Mega Man Battle Network 5 Double Team DS

  3:08aktualizováno  27. června 4:01
Už je to tak, Mega Manova expanze se nevyhnula ani NDS, na které přináší Capcom konverzi pátého dílu léty prověřené GBA série Battle Network. Máte chuť na handheldové RPG?

Mega Man Battle Network 5 Double Team DS Pokud jste dosud o sérii Battle Network neslyšeli, tak vězte, že celá idea se točí okolo vzájemně propojených světů. Reálného a virtuálního. Hlavním hrdinou však není překvapivě slavný „igráček“ v modré obrněné kombinéze, ale školou povinný mladík Lan. Jeho nejlepším přítelem je však právě virtuální Mega Man. Lan s ním udržuje kontakt pomocí svého osobního terminálu PET (PErsonal Terminal, taková futuristická kombinace PDA a mobilního telefonu) a společně tvoří nerozlučný tým, který bojuje proti všem neřádům ať už ve virtuálním či reálném světě. Od třetího dílu se série vydala podobně jako konkurenční RPG Pokémon směrem dvou navzájem se doplňujících se verzí hry, lišících se od sebe několika více či méně výraznými aspekty. Stejný osud potkal samozřejmě i pátý díl, jehož konverzi na NDS lze považovat za jakousi kompletní edici, doplněnou o několik exkluzivních vlastností, šitých speciálně na míru dvoudisplejové konzole.

Veškeré úkony, včetně útoků, obrany, uzdravování atd. budete provádět pomocí tzv. battlechips.

Mega Man Battle Network 5 Double Team DS První, čeho si samozřejmě všimnete je, že se na grafické stránce nezměnilo zhola nic. Samozřejmě že hra využívá obou displejů, ale jinak je z vizuálního hlediska Mega Man Battle Network 5 Double Team DS (dále už jen proboha MM5DS :-) totožný s původní GBA verzí. Bohužel se to týká i hudebního doprovodu a zvuků. Nu což, každý den není posvícení. Alespoň, že je obsah MM5DS opravdu kompletní. Obsahuje totiž opravdu všechny postavy, lokace, úkoly i předměty jak z MM5: Team Colonel, tak i MM5: Team Protoman.

Ve světě MM5DS se podíváte do několika reálných měst, ve kterých se setkáte s celou řadou nepříliš mluvných NPC, která vás pošlou maximálně tím či oním směrem, či nabídnou všelijaké předměty ke koupi. Mezi jednotlivými městy se pohybujete pomocí jednoduché mapy. Pokud na označeném městě zmáčknete tlačítko R, tak vám navíc hra v kostce popíše, které lokace se tam vyskytují a celkově tak lehce zjistíte, na co v daném městě můžete narazit. Postupem času se vám samozřejmě zpřístupní více míst, kam můžete zavítat. Prozkoumávání terénu samozřejmě přináší i své ovoce. Občas vás totiž nějaká dobrá duše obdaruje Mega Man Battle Network 5 Double Team DS nějakým tím předmětem či se alespoň dozvíte více o cíli své cesty. Tím není nic menšího, než zachránit Dr. Hikariho, otce Lana, jenž byl unesen zlým warezáckým syndikátem Nebula, který chce opětovně ovládnout celou internetovou síť pomocí uměle vytvořených virů. Příběh to sice není bůhvíjak nápaditý, ale účelově slouží k odůvodnění hlavní náplně hry, a to neustálému připojování k síti a hlavně častým bojům, kterých si užijete v MM5DS ažaž.

Série Battle Network u nás díky neustále se opakující náplni nikdy nezískala větší počet příznivců.

Bohužel, jak je to už v sérii Battle Network zvykem, tak je opět celý internet ztvárněn formou nepříliš vizuálně zajímavých dungeonů, které se obvykle designově příliš neliší. Obvykle jde o pastelově kýčovité chodby, ve kterých se pohybují pro změnu virtuální NPC, ať už ve formě neškodných programů, virů zastávajících roli nepřátel, či jiných připojených uživatelů. Co nás ale mile potěšilo, byla přítomnost několika jednoduchých hádanek a miniher, které oživovaly v podstatě neustále se opakující náplň celé Mega Man Battle Network 5 Double Team DS hry. Sice k jejich splnění nebudete potřebovat více, než několik minut, ale i tak vás mnohdy zabaví více než úkoly z hlavní dějové linky.

