Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Metal Gear Acid - preview

  12:00aktualizováno  2. března 11:00
Metal Gear je kult. Od prvního dílu pro osmibitové Nintendo v roce 1987 je každé pokračování megahitem, který je očekáván s nadšením. Prorazí i na soňáckém superhandheldu PlayStation Portable?

Metal Gear Acid Zažili jste situaci, kdy je vám něco důvěrně známé, ale přesto naprosto cizí? Pokud vám přijde tato formulace nesmyslná, nic si z toho nedělejte. Jinak se totiž chystaný Metal Gear Acid pro Sony PSP charakterizovat opravdu nedá. Skupinka teroristů (zběhlých agentů, konspirátorů, dosaďte si dle libovůle) unesla (vyrobila) obří chodící bojový stroj. Elitní agent Solid Snake dostal (pokolikáté už?) úkol dostat se mezi tyto lotry a Metal Gear (Shagahod atd.) zničit. Zní to familiárně, že? Aby neznělo, setkali jsme se s tímto schématem v základně Outer Heaven v prvním Metal Gearu, v Zanzibarlandu v Metal Gear: Solid Snake, na ostrově Shadow Moses v zlomovém Metal Gear Solid pro PSOne, dále v pevnosti Galuade v Metal Gear: Ghost Babel pro GameBoy Color, variace na toto téma doprovázely i Metal Gear Solid 2 a poslední Metal Gear Solid 3.

Ve vesmíru Metal Gearu můžete očekávat cokoliv a nebudete mít přitom autora za naprostého magora, který tvořil v absinthovém delíriu.

Metal Gear Acid Nebýt v názvu hry Metal Gear, asi by člověk nikdy neuvěřil, že někdo může hrát další díly hry, když zaslechne tak banální zápletku. Problém je, jak všichni víme, že banální není v žádném případě a že příběh, který se před vámi rozvine je jako zacuchaná pavučina, jejíž vlákna musíte rozplést, abyste na konci i během rozplétání zažívali emoční šoky z dokonalosti úchvatného příběhu. Takže dost nostalgického vzpomínání a nyní k druhé části zmateného úvodu. Když je člověk u Metal Gear hry, očekává, že bude opatrně Snakea vodit budovami či přírodou, skrývat se, hlídat každý pohyb ovladačem, aby nebyl Snake zpozorován a následně odstřelen. Očekává, že se bude plížit za strážemi, aby je ze zákrytu buď odstřelil, nebo jim chrupnul vazem či otevřel krční tepny. Když tomu nebylo jinak ani u GBC verze, pričemž displej GameBoye opravdu příležitost k detailní grafice nenabízel, čeká to u každého dílu. O to větší šok se dostaví, když vše působí dějově jako v tradičním Metal Gearu, grafika odpovídá kvalitě PlayStation 2 dílů a najednou bác, je tu největší překvapení celé slavné série.

Metal Gear Acid Pamatujete na japonské tahové strategie Final Fantasy Tactics, Vandal Hearts či patrně nejznámější Front Mission 3 a 4? Tak podobně (a přitom i úplně jinak :-)) působí Metal Gear Acid. Na rozdíl od zmíněných her je tu však postava jediná, náš milovaný Solid Snake a vše se odehrává v reáliích, které odpovídají standardu zmíněné grafiky PS2 dílů. Tedy nadefinujete cestu pohybu, zvolíte akci a potvrdíte tah. Ten pak hra v animaci provede. Až potud by se zdálo, že změna sice byla, ale v podstatě už jsme se s čímsi podobným setkali. Jenže tady právě vytahuje MGA trumfové eso. Jak v přeneseném, tak i doslovném významu. Karty. Solid Snake se řídí podle karet, které získá! Jasně, Magic: The Gathering, to je nejblíže tomu, jak funguje MGA!

Mrknete na karty, které máte k dispozici, spočítáte si, kam Snake dojde, vyznačíte mu cestu a zadáte akci, která je kartě přirazena.

