Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MGS 3: Snake Eater – dojmy z E3

  12:00aktualizováno  9:36
Metal Gear Solid 3 je jednou z nejočekávanějších her pro PlayStation 2 a možná že i všech dob. Náš externista si vzal do práce video z letošní E3 a pokusil se alespoň trochu proniknout onou typickou ""kojimovskou"" mlhou.

MGS3: Snake Eater Dlouho očekávané oficiální představení třetího dílu proslulé stealth-akční záležitosti z produkce Konami se stalo skutečností. Na proběhnuvší letošní E3 v Los Angeles bylo možné zhlédnout zcela nový trailer připravované akce, a to v rámci tiskové konference, které se kromě Hideo Kojimy zúčastnila i spousta informací chtivých novinářů. Po skouknutí videosnímku a následné debatě s duchovním otcem série si mnozí udělali opět o něco jasnější úsudek o tom, co vlastně nový díl MGS představuje. A co že se vlastně přetřásalo v popředí akčních scén?

V podstatě šlo o upřesnění základních informací o hře, o některých jejích aspektech a také o nově aplikovaném herním systému. Patně nejrozsáhlejší část debaty směřovala k osvětlení dějové složky hry. Co se týče prezentovaného videosnímku, šlo vesměs o ukázky bojových scén, odehrávajících se v džungli. Žádné koberečky, žádné zašedlé skříně, žádný interiér s PS2 na pracovním stole neidentifikovaného technika. Koneckonců i samotný Hideo Kojima potvrdil fakt, že důraz je ve třetím dílu MGS kladen zejména na venkovní střety s nepřáteli. Přesto se můžeme těšit i na občasné nahlédnutí do nitra okolních budov, takže rozhodně nebudeme zoufat nad stereotypem zeleně zbarveného porostu.

V traileru se bylo možné pokochat hlavně různými Snakeovými dovednostmi. Styl, kterým náš oblíbenec zneškodňoval své nepřátele, oslovil příjemně spoustu přítomných. Nové pohybové techniky vyhlíží vskutku slibně. Například schopnost viset na MGS3: Snake Eater jedné ruce na větvi stromu zatímco druhá, vybavená pistolí, tiše likviduje skupinku vojáků, to je prostě paráda. Stealth akce odehrávající se v 3D prostředí džungle – to je však očividně pouze zlomek toho, co MGS 3 ve své celistvosti představuje (nebo by měl podle všeho představovat) a přestože se nové informace objevují jako houby v suchém létě, což znamená prakticky vůbec, smíme nadále doufat a věřit, že očekávaný boom po vydání hry opravdu nastane.

Jak již bylo řečeno, diskutovaný trailer příliš informací nepřinesl, ale to se koneckonců dalo očekávat – Hideovo tajnůstkářství je už dostatečně známé. Absence ukázek větších úseků dialogů nebo filmových videosekvencí však nijak nezmírnila pocit, který naplňoval duše všech přítomných nadšenců. Další vlnu nejistoty v řadách videoherních publicistů vyvolala diskuze zaobírající se časovým obdobím, do kterého děj třetího dílu MGS spadá. Šedesátá léta, o ně totiž jde, byla plná politických střetů a intrik. Někteří si jistě vzpomenou. Skutečnost, že se dění ve hře vrací o pár desetiletí zpět, dává popud ke spekulacím, zda se nejedná o prequel nové řady akčních her se Snakem v hlavní roli. Jakou úlohu bude hrát tehdy ještě mocný Sovětský svaz? A ovlivní scénář hry v šedesátých létech proslulá Studená válka? Kdo ví? Snad Hideo Kojima, ale ten to nepoví. Lišák!

Podtitulek „Snake Eater“ se v názvu herní lahůdky neobjevuje jen tak pro nic za nic. Zřejmé je, že hrdinova potrava má ve hře svůj účel – pokud budete živit svého hadožrouta jeho oblíbenými pochoutkami, projeví se to pozitivně MGS3: Snake Eater na jeho schopnostech. Ostatně on sám se k úrovni krmiva vyjádří ihned poté, co je slupne, takže hráč brzy získá přehled o jeho gurmánských sklonech. Lov bude pochopitelně pouhou součástí celku a zdali se onen celek osvědčí v praxi, budeme moci ohodnotit až v relativně vzdálené budoucnosti. Pokud jde o míru brutality, hra vypadá podstatně krvavěji než MGS 2, což v porovnání s dnešním trendem docela koresponduje.

Velký zájem je při podobných seancích o informace technického rázu, takže ani zde nebyly opomenuty dotazy na toto téma. Z hlediska herního systému se můžeme těšit na mnohá vylepšení. Herní engine použitý v MGS 2 bylo nutné inovovat, a to ze zřejmých důvodů – zatímco ve druhém dílu série bylo vše uzpůsobeno pro plížení se po okolních rovných površích a tisknutí se k plochým, rovným, pravoúhlým stěnám, nyní bylo třeba uzpůsobit vše pro pohyb v přirozeném terénu, který je mnohem různorodější a variabilnější. Dalším, neméně dúležitým podnětem pro vývoj, pak byl i záměr tvůrců zpřístupnit hráčům online verzi hry, což osobně potvrdil i velký Hideo.

Informací by, pravda, mohlo být více, ale buďme vděčni alespoň za těch pár novinek, o nichž jsme se mohli dozvědět. Snad nám pomohou ve zdraví přečkat i následující dny a měsíce očekávání. Věřme, že se nám to všem nakonec vyplatí.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

OBRAZEM: V A Plague Tale zažijete opravdový středověk. Krysy, špínu a mor

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys...

Inkvizice, nemoci, hlad, chudoba a především nekonečná hejna vyhladovělých krys jsou hlavními rekvizitami chystané...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

V Yakuze 6 drsní chlapi spěchají s toaletním papírem a přebalují děcko

Yakuza 6

Nová Yakuza sice pouze dále vybrušuje již osvědčené principy, ale dělá to naprosto dokonale. K tradičně vynikajícímu...Najdete na iDNES.cz