Bitvy jsou náhodné, což jistě nebude po chuti všem hráčům. Opět se po přepnutí do bitevního módu odehrávají boje na poli o rozměrech třikrát šest políček (což opravdu není mnoho) a to v reálném čase. Veškeré úkony, včetně útoků, obrany, uzdravování atd. budete provádět pomocí tzv. battlechips. Tyto čipy můžete získat různě poschovávané na síti, vybojovat je od nepřátel, lehce je zakoupit, či je jednoduše vyměnit s ostatními hráči pomocí wi-fi. Každý battlechip má své označení, které znázorňuje v jaké formě či kombinaci ho lze použít. Vytváření komb se tak stává velmi lehkou a zároveň nesmírně účinnou cestou, jak rychle a efektivně zničit nepřítele. Čipy, které následovně použijete v bitvě si můžete mimo bitvu kdykoliv připravit, ale nikdy jich nemůžete v boji použít více jak třicet. Pokud byste však mohli používat připravené čipy v libovolnou dobu, tak by se boje staly jistě brzy nudnou rutinou. Proto je po jejich použití nutné vždy dobít ukazatel, znázorňující jakési pomyslné „tahy“. Mega Man Battle Network 5 Double Team DS Vzhledem k tomu, že se odehrávají v reálném čase, tak se samozřejmě můžete po bitevním poli pohybovat, jak je libo. Bitevní pole je přitom rozděleno přesně na poloviny, přičemž vy jako hráč se můžete pohybovat na jedné, zatímco nepřátelé na druhé. Ve hře se však vyskytují speciální čipy, které dokáží přeměnit krátkodobě nepřítelovu pohybovou zónu na vaší a též i naopak. Existují však i útoky, které dané políčko na bitevním poli na okamžik vyřadí absolutně ze hry a pohyb je po něm na danou chvíli absolutně vyloučen.

Jak už to tak bývá v RPG zvykem, tak jsou někteří nepřátelé náchylní k specifickým útokům více než k jiným. Typů nepřátel je několik a při letmém pohledu zjistíte, že se tvůrci nevyvarovali klišé žánru, jako levitujících ohnivých koulí, duchů či desítek typů roztodivně vypadajících robotů.

Fenomén Mega Man

Byť se to tak z pohledu českého hráče nemusí zdát, tak je modře oděný hrdina v zahraničí kultovní postavou a mnozí hráči považují celou sérii za nejpovedenější herní seriál všech dob. Mnozí fanoušci však nezůstali jen u obdivování a založili fanouškovské stránky věnující se danému tématu. Tato stránka se věnuje vskutku obsáhle všem sériím ze stáje Mega Man a obsahuje pro fanoušky spoustu cenných informací. Ještě o něco obsáhlejší se nám zdála stránka tato,na které se dozvíte hodně informací, týkajících se všech postav ze všech sérií, jejich původních jménech (Víte, že se v Japonsku nazývají Mega Mana úplně jinak? Vy neznáte Rock Mana?) a poslechnout si můžete i několik úvodních melodií. Zajímavě vypadá i Planet Megaman. Tato stránka je však teprve v počátcích a nemůže konkurovat dvou výše uvedeným fan-stránkám. Absolutním vítězem se pro nás v3ak stalo amatérské flashové video zobrazující souboj Mega Mana a Quick Mana, dvou odvěkých nepřátel. Nebuďte líní a klikněte na tento odkaz, nebudete litovat! Garantujeme.

Mega Man Battle Network 5 Double Team DS Hra obsahuje i celou řadu čipů (celkově cca 300), které můžete použít mimo bitvu. Obvykle slouží k doplnění zdraví či vylepšení statistik. Celý vývojový systém však neprodělal oproti předchozím dílům žádnou razantní změnu a opět ho lze trošku negativisticky označit za „pouze handheldový“. Co však potěší nejenom fandy série, je využití dotykového displeje. Vyloženě zásadní vliv na hratelnost sice nemá, ale vyvolání menu PETu je tak jednodušší a vybírání položek (emaily, statistiky apod.) je přirozenější, než pomocí křížového ovladače na GBA. Tvůrci nezapomněli ani na často opomíjený mikrofon, díky němuž můžete Mega Menovi uprostřed bitvy nabít hlasitým pokřikováním energii.

Co však přijde vyznavačům série určitě vhod, je možnost nahrát získané čipy z GBA verzí MM5 do MM5DS. Stačí jednoduše zasunout hru do GBA slotu a zvolit danou položku v menu. Dokonce jsou přítomny i skryté bonusy, které se odemknou poté, co

Klady a zápory

Plus Oživení hratelnosti pomocí ovládacích prvků NDS
Plus Kompletní obsah obou GBA verzí MM5 + něco málo navíc
Plus Nové hádanky a minihry uprostřed dungeonů

Mínus Technická stránka je totožná s GBA verzemi
Mínus Po tolika dílech by to chtělo přeci jenom nějaké výraznější oživení

propojíte MM5DS s libovolným dílem sluneční série Boktai na GBA. Obzvláště propojení s druhým dílem odemkne jeden opravdu vypečený bonus. Hra podporuje i multiplayer až osmi hráčů, přičemž záleží jen a jen na vás, zda půjde o „přátelské“ klání, nebo zda vsadíte do hry své těžce vybojované čipy a budete s vidinou získání nových riskovat ty své těžce dobyté.

Série Battle Network u nás díky neustále se opakující náplni nikdy nezískala větší počet příznivců. Byť MM5DS není v žádném případě propadák, tak vás určitě nepřesvědčí o opaku. Grafika totožná s GBA verzí neoslní, hratelnost je neustále na stejné úrovni a výrazné potěšení ze hry budou mít opravdu jen zarytí fanoušci, kterých je však v Česku v současnosti poskrovnu a upřímně si myslíme, že MM5DS rozšíření této komunity jistě nikterak výrazně nenapomůže.

Mega Man Battle Network 5 Double Team DS
Výrobce/Distributor Capcom / Capcom
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: 2 pozice
Multiplayer: ano, 8 hráčů Wi-Fi
Verdikt: Pokud s Mega Manem vstáváte a usínáte, tak se jistě jedná o další kousek hodný zařazení do sbírky. Pro ostatní nebude MM5DS ničím jiným, než konverzí GBA hry s několika málo vylepšeními a kompletním obsahem páté epizody série Battle Network.
Hodnocení: 65% (info)

Nejčtenější

Counter-Strike je nově zdarma a někteří hráči to špatně nesou

Review bombing hry Dota 2

Legendární střílečka přešla před pár dny do režimu free 2 play a mnoho zkušených hráčů to Valve nedokáže odpustit. Bojí...

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

Test: šest výkonných notebooků nejen pro hráče. AMD výkonově vede

Test herních notebooků

Vyzkoušeli jsme šestici notebooků určených zejména pro náročné hráče. Dva z nich neudělají ostudu ani v kanceláři nebo...

KVÍZ: Poznáte herní hity podle reklamních obrázků?

Herní kvíz

Načančané reklamní obrázky jsou jedna věc, realita druhá. Mají vůbec propagační obrázky se samotnou hrou něco...

Nejvyhledávanější herní postavou roku na Pornhubu je Bowsette

Jedna z možných podob princezny Bowsette

Server Pornhub zveřejnil statistiky za loňský rok, ze kterých vyplývá, že nejoblíbenější videoherní postavou je...

Další z rubriky

RECENZE: Legendární Larry se vrátil a je oplzlejší než kdy dříve

Leisure Suit Larry - Wet Dreams Don't Dry

Od nového Larryho jsme moc nečekali a také jsme toho mnoho nedostali. Jde jen o zastaralou adventuru plnou nelogických...

Nový přídavek k českému Kingdom Come je po všech stránkách trapný

Kingdom Come: Milostné dobrodružství bodrého rytíře Pana Jana Ptáčka

Nejlepší česká hra posledních let ani napodruhé nedostala takový přídavek, jaký by si zasloužila. Milostné...

RECENZE: Call of Cthulhu je jen zábavnou přehlídkou hororových klišé

Call of Cthulhu

Ani svět kultovního spisovatele hororů H. P. Lovercrafta, pěkná grafika či důraz na nelinearitu nestačí k tomu, aby...

Najdete na iDNES.cz