Mickey's Speedway USA

  12:00aktualizováno  20. srpna 7:49
""Hej, Myšáku! Ukradli jsme tvého psa a jeho diamantový obojek! Zkus si nás chytit! Ha, ha ha!"" - tak zněla zpráva přilepená k prázdné psí boudě. Mickey se nejdříve zhrozil, poté ale neváhal a zavolal svým kamarádům. Ti, stejně jako on, nasedli do svých vozů a vydali se vstříc novému závodnímu dobrodružství.

Mickey's Speedway USA

Přestože se postavičky Walta Disneye dostávají s přibývající konkurencí do lehčího útlumu, zůstávají stálice jako kačer Donald a myšák Mickey stále dost populární. A svět baví svými příběhy a fórky již nějakých sedmdesát let, což je na jednoho myšáka slušný výkon. Na rozdíl od svých člověčích hrdinů totiž nikdy nezestárne. Do důchodu ho může poslat tak maximálně nezájem dětských příznivců, což naštěstí zatím nehrozí. I mně je totiž Mickey silně sympatický. I když jsem vyrůstal na Čtyřlístku, přišla první oficiální comicsová série těsně po revoluci a tak jsem si i já ještě "stihl" vychutnat příběhy tohoto hrdiny. Ve hře Mickey`s Speedway řeší myšák se svými přáteli zapeklitou situaci kriminálního charakteru. Jednoho pěkného dne si Mickey vyšel ven do zahrady k boudě svého psího přítele Pluta. Slunce pálilo do zad, zkrátka ideální čas na procházku a kus žvance. Jenže, místo radostného psího štěkotu a kňourání se Mickey nedočkal žádné odezvy. Akorát si povšimnul, že na boudě visí malý lísteček. Mickey's Speedway USA Při bližším prozkoumání zjistil, že se jedná o fotografii zamřížovaného Pluta obklopeného houfem lasiček. Vzkaz zněl, cituji: "Hej, Myšáku! Ukradli jsme tvého psa a jeho diamantový obojek! Zkus si nás chytit! Ha, ha ha!" Mickey musel jednat pohotově. Zavolal tedy svým přátelům, ty nasedli do svých vozů a všichni společně se vydali vstříc novému dobrodružství.

Z předchozího odstavce může leckdo nabýt dojmu, že Mickey`s Speedway nabízí kooperativní hru mezi zmíněnými přáteli. Ale chyba lávky, tahle příběhová omáčka ve skutečnosti pouze zastírá skutečnou náplň a tou jsou obyčejné závody. Jezdí se v klasických malých autíčkách bez střechy, tj. z těch pár pixelů obvykle rozeznáte hlavu Donalda od Minie. Tratě patří mezi hlavní lákadla hry. Počtem přesahují dvacítku a co do variability si v ničem nezadají s těmi nejlepšími na GBC. Jejich koncepce zdánlivě ustrnula na jedné výškové hladině, přesto po čase zjistíte, že různými skokánky a můstky se to ve hře jen hemží. Mickey's Speedway USA Hra prakticky na kterékoli trati těchto možností využívá, autoři se například neostýchali zařadit takový přeskok přes obří kaňon. Za "letu" navíc ovládáte i kola autíčka, po dopadu totiž klidně zjistíte - a to již bývá pozdě - že se před vámi vynořila obrovská zatáčka. Také se mi docela líbí, že zmíněný kaňon přesahuje, co do velikosti, i samotnou LCD obrazovku, což zážitek podstatně umocňuje. S tím souvisí i chování vozu. To reprezentují čtyři charakteristiky, potažmo tedy samotná postavička v něm sedící. Nádhera je, jak auta reagují na zkřivený terén - pročež se tak trochu v pseudo 3D prostředí naklánějí ze strany na stranu.

Tratě křižují i mnohé nástrahy. Takový zelený trs určitě nepotěší, zvlášť když jedete poslední čtvrté kolo a všichni vás naráz předjedou. Ovšem zase jak kdy, záleží na zvolené obtížnosti. Chování oponentů funguje dle jednoduchých skriptů, které naštěstí nepodvádějí. Mickey's Speedway USA Může se stát, že vám vaši nepřátelé ujedou a vy je už do konce závodu nespatříte. Toho se dočkáte především na úplném začátku, kdy se, coby zelenáči, vrhnete okamžitě do závodění. Později, až nasbíráte určité zkušenosti s ovládáním, klidně nastane situace přesně opačná - vy se vašim sokům vzdálíte z dohledu až tak moc, že ani nehoda v podobě nárazu do překážky neohrozí vydobytou vedoucí pozici. Exotickým kořením závodu bývají různé zbraňové systémy a urychlovače. Ani v tomto ohledu Mickey`s Speedway nezklame a všem jezdcům tu dává v plen šest typů barelů. Osvědčenou klasiku představuje turbo, olejová skvrna a štít, jenž eliminuje útoky ze strany vašich "kamarádů". Ani taková "bouřka" ovšem není k zahození - nejenže postižené vozidlo zpomalí, ale lehce mu poškodí i ovládání. Poslední dva barely ukrývají zbraně ryze útočného charakteru, a to baseballovou pálku a létající virus. I přes nespornou účinnost zmíněných prvků se tento titul nezvrhává v akční hru a zůstává to tak i nadále především o závodění. Mickey's Speedway USA Upřesnil bych ještě, že můžete vlastnit vždy jen jednou zbraň najednou, přičemž seberete-li další barel, tu starou ztrácíte.

Než vůbec nastartujete svoje káry, možná není od věci navštívit autoškolu. Jednak se tam naučíte manipulovat s vozem a za druhé zjistíte, že rychlost se vždy nerovná vítězství. Každou chybku zde profesor Von Drake tvrdě trestá a tak se mi nepodařilo získat řidičák ani na třetí pokus :-). Naštěstí nejsou testy počtem pokusů limitovány. Herní menu dále nabízí hru dvou hráčů, ovšem pouze v případě, že váš kamarád vlastní GBC a kazetku se hrou, o čemž bych v naší zemičce pochyboval. Jo jo, kdyby hry stály dvě-tři stovky, tak možná, ale upřímně pochybuji, že v případě pořízení herního titulu naleznete někoho v blízkém okolí, kdo učinil taktéž. Režim "útok na čas" se vyznačuje hrou bez soupeřů a vy se snažíte dojet do cíle v co nejlepším časovém limitu. Vaše výsledky se zaznamenávají do tabulky nejlepších, která je též dostupná ve zvláštní položce "Extra". Mickey's Speedway USA Zde se později potěšíte ze svých úspěchů proměněných v trofeje, ale i z nasbíraných pohlednic a informací o odhalených tajemstvích.

Ještě bych se vrátil ke hře samotné, především k hornímu panelu se spoustou informací. Začněme zleva – první dva čtverečky zobrazují aktuální pozici v závodě a číslo kola. Následuje okamžitá rychlost, šipka ukazuje směr další zatáčky, číslíčka představují aktuální čas kola a čas nejlepšího kola. V ikonce zcela vpravo se zobrazuje právě aktivní zbraň. Tím se dostávám k drobnějším chybkám a tou nejzávažnější mi asi připadá závod na čtyři kola. V prvním se rozkoukáte, ve druhém zlepšíte a poslední dvě již jenom nudí. Vážně, tratě jsou totiž celkem dlouhé a tak by nižší počet okruhů hře jenom prospěl. Také šipka ukazující směr příští zatáčky mi připadá špatně umístěná, neboť většinou máte co dělat s ovládáním káry a koukání se jinam se zkrátka nevyplácí. Uvítal bych ji spíše na herním poli. Ale i tak vám mohu Mickey`s Speedway doporučit.

Mickey’s Speedway USA
Výrobce/Distributor Rare / Nintendo
Platforma GameBoy Color
Vibrace: ne
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 2 hráči
Verdikt: Fajn závodní hra v graficky úžasném prostředí s poněkud delšími tratěmi.
Hodnocení: 80%

Autor:


Témata: Autoškola, Virus

Nejčtenější

Po šesti letech nezbylo z peněz z Kickstarteru nic, vývojář se zhroutil

Limit Theory

Ambiciózního vesmírného simulátoru Limit Theory se bohužel nikdy nedočkáme. Jeho jedinému vývojáři Joshi Parnellovi...

Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

České Mashinky přidávají nové dieselové lokomotivy a řadu vylepšení

Mashinky

Vývoj vynikající strategie Mashinky zdárně pokračuje vpřed. Nejnovější vylepšení hru nijak zásadně nemění, ale přidává...

Jak hrát celou noc a nezničit si záda? Ani sebelepší křeslo vás nespasí

South Park

Propařená noc neznamená pro hráče počítačových her těžkou ranní kocovinu a výpadky paměti, ale syndrom karpálního...

Další z rubriky

RECENZE: Two Point Hospital je vymodlené pokračování Theme Hospitalu

Two Point Hospital

Po více než dvaceti letech přichází duchovní pokračování legendární strategie Theme Hospital, v níž jsme šéfovali...

RECENZE: State of Mind je i přes spoustu chyb zajímavým sci-fi příběhem

State of Mind

Ambiciózní novinka od německých adventurních specialistů z firmy Daedalic detailně rozpracovává témata, nad kterými se...

RECENZE: Letošní FIFA sází na Ligu mistrů, jinak je vše při starém

FIFA 19

Zase o trochu lepší fotbal než v minulém roce, ale opět jistá pachuť z toho, že musíme platit plnou cenu za hrstku...Najdete na iDNES.cz