Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michelle Kwan Figure Skating

  12:00aktualizováno  10. července 2001 9:41
Když jsem se dozvěděl, že Electronic Arts chystají krasobruslení, začal jsem se na něj těšit, neboť her podobného žánru není nikdy dost a byť nejsem fanouškem tohoto sportu, netradiční tituly recenzuji rád. Bylo-li mé nadšení oprávněné a stojí-li MKFS také za vaši pozornost se dočtete v tomto článku.
Michelle Kwan Figure Skating

Když jsem se počátkem roku od slečny Dity z P.R. oddělení Bohemia Interactive dozvěděl, že Electronic Arts vydají titul na téma krasobruslení, řekl jsem si, že ačkoliv nejsem fanouškem tohoto sportovního odvětví a ačkoliv o něm téměř nic nevím, zrecenzuji si tuto hru právě já. Ne snad proto, že bych se chtěl v budoucnosti věnovat právě krasobruslení a vytáčet na ledě piruety či skákat dvojitého Axla s trojitým Rittbergerem, nebo proto, že bych v Michelle Kwan Figure Skating (dále MKFS) očekával trhák roku, ale proto, že mi myšlenka hry připadala docela zajímavá. Bohužel, jak se dozvíte níže, budete-li ovšem pokračovat ve čtení této recenze, nakonec to skončilo pouze u té myšlenky.

První, co hráče u každé hry čeká je instalace. Ta proběhla již tradičně bez problémů a byť mi hra nedala na výběr a rovnou se nainstalovala, z místa na harddisku ukousla necelých 70 MB, což mi skutečně nepřijde jako číslo stojící za optání. Na druhou stranu kdyby programátoři dali na výběr a umožnili mi nainstalovat i videa na harddisk, já ani moje mechanika bychom se rozhodně nezlobili, neboť by nemusela v průběhu celé hry zbytečně každou chvíli roztáčet CD medium ve svých útrobách. Na druhou stranu je pravdou, že nevlastníte-li čtyř či osmi rychlostní mechaniku, toto přehrávání vskutku zdařilých videosekvencí MK Figure Skating příliš nezpomaluje.

Michelle Kwan Figure Skating

Abych ale nepředbíhal, další na řadě je intro, menu a hudba. Úvodní filmeček je jakýmsi průnikem reality a skutečné a virtuální, kdy se jednotlivé figury krasobruslařek nasnímané digitální videokamerou mísí s počítačovým zpracováním, které budete moci v MKFS shlédnout. Menu jsou pak přehledná, pro krasobruslení stylistická a pěkně vypadají i zvučí. Není jich sice moc, ale na druhou stranu vzhledem k tomu, že v nich strávíte zhruba tři čtvrtiny času při hraní této hry, ať u ní setrváte několik minut, hodin či dokonce dní, jsou docela chudé.

A nyní se dostáváme k jádru pudla, respektive k podstatě a zpracování Michelle Kwan Figure Skating samotného. Pokud jste si až dosud mysleli, jako já předtím, než jsem to začal hrát, že se budete moci přiučit krasobruslařskému umění, budete šipkama jezdit po ledě na předem zvolenou skladbu a přitom pomocí předem navolených kláves předvádět porotě spousty precizně provedených skoků, jste na omylu. Při jízdách samotných nebudete muset dělat skoro nic, až na mačkání myši v určitém okamžiku ve chvíli, kdy se vámi vytvořená postavička na bruslích snaží svými výkony udělat na porotu nějaký umělecký dojem.

Celá hra je totiž, jak jsem zmínil výše, hlavně o nastavování. Nejprve si vytvoříte a oblečete svou vlastní postavičku, přičemž na výběr máte spoustu jak barevných, tak stylových kombinací šatiček a trikotů vaší krasobruslařky, Michelle Kwan Figure Skating měnit můžete i barvu bruslí, vlasů či pleti a dokonce i obličej, přičemž předem připraveny máte také více než tři desítky obličejů a k tomu všemu si můžete navíc naimportovat svoje vlastní ksychtíky. Ty pak můžete všemožně pitvořit přímo v editoru hry a nutno říct, že s tímto nastavováním si hračičkové užijí asi nejvíc, já osobně jsem se tímto bavil déle než hodinu a vůbec jsem se při tom nenudil, což se nedá říct o samotných závodech. Navíc máte přímo v tomto menu možnost udělat si kliknutím na ikonku fotoaparátu snímeček do fotoalba (scarpbooku) a mapovat si tak vývoj vaší postavičky od počátku až do finálové (soutěžní) podoby. Nutno říct, že na výběr máte sice čtyři postavičky (trpasličí, normální, velkou a tlustou), ale všechny jsou ženského pohlaví, což sice neznamená, že byste si tam nemohli naimportovat mužský obličej, ale upřímně řečeno, jak to potom dopadá se můžete podívat na kolem se povalujících screenshotech.

Ve chvíli, kdy máte svého favorita či favoritku vytvořenou se můžete v klidu začít brodit dalšími menu, konkrétně tím, kde si vybíráte jednotlivé skoky, piruety a další krasobruslařské propriety, jimiž se budete snažit uchvátit rozhodčí tak, aby vám dala co největší hodnocení (pokud mě paměť neklame, v televizi se vždy hodnotilo jak technické provedení, tak umělecký dojem, Michelle Kwan Figure Skating kdežto v MKFS je pouze jedno hodnocení, ale jak mi tak vyplynulo z průběhu mých "ukázkových" jízd a následných verdiktů rozhodčích, jedná se o skloubení obou výše zmíněných dohromady). Nutno podotknout, že pokud budete v průběhu jízdy v pravou chvíli mačkat tlačítko myši v době, kdy bude ukazatel veprostřed dolní části obrazovky, nebude problém stanout na stupních vítězů. Abych se ale vrátil k onomu nastavování jednotlivých figurín, těchto je na výběr opravdu velké množství od úvodního postavení přes jednotlivé piruetky, skoky, rejdění po stadionu (které jsou ve hře celkem čtyři, jsou si podobné jako vejce vejci a jejich technické zpracování stojí za houby, zvláště, když na nich občas nejsou ani diváci) až po finálovou pozici. V tomto směru se vaší fantazii meze nekladou a jediné, co vás omezuje je pouze program a to jen v případě, že se snažíte uložit své postavičce nadlidský výkon, respektive se s ní snažíte udělat létající, nejrůznější figury předvádějící SuperWoman. K tomu všemu si samozřejmě budete moci zvolit skladbu, na níž budete bruslit, přičemž opět je možné importovat vlastní a to ve formátu mid. No a pokud krasobruslení nerozumíte, nebo vás nastavování vaší jízdy nebaví, můžete si zvolit finálovou jízdu mistryně světa Michelle Kwan a vyjet na led právě s ní.

Michelle Kwan Figure Skating

Až tak ale učiníte, budete velice zklamáni. Pěkná a efektní menu se jako mávnutím kouzelného proutku zlé staré čarodějnice s bradavicí na nose změní v nepěknou ledovou plochu, v jejímž středu uvidíte svou postavičku, pod ní proužek, na který při provádění jednotlivých skoků klikáte a také kameru, jíž měníte pohled na své želízko v ohni. To je ovšem všechno, nepočítám-li ochozy zimního stadionu, které v některých případech bývají zcela prázdné, jindy zase beznadějně zaplněné, nic mezi tím. Neříkám že by hry podobného charakteru měly mít někde v menu volbu obsazenosti sedadel diváků, ale v tomto případě mi to připadalo jako pěst na oko, neboť totálně prázdných sedaček si všimne úplně každý.

Poté, co odjedete svou jízdu vás čeká hodnocení. To bývá, i když máte dva či tři pády, na můj vkus příliš vysoké a většinou i přes toto skončíte první, alespoň já jsem vždy stanul na nejvyšším stupínku bedny vítězů. Upřímně řečeno, chtěl bych vidět, jak se na mistrovství světa po tolika pokažených skocích z nepříliš oslnivého programu umístíte v první polovině tabulky, natož pak mezi těmi nejlepšími. V tomto ohledu to Gonzo Games rozhodně nevychytali a úroveň MKFS srazili z průměru ještě o nějaký ten stupínek níže.

Michelle Kwan Figure Skating

Věřím, že od koupě této hry, která se u nás podle mě prodává jen proto, aby si Bohemia Interactive nekazila vztahy s jinak většinou výborné tituly distribuující Electronic Arts, vás tato recenze již dostatečně odrazila a proto si udělejme závěrečné resumé. Samotná myšlenka hry je dobrá, její realizace už však podle mého ani v nejmenším. Hudba je dobrá, grafika v menu také, ovšem ve hře samotné, respektive na stadionech vůbec - již výše popsané ochozy, samotné zpracování stadionů či nepodařené rozpohybování postavičky mohlo být zpracováno mnohem, mnohem lépe. Když jsem tak sledoval pohyby bruslící slečny, připadalo mi dokonce, že v Gonzo games nemají, nebo neumějí používat motion capture, navíc maximální rozlišení celé hry je 640x480. Ovládání je primitivní, vlastně ani není co ovládat a samotné jméno Michelle Kwan na nalákání bystrého českého hráče ke koupi této podprůměrné hry rozhodně nestačí. Věřím, že podobně mizerných her k nám bude muset Bohemia Interactive dovážet co nejméně a namísto toho u nás lokalizuje raději nějaký pořádný titul, namátkou mě napadá třeba takový Dracula: Ressurection.

Michelle Kwan Figure Skating
Výrobce: Gonzo Games
Distributor: Electronic Arts
Minimální konfigurace: P 200, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: Celeron 300, 64 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Snaha byla, bohužel i přesto se hra vůbec nepovedla.
Hodnocení 23%

Autor:
Nejčtenější

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

Watch Dogs
KOMENTÁŘ: Herní kauzy a pseudokauzy. Čemu věřit?

Pokud pravidelně sledujete dění na herní scéně, jistě vám nebude dělat problém vybavit si nějaký prohřešek, trapas, nebo prostě „fail“, kterého se vůči...  celý článek

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Další z rubriky

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Hearthstone: Knights of the Frozen Throne patří k těm nejzábavnějším expanzím

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.