra Max Payne je konečně na světě a dokonce je v prodeji již i v ČR. Přinášíme vám tedy kompletní návod, jenž vás provede od prvních krůčků až po závěrečný boj na vrcholu mrakodrapu. Dnes se podíváme na úplný začátek hry, řekneme si něco k základním strategiím a vrhneme se do víru událostí, jež našeho hrdinu potkaly.

Max Payne Dobrý den, vítejte u kompletního návodu na jednu z nejlepších singleplayerových akčních her poslední doby. Ačkoliv je Max Payne poměrně lineární, jistě se bude mnohým hráčům následující text hodit, a to nejen u „halucinačních scén“. Snažil jsem se popsat nejen samotný postup hrou, ale i umístění různých předmětů, klíčové situace a v některých případech i ideální postup pro likvidaci nepřátel. Mějte však na paměti, že používáním návodu se připravujete o jedinečný prožitek ze hry, neboť se tím kazí atmosféra, moment překvapení apod. Zase se ale vyhnete nepříjemným „zákysům“, které mohou hraní znechutit, takže záleží jen na vás, jak moc a jak často návod využijete.

Text jsme pro jeho obsáhlost rozdělili celkem do čtyř samostatných celků. První zahrnuje rady do začátku, tutorial a většinu první, nejdelší části hry. Ve druhém díle dokončíme první kapitolu, zbavíme se Lupina, zažijeme jednu nepříjemnou halucinaci a projdeme si kus druhé části, odehrávající se převážně v docích. Ve třetím díle druhou část dokončíme, opět si zahalucinujeme a nakousneme třetí kapitolu hry. Poslední díl návodu pak bude obsahovat závěrečnou část, v níž všechno rozuzlíme, zničíme všechny zbývající padouchy a odevzdáme Max Payne se do rukou osudu.

Rady do začátku

 • Jako v každé akční hře, v níž hrají svou roli zásobníky, nezapomínejte po každé akci přebíjet. Nejen, že se tak vyhnete trapným situacím, kdy stojíte proti partě po zuby ozbrojených zabijáků s jediným nábojem v samopalu, ale navíc tak máte i možnost sebrat nábojů o něco více.
 • Nebojte se používat QuickSave (klávesa F5). Stačí chvilka nepozornosti a je po vás, takže tuto funkci nepodceňujte - leda že byste si byli hodně jistí v kramflecích. Systém navíc používá dvě ukládací pozice, jež mezi sebou střídá, takže když si hru uložíte v krajně nevhodný okamžik (což se vám určitě někdy stane), nezoufejte a před nabídku Load si nahrajte pozici předchozí.
 • Engine podporuje lokalizaci zranění. Co to pro vás znamená? Že byste měli mířit vašim protivníkům na hlavu. Tak je totiž zlikvidujete dvakrát rychleji, než když jim budete střílet do těla, o nohou ani nemluvě.
 • Max Payne Snažte se své protivníky překvapit, zvláště pokud slyšíte, že si povídají a nedávají tedy pozor. Ideální je rychlý kotoul, protože vás uslyší a vystřelí, avšak vy na tom místě už nejste. V mnohých případech je kotoul lepší než Bullet Time Combo, protože ačkoliv v něm nemůžete střílet, je jen mizivá šance na to, že vás protivník zasáhne. Neváhejte také používat kombinaci kotoul - Bullet Time Combo či zpomalené odskoky vzad, i ty se budou dost často hodit.
 • Dávejte si pozor, abyste měli k dispozici vždy dostatečné množství času v ukazateli Bullet Timu. V návodu se můžete dozvědět, kdy vás čeká těžký souboj, a věřte, že takovéto bitvy bez možnosti zpomalení se jen těžko vyhrávají. Postupem času také jistě zjistíte, že je lepší se spoléhat na dobré načasování akce a rychlý pohyb, než jen na Bullet Time Combo.
 • V jeden okamžik poberete jenom osm painkillerů, přičemž 4-5 jich stačí ke kompletnímu uzdravení. Painkillerů bývá ve hře docela hodně, takže nemá cenu s nimi nesmyslně šetřit. Dokonce i když máte jen nějaké malé poranění a najdete painkiller, který nepoberete, tak se alespoň částečně vylečte, protože často již nebudete mít možnost se vracet zpět. Mějte také na paměti, že painkiller neuzdravuje naráz, ale postupně.
 • Max Payne Předměty nenalézáte jenom na poličkách, stolech, na zemi apod., ale také v různých malých krabicích. Když tedy nějakou uvidíte, rozbijte ji (např. baseballovou pálkou) - uvnitř se může skrývat příjemné překvapení.
 • Číháte-li za dveřmi a čekáte, až nepřátelé přiběhnou, buďte v pokleku. Vaši protivníci totiž většinou míří svůj první výstřel do výše hlavy, což vám v tomto případě nevadí - kulky proletí nad vámi. Na druhou salvu už nepřátelé nemusí mít čas...

  Tutorial
  Dojděte k telefonu vlevo před vámi a stiskem akčního tlačítka jej zvedněte. Nyní dojděte k zadném dveřím dodávky a stejným způsobem je otevřete. Vezměte si brokovnici a rozstřílejte krabice vedle auta - najdete v nich náboje do brokovnice a do beretty. Pak odstřelte zámek na dveřích a vyzkoušejte si zpomalený výskok do různých směrů. Pak dojděte k dalšímu zvonícímu telefonu a opět jej zvedněte. Pokračujte k dalšímu telefonu, kde se dozvíte, jak skákat a provádět úhybné kotouly. Nyní vyskákejte po krabicích přes zeď a nezapomeňte, že po levé straně máte vzduchotechniku - na tu musíte skočit též. Až přeskočíte zeď, ještě Max Payne nechoďte ke zvonícímu telefonu, ale dojděte až k únikovému žebříku u dodávky na konci ulice. Vyskákejte na něj s pomocí všech těch krabic a dojděte do horního patra domu. Tam rozbijte okno a vstupte dovnitř. Vezměte si painkillery, ingram a munici do něj (jedna je i ve skříni, tak na ni nezapomeňte) a vraťte se zpět do uličky. Tam zvedněte telefon a stiskněte tlačítko, které vedle něj je. Objeví se celkem tři nepřátelé - jeden u slepého konce ulice a dva u policejního zátarasu. Pěkně si s nimi pohrajte a až bude po nich, vydejte se do podzemky pro painkillery. Vraťte se nahoru k dodávce a vezměte si z ní ostřelovací pušku. Tu si ozkoušejte na pár podezřelých individuích, jež právě vycházejí z temné postranní uličky. Až bude po nich, můžete si buď stisknutím tlačítka u telefonu přivolat dalších pár padouchů, nebo prostě stisknout Escape a dát si první epizodu.

  The American Dream

  Shlédněte poutavé intro, které je v tomto případě spíše outrem, a zaposlouchejte se do Maxova vyprávění. Až nad sebou získáte kontrolu, prohlédněte si ošklivou malůvku na zdi v předsíni a zvedněte zvonící telefon. Otevřete skříň za sebou a vezměte si z ní brokovnici. Max Payne Ano, opravdu se vám bude hodit. Vyjděte po schodech a podívejte se do koupelny. Zpoza dveří uslyšíte křik, ale bohužel, dveře nejdou otevřít. Vraťte se tedy o kus zpět, načež narazíte na dvě podezřelá individua. Ta na vás zaútočí, tak je zlikvidujte. Seberte si jejich zbraně, projděte o kus dál a v ložnici si vybijte vztek na třetím gangsterovi. Budete to potřebovat, protože zabili vaše dítě i vaši milovanou ženu...