Metal Gear Acid Takže si to zkuste představit. Exteriéry a interiéry jako kdyby vypadly z oka MGS 2 (přibyl nějaký ten les), Solid Snake a vojáci mají uniformy a výzbroj z téhož dílu. Mrknete na karty, které máte k dispozici, spočítáte si, kam Snake dojde, vyznačíte mu cestu a zadáte akci, která je kartě přiřazena. Ta může být skutečně jakákoliv. Klepání na stěnu, střelba z pistole, úder pěstí, ale i třeba speciální úder, kdy si po vzoru Final Fantasy přivoláte pomoc. V praxi to znamená, že se například objeví Metal Gear Ray a laserovým paprskem spálí nepřátelské vojáky. Být to v jakékoliv jiné hře, například v plagiátorském Splinter Cellu, chytnu se za hlavu. Sam Fisher je přece korektní agent, který využívá jen drobně upravených reálných zbraní. No a právě tady je vidět čím Metal Gear vyčnívá nad ostatní stealth akce. V jeho vesmíru totiž můžete očekávat cokoliv a nebudete mít přitom autora za naprostého magora, který tvořil buď v absinthovém delíriu, nebo pod vlivem halucinogenů.

Metal Gear Acid Ve které jiné hře se potkáte s upírem, který běhá po vodní hladině tak, že by Ježíš Kristus bledl závistí a při zásahu kulkou jen suše konstatuje, že mrtvého nelze zabít. Kde jinde po vás bude někdo střílet řízené včely, do kterých se ukryje před vaší palbou? Může si jiná hra než Metal Gear dovolit jednoho z hlavních hrdinů přišít coby ruku k jiné hlavní postavě, které pro změnu její vlastní ruku usekl roboninja? Metal Gear si oproti ostatním může toto vše dovolit nejenom ve vymyšleném světě, jak to činí třeba Final Fantasy, ale v klidu to zasadí do reálií současného New Yorku či Sovětského svazu 60. let, eventuálně na nějaké atraktivně pojmenované geografii neznámé místo. A tak se těšte na to, co vše budete na speciálních kartách na své nepřátele vytahovat. Na Metal Gear Acid v angličtině se nehorázně těším. Nechápu fandy Metal Gear série, kteří spekulují nad tím, kdy se vlastně děj odehrává a kteří se zběsile věnovali tomu vydedukovat, v které době (zda po Shadow Moses incidentu a těsně před Big Shellem) se odhrával děj GBC Metal Gear: Ghost Babel a docházeli k závěrům, že jde patrně o velkou misi ve virtuální realitě. Blázni. Hideo Kojima se již nechal slyšet, že Solid Snake překročil svůj stín, který ho vázal na sérii a stala se z něj postava stejně svébytná, jako například agent 007 James Bond, který suše zasahuje jak v 60. letech 20. Metal Gear Acid století, tak na přelomu tisíciletí a nikdo nežasne nad tím, že nestárne.

Příběh, který se před vámi rozvine je jako zacuchaná pavučina, jejíž vlákna musíte rozplést.

Příběhy Solida Snakea už není možné za každou cenu skloubit do jednoho velkého obrazce. Snakea potkáme v budoucnu na různých misích, možná s odkazy na nám známé, ale nepůjde o žádnou jasnou provázanost. Protože jen to je další cesta pro úspěchy Metal Gearu. Ať už Acidu, nebo chystaného čtvrtého pokračování. Jak se zatím MGA jeví? Neumíme číst rozsypané zrní a tak si musíte počkat na to, až se nám dostane do ruky anglická verze. Při kvalitním příběhu však již teď je možné říct, že PSP díl slavné série v pohodě obstojí ve srovnání s MGS 2 a MGS 3. Ten nový chodící válečný stroj, tyčící se v temnotě hrozivě nad domy a korunami stromů, to prostě musíte vidět!
Autor:


Témata: Včela, virtuální

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Pokračování Theme Hospitalu nazvané Two Point Hospital vyjde v srpnu

Two Point Hospital

Strategie Two Point Hospital, v níž se budeme starat o vlastní nemocnici, vychází 30. srpna.

Předobjednávky v Německu už jen pro hry s přesným datem vydaní

Cyberpunk 2077

Pokud němečtí prodejci chtějí prodávat počítačové hry, než oficiálně vyjdou, musí nově svým zákazníkům sdělit přesné...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz