Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Medal of Honor: European Assault

  12:00aktualizováno  23. června 2:34
Tak je to tu zas. Druhá světová válka viděná očima amerického vojáka. Ano, Medal of Honor. Tentokráte na evropských (a jednom africkém) bojištích. Standardně dobře odvedená práce. Překvapení se nekonalo.

Medal of Honor: European Assault Znáte to. Přijdete do menzy a dostanete popáté v týdnu to samé jídlo. V první chvíli máte vztek, pak odevzdaně vezmete příbor a začnete dlabat. A najednou zjistíte, že ono to jídlo sice vypadá stejně, má podobnou vůni, ale i když chuť není zase úplně jiná, přece jenom kdyby vám někdo zavázal oči a dával vzorky v rámci testíku, na to, že jíte jídla, která jste považovali za totožná, nepřijdete. Oni kuchaři u osvědčených receptů dokáží zázraky s tu špetkou koření, tam trochou dochucovadla a výsledek je překvapivý.

Když jsem zasunul do mechaniky PS2 nejnovější Medal of Honor s podtitulem European Assault a obrazovka se rozsvítila, měl jsem podobné pocity jako u onoho jídla z menzy. Nejdříve rozhořčení a vzteklé vypočítávání všech dílů Medal of Honor, které jsem už měl příležitost na všech dostupných platformách hrát. Nedopočítal jsem se, přiznávám. O to více jsem se ale vztekal. Jenže pak jsem překonal předsudky a začal hrát. A předsudky pomalu mizely.

Atmosféra je tu našlapaná, osobně jsem se nejvíc vyřádil ve vesničkách okolo Stalingradu.

Medal of Honor: European Assault Je to asi ideální, jít ke hře s obrovskými předsudky a předem ji odsoudit. Taková, která si to zasloužila, vyletí z mechaniky jako čertík z elektriky a ta, která byla osočena neprávem, ta se ozve tak, že ohluší uši. Dobrá, MOH: EA od EA (hahaha) není žádný šokující megahit, ale moje předsudky si rozhodně nezasloužila. Kuchaři z EA Los Angeles vědí jak na to, když mají stejné téma, stejný styl a přesto mají udělat zcela novou hru tak, abyste nezívali nudou. Jsou to takoví šikovní dochucovači, kteří si zaslouží potlesk.

Hra je nakonec o zábavě a originalita může být na škodu. U MOH: EA vám rozhodně nuda nehrozí. Atmosféra je tu našlapaná, osobně jsem se nejvíc vyřádil ve vesničkách okolo Stalingradu, kde mě sovětští soudruzi pobavili svým "Uráááááááá, za Stááálináá, za vlaaast" a vrhli se pod kulomety nacistů. Není nad to připomenout si historickou realitu. Vše bylo hezky podmalované pompézní až nabubřelou hudbou, kterou jsem za komunistů musel poslouchat v každém válečném filmu sovětské provenience. Tady mi to ale nevadilo, v reálné akci, kdy nebylo předem jasné, že kopec zdolám a Tigery (tanky) nakopnu do Medal of Honor: European Assault zadku, jak to dělali v sovětských filmech rudoarmějci, dodávala docela na morálce. Jo, „bolšáni“ věděli jak na to.

Co vítám s nadšeným pokřikem, jsou oživovací balíčky.

Ve hře mě těšilo (ve skutečnosti by to asi bylo spíše k vzteku), že jsem bojoval na všech možných bojištích 2. světové války a v různých obdobích. Od diverzního nočního útoku z britské lodi ve Francii v roce 1942 přes nasazení v Tunisku (ano, známé pouštní krysy), pak přišel na řadu Stalingrad v roce 1943 a samozřejmě proslulá německá protiofenzíva v Ardenách v roce 1944, těžký osud vyvoleného válečníka ehm. Tedy dělat si velké iluze o změně v prostředí nemůžete, nakonec dojde vždy na přestřelky v domech, ale dobře, poušť přece jen nabízí trochu jiné možnosti než zasněžené Rusko.

Forma vzdělávání

MOH série má jednu velkou výhodu. Dostanete díky ní představu o tom, o čem vlastně ta 2. světová válka byla. Průměrný hráč MOH neodpoví, že v ní válčila Amerika s Ruskem a že skončila v roce 1989. Dítě zase nepoloží otázku: jé ony už tehdy byly tanky? Zkrátka je to nejzábavnější forma edukace, jakou znám. Vyhovuje mi rovněž absence zbytečné brutality a násilí, žádná krev nestříká z obličejů, nepovalují se tu hnijící těla. Kritici možná namítnou, že právě takové realistické obrázky ukáží hrůzu války, ale není to pravda. Jen rozvinou otrlost. Tuhle hru můžete naproti tomu pustit devítiletému klukovi bez problémů o jeho duševní zdraví a rozvoj.

Medal of Honor: European Assault Grafika přesně vyhovuje potřebám hry, žádné extrémní detaily neočekávejte, ovšem na to, abyste měli depresivní dojmy, to dokonale postačí. Nakonec bojiště jsou vybraná přesně tak, aby nebylo nutné vytvářet každý stromeček a lísteček v lesích, bojujete obvykle pod temnou oblohou v totálně pochmurném prostředí, které jako kdyby vypadlo z oka dobovým dokumentárním filmům z bojišť. Tu se vedle vás zřítí stěna toho, co kdysi bylo domem, tam exploduje granát z tanku, samozřejmě nejvíce bojů je pěchota proti pěchotě.

Co vítám s nadšeným pokřikem, jsou oživovací balíčky. Doporučuji jejich masivní sběr, protože není nic horšího, než být těsně před koncem mise zastřelen a pěkně dělat vše od začátku. Takto sice padnete k zemi a rozostří se vám pohled, abyste vzápětí vstali a darebáka, který vás umrtvil poslali k čertu. No dobře, realismus to není, ale uvítáte to. Stejně oceníte i nesmyslnou možnost mrsknout granát tak daleko, že by olympionici zbledli závistí. Ironický úsměv přecházející v škleb masového vraha se vám objeví na tváři v momentu, kdy bazukou střelíte do německého bosse (ano, tady jsou občas koncoví bossové) tři náboje a nejlepší tank Medal of Honor: European Assault 2 světové války Tygr vám spolyká ten samý počet nábojů. Holt Němci mají tvrdé palice.

Bohužel, často máte pocit, že jejich tvrdost způsobuje absence mozkové tkáně. Vrhají se na vás pažbami samopalů místo toho aby vás zkosili dávkou, slyší vaši střelbu a nehnou se, no umělá debilita jako vždy, s tím je nutné se asi smířit. Jak říkám, hra je ZÁBAVNÁ a chybičky jí rádi odpustíte, protože se vám od ní nechce odcházet, což je , nebudeme si nic namlouvat, důkaz toho, že zaujala a penízky za ni nebyly vyhozené oknem. Tedy, pokud jste skutečně milovníky FPS akcí z 2. světové války. Málem bych zapomněl, je milé, že tentokráte vás doprovází obvykle podpůrný tým (EA se inspirovalo u Halo?), který dokonce můžete uzdravovat. Občas je nezbytné ty panáky opravdu mít s sebou, dáte jim pěkně povel, ať vychytají nejhorší palbu a jdete na nácíčky oklikou. Prima je, že své lidi nemůžete zabít, i kdybyste do nich nasypali zásobník z deseti centimetrů.

Čím skončit? Slovy kuchaře, EA vsadila na osvědčený recept a pouze kořenila. Když vedle MOH: EA postavím Killzone, tak mé sympatie jasně dostane Killzone. Je

Klady a zápory

Plus rozmanitá bojiště
Plus tým spolubojovníků
Plus oživovací balíčky

Mínus monotónní vzhled
Mínus pomoc komunistům

v mnoha věcech nedomyšlená a nedotažená, ale má šťávu. Asi jako kdybyste jedli vynikající zvěřinu, ale občas si pěkně bolavě kousli do broku. MOH: EA je oproti tomu možné papat bez problémů, ale zase zapomeňte na něco zcela výjimečného v chuťových pohárcích. Což přesně může být váš šálek kávy. Jo, abych nezapomněl. Nejsem žádný historik, ale obvykle se používal jako symbol nacistického Německa hákový kříž. Jestli už zapracovaly imbecilidní předpisy Evropské Unie, zakazující ho kdekoliv dávat, nevím. Ale s úžasem jsem hleděl na to, že nacistickou říši tu prezentuje klasický kříž pamatující Bismarcka, který Němci využívali v 1. světové válce. Tedy ignorance nebo servilita od EA Los Angeles? Kdo ví.

Medal of Honor: European Assault
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 94 kB
Verdikt: Solidně odvedená řemeslná práce. Ničím nepřivede do extáze, ale zase ani nerozzuří nedostatkem. Výborná volba pro tradicionalisty.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:


Témata: Xbox

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz