Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Max Payne: Kung-Fu mod 2.0 – ála Matrix

  12:00aktualizováno  9:27
Akční hra Max Payne patří mezi nejlepší hry minulého roku a snad každý z vás o ní alespoň slyšel. Pokud vám některé záběry svým zpracováním připomínaly film Matrix, tak vězte, že tuto iluzi můžete ještě zvýraznit. Nový mod Kung-Fu 2.0 totiž nabízí bojové umění, efektní salta a běhání po stěnách.

Max Payne Kung-Fu Edition Představovat vám akční hru Max Payne asi skutečně nemá smysl. Jedná se nejen o titul naprosto špičkový, ale v lecčems i originální, o čemž svědčí i jeho skvělá umístění v mnoha herních žebříčcích (včetně subjektivního toplistu naší redakce, v němž obsadil mezi 3rd person akcemi první místo). Max Payne potěšil všechny příznivce akce nejen skvělým zpracováním, ale i výbornou hratelností, na akční hru solidním příběhem a zejména originálním zpomalováním času – tzv. Time Combem. Jednou z mála stinných stránek byl snad jen fakt, že hra byla poměrně krátká.

Max Payne umožňuje amatérské modifikace a podporuje tvorbu vlastních modů, i když skriptování nových objektů, pohybů a map není zdaleka tak jednoduché jako třeba v případě her Half-Life či Unreal Tournament. Jedním z nejkvalitnějších modů pro Maxe Payna je bezesporu Kung-Fu mod, jehož nová verze 2.0 se nedávno objevila na stránkách autorů této modifikace, tedy na Max Payne HQ. První verze se objevily již koncem srpna minulého roku, ale i přes svou kvalitu měly jisté mouchy. Verze 2.0 nejen že přináší další vylepšení, ale už je naprosto stabilní.

Kung-Fu mod nepřináší nové mapy či dokonce celý příběh, jak byste mohli očekávat, ale důraz je kladen na nové možnosti hlavního hrdiny Maxe a v nové verzi i na schopnosti jeho protivníků. Již z názvu je patrné, že ke slovu přijdou bojová umění – hádejte jaká (ano, je to sumo :o)). Max i jeho protivníci ovládají několik rychlých úderů, kterými mohou znepříjemnit život druhé straně. V praxi je bojový styl Max Payne Kung-Fu Edition aktivován jako ruční zbraň, je tedy v první zbraňové skupině. Max má poměrně rychlé ruce a díky tomu se tento styl boje dá uplatnit ve chvíli, kdy na vás někdo vyskočí zpoza rohu, ale upřímně řečeno, většinu střelných zbraní nenahradí. Může se hodit jen v počátečních fázích hry nebo ve chvíli, kdy máte nedostatek munice (což se vám ovšem nejspíš vůbec nestane). Za daleko zajímavější, užitečnější a efektnější vychytávku tohoto modu považuji nové možnosti Maxova pohybu.

Kenneth Yeung, autor Kung-Fu modifikace, se při vymýšlení a vytváření nových pohybových možností evidentně inspiroval filmem Matrix, který je už snad dnes možno označit v jistém smyslu za kultovní. Ve hře totiž přibyla naprosto úžasná možnost běhání po zdech a efektních skoků. Místo původního (a přiznejme si trochu toporného) skoku vpřed a vzad přibyla efektní salta, která mi navíc připadají nejen zajímavější, ale i o něco účinnější co se doskoku týče. Na první pohled to vypadá jen jako kosmetická drobnost, ale věřte mi, že když například v levelu s několikapatrovými garážemi běžíte po silničce do nižšího podlaží a zpoza rohu na vás vyjukne nezbeda s brokovnicí, je doslova lahůdka hodit si salto vpřed přes protivníkovy broky, dopadnout půl metru před něj a rozšmelcovat mu obličej Ingramem. Změny se dočkaly i kotouly do strany, které jsou nahrazeny efektním přemetem – radost pohledět. Už jste určitě zvědaví na to slavné běhání po stěně, takže pojďme na to. Pokud s Maxem skočíte (ať už saltem či přemetem do strany) na zeď, tak se o ni nezarazíte, ale v závislosti na úhlu doskoku buď použijete zeď pro odražení a skok zpátky na zem, nebo se po stěně několik kroků proběhnete a pak Max Payne Kung-Fu Edition Max sám seskočí přemetem zpět na pevnou zem. Při tom všem samozřejmě můžete vesele pálit ze svých zbraní nebo si zpomalovat čas. Je pravda, že v normálních herních situacích to příliš nevyužijete (když na vás u zatáčky v chodbě vyskočí jeden bubák, tak ho prostě sejmete), ale v hromadnějších scénách vám tato možnost opravdu dobře poslouží, a navíc se chvilku budete cítit jako Neo v Matrixu. Například přestřelka v jednom z větších sloupových sálů (tuším že v epizodě, kde se seznámíte s Tajným kruhem) při použití salt a běhání po stěnách velmi připomíná filmovou scénu, kdy bohatě vyzbrojený Neo s Trinity likvidují ochranku v přízemí budovy, ve které je vězněn Morfeus (známá scéna začínající slovy: "Máte u sebe nějaké kovové předměty…?").

Asi jediná vada na kráse tohoto vynikajícího modu je fakt, že není kompatibilní se staršími sejvy. Naštěstí však autor do modu zakomponoval Level Selector, díky němuž nemusíte hru hrát od začátku, ale můžete se vrhnout rovnou do libovolné mise. Kung-Fu mod je samozřejmě možno stáhnout naprosto zdarma, navíc je k dispozici i verze 2.0+, která kromě nových pohybů obsahuje i novou Maxovu vizáž. Modifikaci je možno stáhnout jako jeden soubor, přičemž při velikosti asi 5 MB by to neměl být vážnější problém ani pro modemisty. Pokud máte Maxe Payna rádi a chcete si ho trochu zpestřit, tak neváhejte a stáhněte si Kung-Fu mod 2.0 (například zde), nebudete litovat.

Autor:


Témata: Half-life

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Hráči EVE online uctili památku zemřelého Stephena Hawkinga

EVE Online

V populárním vesmírném simulátoru lidé na čas přestali bojovat, aby mohli zavzpomínat na geniálního vědce.

Vývojáři Paragonu uvolnili zdarma podklady v hodnotě 12 milionů dolarů

Paragon

Lidé z Epic Games se díky Fortnite zřejmě natolik topí v penězích, že dali na internet zdarma k využití modely ze své...

Pozdě, ale přece. Electronic Arts mění herní ekonomiku v Battlefront 2

Star Wars: Battlefront II

Půl roku od vydání se kompletně změní systém odměňování hráčů v prokletém Battlefrontu 2. Otázkou zůstává, jestli už na...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.Najdete na iDNES.cz