Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Medieval 2: Total War - megapreview

  12:01aktualizováno  25. srpna 12:06
V podobě pokračování veleoblíbeného Medievalu nás čeká strategická extáze na desítky hodin. Objevte a dobyjte Ameriku, pochlebujte, nebo vzdorujte papeži, řiďte tisíce detailních vojáků na bojišti. To je jen zlomek nabídky, jíž vám představíme.

Medieval 2: Total War Creative Assembly patří bez řečí mezi největší strůjce strategického štěstí současného světa. Proto mnoha jejich fandům, kteří se za léta fungování série Total War počítají na miliony, zatrnulo, když bylo toto dříve nekompromisní studio zakoupeno konzolovým a především arkádovým gigantem SEGA. Mnozí už viděli takřka posvátné logo na spektakulárních automatech, případně na krabicích xboxových her. Realita je ale naštěstí mnohem příjemnější – Creative Assembly posílilo své stavy, jejichž část sice přesunula na konzolové projekty, ale staré jádro se hodlá pořád věnovat tomu, co jim jde nejlépe. Po třech velice rozličných Total Warech, jež nás postupně zavedly do Japonska (Shogun), středověku (Medieval) a Říma (Rome), se autoři rozhodli pro zvelebení zřejmě nejoblíbenějšího a dalo by se říci i nejlepšího dílu, jímž je právě Medieval, který se tak dočká fanoušky toužebně očekávaného pokračování.

Aby bylo dokázáno výsostné postavení, jímž středověká hradiště oplývala, padlo rozhodnutí umístit je čas od času až na vrchol strmého kopce.

Léty prověřená pravidla, jež se tak skvěle osvědčila v návykové hratelnosti, naštěstí nebudou změněna. Opět si tak užijeme křížence tahové a realtime strategii. V tahové části posunujeme na přehledné, byť graficky poměrně spartánské Medieval 2: Total War mapě, jednotkami, stavíme nové, zřizujeme budovy a vůbec se staráme o celkové blaho neustále se rozrůstající říše. Ve chvíli, kdy se vaše armáda střetne s nepřátelskou, můžete si výsledek nechat buď vygenerovat, nebo se o něj postarat hezky vlastnoručně. To se vám pak otevře pohled na graficky špičkově zpracovanou krajinu s tisíci detailně propracovanými jednotkami na každé straně. A válčí se hezky v reálném čase. Přesně tento skvěle namíchaný mix, který zatím neúspěšně zkouší napodobovat čím dál tím více vývojářských studií, je důvodem, proč mnozí hráči považují Total War za svatý grál mezi veškerými hrami.

Neméně důležitou položkou je taktická náročnost bitev, jež jsou s klasickými RTS, kde se do sebe prostě pustí všechny jednotky na jednom fleku a čeká se, kdo bude mít více štěstí, nesrovnatelně promyšlenější. Svou roli hraje rozmístění, morálka i dobrá volba vojska pro tu kterou situaci. Pikanýři kupříkladu shodí jakéhokoliv jezdce z koně s lehkostí sobě vlastní, ale jsou naprosto bezbranníMedieval 2: Total War proti lukostřelcům, kteří se zase musí krýt před kavalérií. To všechno je nám víceméně známo, ovšem Medieval 2 přichází i s mnoha zajímavými novinkami. Velkým trumfem mají být kupříkladu pevnosti, proti jejichž mohutným zdím se uplatní mnohá obléhací zařízení v čele s kanóny, žebříky apod. Aby bylo dokázáno výsostné postavení, jímž středověká hradiště oplývala, padlo rozhodnutí umístit je čas od času až na vrchol strmého kopce. Než se propracujete nahoru, zažijete nějakou tu spršku šípu, to si pište, stejně jako, že než se dostanete na hradby, nepěkně se zpotíte, přestože jste předchozí díly projeli křížem krážem. Medieval 2 totiž vskutku nebude pro žádné posery, naopak – taktická výzva dosahuje v tomto případě svého vrcholu a pokud si nezvolíte zrovna nejjednodušší obtížnost, pořádně se na každý úspěch nadřete. Pokud si však zdejší nekompromisnost přisvojíte a začnete vítězit, očekává vás nejen potěšující růst říše, ale i skvělý pocit, jenž hnal ty největší středověké vojevůdce do dalších a dalších bitev, přičemž jejich sláva napříč světem rostla a rostla. Jsou nabídky, které se prostě neodmítají…

Medieval 2: Total War Ale středověk, to nebyly pouze bitvy, proto v Creative Assembly rozšiřují i strategický part. Kampaň si tentokrát vyhrazuje lukrativní období mezi roky 1080-1530 a neobsahuje již jen evropské národy (Španělé, Angličané, Portugalci, Římané atd.), nýbrž objevuje i Ameriku. Každá frakce tak může v pozdějších fázích vyslat své lodě kamsi Kolumbovým směrem. Může, ale nemusí. Dobrodruzi si každopádně zvolí první variantu a jistě neprohloupí, protože počáteční investice se rázem promění v samá pozitiva a výhody. Nejenže se vám dostane četných poct i všeobecné slávy, ale objevení Ameriky obnáší i hmatatelné přednosti: cenné suroviny včetně zlata, čokolády a tabáku se postarají o výrazné ztěžknutí měšce svého objevitele.

