Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Might and Magic: Heroes VI navazuje na tradici populárních strategií

aktualizováno 
Vypadalo to, že další díl slavné série tahových strategií Heroes of Might and Magic nevznikne. Nakonec máme dobré zprávy.

Šestý díl ságy, kterou jsme byli zvyklí hrávat pod názvem Heroes of Might and Magic, vypráví příběh dynastie Griffinů. Rzhádá tak, že se nejdřív pustí do sebe navzájem a pak podstoupí rozhodující bitvu andělů s démony.

Nejstarší králův syn Anton je dědicem trůnu, má však proti sobě čtyři ambiciózní sourozence, kteří mu nic nedarují. Právě tahle pětice stojí v popředí. Každý z nich je hrdinou vlastní kampaně.

Logicky se ve hře objeví pět frakcí. Anton ovládá královské útočiště, za sestrou Anastasií stojí frakce Nekropolis, Kiril se zaprodal rovnou peklu neboli Infernu a příslušnost dalších dvou sourozenců bude teprve oznámena.

Might and Magic: Heroes VI

Pamětníkům předchozích dílů se možná zdá divné, že se v souvislosti s touto sérií zabýváme příběhem. Ten totiž pro Heroes nikdy nebyl důležitý a není daleko od pravdy tvrzení, že mnoho hráčů, kteří předchozí díly milovali, ani nevědělo, oč v nich běží.

To se má s novým pokračováním změnit. Také proto si s ním vydavatelský dům Ubisoft dává tak načas. Fantasy univerzum by podle vývojářských plánů mělo hráče nadchnout pro příběh. "Svět je pro nás velice důležitý," říká producent Erwan le Breton. "Heroes VI budou hrou se silným vyprávěním."

Zdá se, že na povrchu se toho se šestým dílem mění víc. Kromě názvu je na palubě také nové vývojářské studio: Black Hole Games z Maďarska. Fanoušci série už na internetových fórech horečně spekulují o tom, zda je tímto krokem tak tradicionalistická značka v dobrých rukou.

Might and Magic: Heroes VI

Ve skutečnosti se toho ale tolik nezmění. Autoři dobře vědí, že předchozí díly nastavily tak silný koncepční standard, že co do zábavnosti a návykovosti je prakticky nemožné ho překonat. A tak nechají co skvěle funguje na svém místě a pustí se do detailů, které se vzhledem k technologickému vývoji dají vylepšovat vždycky.

Na první pohled se Heroes VI od pátého dílu liší jen minimálně. Dokonce lze říct, že autoři udělali pár krůčků zpět, směrem k dosud asi nejlepšímu třetímu dílu série.

Například bojový systém se vrací ke kořenům, tedy ke klasickým tahům. V případě hrdinů je znovu zavedeno rozlišení na bojové a magicky nadané reky.

Might and Magic: Heroes VI

Žádný ze základních kamenů hratelnosti nebyl odstraněn. Postupně prozkoumáváte mapy, které Erwan le Breton připodobňuje k vánočnímu stromečku (ozdoby mají podobu artefaktů, surovin či pokladů). Sem tam narazíte na protivníka, s nímž se musíte ostře střetnout, pak se pro změnu věnujete výstavbě města. Nebo se snažíte co nejvíce vytěžit z vývojového stromu hrdiny, případně ideálně uspořádat jeho inventář.

Teprve na druhý pohled se vyjeví opravdové změny, které se jistě stanou předmětem fanouškovské kritiky. Řada z nich má za cíl hru zjednodušit.

Nejpatrnější to je na surovinách. Dosud jsme se v Heroes sháněli po krystalech, drahých kamenech, rtuti a síře. V šestém díle z těchto čtyř surovin zbývá jediná: krystaly.

"Dosud se každá frakce shromažďovala především svou hlavní surovinu," vysvětluje změnu Erwan le Breton. "My ale chceme, aby všichni bojovali o stejnou surovinu. To udělá hru strategičtější." Základní elementy jako dřevo, ruda a zlato budou k dispozici i nadále.

Might and Magic: Heroes VI

Druhou viditelnou změnou je skutečnost, že města nebudou vypadat neustále stejně a nebudou mít stejnou velikost. Naopak se mění a rozrůstají přímo na mapě s tím, jak hráč staví nové budovy.

Dílčích změn je celá řada.

Z Kings Bounty autoři odkoukali souboje se silnými monstry, takzvanými bossy. Motivace k boji s nimi je jasná: jejich pokoření znamená bohatou odměnu jak v podobě zkušeností, tak pokladů.

Jakmile se vám podaří dobýt město, můžete si vybrat, zda ho zničíte nebo konvertujete na svou stranu. V průběhu celé kampaně funguje systém reputace, který vám buď zpřístupní nebo zamítne řadu vedlejších úkolů. Záleží na vašich činech.

Might and Magic: Heroes VI

Hodně se zapracovalo také na jednotkách a kreaturách, které mají jednotlivé frakce k dispozici. "Zhruba polovina všech jednotek je nová," poznamenává Erwan le Breton. To však nutně neznamená, že se za jednotlivé frakce hraje znatelně jinak. Spíše jde o ozvláštnění.

Might and Magic: Heroes VI nevypadá vůbec špatně. Autoři na jedné straně modernizují a zjednodušují, na druhé straně se snaží z předchůdců vybrat to nejlepší. Výsledkem bude v ideálním případě snadno přístupný, a přesto zábavný, návykový a trvanlivý titul.

Autor:


Témata: Ubisoft

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Call of Duty: WWII se hraje skvěle, jen na ženské postavy jsem si nezvykl

Call of Duty: WWII

Úspěšná herní série Call of Duty se s letošním dílem vrací do druhé světové války. O víkendu jsme vyzkoušeli hru více...

Napodruhé a lépe. Battlefront 2 potěší každého milovníka Hvězdných válek

Star Wars Battlefront 2

Vydali jsme se do mrazivého Švédska okouknout zblízka napjatě očekávanou hru z prostředí Hvězdných válek. A dlouhé...

Pouliční demonstrace jako zábava? Hrajeme Riot: Civil Unrest

RIOT - Civil Unrest

Originální realtimová strategie z prostředí pouličních protestů má veliký potenciál, bohužel však naráží na nepovedené...Najdete na iDNES.cz