  Roscoe Street Station
  Podívejte se animovanou sekvenci a vydejte se hledat Alexe. Jediná možná cesta vede do dveří nalevo od vás, tak tam běžte. Za dalšími dveřmi najdete mrtvého hlídače a dojde vám, že vše není tak jak má být, ať už si v muzikálu zpívají co chtějí. Prohledejte tedy všechny skříňky, vezměte si vše, co uznáte za užitečné, a vraťte se na nástupiště. Tam na vás již čekají dva výtečníci, tak se jich zbavte. Vydejte se po schodišti nahoru, kde právě gangsteři zabili dalšího člena ostrahy. Moc se tedy nezdržujte a pěkně jim to vraťte. Za rohem na vás za mřížemi čeká další, ani s ním nemějte moc slitování. Jděte po schodech dolů, ocitnete se na dalším nástupišti. Tam na vás za rohem u cedule Transfer 2 čeká další protivník, ale netuší, že Max Payne jste již tady, tak neváhejte a překvapte ho. Vezměte si jeho brokovnici a vydejte se po schodech dolů. Tam na vás čekají další dva. Na nástupišti se vydejte směrem doleva, vyražte dveře v polovině nástupiště a okamžitě zneškodněte člověka s puškou. Zachráníte tak člena ostrahy, který vás odvede do ovládací místnosti. Takže si prohlédněte skříňky a vraťte se s ním nahoru. Nechte jej, ať otevře dveře a zemře. Projděte tedy do řídící místnosti sami a zlikvidujte v ní veškerý odpor. Sesbírejte zbraně po mrtvolách a vstupte do dveří napravo. Stiskněte tlačítko na panelu a ze skříňky si vyzvedněte pár painkillerů. Nyní se vraťte opět na spodní nástupiště, kde se vydejte doprava. Postřílejte všechny gangstery a prohledejte skříně. Vydejte se dlouhou uličkou až na její konec, kde si vychutnejte krátkou přestřelku s partou šílenců, a vraťte se na nástupiště. Nastupte do žlutého vlaku, který je na konci, a otočte kolem v jeho přední části. Hurá, jedeme! Jakmile vlak narazí, vystupte z něj a zlikvidujte další páreček lamerů. Vydejte se ke dveřím ve skále...

  Live from the Crime Scene
  Vydejte se na cestu mezi bednami, ale nezapomeňte se zastavit před rohem, rozbít malou krabici a vzít si z ní dva painkillery. Za rohem na vás čekají dva ozbrojenci, tak pryč s nimi. Z Max Payne malé krabice si vezměte náboje do brokovnice a proskočte dveřmi napravo a zneškodněte padoucha, který tu na vás číhá, stejně naložte i s tím, který je o jednu zatáčku níže. Skočte do tunelu a vydejte se směrem doprava, kde na vás čeká další partička. Až ji budete mít z krku, rozbijte malé krabice a vezměte si munici do brokovnice. Jděte po schodech nahoru, dojděte k dalším schodům a počkejte, až jeden gangster v místnosti nad vámi zabije druhého. Až pak tam vtrhněte i vy a dílo dokonejte. Z krabic si vezměte náboje do eaglu a podívejte se na dveře. Zjistíte, že jsou pevně uzavřeny a že bomba, kterou na ně lupiči přimontovali, nemá rozbušku. Takže sejděte po schodech dolů a vyrušte lupiče v trezoru. Posbírejte si zbraně, jež po nich zbyly, a otevřete dveře nalevo. Připravte se na pořádnou přestřelku - protivníků je hodně a rána z brokovnice do hlavy bývá smrtelná - i pro vás. Jakmile bude ode všech pokoj, dojděte k ovládacímu pultu a zvedněte telefon. Zašpásujte si s policistou a na druhém panelu si otevřete postupně oba zbývající trezory. Oba navštive a vezměte si to, co najdete na stolech - jednou to je indicie a podruhé rozbuška. Ta se bude hodit. Vzpomínáte si na ony zaletované dveře? Tak tam se vydejte. Počítejte ale s tím, že jste očekáváni. Jeden z členů uvítacího výboru má i granát, tak si na něj dávejte pozor. Navíc se všichni zcela nesportovně ukrývají Max Payne za barikádou, tak jim to pěkně oslaďte. Pak namontujte rozbušku na bombu u dveří a jděte se schovat do bezpečí - bude tu horko. Projděte vzniklou dírou, a hele, kdo to tu je? To je přece náš Alex. Popovídejte si s ním a bezmocně zírejte, jak je bezcitně zavražděn. Vyřiďte si to tedy alespoň s tím povedeným trojlístkem, který k vám právě sbíhá ze schodů. Až od nich bude pokoj, podívejte se do kabinky za sebou a vezměte si čtyři painkillery - asi se vám budou hodit. Pak jděte po schodech nahoru a zabijte všechny gangstery, na které narazíte. Pozor, i teď vám poletí v ústrety granát. Pak jděte do ovládací místnosti, v níž najdete nejen čtyři painkillery, ale hlavně páku, jež vám otevře schodiště nahoru. Tam už na odpor nenarazíte, tak pojďme do třetí kapitoly.

  Playing it Bogart
  Na nic nečekejte a zbavte se bratrů Finito (jak přiléhavé jméno, že?). Ale pozor, za chvíli se dveře otevřou a vběhne na vás trojice jejich poskoků. Pošlete je tedy za jejich šéfy, ať mají společnost. Přečtěte si dopis na stole a vydejte se hledat pokoj 313. Ještě předtím si však vezměte z trezoru painkiller a ze šuplíku ve skříni berettu. Jděte po schodech dolů a vestupte Max Payne do koupelny nalevo - najdete tam další páreček painkillerů. Pak projděte komplex místností na druhé straně od schodů. Poslechněte si rádio, z jedné skříně si vezměte berettu a rozbijte okno vedoucí na střechu. Tam dojděte k dalším dveřím a zabijte mafiány, kteří vám blokují cestu. Z malých bedniček si vezměte náboje do beretty a vydejte se do dveří napravo. Sejděte po schodech dolů a zabijte maníka v místnosti nalevo. Když budete rychlí, podaří se vám to dříve, než si vezme ze skříně brokovnici. Až bude po něm, stiskněte červené tlačítko u postele. Ta se odsune a vy uvidíte brokovnici. Perfekt, bude se hodit. Vraťte se na chodbu, zajděte za roh a postarejte se o dalšího dobráčka, který se dívá na televizi. Jakmile ale zazní střelba, otevřou se dveře na konci chodby a vyběhnou dva poskoci. Pryč s nimi! Vstupte do místnosti 302 a ze skříňky si vezměte painkiller. Pak pokračujte chodbou dál až k záchodům, kde můžete zkrátit pozemskou agonii jednoho feťáka a vzít si jeden painkiller. Pak tu máme velké dveře na konci chodby - vzhůru do nich, ale pozor, abyste se nedostali do křížové palby. Až bude klid, odstřelte zámek na dveřích s nápisem Exit, projděte skladištěm a na další chodbě zlikvidujte vše živé - pozor, dva lidé jsou napravo a dva nalevo. Pak vstupte do dveří napravo od automatu a podívejte se na televizi. Dozvíte se, že v tomto městě jste od smrti Max Payne vašeho přítele Alexe persnona non grata. Vstupte do další místnosti a vezměte si ze skříně painkiller a z poličky náboje do beretty. Pak se vraťte na chodbu, dojděte na její konec a vstupte do místnosti v pravé části chodby. Zbavte se feťáka, vezměte si munici do beretty a jděte do dalších dveří. Pozor, jsou tam tři ozbrojenci a další jim ještě dorazí na pomoc. Jděte do chodby vlevo a hle - místnost 313. Vejděte do ní a buď rychle uhněte, nebo tam rychle vskočte. Jak se zdá, někdo zde nemá rád nezvané hosty... Vezměte si vše, co uznáte za vhodné, přečtěte si dopis na stole a odejděte. Pokračujte chodbou a dojděte se podívat na toalety. Tam narazíte na jednu pochybnou existenci v rohu u zdi a druhá vzápětí vyleze z kabinky. Asi tušíte, co s nimi máte udělat. Ze skříňky si ještě vezměte painkiller a rozstřílejte napůl rozpadlé dveře před toaletami. Projděte místností, vylezte na okenní římsu a dejte se doprava. Rozbijte překližku na okně, vstupte do pokoje, seberte, co se dá, načež zase opusťte místnost. Vraťte se do kruhové místnosti, kde zabijte dva hlupáky, projděte dveřmi, které otevřeli, a odstřelte bojler. Ten prorazí díru v podlaze a vy můžete seskočit o patro níže. Zabijte všechny tři padouchy. Jděte k tomu, který se pravděpodobně schoval za krabici (nebo prostě jděte doleva :o)), zabijte feťáka a vstupte do pokoje 216. Na stole objevíte deník Max Payne prostitutky, tak si ho přečtěte. Nečekejte ale žádné romány, tohle nebyla zrovna Karolína Světlá. Zajděte do komůrky, vezměte si pár nábojů, když tak se podívejte do kamery a projděte dveřmi pryč. Vydejte se vlevo, ale pozor, ze rohem prochází stráž. Zbavte se jí, stejně tak i dvou parťáků, kteří jsou za dalším rohem. A ač se to může zdát být nemožné, před námi je služební výtah, který nás dostane z hotelu pryč.

  The Blood Veins of New York
  Podívejte se na krátkou animaci a vstupte do prádelny, v níž se nalevo od vás baví několik gangsterů. Posbírejte zde pak všechno potřebné, porozbíjejte krabice a podívejte se na televizi. Pak odejděte dveřmi se zeleným světýlkem, ale počítejte s tím, že jakmile dveře otevřete, budete stát tváří v tvář podařenému párečku. Zlikvidujte je, doplňte si ve skladišti vše, co potřebujete, a rozbijte krabice blokující dveře. Jakmile budou pryč, projděte dveřmi na chodbu, ale pozor, je tam stráž s brokovnicí. Přečtěte si noviny, seberte baseballovou pálku a vyjděte po schůdcích nahoru. Pozabíjejte osazenstvo místnosti a vyjděte po schodech nahoru. Vstupte do dveří, ze skříně nalevo si vezměte berettu a až budete mít pocit, že je ta Max Payne pravá chvíle, vtrhněte do dveří, z nichž slyšíte rozhovor. Po menším masakru si prohlédněte skříně a kufříky, nezapomeňte také na klíč na stolku. Vraťte se na chodbu a dojděte si na toalety pro painkillery. Pak vyjděte po schůdcích do baru, podívejte se na animačku a vzhůru do boje! Jenom pozor, přijdou posily, a pochopitelně ne pro vás... Až bude po všem, zajděte si za bar pro pár nábojů a vyjděte na chodbu. Tam narazíte na šéfíka se staženýma kalhotama (bez přehánění), tak ho pošlete někam, kde mu tato kompromitující skutečnost již nebude vadit. Navíc má samopal ingram a ten vy určitě využijete. Zabijte dva pohůnky na konci chodby, seberte v kukani a přilehlé místnosti vše co se jen dá a poslechněte si telefonní hovor. Pak se vraťte na chodbu a jděte po schodech nahoru. Klub má otevřeno, tak rychle dovnitř. Na toaletách nás tentokrát nic nečeká, takže pojďme dál až do další místnosti, kde už čeká pár po zuby ozbrojených padouchů, takže s nimi provedeme rychlý proces. Až bude po nich, projděte se po kasinu, seberte si ze země painkiller a vyjděte dveřmi na zasněženou střechu. Prostřelte sklo, seskočte dolů, pozabíjejte vše živé a dostaňte se ven. Jak? Jednoduše. Vraťte se k recepci, stiskněte tlačítko na zdi a utíkejte k východu, dokud jsou dveře otevřené.

 • Autor:
   
  Témata: Kasino, Mrakodrap, Vlak, Zuby

  Nejčtenější

  KVÍZ: Největší herní zklamání z devadesátých let. Vzpomenete si na ně?

  Kvíz

  Historie si pamatuje jen vítěze, a tak to dnes může vypadat, že devadesátá léta byla pro počítačové hry zlatým obdobím....

  Youtuber prochází velké open world hry. Který svět je nejhezčí?

  The Witcher

  Podívejte se na zrychlené průchody některými z nejoblíbenějších open world her dneška. Možná vás překvapí, jak malou...

  Hráči bety World of Warcraft Classic nahlašují chyby, které nejsou chybami

  World of Warcraft Classic

  World of Warcraft Classic je návrat ke kořenům. Jenže to, jak mnohé prvky hry tehdy fungovaly, dnes mnozí považují za...

  Další český hit na obzoru? The Wild Age je slibná relaxační strategie

  The Wild Age

  K osadě se blíží další tlupa nepřátel. Potřebujete víc peněz a obranných věží, protože počty nepřátel budou každým dnem...

  Sony ukázalo, že nahrávací obrazovky budou brzy minulostí

  Loading

  Příští generace herních konzolí PlayStation chce zatočit s dlouhými „loadingy.“ Bude proto obsahovat rychlé SSD disky,...

  Další z rubriky

  Sekiro je terčem frustrace, ale i vtipů. Podívejte se na ty nejlepší

  Sekiro Big Head mód

  Jedna z nejtěžších her posledních let dovádí hráče k nepříčetnosti. Přesto se najdou tací, pro které je i zdrojem...

  Špatné vztahy mezi interními studii ohrožují budoucí díly Call of Duty

  Call of Duty: WW2

  Podle zákulisních zvěstí se spolupráce mezi studii Sledgehammer Games a Raven neosvědčila. Výsledkem podle všeho bude,...

  RECENZE: Close to the Sun je jen nudná vykrádačka Bioshocku

  Close to the Sun

  To nejlepší, co v této jednoduché adventuře najdete, je vykradeno odjinud. Kromě docela obstojné grafiky nenabízí Close...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz