RECENZE: Do zemí Might & Magic: Heroes dorazila temnota. A je to dobře

aktualizováno 
Série Heroes of Might and Magic je vyhlášená tím, že dokáže spolykat moře času a ještě u toho pořádně prověřit každého virtuálního stratéga. A stejně je to i s datadiskem pro šesté pokračování série s podtitulem Shades of Darkness, česky Odstíny temnoty.
70

Might and Magic: Heroes 6 - Odstíny temnoty

Platforma: PC
Výrobce: Black Hole Games

  • Nepotřebuje původní hru ke spuštění
  • Temní elfové jsou zábavní a dá se s nimi dobře taktizovat
  • Souboje s bossy
  • Nového obsahu mohlo být rozhodně víc
  • Prapodivná optimalizace a zbytečné grafické bugy
  • Nepříliš přístupné nováčkům

Slušný datadisk, který zabaví na mnoho hodin. Novinek ale mohlo být víc.

Herní karta

Might & Magic: Heroes 6 - Odstíny temnoty

Světlo je mrcha. Kazí klidný spánek, bolí z něj oči a jsou v něm jasně vidět všechny podlé triky. To temnota, to je panečku jiná, ta přeje zákeřným rejdům a dovoluje predátorovi připlížit se až k nic netušící kořisti.

Bez původní hry

Odstíny temnoty nevyžadují ke spuštění původní hru Might and Magic: Heroes 6. V recenzi se věnujeme novinkám datadisku, popis a zhodnocení herních principů hledejte v původní recenzi.

A přesně takoví jsou i temní elfové, kteří jsou novou frakcí v datadisku. Libují si ve stínu a na povrch vyjíždějí jen v absolutně nezbytných případech. Koneckonců to byli jejich povrchoví příbuzní, kteří je odsoudili k životu ve věčné temnotě podzemí.

Jenže temný princ Raelag, syn legendární královny Tuidhany, má o své budoucnosti jiné představy, než ji celou strávit pod tunami hlíny a kamení. Rozhodne se proto roztříštěné frakce temných elfů sjednotit, naverbuje do armády bájné černé draky a nemilosrdně rozšlápne každého, kdo má tu drzost se mu postavit.

Draci, do boje!

A to znamená hodiny a hodiny báječné zábavy od sbírání artefaktů po bitvy s bossy, kteří naplno prověří vaši armádu a všechno, co jste se naučili. Tuhle sérii koneckonců asi nikdo nehraje kvůli kvalitě příběhu.

Might & Magic: Heroes 6: Odstíny temnoty

Might & Magic: Heroes 6 - Odstíny temnoty

I když se temní elfové tváří jako zbrusu nová hratelná rasa, veteráni série snadno odhalí určitou recyklaci a velkou podobnost s frakcí dungeon, jejíž vlajkovou lodí byli také černí draci. Popravdě to ani není výtka a možná, že to autoři mysleli jako takové pokývnutí k těm, kteří vědí.

Boj v kůži temných elfů zásadně ovlivňuje unikátní schopnost zneviditelnit své jednotky. Neviditelnost má několik výhod: nepřítel ukryté jednotky nevidí a nemůže na ně tudíž útočit. Tedy pouze v případě, že s nimi nenapochodujete moc blízko a nepřátelská armáda je nezmerčí.

Především ale jednotky pod pláštíkem neviditelnosti útočí s větší silou a nepřátelská příšera přijde i o následný protiútok. Všechno tohle dává boji v kůži temných elfů velkou taktickou rozmanitost a hračičkové určitě najdou vychytralé způsoby, jak neviditelnost využít na maximum.

Might & Magic: Heroes 6: Odstíny temnoty

Might & Magic: Heroes 6 - Odstíny temnoty

Kromě přepadů nepřátel pod pláštíkem neviditelnosti si nová hratelná rasa libuje i v jedech. Ty výrazně snižují obranu nepřátel a nechávají je tak mnohem zranitelnější vůči dalším útokům.

Jak jsi na tom, stratégu?

Navzdory ujištěním autorů, že je tenhle samostatně spustitelný datadisk jako stvořený pro ty, kteří si tuhle sérii chtěli vždycky zahrát, ale zatím ji míjeli, je už na normální obtížnost pořádně tuhý a postaví vám do cesty armády, ze kterých se pořádně opotíte.

Pokud jste tedy spíše "víkendoví" stratégové, nemusíte se stydět za to, že před misí přepnete obtížnost na stupeň easy. Naproti tomu hraní na nejvyšší obtížnost trestá nemilosrdně každou chybu. A to jak v bitevní vřavě, tak i při stavbě města a správě surovin. Prostě nic pro ty, kteří se bojí do lesa a nejsou připraveni mnohahodinové mise hrát několikrát.

Might & Magic: Heroes 6: Odstíny temnoty

Might & Magic: Heroes 6 - Odstíny temnoty

Kromě tažení za temné elfy přináší datadisk v duchu svého názvu ještě jednu kampaň za nekromanty. Tahle frakce chřestící kostmi ovšem není nová, byla už v původní hře. Alespoň zápletka je poměrně originální: nemrtvé kosí neznámá nákaza a na vás je najít její zdroj a zarazit ji dřív, než z armád nekromantů zbudou jen hromádky popela a kupy tlejícího masa.

Fotogalerie

Pokud jde o grafické zpracování, vypadají Shades of Darkness nachlup stejně jako původní hra. Takže zdálky malebné a fešácké, zblízka čtvercové, podivně poblikávající stíny a rozplizlé textury. Ještěže 98 procent času při hraní strávíte v prvním popsaném pohledu.

I přes zastaralost enginu se bohužel nedá úplně mluvit o dobré optimalizaci. Občas vás po načtení herní pozice trkne do očí to, že se některé objekty včetně hrdiny načítají se zpožděním. A tak po mapě chvíli proháníte neviditelnou armádu.

Jako celek jsou Shades of Darkness solidním přídavkem, který toho ovšem mohl nabídnout o fous víc. Krabicová verze v obchodech stojí 599 korun a má české titulky, cena digitální verze na distribuci Steam je vyšší (30 eur, tedy zhruba 750 korun). Kompletní edici hry včetně datadisku a dvou obsahových balíčků seženete v obchodě za za 1 100 korun .

Autor:
 

Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 188 čtenářů

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Třicet minut hrůz i nadšení. Dojmy z demoverze remaku Resident Evil 2

Resident Evil 2 (2019)

Remake hororové klasiky Resident Evil 2 se nezadržitelně blíží. Kdo už se nemůže dočkat vydání, najde dočasnou útěchu v...

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

Další z rubriky

RECENZE: Strategie Jagged Alliance: Rage! není tak špatná, jak se zdá

Jagged Alliance: Rage!

V tropické džungli vás nemusí dostat jen ozbrojené komando, ale i dehydratace a infekce. Své o tom vědí žoldáci z...

Jen kvůli příběhové kampani si Battlefield V nekupujte. I když je skvělá

Battlefield 5

Navzdory zpackanému oznámení a mizerné betě to vypadá, že letošní Battlefield je možná ten vůbec nejlepší v historii...

RECENZE: V Darksiders 3 hrajeme za jezdce apokalypsy na lovu sedmi hříchů

Darksiders 3

Pokračování vynikající akce Darksiders je na první pohled stejné jako předchozí dva díly, pod nepříliš působivým...

Najdete na iDNES.cz