Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MediaTech MT357 - vibrující sluchátka

  12:00aktualizováno  18. července 9:10
Koncem března tohoto roku jsme vás poprvé informovali o horké novince na trhu s herními periferiemi - vibrujícími sluchátky. Dnes vám přinášíme recenzi na tento kousek zvukové techniky a pokusíme se zodpovědět otázku, zde opravdu dokáží zintenzivnit požitek ze hry a zvuku, nebo jestli peníze do něj vložené jsou jen vyhozené z okna.

MediaTech MT357 Již mnohokrát jste měli na našich stránkách možnost číst recenzi na herní hardware. Valnou většinou se jednalo o procesory, grafické karty či monitory, tedy ty komponenty, bez kterých by vaše PC nemohlo nikdy fungovat. Dnes poprvé vám přinášíme zhodnocení kousku hardwaru, bez kterého byste se možná obešli, nebo který lze rozhodně nahradit něčím jiným. Ano, opravdu mluvíme o sluchátkách. Možná se někomu zdá divné, že jsme náš hledáček zaměřili právě tímto směrem, když valná většina hráčů dává přednost pořádným reprosoustavám s několika páry bedniček a pořádným subwooferem. Ne každý si ji však může pořídit, přičemž důvodů může být hned několik. Prvním je pochopitelně cena - za kvalitní zvuk je zapotřebí hodně zaplatit a nové reprosoustavy rozhodně nepatří mezi nejlevnější herní periferie. Druhým důvodem je pak skutečnost, že například v kanceláři není přípustné, aby si milovník kvalitního zvuku rozložil svou soupravu, nohy položil na subwoofer a užíval si dunění hudby či strašidelných zvuků v Undying. To by se s ním jeho zaměstnavatel pravděpodobně brzy rozloučil (odhlédneme-li od diskutabilního hraní v práci).

Lékem na oba zmíněné problémy (a také mnohé další) je koupě kvalitních sluchátek. Pochopitelně takových, která vám umožní užít si zvuku v jeho plné šíři, tedy včetně výšek a hlubokých basů. Takovými by mohla být právě dnes recenzovaná sluchátka MT357 od společnosti MediaTech. Jak jsme vám prozradili již v titulku samotného článku, jejich největší devizou je schopnost vibrace. Kdy se však projeví? K čemu vůbec jsou? Dokáží nám zpříjemnit požitek ze hry nebo poslechu hudby, nebo budou „hlavotřasy“ spíše na obtíž?

MediaTech MT357 Avšak dříve, než přistoupíme k samotnému hodnocení, řekněme si něco o technických parametrech sluchátek. Jejich charakteristika uváděná výrobcem je následující:

 • rozsah 20-20000 Hz
 • výkon 100mW
 • odpor 32 ohmů
 • max. hlasitost 105 db (při 1kHz)
 • technologie X-BASS Vibration
  Samotná sluchátka jsou pochopitelně vybavena také poměrně citlivým mikrofonem. Pro využití vibrací budete ještě potřebovat dvě baterie typu AAA, jež nejsou součástí balení.

  Jak vidno, samotný rozsah reprodukovaného zvuku je širší, než je běžné u standardních reprosoustav (viz. např. tento test), a je plně srovnatelný se špičkovými sestavami jako např. DeskTop Theater 5.1Digital Dolby. Hlavním důvodem, proč tomu tak je, je bezpochyby právě použitá technologie X-BASS Vibration. Podívejme se tedy na to, jakým způsobem vibrační sluchátka fungují.

  Vzhledem k tomu, že zvuk není nic jiného než vlnění, jsou u MT357 nízké vlnové frekvence podpořeny rychlým chvěním sluchátek na příslušné frekvenci. Tím je docíleno mnohem výraznějšího basového efektu a sytějšího zvuku. Pokud má někdo dojem, že by vibrace spíše rozptylovaly pozornost a kazily dojem ze hry, je na omylu. Chvění není natolik silné, aby překáželo, ale je dostatečně citelné na to, abyste si dokázali nízké frekvence řádně vychutnat. Pro MediaTech MT357 větší názornost si je můžeme porovnat například s vibračním vyzváněním mobilních telefonů. Vibrace MT357 jsou zhruba o jeden celý řád slabší než kupříkladu vibrace standardních běžně dostupných telefonů. Stává-li se vám, že vám telefon při zvonění „putuje“ po stole, v případě vibračních sluchátek se něčeho takového bát nemusíte.

  Vibrace je možné nastavit do tří různých poloh - maximální, standardní a vypnuto. Přepínač je na malé krabičce, do které se vkládá dvojice baterek dodávajících energii pro vibrace. Na této krabičce je též ovladač hlasitosti, nechybí zde ani klips pro připnutí krabičky tak, abyste ji mohli mít stále po ruce. Poněkud nevýhodné však je, že je umístěna cca 50-60 cm od samotných sluchátek. Tato vzdálenost je příliš krátká na to, abyste si mohli ovládací krabičku připnout ke kalhotám, pokud si ji však připevníte na lem trička, kabel vám nepříjemně „plandá“ pod bradou. Při designu bylo evidentně myšleno hlavně na lidi nosící košile, protože pouze připnutí krabičky na náprsní kapsu vás nijak neomezuje. Vzdálenost od sluchátek přitom nelze měnit. Nedoporučuje se ani nechávat ji nepřipnutou, protože váha ovládacích prvků a hlavně dvou baterií pak nepříjemně stahuje sluchátka směrem dolů.

  Samotná sluchátka sedí na hlavě poměrně dobře a jejich design způsobuje, že ačkoliv nejsou právě nejlehčí, při správném nasazení je prakticky ani neucítíte. Na rozdíl od některých jiných vám na hlavě nebudou vadit ani po několika hodinách, protože nikde netlačí a jsou velice stabilní. Dobře je umístěn i volně polohovatelný mikrofon. Ten se nachází na levé tváři kousek od koutku úst, MediaTech MT357 takže vám nijak nepřekáží a přitom zachycuje veškerá vaše slova. Dodávaný dvoumetrový kabel by také měl být dostatečně dlouhý, aby váš pohyb za počítačem nebyl nijak omezený, a to ani v případě, že máte počítač postavený na zemi.

  Jak se tedy zdá, vibrační sluchátka MT357 jsou poměrně dobrou alternativou k drahým zvukovým aparaturám. Jejich rozsah je opravdu veliký a při zapnutí X-BASS Vibration je reprodukovaný zvuk velice hutný. Jeho kvalita je také na vysoké úrovni a nedochází ke zkreslením, jež jsou u normálních sluchátek běžná. Vibrace navíc využijete nejen při hraní, ale i při poslechu hudby. Ani zde totiž nijak neruší, naopak, požitek z hudby ještě zvýší (sám jsem tomu nevěřil, dokud jsem si to neozkoušel). Jedinou nevýhodou je vcelku rychlé spotřebování baterií - běžné baterie jsou spotřebovány během necelých deseti hodin. S tím je však nutno počítat. Takže jedinou nevýhodou těchto sluchátek je poněkud nepraktické umístění ovládací krabičky, jinak jim lze vytknout jen máloco. Když si uvědomíme, že jejich cena je nižší než cena standardní a přitom nijak komfortní reprosoustavy (MT357 lze sehnat za necelých 800,- Kč) a kvalita zvuku je přitom nesrovnatelně vyšší, zdá se být jejich koupě chytrým krokem. Zvláště v případě, kdy si z jakéhokoliv důvodu nemůžete dovolit pětireproduktorovou sestavu se subwooferem - ta jediná totiž může těmto sluchátkům konkurovat.

  Sluchátka MediaTech MT357 za účelem testování zapůjčila firma Display Systems s.r.o., provozovatel www.joystick.cz. Sluchátka můžete zakoupit po internetu například zde na GameStore.cz

 • Autor:


  Témata: Testování

  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...  Najdete na iDNES.cz