Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milan Vacek: GamePage hrozí zrušení

  7:00aktualizováno  9:33
Milan Vacek je muž skrývající se v zákulisí televizního pořadu o počítačových hrách Game Page, kterému hrozí zrušení. Jak velká je šance, že se na obrazovkách České televize udrží i nadále a co všechno je pro to potřeba udělat? I na to Milan Vacek odpovídal?

Milan Vacek je muž skrývající se v zákulisí televizního pořadu o počítačových hrách Game Page, který vysílá Česká televize na svém prvním programu každé pondělí v 15:50. Jak nás však minulý měsíc Milan Vacek informoval, je možné, že Game Page z televizních obrazovek již brzy zmizí. „Prozatímní ředitel ČT sestavující vyrovnaný rozpočet musí šetřit, kde se dá. I na Game Page se dá,“ řekl tehdy Vacek.

Ať už je názor každého z nás jakýkoliv, jedno je jisté - byla by obrovská škoda, kdyby veřejnoprávní televize přestala vysílat svůj jediný pořad o počítačových hrách. Kdo jiný než toto masové médium by měl totiž široké veřejnosti vštěpovat do hlavy, že hry již dávno nejsou zábavou mladých a negramotných lidí závislých na počítači, ale inteligentním zpestřením a odreagováním se pro celou rodinu - stačí si jen vybrat ten správný titul a věnovat mu adekvátní množství času.

Kompletní záznam online rozhovoru čtenářů BonusWebu s Milanem Vackem

Autor dotazu: Michal Polesný, odpovězeno: 21:30:28
Otázka: Mou předchozí otázku jste poměrně šikovně obešel :-), ale rad bych se zeptal ještě na pár drobností. Tak tedy - jak dlouho asi trvá natočení jedné části GP (myslím pouze natáčení ve studiu, nikoli externí reportáže atd.)? Neuvažujete do budoucna o mírné změně obsahové stránky pořadu tak, aby byla lépe stravitelná pro starší diváky? Vaše poznámka o vysílacím času před Kouzelnou školkou je řekl bych scestná, vzhledem k tomu, že mezi oběma pořady ČT vysílá ještě zprávy, ve kterých se mnohdy objevují ještě větší krváky, než v leckterých počítačových hrách, nemyslíte? A na závěr - odkud získáváte hry pro recenzi? Mnohdy se totiž v GP objevují recenze na tituly, jejichž recenze již dávno uveřejnily všechny papírové magazíny...
Odpověď: ad natočení GP: točí se čtyři pořady najednou, natočení všech spojováků a recenzí ve virtuálním studiu trvá osm hodin, ale externí natáčení reportážní kamerou je neoddělitelné. Do těchto čtyř pořadů se točí dva natáčecí dny.
ad vysílací čas: musím trvat na tom, že obsah pořadu bude korespondovat s vysílacím časem a s většinovým divákem, který se v tuto chvíli dívat může. Mohu si jako dramaturg vymýšlet ideální pořad do nočního času, ale pokud takový obsah dám do odpoledního času, pořad tím pohřbívám...
Hry nám poskytují firmy, které mají ověření na autorská práva v prodeji na našem území. Oproti papírovým magazínům máme podstatnou nevýhodu, že tu hru musíme mít v reálné podobě. Nestačí nám tedy screenshoty nebo betaverze tak, aby to divák mohl sledovat na obrazovce. Asi by se vám moc nelíbilo dívat se na statické obrázky. Pravda je, že by se jak tyto firmy, tak naši scénáristé, mohli vylepšit.


Autor dotazu: marek julinek, odpovězeno: 21:18:07
Otázka: Kam se poděl Jindra Napoleon Rohlík?? A hlavně odpověz, žádný ,,už jsem odpovídal".
Odpověď: Oprava! Ing. Jindra "Napoleon" Rohlík. On totiž na toho inženýra velmi těžce a velmi dlouho studoval a musel si dát pauzu, ale doufám, že v této chvíli sedí nad scénářem a že mi ho do půlnoci pošle. Čili jinými slovy, Napoleon je jedním z autorů Game Page.


Autor dotazu: Pavel Macháček, odpovězeno: 21:17:02
Otázka: Mám pocit, že Ondřej Průša (Draken) nic nepíše, ten jenom paří Asheron s Call, a stará se o Level CD. Ale Level je super já ho mám předplacený. A vůbec, co si myslíš o on-line hrách a hraní on-line ?
Odpověď: Nemám moc velké zkušenosti v online hrách a nemám na to dokonce ani čas. Kamarádi mě tahají na své sítě, právě na toho mého oblíbeného Quaka a asi to budu muset zkusit.


Autor dotazu: Pavel Macháček, odpovězeno: 21:10:04
Otázka: Co si myslíš o českýcg herních časopisech? Který z nich je nejlepší, a který autor je nejlepší...?
Odpověď: V tuto chvíli si myslím, že vede Level, jako autora mám rád Ondřeje Průšu (Drakena, pozn. Vreco), jeho styl a způsob psaní, ale faktem je, že kluci z Levelu nejsou pro náš televizní pořad příliš použitelní a oni to, chudáci, vědí. Ale mám je rád. Vycházíme v této chvíli v dobrém snad se všemi herními časopisy, které u nás vycházejí, někteří autoři do našeho pořadu i přispívají, ale po úvodních zkušenostech je lepší si od časopisů a nakladatelství zachovávat určitý odstup a dělat to po svém.


Autor dotazu: Miroslav Charvat, odpovězeno: 21:03:44
Otázka: proč hrozí GP krach
Odpověď: Už jsem odpovídal dříve.


Autor dotazu: Michal Polesný, odpovězeno: 21:03:27
Otázka: Ciste teoreticky - kdyby vam a vasemu tymu pan Zelezny nebo kdokoliv jiny z Novy (vyjma uklizecek :-)) nabidl praci na poradu stejneho typu pro "jeho" televizi za dostatecne atraktivnich podminek (vyssi rozpocet, delsi stopaz), prijal byste ji? Neuvazovali jste nekdy o tvorbe upoutavky na GP? Mozna by dokazala sledovanost jeste trochu zvysit... vice informaci v tv programech by mozna take neuskodilo..
Odpověď: Čistě prakticky jsem zaměstnanec České televize a kromě GamePage dělám dalších 7 pořadů. Nabídky ze všech komerčních televizí už jsem dostal a ani jedna nebyla tak atraktivní, abych ji přijal. Ale vážně, já jsem typický veřejnoprávní dramaturg. Mým hlavním zaměřením jsou vzdělávací pořady a ty se nikde jinde nedělají.


Autor dotazu: Pavel Macháček, odpovězeno: 21:01:00
Otázka: Když jsme u toho PS2... Hodně se teď mluví o tom, že budoucnost hraní patří konzolím. Co ty na to?
Odpověď: Já si myslím, že u nás zatím PCčka jednoznačně vedou, je jasné, že konzole pro hry je perfektně přizpůsobená a člověk nemusí nic instalovat, nemusí se bát, že mu někde něco spadne a až budou vyřešeny připojení na internet a až budou ta připojení dostatečně rychlá, myslím si, že pokud se jedná skutečně o budoucnost hraní, tak ta určitě patří konzolím.


Autor dotazu: Pavel Macháček, odpovězeno: 20:56:11
Otázka: Jak často a jak dlouho hraješ hry? Který žánr tě nejvíce baví a která tě v poslední době nejvíc bavila?
Odpověď: Musím hrát denně, neboť to mám v popisu práce. Opět si představte mého kolegu připravujícího třeba jazykový kurz, vedle něj sedí šílenec se sluchátky na uších, který na firemním dělu zkouší hrát novou hru. Ale vážně, hraju Quaka, v poslední době Team Arenu, jezdím Re-volty a objevil jsem pro sebe stařičkého Neverhooda. Ten mě vzal za srdce. Jinak na PlayStation hraju Medyeval II.


Autor dotazu: Michal Polesný, odpovězeno: 20:53:28
Otázka: Hezky den, rad bych na okraj upozornil nektere nedostatecne informovane ctenare, ze Petr Chlumsky (mimochodem skoda, ze ted nejak z obrazovky zmizel) a Bela jsou lide na svem miste a dlouhou dobu jsou jednemi z nejlepsich lidi z oboru; Ted ale k memu dotazu - tvrdite, ze GamePage ma sledovanost asi 3% a zaroven take vyssi nez Letadlo (rekl bych, ac neznam prumernou percentuelni sledovanost poradu CT, ze jde o sledovanost vice nez nadprumernou), jaktoze tedy CT uvazuje o jeho zruseni? Jak draha je jeho vyroba v porovnani s poradem jako Letadlo? Co takhle radeji zrusit Letadlo, nebo GP prenechat napr. pondelni vysilaci cas Letadla - nemela by CT uvazovat radeji o tomhle? Rekl bych, ze veskera zast proudici z rad vedeni verejnopravni televize prameni z jejich neznalosti a prevladajiciho nazoru, ze hry kazi mladez - neni-liz pravda?
Odpověď: Je-liž pravda, částečně. Pokud budeme srovnávat výrobní náklady GamePage a Letadla, Letadlo je velmi levné v takzvaných externích nákladech. To jsou skutečné peníze, které se platí lidem. Ale je strašlivě drahé, co se týče interních peněz (dlouholetý problém České televize). To jsou jakési Bony, za kkteré si jednotlivé oddělení pronajímají techniku. Letadlo má na celý rok pronajato nejdražší a nejlépe vybavené studio v České televizi, ale na druhou stranu téměř žádné peníze nemusí platit ven. Čili nedá se mluvit o dražším nebo levnějším pořadu, je to tak fifty-fifty.
O zrušení Game Page se uvažovalo zejména při úvaze o ušetření půl miliardy korun, které pan ředitel Balvín dostal za úkol od poslanců. Asi jako každý šéf pověřil své podřízené, aby mu navrhli pořady, které mohou zrušit nebo zlevnit. Jedním z nich bylo i Game Page. Od té doby jsme zkusili oslovit sponzory pořadu a zdá se, že naše jednání budou úspěšná, a tak zůstávám optimistou.


Autor dotazu: Ned Flanders, odpovězeno: 20:43:54
Otázka: Jak vzpomínáte na přítomnost Tomáše Zvelebila v GP, neplánujete jej znovu oslovit?
Odpověď: Tomík je televizní hvězda! Má jednu obrovskou nevýhodu a to je jeho chorobná nespolehlivost. Jestli to, Tomíku, čteš, tak si vzpomeň, že jsi měl předevčírem odevzdat scénář, což je trošku redakce, ale abych odpověděl na otázku. S Tomášem jsme zase po čase navázali kontakty a myslím, že by byl příjemným oživením pořadu.


Autor dotazu: Commandos Eidos, odpovězeno: 20:42:51
Otázka: Jak vy osobne vidite blizkou budoucnost Game page? Varianta 1.Dostanete ctyri minuty na podzim deset na vanoce a na jare tricet a sledovanost bude stale vyssi, tim padem prevezme tento porad take Nova, tim budete muset zlepsit kvalitu atd. nebo varianta 2. ctyri minuty nedostanete z tech trista tisic to bude jenom dveste... a nakonec upadne v zapomenuti a mozna si na nej nekdo vzpomene za pet let to byl ten prvni porad o pocitacovych hrach v televizi...
Odpověď: Osobně jsem optimista a navíc si myslím, že stejně jako ve světě mohou vedle sebe existovat přesně pořady, které budou vyloženě herní a pořady, které budou o hrách a o světě kolem her a přesně to by měl být ten rozdíl mezi komerčním a veřejnoprávním pořadem.


Autor dotazu: Ned Flanders, odpovězeno: 20:40:13
Otázka: Myslíte si, že scénárista pořadu odvádí kvalitní práci?
Odpověď: Jsou to scénáristé. Ani jeden z nich není profesí scénárista, ani jeden z nich není novinář, na toho teprve toužebně čekáme. Jsou to většinou lidé, kteří vyšli z konkurzu a pochopili právě ten vztah mezi hrou, zábavou, profesí a pochopili tvorbu televizního pořadu.


Autor dotazu: Pavel Macháček, odpovězeno: 20:33:55
Otázka: Otázka, na kterou odpovíte: Zatím nemáte konkurenci a monopol je monopol (Telecom je taky "zlý" a přesto jsme všichni na netu) Co budete dělat, až přijde konkurence? Třeba z novy?
Odpověď: No monopol... Prostě jsme s tím přišli první. Přemluvit nadřízené, sehnat peníze, dát dohromady autory, sehnat firmy, které jsou ochotny vám dát svou hru k recenzi není zase až tak jednoduché, což konkurence velmi dobře ví. Nemyslete si, že to na všech našich televizích nezkoušeli. Všichni s tím skončili. Zatím. Ale až bude konkurence, určitě se na ni budu dívat.


Autor dotazu: Commandos Eidos, odpovězeno: 20:32:05
Otázka: Take bych docela prodlouzil cas straveny s hostem ( v ramci moznosti ). Mensi podotazka: kolik dostal (jestli to neni tajemstvi) napr. Aleš Brichta za ucinkovani v tomto poradu?
Odpověď: To je přesně ono. Někdo by zkrátil hosta, někdo by ho prodloužil. Ono také záleží na tom, jaký host dorazí a co říká. Zvláště, když sedí právě v tom virtuálním studiu a nemá kolem sebe nic jiného než samou modrou.
Výši honorářů nesmíme sdělovat právě proto, že je to napsané v jejich smlouvě, ale částka pro hosta je spíše symbolická než nějaký výdělek.


Autor dotazu: Ned Flanders, odpovězeno: 20:29:02
Otázka: Kdyz tak posloucham vase povzdechnuti nad penezmi, nemyslite si jako profesional, ze by bylo lepsi prepustit misto nejakemu jinemu poradu? Lepsi nez delat kompromis je neco co muze zaujmout jine lidi a co bude vypadat opravdu profesionalne. Bez ohledu na sledovanost a konkurenci v CT :-)
Odpověď: Neberte to jako povzdech, prostě je to realita. Jenom odpovídám na to, že by chtěl někdo půl hodiny pořadu a podobně. Jako profesionál právě vím, že dostanu určitý vysílací čas, určité peníze a musím se v těchto mantinelech pohybovat a vytvořit ideální věc do tohoto hřiště. Kompromis je to vždycky. Co se nelíbí vám se zřejmě líbí dalším 300 tisícům lidí, čili je možné přinášet pozitivní nápady, ale rušit něco, co má v tuto chvíli stoupající tendenci je asi nesmysl.


Autor dotazu: Commandos Eidos, odpovězeno: 20:21:00
Otázka: Myslim si, ze o 4 minuty delsi Game page a jeste k tomu na podzim, by mohlo poradu nejak vyrazne pomoct. Nerikam, ze pet minut je na nic, ale Game page by spis pomohlo prodlouzeni spis na pul hodinu. Kdyz uz mluvime o setreni, proc jste delali dve virtualni studia? Jedno s teleportem a hostem, ktere se mi libi vic, a druhe "otocne", ve kterem se stejne moderator objevi jenom jednou.
Odpověď: Virtuální studio s teleportem je vlastně už tři roky stará záležitost a přece jen je dobré podobu pořadu pozměnit. Volili jsme právě tu levnější verzi, kdy jsme zachovali studio, přebarvili ho z rezavé na chromovanou a dodali otočné studio, které je jen doplňkem zdaleka ne tak drahým.
Ještě k té půl hodině vysílacího času. Jde vlastně úplně všechno. My zkusíme těch devět minut prodloužit na čtrnáct tak, že všechno co bude ve studiu bude stejné a zkusíme prodloužit reportáže a prodloužit recenze. Toto je naše nabídka vedení České televize, doufáme, že reakce na ni bude kladná.


Autor dotazu: XXXX XXXX, odpovězeno: 20:20:00
Otázka: V takové podobě jako je nyní nemá GP šanci.Pokud bude z 10 minut zabírat 4 minuty keci o ničem,2 min. host(úplně o ničem!),1min.znělka a na videa zbyde možná 3 minuty-tak klesne sledovanost už i tak málo sledovaného pořadu.Začlenění do Letadla se mi jeví jako jediné možné východisko...
Odpověď: Kecy se píše s tvrdým I a než začneš někoho kritizovat, zkus něco dokázat, například navrhni začlenění do Letadla vedení České televize.


Autor dotazu: Ned Flanders, odpovězeno: 20:18:54
Otázka: Ještě by mne zajímalo, jaký je váš osobní názor na události, které se děly koncem roku v České televizi.
Odpověď: Takže osobní... Televizák by měl svoji televizi bránit, pokud je ovlivňována politikou nebo komercí. Na druhou stranu si myslím, že televizi by měli dělat skuteční profesionálové, ale osobně jsem stál za těmi lidmi, co říkali zprávy a dělal jim staffáž.


Autor dotazu: Mard osha, odpovězeno: 20:17:42
Otázka: Řekl bych taky, že by se měl GP vrátit do podoby jako na začátku. Rozhodně je záživnější se dívat např. Na Pavla Anděla, než jak na malého Pavlíka Soukupa s Fifou 2001.
Odpověď: Opět byla podoba daná stopáží. 30 minut magazínu se dělá jinak než 9. I výběr hostů je ovlivněn lidmi, kteří se na nás mohou v 15:50 dívat, čili dětmi. Pokud děláte pořad, který jde před Kouzelnou školkou, strašně špatně se vám tam stříhá záběr, jak s realgunem squaddamage na zádech sestřelíte protivníka v Quakovi, až se rozprskne.


Autor dotazu: Ned Flanders, odpovězeno: 20:16:06
Otázka: Opakuji otázku: Zajímalo by mne, pokud to není tajné, jaké vy sám máte zkušenosti v České Televizi, přesněji na tvorbě jakých pořadů jste se podílel. Jestliže stojíte mezi extrémy a máte ze všech dostat to nejlepší, věřím, že vaše zkušenosti budou hovořit samy za sebe.
Odpověď: Dělám v televizi 18 let, možná budete znát seriál pro mladší kamarády: "Kostičky", možná si budete pamatovat nedávný seriál s panem Munzarem: "Rozhlédni se, člověče", kdysi, ale to si asi nebudete pamatovat, jsem stál u zrodu pořadu Kontakt, který dodnes běží na Slovensku.


Autor dotazu: Ned Flanders, odpovězeno: 20:13:59
Otázka: Vymlouváte se na nedostatek financí, na konkurenci uvnitř ČT, to opravdu nepotřebuje komentář. Spíše mě zajímá, jestli jste jako dramaturg viděl některé podobné TV pořady o hrách, které běží třeba na satelitu. Sám mám zkušenost s anglickými pořady GamesMaster, GamesWorld a Bits, které byly/jsou vesměs profesionálně provedené a rozhodně byste v nich našli inspiraci i pro svůj nízkorozpočtový záměr. Koneckonců i ten mnohdy kritizovaný Špatný Vliv co běžel před lety na Nově byl v mnoha směrech lepší než GamePage.
Odpověď: Inspiraci ze zahraničních projektů se nebráníme, ale je to skutečně omezené našimi financemi. Pořad špatný vliv je úplně o něčem jiném. To je dokument o problémech, takových se asi na všech našich televizích objeví víc, ale to je pořad o hráčích, nikoliv pro hráče.


Autor dotazu: Mard osha, odpovězeno: 20:12:36
Otázka: Myslím, že je GP dobrý pořad, hlavně recenze. Jenom mi tam trochu nesedí Šárka..je někdy trochu trapná. Moderovat by měl chlap. Ale ty recenze jsou fakt dobrý a návrhy co tady padaly taky, ale ten čas...Prostě Trpajzlík je mnohdy zábavnější a přesunout pořad na dejme tomu 16.35 a prodloužit o 5 minut by nebylo šaptné
Odpověď: Problémy kolem vysílacího času a stopáže, v tomto ohledu jsem přesně na vaší straně - chci totéž, delší stopáž a delší vysílací čas.
ad Šárka - v pořadu dělaném takovouhle technologií je nutné, aby hlavní moderátor byl herec. V tomto případě herečka. Herečka proto, že 90% našich diváků jsou kluci a typ Šárky, tedy naivní okatá dívka s menší znalostí počítačových her je tam schválně. V televizních pořadech se často používá model hloupý/chytrý, malý/velký, krásný/ošklivý. Schválně hádejte, co je ona. :o)
Její největší výhodou je schopnost pohybovat se ve virtuálním studiu. Představte si modrou místnost, ve které není vůbec nic a ona si musí sedat na židle, brát do rukou předměty, mluvit ke své sousedce, která tam není a podobně. Ve stejném studiu se dělá například Objektiv a Tady a Teď, ale všimněte si, že moderátoři raději nedělají jinou akci než že přijdou a odejdou.


Autor dotazu: Commandos Eidos, odpovězeno: 20:09:00
Otázka: To bych nikdy neveril, ze deset minut za tyden v tak nevyhodnem case bude mit vetsi sledovanost nez 1 hodina denne v ohodne lepsim case, klobouk dolu. Jakou ma tedy tak mala tvurci skupina sanci, ze dostane delsi vysilaci cas? Ostatni tvurci skupiny ji to urcite nedovoli a to je sice realita, ale jak se ma rozvijet porad ( ve kterem je spousta skvelych napadu ) , ktery potrebuje prave vetsi prostor na jejich rozvijeni, a tim by prave ziskal onu potrebnou sledovanost.
Odpověď: Díky za uznání, asi překvapí, že tento pořad vzniká ve skupině, která je specializovaná na vzdělávací pořady. Má to své výhody i řadu nevýhod. Asi si dovedete představit kolegy, kteří připravují například jazykové kurzy nebo pořady pro neslyšící, když sledují náš boj o zachování na obrazovce.
Šance na delší vysílací čas je vždycky. Pořad musí být sledovaný a z hlediska vedení České televize úspěšný. Máme určitou šanci, že od podzimu bychom mohli být o kousíček delší, čtrnáctiminutoví každý týden. Podmínkou je, že pořad musí být stejně drahý. Možná jste už četli na BonusWebu moje povzdechy, protože Česká televize skutečně musí ušetřit půl miliardy a to se projeví i na výrobě našeho pořadu, ale vypadá to, že se nám podaří dohodnout se se sponzory.


Autor dotazu: Pavel Macháček, odpovězeno: 20:05:19
Otázka: Myslím, že kdyby se gamepage chopil železný (NOVA) dopadlo by to možná líp. Pokud se RAPIDNĚ nezlepšíte, je dobře, že vás (možná) zruší. Chtělo by to konkurenci. Díval bych se, ale ve stejný čas je na ČT2 je Červený Trpaslík. Pokud celý pořad nepřekopete, budu se na Trpajzlika dívatz dál. Ptám se: Nechtěli byste si je pozvat do pořadu profesionály (recenzenty dobrých herních čsopisů (Level, Score)), aby řekli, co si o hře myslí? A nebo místo "Hraní osobnosti" dát "Hraní HERNÍCH osobností" Bylo by zajímavé vidět, jak něco hraje třeba Andrej Anastanov...
Odpověď: Na Nově se dramaturguje zásadně penězi. Pokud pořad nemá 15% sledovanost, z dobrých časů odchází. Jak už jsem říkal, myslím si, že až se dostane sledovanost podobného typu pořadu na takovou úroveň, automaticky se takový pořad objeví v komerční televizi. To, že ve stejnou dobu jako je GamePage se vysílá Červený Trpaslík je podle mě problém, protože jsou to dva pořady pro jednu diváckou skupinu. To je ovšem problém skupiny, která tvoří program. Zkuste se na to zeptat našeho nového programového ředitele.
Kluci z herních časopisů v našem pořadu byli prvními recenzenty. Dokonce Andrej Anastasov byl úplně ten nejprvnější. Obrovská nevraživost mezi jednotlivými tituly a vydavatelstvími nás dostala do velkých problémů, a tak jsme od této spolupráce do velké míry upustili. Pokud se někdo z nich v našem pořadu objeví, kope v tu chvíli za nás, za naše peníze a za náš pořad.


Autor dotazu: Kryštof Poláček, odpovězeno: 20:02:16
Otázka: Podle mě není Game Page takový shit. Jen je ČT strašně utlačovaný. Co mi ale desně vadí jsou vtípky, kterými se nás snaží hlavní moderátoři rozesmát. Chapal bych to, kdybyste byli zamereni na mladez < 17 let, podle me ale mate daleko vyssi ambice. Chtelo by to trochu moderatory krotit a ftipky zatrhnout. Co vy na to? Vam se tento typ humoru líbí?
Odpověď: Co se týče vtípků. Nás do toho tlačí ten vysílací čas, protože v 15:50 se na nás skutečně dívají děti. 80% diváků je mezi 10 až 15ti lety. Obávám se, že vedení České televize si myslí, že počítačové hry jsou jen pro děti a je nám vytýkáno jakékoliv násilí, jakékoliv drsnější záběry. Snažíme se argumentovat odpověďmi typu: v nočních vysílacích časech se také dávají drsnější filmy i v České televizi. Abych ale odpověděl na otázku, osobně se mi líbí část tohoto typu humoru, ale protože vidím, že je úspěšný, snažím se autorům do něj příliš nezasahovat.


Autor dotazu: Ned Flanders, odpovězeno: 20:00:09
Otázka: Zajímalo by mne, pokud to není tajné, jaké vy sám máte zkušenosti v České Televizi, přesněji na tvorbě jakých pořadů jste se podílel. A také by mne zajímal váš vztah k počítačovým hrám. Obávám se totiž, že dnes již nelze dělat tématicky vyhraněný pořad s lidmi, kteří danému tématu příliš nerozumí a rozumím-li tomu dobře, z vašeho týmu hrají hry jen scénáristé, kteří mají ovšem zase naopak zkušenosti jen s hrami a ne s televizní tvorbou. Což mi připadá tristní - opravdu se vy, režisér i další členové týmu "cítíte" povolaní k tvorbě takového pořadu?
Odpověď: Tvůrci podobných pořadů, se kterými jsem se setkal, jsou dvojí. Jedni, kteří to dostali za úkol a naučili se to a propadli tomu a druzí, kteří jsou tomu propadlí a měli by se naučit tu televizi. Já patřím k těm prvním, skutečně jsem to před třemi lety dostal za úkol a ne, že bych úplně propadl, ale hraju. Dokonce musím hrát, protože chci, aby byl pořad trošku objektivní a proto musím hlídat, aby nám majitelé autorských práv nedávali jen ty hry, které oni chtěji prodávat.
Pravda je, že obecně jsou i v televizi lidé, kteří mají nápady, ale nevědí jak je udělat a na druhou stranu většinou technici, kteří přesně vědí, jak se co dělá, ale nemají úplně jasnou představu o čem. A dramaturg je přesně člověk, který je mezi nimi...


Autor dotazu: Ned Flanders, odpovězeno: 19:56:27
Otázka: Zajímalo by mně proč není GamePage proveden ve formě více interaktivního a kontaktního pořadu, jak si toto téma zaslouží. Pominu-li nepříliš přitažlivé virtuální studio, rád bych kromě recenzí viděl i soutěže ve studiu přítomných hráčů, nějaké diskuze, kde mohou lidé z publika (např. vybraní čtenáři BW, proč ne?) položit otázky hostovi. Myslím, že 10 minut je dost na to,a by se z toho dala udělat show a ne pořad, který by v zahraničí (a svědčí o tom tématicky podobné pořady na satelitu) neobstál ani před pěti lety.
Odpověď: To je ovlivněno financemi a vysílacím časem, který dostaneme od České televize. Technika, kterou se dělá přímý přenos, je opět z úplně jiného ranku. Hru jsme vypustili, přemýšleli jsme o ní právě proto, že strašlivě žere čas. Laický názor je mít v živém přenosu hru nebo v živém přenosu rozhovor. To se dělá například v tom letadle, jenomže při takovém rozhovoru lidé řeknou spoustu zbytečných, spoustu únavných a spoustu nudných věcí při soutěži by bylo hodně času prodlev a čekání. Takový pořad by pak musel být hodinový. A počítejte se mnou, těch devět minut našeho pořadu stojí sto tisíc korun.


Autor dotazu: Commandos Eidos, odpovězeno: 19:52:11
Otázka: Rad bych se jeste vratil, jestli by se Game page nemohl stat soucasti Letadla, napr. spojit hudbu a sporty, vim, ze to neni tak jednoduche, ale urcite by to pomohlo.
Odpověď: To je problém. Uvnitř České televize existuje konkurence. Letadlo vzniká v konkurenční skupině a my máme dobrý pocit z toho, že naše sledovanost je větší než je sledovanost Letadla. Letadlo se dělá úplně jinou technologií za úplně jiné peníze s úplně jinými lidmi než GamePage.


Autor dotazu: David Ruzicka, odpovězeno: 19:51:08
Otázka: Jednu věc nechápu. GamePage teď má deset minut. OK. Ale je jasný, že většina lidí čeká na recenze her. Místo toho ale většinu času zaplácává rozhovor z hostem a jednotlivé hry jsou okomentované pouze několika strohými větami. Myslím, že není divu, že pořad upadá. No a aby z toho byla otázka, ptám se: Co si o tom myslíte?
Odpověď: GamePage nikdy nebude pouze o recenzích her, vždy to musí být publicistika o světě kolem počítačových her. To vyplývá přímo z veřejné služby v televizním vysílání, jak tomu říkával pan Mathé. Možná někdy někde vznikne pořad, který bude jenom o recenzích, je to to nejjednodušší, co se dá udělat. Jde to třeba na SuperMaxu (CyberNet). Stáhnete na video spoustu her, okomentujete a máte hotový pořad. Ale to umí skutečně každý. Až bude digitální televize, budete si to moci vyzkoušet i vy sám. Jestli pořad upadá je otázka, protože jak už jsem říkal, sledovanost stoupá. Myslím si, že až sledovanost dosáhne určitého procenta, tak typ našeho pořadu převezme komerční televize. Že jsme byli první a že jsme prošlapávali tu cestičku, to je vlastně současná situace.


Autor dotazu: Miroslav Pávek, odpovězeno: 19:42:33
Otázka: DObry den, v pripade dalsi uspesne existence poradu Game Page, neuvazujete i o jeho webovych strankach? Ptam se jakozto majitel domeny www.gamepage.cz, ktera by byla jiste pro tento ucel idealni.. diky za odpoved..
Odpověď: GamePage připravuje skupina asi šesti lidí a bez dalších padesáti by tento pořad nevznikl. Na webovou stránku nemáme lidi ani peníze a jsem rád, že můžu poděkovat touhle cestou BonusWebu a asi budeme dále využívat možnosti krátkých článků o obsahu a pozadí natáčení, které na tomto serveru vycházejí.


Autor dotazu: Commandos Eidos, odpovězeno: 19:41:13
Otázka: Souhlasim s prispevkem od bard kronwell... Game page by mohl byt lepsi, kdyby se mu prodlouzil vysilaci cas (napr. zaradit ho jako jedno tema letadla, mene pisnicek vice her, kazdy ma vlastni snad radio) preskakuje se od jedne hry k druhe, uz, uz aby se to do tech desti minut narvalo co nejvic, aby jste nedostavali dopisy typu: proc jste nic nerekli o tom a tamhle tom... Tim se z kazde "recenze" stava opravdovy propadak... Obsah 0%... a to je mozna zapricineno tim, ze se do tech deseti minut snazit narvat maximum vseho... delsi vysilaci cas a tim i delsi recenze apod. by to hodne zlepsili.
Odpověď: Vysílací čas je asi nejčastější otázka a nejčastější výtka. To je přesně to, co my jako tým, který GamePage připravuje, bychom také rádi ovlivnili. Víme velmi dobře, že deset minut týdně je velmi málo, víme velmi dobře, že těch 15:50 je dost špatnej čas, ale počítačové hry nemají v České televizi na růžích ustláno. Když to přeženu, tak řeknu jen: buďme rádi alespoň za to. V tuto chvíli je pořad zkráceným minulým třicetiminutovým magazínem a je jasné, že desetiminutový magazín je nesmysl. Kupodivu dva roky bojujeme o slušnou sledovanost a ta se teprve v této formě začíná podstatně zvedat.


Autor dotazu: Martin Fišnar, odpovězeno: 19:38:40
Otázka: Plne souhlasim s prispevkem dole. Game-Page je podle meho nazoru prosty shit. Moc jsem neveril ze televize muze udelat dobry porad o pocitacovych hrach, ovsem na slovensku jeden takovy je. MegaByte. Z neho by jste si mohli neco "vzit". Priucit se. V prve rade se mi nelibi "design" Game-Page. I ostatni redaktori rozhodne o pocitacovych hrach neznaji vsechno. Nejsou to skalni parani, co by meli tento "job" delat. V dalsi rade to, ze je redaktorkou zenska ktera vi o pocitacovych hrach a o kulture hrani prakticky nic. Z lidi taky delaji male deti. Chovaji se k nim jako ke kojencum. Je fakt, ze vetsi mnozstvi "paranu" je spise mlada generace, ale i starsi si obcas radi zahrajou tu hru a pokud chcou zjistovat o nejakych hrach informace, Game-Page neni rozhodne tim spravnym informatorem. Zruseni je asi nejlepsi volba.
Odpověď: Otázka designu GamePage je samozřejmě věcí vkusu. Protože v televizi dělají špičkoví grafici, kteří jsou profesionálové ve svém oboru, nezbývá nám nic jiného než jim věřit. Skutečnost, že se GamePage vyrábí ve virtuálním studiu je důkazem toho, že jde o pořad, který je technologicky na televizní špičce.
Ani jeden z redaktorů není profesionál ve svém oboru, nejsou to recenzenti, jsou to študáci, jsou to lidé, kteří prošli konkurzem, který jsme vyhlašovali.
Slovenský pořad MegaByte neznám, ale rád se na něj kouknu a poučím se.


Autor dotazu: bard kronwell, odpovězeno: 19:34:51
Otázka: Pořad GamePage jsem viděl po dlouhé době a musím říct, že jestli se úplně nezmění filozofie tohoto pořadu, nemá šanci setrvat na obrazovce. Pořad charakterizuje zmatené přelétávání od jedné hry k druhé, neexistuje žádná struktura, obsah je příšerný. Udělejte s tím něco!
Odpověď: Šanci setrvání pořadu GamePage na obrazovce ovlivňuje sledovanost, která je momentálně 300 tisíc diváků týdně. Jinak beru samozřejmě všechnu kritiku, která se ke mně prostřednictvím tohoto rozhovoru dostane a pokusím se vysvětlit všechny dotazy a připomínky, které se zde objeví za předpokladu, že nebudou obsahovat vulgární výrazy.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Kam kráčí herní průmysl? Letošní E3 naznačila nové trendy

E3 2018

Každoroční herní šílenství s názvem E3 už oficiálně skončilo a před námi jsou teď naopak dva měsíce relativního klidu....

KOMENTÁŘ: Umělá inteligence ve hrách. Patří jí budoucnost?

Shodan

O pokroku v herním průmyslu jsme si zvykli uvažovat s ohledem na celkovou úroveň grafiky, množství detailů a velikost...Najdete na iDNES.cz