Kampaň si tentokrát vyhrazuje lukrativní období mezi roky 1080-1530 a neobsahuje již jen evropské národy (Španělé, Angličané, Portugalci, Římané atd.), nýbrž objevuje i Ameriku. Každá frakce tak může v pozdějších fázích vyslat své lodě kamsi Kolumbovým směrem.

Ale pozor! Amerika už někomu patří – Aztékům a dalším indiánským kmenů, kteří se svého kontinentu vzdát nechtějí. Takže další války. Musíte tak přes rozsáhlý oceán přepravit dostatek vojáků, abyste dokázali dobýt některá aztécká sídla a začít expandovat. Indiání jsou sice technologicky naprosto zaostalí, pojmy jako střelný prach či vynálezy typu děl jim nic neříkají, na druhou stranu jsou ale Medieval 2: Total War jejich jaguáří bojovníci nesmírně vášniví, neváhají položit život, když s sebou vezmou pár vašich, což je v kombinaci s početní převahou, jež stojí na jejich straně, nepříjemná překážka. A mezitím, co se v Americe prolévá krev, zuří papež na svém římském stolci a žádá, abyste nevěřícím Aztékům vnutili křesťanství.

Ptáte se, co si to „svatý otec“ dovoluje? Inu, smiřte se s tím, že ve středověku hrál nesmírně důležitou roli a Vatikán tenkrát nehezky tahal za nitky v pozadí. A jelikož jsou autoři rádi akurátní, implementují papežský element i do hry. Papež tak čas od času rozděluje úkoly ve stylu „veď křížovou výpravu proti Turkům“ nebo „podmaň nevěřící Maďary.“ Kdo před hlavou církve skloní hlavu a rád splní její vyšinuté požadavky, bude se moci těšit z významných finančních injekcí pocházejících z bezedných katolických pokladů. Vzpurní panovníci mohou naopak počítat se sankcemi, které pro vás papež připraví ve spolupráci s loajálními králi. První stupeň papežovy nespokojenosti představují naprosto nesmyslnéMedieval 2: Total War úkoly, jako je třeba zavraždění mocně chráněného sultána. V další fázi už nedostanete žádné penízky. Poté je vypuštěna inkvizice, která obviní třeba i vaše generály z kacířství a bude je hnát na hranici. A když už dojde nepřízeň situace opravdu daleko, těšte se na exkomunikaci církve a otevřený boj proti ní, přičemž se připravte, že použije opravdu všech možných prostředků.

Ovšem papež, jakkoliv by si to jistě přál, není nesmrtelný, tudíž ve chvíli opravdových problémů je nejjednodušším řešením se ho prostě zbavit. O to se rád postará profesionální zabiják, jemuž zaplatíte a on se rázem vydá na cestu, výsledek jeho práce pak uvidíte ve formě animace – může papeže zastihnout (a zabít) v katedrále při bohoslužbě nebo klidně v taverně. Ale může nastat i zabití atentátníka, než se ke svému cíli dostane. Když to však přeci jen vyjde, nastává mocenské vakuum a celý svět se začne zabývat otázkou nového papeže. O jeho zvolení se postarají kardinálové v Římě, mezi nimiž je pochopitelně dobré mít spřízněnce. Úkladnou politikou, podplácením a vytrvalým vražděním nevhodných okupantů Medieval 2: Total War papežského stolce nakonec dosáhnete třeba i prosazení svého vlastního kandidáta, čímž pádem bude hlavou církve vámi ovládaná loutka. Lákavá představa, zvláště, když postačí trochu zatahat za jeden provázek a už se strojí křížová výprava do místa, kde vám to příliš nevoní. Vraťme se však k alternativě, když se atentát nepodaří – pak máte skutečně velký problém s církví, ale nemusíte se bát, že by zdroj úkolů vyhasl. Druhou velkou mocnost totiž představuje rada šlechticů, kteří vám v kampani často určují směr vedení války. Podobnost se senátorskými misemi z Rome jistě není náhodná.

Kdo před hlavou církve skloní hlavu a rád splní její vyšinuté požadavky, bude se moci těšit z významných finančních injekcí pocházejících z bezedných katolických pokladů. Vzpurní panovníci mohou naopak počítat se sankcemi, které pro vás papež připraví ve spolupráci s loajálními králi.

