Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Medvěd na záchodě a dalších šest zajímavostí z letošní Tokyo Game Show

  17:20aktualizováno  17:20
Dívčí hra přitahuje muže, česká Mafia II se krčí v koutě a hry je možné ovládat i myšlenkami.

Na každé velké herní výstavě je k vidění spousta velkých hitů současnosti i budoucnosti. Tokyo Game Show je ale akce značně specifická, s čímž koresponduje i nabídka her. Není tedy divu, že tu Evropana dokážou zaujmout i jiné tituly než ty největší herní pecky. Ať už je důvod jakýkoliv. Zkusili jsme se na nabídku představovaných her podívat ne úplně klasickým pohledem a podle toho vybrali to nejzajímavější. Tedy ne přímo podle herních kvalit, ale podle toho, proč přitáhnou vaši pozornost přímo na výstavní ploše, tak říkajíc v centru dění.

Hry ovládané myšlenkami
Pokud si myslíte, že na obrázcích vidíte tablet, na jehož displeji je medvídek sedící na záchodě, tak vidíte dobře. Zároveň je to ale hříčka ovládaná pouhou myšlenkou. Na hlavu si připnete pás podobný sportovnímu měřiči tepů, který je bezdrátově spojen s tabletem. Předvedené hry pak fungovaly na principu střídání koncentrace a relaxace. Pokud se koncentrujete správně a dostatečně, tak se medvídkovi nakonec dílo podaří, a pokud ne, tak se po chvíli svalí s bolavým bříškem.

Hry ovládané myšlenkami Hry ovládané myšlenkami Hry ovládané myšlenkami

Míru koncentrace zobrazuje "budík" v rohu displeje, kde je i vyznačeno, kam až musí ručička dojít. Obecný problém všech předvedených her ale spočívá v tom, že nevíte, na co se vlastně soustředit. Soustředit se jen tak totiž není zrovna jednoduché, a tak si vždy musíte najít něco, na co koncentraci navážete.

Mafia II se krčí v koutě
Srdce českého patriota zaplesá, když v dalekém Japonsku potká aktuální českou gangsterku Mafia II. Zklamání přichází v okamžiku, kdy zjistí, že tato hra tam vůbec nikoho nezajímá. Nad stánkem firmy Sega, která tuto hru v Japonsku vydává, se točí několik reklamních poutačů, ovšem nová Mafia II se o jeho plochu musí dělit. Uvnitř je pak jen jedna obrazovka a na ní běží japonsky dabované video ze hry.

Mafia II se krčí v koutě Mafia II se krčí v koutě Mafia II se krčí v koutě

Hra v Japonsku vychází 11. listopadu, ovšem hratelná verze tu k dispozici není. Nebo možná je, ale protože jsme ji tam nikde nezahlédli, tak musí být hodně dobře schovaná. Přesto ale Mafia II drží na letošním TGS jeden primát: narazili jsme u ní na jedinou blonďatou evropskou hostesku na celé výstavě. Ale tvářila pořád stejně, ať jste ji fotili nebo ne. A říkala, že je z Ruska.

Love Plus
Love Plus je série, v níž si, zjednodušeně řečeno, hrajete se školačkami. Samotné téma v kombinaci s názvem by tedy vybízelo k předpokladu, že to jsou klasické japonské simulátory randění pro mladé dívky. Jen máloco ovšem může být dále od pravdy.

Love Plus Love Plus Love Plus

Značka Love Plus totiž cílí především na dospělé muže. Je vlastně úplně jedno, zda to byl původní záměr tvůrců nebo zda se to zkrátka tak nějak "stalo samo", ale pokud v okolí této hry na výstavišti uvidíte dívku, pak je to zcela jistě hosteska. V části Love Plus ovšem na stánku Konami uvidíte permanentní zástup seriózních pánů v oblecích.

Kinect ze Singapuru
Říká se, že asijští výrobci zkopírují cokoliv snad ještě dříve, než se to dostane na trh. Tomu by odpovídal i přístup malé firmy ze Singapuru, která se rozhodla konkurovat Microsoftu a představila svou verzi pohybového ovládání prostřednictvím kamery.

Singapurská obdoba Kinectu Singapurci chtějí konkurovat Kinectu

Stejně jako mnohé další asijské kopie to ale má jeden háček: nefunguje to úplně přesně tak jako původní předloha, v tomto případě systém Kinect. Když půjdete okolo a uvidíte chlapíka předvádějícího možnosti tohoto systému, tak vás to určitě zaujme, protože to vypadá naprosto bezproblémově. Po vyzkoušení ale zjistíte, že to moc nefunguje, vlastně skoro vůbec.

Hry totiž nerozpoznávají všechny pohyby, ale pouze ty, které se blíží definovanému ideálu. Jako když hlasové ovládání reaguje pouze na správně vyslovené povely a nezohledňuje třeba přízvuk nebo ne úplně dokonalou výslovnost. Parafrází jedné filmové klasiky se tak dá říci, že musíte vědět "jak do toho třísknout".

Monster Hunter
Tato značka je asi tím nejsilnějším, co v Japonsku momentálně existuje. Zhruba dvacet sekund po otevření bran výstavy se u stánku s Monster Hunterem utvoří ukrutná fronta a vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby tam stála ještě dva dny poté, co výstava skončí.

Šílenství kolem Monster Huntera Šílenství kolem Monster Huntera Šílenství kolem Monster Huntera

Zajímavé je, že série Monster Hunter je tak úspěšná pouze v Japonsku. Má sice své fanoušky i v Evropě a Americe, ale to se s japonským šílenstvím vůbec nedá srovnat. Neméně zajímavým pak shledáváme, že jsme zatím vůbec nepochopili, co na této sérii Japonci vlastně vidí. Nejsou to vysloveně špatné hry, ale důvod tak fanatického obdivu nám i po vyzkoušení několika her s touto značkou zůstal utajen.

Řeč ale není jen o hrách. Na celém výstavišti i v herních obchodech můžete narazit na Monster Hunter cokoliv. Začíná to karetní hrou a přes figurky, plyšáky, oblečení nebo hračky to pokračuje až k bonbónům, nápojům a drobnostem jako titěrné poznámkové bločky na ledničku. Dá se říci, že kdo nevyrábí alespoň něco s licencí Monster Hunter, ten jako by nebyl. Není tedy divu, že firma Sony dokonce oznámila novou verzi svého handheldu PSP vyvedenou v designu této značky. Tato hra zkrátka vládne celé výstavě.

Final Fantasy XIV
Čtrnáctý díl známé série bude čistě on-line titulem a přestože mnohé slibuje, historie a současný vývoj ukazují, že hitovku World of Warcraft z trůnu krále on-line her jen tak někdo nesesadí. A nepředpokládáme, že by se to povedlo zrovna čtrnácté Final Fantasy. Ale řekněte, která jiná hra má ještě před vydáním svůj vlastní značkový wi-fi router?

Router pro Final Fantasy XIV Router pro Final Fantasy XIV Router pro Final Fantasy XIV

Gun Loco
Přiznáváme bez mučení, že této hry jsme si všimli až s jistým časovým odstupem, přestože jsme kolem ní procházeli několikrát. Naši pozornost vždy upoutaly především krásné hostesky-pistolnice a až ke konci dne někoho zvídavého napadlo se podívat, co je to vlastně za hru.

Gun Loco Gun Loco Gun Loco

Tato akční hra zaujme nejen krásnou dekorací, ale třeba i faktem, že ji produkuje firma Square Enix, která je známá úplně jiným typem her. To se sice změnilo po akvizici evropského vydavatele Eidos, ale nedá se prostě zapomenout, že když Square v minulosti udělal nějakou ryze akční hru, nikdy to nedopadlo zrovna excelentně.

A Gun Loco působí v první chvíli hodně podobným dojmem. Po čase se ale ukáže, že by to ve výsledku mohla být slušná sekanice, zejména tedy v multiplayeru. Celkově nám silně připomínala již starší titul The Club: sice bez výraznějších ambicí, ale přesto poctivě odvedená řemeslná práce. V následujících dnech můžete očekávat naše dojmy z hraní.

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...Najdete na iDNES.cz