Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Medievil: Ressurection

  12:00aktualizováno  17. října 12:09
Říká se že stará láska nerezaví. V případě Sira Daniela Fortesqueho navíc platí, že ani nijak zvlášť moc nepráchniví. A tak se tento udatný rek nyní může směle vrátit z hlubin PSone zapomnění rovnou na blyštivý PSP.

Medievil: Ressurection Návrat do starých herních časů připomíná akční záležitost Medievil: Ressurection, což se nakonec ukazuje jako dvojsečná zbraň. Podíváme se do království plného klidu a pohody, kde se děti chovaly mile a slušně a to ne pouze ve chvilkách, kdy žadonily o čokoládu. To samozřejmě končí v okamžiku, kdy se na scéně objevuje kouzelník Zarok, kterého ale hrdinně porazí Sir Daniel Fortesque. Alespoň tolik říkají legendy. Ve skutečnosti byl náš rek obyčejný zbabělec, jenž padl k zemi mrtev pod prvními salvami nepřátelských šípů. Nejdůležitější ale je, že kouzelník byl poražen. Jenže, uplynulo sto let a Zarok se vrací znovu na scénu. A nejenom on – ze své krypty povstává i Sir Daniel, aby se znovu utkal se svým nepřítelem.

Podle očekávaní nechybí ani souboje se strážci úrovní, na které platí určitá finta.

Medievil: Ressurection Jak naznačují předchozí řádky, autoři Medievil neberou svůj příběh a svět tak docela vážně, spíše na něj nahlížejí s humorem a nadhledem. Jedná se o jednu z deviz hry, a jelikož tvůrci občas vkládají do úst postav slovíčka, která v lekcích pro falešné začátečníky nenaleznete, lepší znalost angličtiny je výhodou. Bez humoru totiž Medievil hodně ztrácí. Pro ty, kteří neznají původní hru z PSone připomeňme, že se jedná o kombinaci akční hry, arkády a nechybí ani pár adventure prvků. Leckoho potěší, že úrovně neprocházíme jednou cestou, ale pohybujeme se v rámci určitého prostředí, v němž plníme hádanky a likvidujeme nepřátele. A předpokládám, že ani zkušení hráči se čas od času nevyhnout tomu, že nebudou vědět kudy jít dál.

Medievil: Ressurection Akční složku vyplňují souboje s po úrovni roztroušenými nepřáteli. Vedle střelných zbraní, které musíme označit za slabé, si užijeme několik typů mečů, palici, kladivo a další drtivý arzenál. Rozdíl spočívá nejenom v účinnosti, ale i rychlosti, a opět se potvrzuje, že rychlejší, byť slabší zbraně zde slaví úspěch. Plejáda základních útoků čítá silnější a slabší, skok a rychlý přísun – ten je použitelný i pro rychlé cestování po úrovni. Vedle toho ale kombinacemi tlačítek, pro každou zbraň ale jinou, docílíme kombo úderů. Z hlediska arkády nás čeká skákání přes ostny, propadající se podlahy, chůze po úzkých římsách a podobně, nicméně právě tahle složka hry nám přijde v některých chvílích krutá. Jakákoliv chyba totiž ubírá velké množství životů, přičemž očekávat dopředu některé okamžiky je zhola nemožné. Osobně bych to tipoval právě na onen zbytečný pozůstatek ze Medievil: Ressurection starých časů. Adventure složka čítá používání něco málo předmětů na daných místech, výhodou je spíše důvtip (palicí rozlomit šutr, zapálit palici a zažehnout s ním na jiném místě oheň).

Stylizovaná 3D grafika vypadá obstojně, s kamerou problémy nejsou.

Podle očekávaní nechybí ani souboje se strážci úrovní, na které platí určitá finta – pokud na ni nepřijdete, neuberete jim ani setinu milimetru zdraví. Vedle toho vás pořádně prozkouší, jak moc dobře máte zmáknuté ovládání. Zde ale musíme chtě nechtě přispěchat s další připomínkou – souboj s bossem není nijak dopředu patrný. Očekáváme, že hra nabídne možnost Medievil: Ressurection uložit si hru před tím, než započne duel. Chyba lávky. Hru si můžeme uložit kdy chceme, takže pokud si ji hráči neuložíš správně, máš smůlu, opakování se nevyhneš. Ono bez ukládání si ale moc nezahrajete tak jako tak - někam zahučet, zranit se, zkrátka přijít o zdraví je hrozně snadné. A i když některé pasáže jsou super, líbí se nám herní humor a koncept na papíře musí vypadat úžasně, z herního hlediska to prostě není tak zábavné.

K multimediálnímu zpracování snad ani nelze mít nějaké vážné výhrady. Stylizovaná 3D grafika vypadá obstojně, s kamerou problémy nejsou a hudba patří taktéž k těm nejvydařenějším částem hry. Renderované animace na kvalitním PSP displeji vynikají,

Klady a zápory

Plus Humor
Plus Minihry

Mínus Příliš obtížné
Mínus Občas frustrující

takže pohoda. A pokud hru pokoříte, což za pár hodin rozhodně nebude, čekají vás ještě minihry. Zastřílíme si například z kuše na terče či obřím kladivem pomlátíme pobíhající krysy. Celkově Medievil není špatnou hrou, věřím, že své fanoušky si najde, nicméně nudné pasáže a chyby rozhodně ignorovat nemůžeme. Medievil totiž ustrnul někde na sklonku dvou neslučitelných proudů – starých dobrých časů a moderní hry dneška.

Medievil: Ressurection
Výrobce/Distributor Sony / Sony
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, minihry
Verdikt: Návrat do starých časů se nevydařil tak, jak by si Daniel zasloužil.
Hodnocení: 65% (info)

Autor:


Témata: Humor

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Ve strategii Ancestors Legacy budete dobývat a plenit

Ancestors Legacy

Nová historická strategie od polského studia Destructive Creations se hlásí o vaši přízeň a rozhodně má s čím vyrukovat.

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....Najdete na iDNES.cz