Způsob, jakým se s kampaní poperete, nezáleží pouze na vašich schopnostech, nýbrž i na předpokladech toho kterého národa. Franzouci se mohou od počátku spoléhat na vysoký výběr daní, jelikož disponují spoustou úrodného území. Za to však jejich vojsko postrádá patřičnou sílu, tedy pokud odhlédneme od velmi silné šlechtické jízdy. Angličané začínají naopak chudí jako kostelní myši, ale mají Medieval 2: Total War potenciál se díky solidní armádě v čele s obratnými lučištníky rychle rozrůstat. Tedy v případě, že si dokáži poradit s hrozbou ze severu útočících Skotů. Chytrý anglický panovník pak rychle podnikne kroky na pevninu, kde ovládne městský stát Benátky, čímž získá baštu na kontinentu a hnedle se mu i díky mnoha získaným prostředkům lépe dýchá. Chceme tím ukázat, že možnosti jsou v Medieval 2 takřka nevyčerpatelné.

Samozřejmě, ve hře jde, vedle častého válčení, hlavně o peníze, intriky a diplomacii. Znovu tak budete vysílat z předchůdců známé atentátníky, diplomaty či princezny (aneb skutečně poetický způsob, jak vytvořit alianci s bývalým nepřítelem), k tomu se však nově přidají i obchodníci a kněží. První jmenovaní otevírají lukrativní obchodní stezky k cizím národům, druzí pak rozšiřují vaší víru mezi pohany a činí tak radost papežskému stolci. S trochou zkušeností se mohou stát kardinály a později pochopitelně i papeži, vyplatí se tedy pořádně si je šlechtit.Medieval 2: Total War

Církev se hezky uspokojuje také stavbou patřičných kostelů, jež se navíc vyplatí rozšířit na katedrály, což samozřejmě rozšiřuje vliv. Hrát se dá ale i za muslimy, v takovém případě byste stavěli mešity. Podobně fungují i nejrůznější gildy, v každém městě může mít sídlo jeden cech, například vrazi, toho dosáhnete tím, že jim zde jednoduše vystavíte shromáždiště. Ve světě má navíc každá gilda své hlavní sídlo, o nějž byste se měli snažit především, jelikož je jediné a přináší mnohdy obrovské výhody, jako třeba divy světa v Civilization 4. Centrálu cechu však můžete vystavět jen v civilních sídlištích. Cože, ptáte se? Vysvětlíme: Medieval 2 totiž odlišuje města (kostely, obchodníci, rolníci…) a hrady (kasárna, stáje, kovárny…) a bude jen na vás, jakým směrem se budete vyvíjet, případně zda se vám podaří najít ideální kompromis. Ve městech totiž nesmíte budovat armádu, na druhou stranu jejich prostřednictvím získáváte peníze, které budou hlavně v pozdějších fázích potřeba. Hrady fungují přesně opačně, přičemž přestavbaMedieval 2: Total War je možná, ale nesmírně drahá. Každopádně ale myslíme, že jde o dobré designové rozhodnutí, výrazněji diferencující postupy jednotlivých národů. Možná teď myslíte na multiplayer, ale zase až tak moc se netěšte, protože klasickou, strategickou kampaň se vším všudy si ve dvou nebo více lidech nebudete moci projít, podle autorů kvůli přílišné zdlouhavosti. Ovšem hra více hráčů bude, a to v podobě jednotlivých misích, v nichž si aspoň hezky takticky zaválčíte.

Způsob, jakým se s kampaní poperete, nezáleží pouze na vašich schopnostech, nýbrž i na předpokladech toho kterého národa.

Grafika vypadá jedním slovem úchvatně, Creative Assembly si opět vyhrávají s každým detailem a chlubí se implementací většího množství obličejů pro vojáky, takže tito již nebudou vypadat jako klonovaní. Stejně tak dopadly i koňské postroje a další podobné finesy. Medieval 2: Total War i proto vypadá jako naprostý superhit, na nějž se musí těšit každý strategický fanoušek. Málokterá hra vás totiž zabaví na takovou dobu, aniž byste při jejím hraní cítili stereotyp. Ten v tomto případě snad ani nemůže nastat, vždyť možnosti středověkého panovníka jsou tak široké a Medieval 2 je dělá snad ještě širšími!

Index očekávání: 95%

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Zachrání střílečka Control klesající reputaci autorů Maxe Payna?

Control

Během tiskové konference Sony byla oznámena tajemná hra Control od autorů legendárního Maxe Payna. První trailer však...

Návrat mistra hororu. Fanoušci Cthulhu se mohou těšit na dvě nové hry

E3 2018

Pokud máte rádi hororové hry, tak byste si neměli nechat ujít chystané Call of Cthulhu a The Sinking City. Obě jsou...

Vypadá to jako Bioshock, ale není to Bioshock, co to je? We Happy Few

We Happy Few

Od prvotního návrhu prošla hra We Happy Few výraznými změnami. Místo sandboxové hratelnosti se teď soustředí především...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz