Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Metal Gear Acid – zázrak na PSP

  12:00aktualizováno  16. srpna 7:09
Solid Snake jde do světa bez tatíčka Kojimy. A je vidět, že se bez něho už krásně obejde. Navíc již dokonce ani tak nelpí na tradicionalistických postupech a vydává se směrem dříve naprosto nemyslitelným.

Metal Gear Acid Je to vždy šok, když dojde ke změně v herní sérii, která nás provází hezkých pár let. Milovníci zombií mohou vyprávět, jak zírali, když se Resident Evil 4 zbavil po devíti letech chodících mrtvých. Jak připravit hráče Metal Gearu, kteří již 18 (!!!) let znají příběhy Solida Snaka jako stealth akci na tahovou strategii v podobě MGA?

Když jsem poprvé četl o Metal Gear Acidu, že tento nejnovější počin ze světa Solida Snaka bude pro PSP a to v podobě karetní tahové strategie, krve by se ve mně nedořezal. V té době jsem sotva rozdýchal fakt, že RE 4 mění kolej směr dynamická akce a další změna hrozila tradicionalistově mozku mrtvicí. Jestliže mě ovšem revoluční změna v RE 4 minimálně VELICE uspokojila, pak styl MGA se pro mě stal esencí hratelnosti a důvodem pro každého, proč koupit PSP. Jak moc je ta hra dobrá, asi objasní srovnání s MGS3. U mě vítězí na celé čáře MGA! Zatímco MGS3 Metal Gear Acid navštívil 60. léta, s MGA si vyrazíme do relativně vzdálenější budoucnosti. Píše se rok 2016 a nad USA bylo uneseno letadlo. Na palubě je sice prezidentský kandidát, ale to úřady tolik nevzrušuje. Únosci požadují přístup k projektu Pythagoras. Můžete si tipnout, oč jde.

Pokud srovnám MGS3 a MGA, vítězí jasně Acid!

MGA rozhodně nemá primitivní příběh. Je vyprávěný formou kreslených FMV a flashbacky mezi misemi, na které je hra rozdělená, vám odhalují, cože se to vlastně stalo a děje. Pokud vás při spuštění hry zarazí, jak mladě náš hrdina narozený na začátku 70. let vypadá, ano má to co dělat se zápletkou. Nejnovější MG působí velice tajemně a lákavě. Scény s dvěma PANENKAMI, které spolu diskutují o tom, jak hezky se jim únos letadla vydařil a jak příjemné je zabíjet lidi, stojí za hřích. Metal Gear Acid Na hudbě pracoval mistr, při vstupech těchto roztomilých vraholoutek mi tak běhal mráz po zádech. Grafika dosahuje kvality MGS2, ostatně mnoho z reálií vám bude Big Shell připomínat. Chodby, vojáci, samootvírající se dveře, bedny a otravné kamery. Děj se odehrává ovšem i v exteriérech, terén tu sehraje nezanedbatelnou roli, i když pochopitelně ne takovou jako v MGS3. Výhodou je noc.

Vysvětlit hraní je obtížné, o to snadněji vám paradoxně vejde do krve až se do hry pustíte. Nemusíte mít žádné znalosti karetních her a přesto se do karetního systému hry okamžitě dostanete. Na začátku tahu vždy dostanete několik náhodně generovaných karet (později se na objevování se různých karet podílíte) a z nich si vybíráte, za body získané v misích dokupujete, zvyšují se levely atd. Takřka každá karta lze použít na pohyb, nakonec tak musíte vždy takovou vybrat a obětovat její další schopnosti. Čili Metal Gear Acid potřebujete-li odstřelit stráž a máte dvě karty se samopalem Famas a dvě s pistolí Socom, nedá se nic dělat, na jeden Socom se pohnete a druhým pálíte. (během tahu používáte 2 karty, při speciálním bonusu až 4). Po konci tahu se karty obmění. Karty jsou neuvěřitelně variabilní. Zbraně, kopy, šplhy, rozmanitá výzbroj a výstroj, potkáte vše, co znáte z dosavadních Metal Gearů a ještě mnoho navíc. Potěší pak speciální karty viz. Revolver Ocelot, Metal Gear Ray a mnoho dalších. Některé fungují trochu jako summony ve Final Fantasy a vyvolat si takového Cyberninju, který vás zbaví protivníka bez nejmenšího problému, je velice milé.

Vysvětlit karetní systém takřka nejde, ve hře ho ale snadno pochopíte.

Metal Gear Acid Dost nemile naopak budete překvapeni, až narazíte na vojáky s „brněním“, hlídací robopsy a miny. Někdy se vymotat z lokace může trvat pěkně dlouho. Výborné je, že si můžete před začátkem tahu i během něj vždy prohlédnout celou oblast a ověřit si, kam který protivník kouká. Prostředím jde rotovat a ještě můžete využít analogu k pozvolnému rozhlížení.

Nebyl by to Snake, kdyby ve hře chyběla svůdná žena. Meryll v MGS1, Chriss v MG: Ghost Babel, Olga v MGS2, Eva v MGS3. Tentokráte je tu Teliko, ovšem na rozdíl od zmiňovaných her od určité doby hrajete i za ni, ovládáte prostě dvě postavy. Zapomeňte na Roye Campbella, tentokráte radí CIA expert Roger McCoy, z jeho týmu Snakovi leze na nervy Alice, ovládající telepatickou špionáž. Co bolí je absence hlasů, zvláště Davida Haytera.

Metal Gear Acid Proč jsem psal „esence hratelnosti“? Vynechám fakt, že přes Wi-fi můžete hrát online s kamarádem, pominu i možnost do lokací se pomocí „extra missions“ neustále vracet a získávat tak body, soustředím se jen na samotnou hru. Má totiž NEKONEČNĚ variant řešení. Přesně tam, kde se vám zdá jediné možné řešení, vzápětí zjistíte, že existuje desítka dalších stejně dobrých, ne-li lepších. V MGA prostě nikdy není nic stejné. Je to v podstatě hra pro věčnost.

Není přitom nijak šíleně obtížná, abyste měli chuť PSP rozšlapat. Hratelnost je perfektně vyvážená, udrží vás v napětí a až se dostanete do situace, kdy si budete jisti, že to dál prostě nejde, řešení je tak snadné, že budete bušit hlavou do zdi. Co také hře

Klady a zápory

Plus Fenomenální hratelnost
Plus Výborná grafika
Plus VELMI originální příběh

Mínus Chybí dabing

dodává na kvalitě, je fakt, že je to první titul skutečně přesně ušitý na míru PSP.

Když asi před rokem Hideo Kojima hrozil, že končí s Metal Gear projekty, sesílal jsem na jeho hlavu kletby. Po zahrání MGA, který nepochází z jeho hlavy, jsem v klidu. Klidně může odejít a kvalitu příběhů Solida Snaka to nijak neovlivní.

Kam s ním?

Přemýšlel jsem nad tím, co MGA skutečně vytknout. A jediná věc, která se naskytla, je fakt, že děj je rozdělený na mise, přičemž uložit pozici můžete vždy po jejich skončení. Během mise to jde sice také, ale jednotlivá uložení se přemazávají. Takže můžete mít vlastně jen jediný „vnitromisijní“ save na celou hru.

Metal Gear Acid
Výrobce/Distributor Konami / Konami
Platforma PlayStation Portable
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Revoluce ve světě Metal Gearu proběhla úspěšně.
Hodnocení: 85% (info)

Autor:


Témata: dabing

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...Najdete na iDNES.cz