Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milionová hra zdarma a další novinky ze světa MMORPG

aktualizováno 
Bezplatné DDO vydělává pětkrát více, než jako placená hra a lidé z Blizzardu a NCSoftu spolu zkoušejí něco nového

Online hry na hrdiny, které nevyžadují placení za stažení herního klienta a obejdou se i bez měsíčních poplatků, jsou mor, který se stále častěji prosazuje i v západním světě. Nikterak kvalitní technické zpracování, hratelnost okopírovaná od úspěšnějších projektů, minimální interakce mezi hráči a hlavně bohatá nabídka způsobů, jak si hru zpříjemnit neustálým placením pár dolarů tu za léčivé lektvary, tu za kouzelnou zbraň. A protože výjimky potvrzují pravidlo, máme tu Dungeon & Dragons Online.

Historie DDO začala poměrně neslavně už před čtyřmi roky. Jako největší problém hry postavené na licencovaných pravidlech papírových Dungeon & Dragons se rychle ukázalo přílišné lpění na tradičním způsobu hraní v dobře organizovaných skupinách. To, co skvěle funguje s kamarády u jednoho stolu, v moderních onlinovkách úspěch neslaví. Hráči DDO rychle označili za příliš náročné a nezáživné.

Hra nakonec neuspokojila ani skupinové hráče odkojené "Dračím doupětem" - důvodem byla a stále je přetrvávající nemožnost se nějak intenzivněji vžít do role postavy, která žije v uvěřitelném světě. Za to může architektura, která je hodně podobná Guild Wars – pouze pár míst, kde se hráči můžou navzájem potkávat, jinak samé oddělené instance. Guild Wars to samozřejmě prošlo díky absenci měsíčních poplatků a silnému soustředění na taktické bitvy mezi skupinami hráčů.

Tvůrcům hry z Turbine trval boj s vlastními chybami několik let, vlastně až do loňského léta. V mezidobí nijak zvlášť nepomohly ani výrazné změny herního systému s přidáním obsahu pro hráče, kteří se za dobrodružstvím vydávají raději sami, ani několik rozšíření s novými úkoly a prostředími. Pomohl až odvážný krok inspirovaný právě Guild Wars a korejskými online rubačkami. Turbine v září 2009 zrušili povinné měsíční poplatky a představili DDO: Eberron Unlimited. Hru je možné stáhnout zdarma a bez placení hrát něco, co se dá označit jako slušná zkušební verze (časově neomezené hraní na omezené herní ploše nabízí i Warhammer Online nebo Age of Conan).

Kromě toho si hráči mohou dál platit měsíční poplatky, za které dostanou přístup k veškerému hernímu obsahu plus nějaké ty drobnosti navíc. A kromě toho je možné hrát bez měsíčních poplatků, ale občas vytáhnout peněženku na zakoupení přístupu k dalšímu obsahu.

Podle čísel, které Turbine zveřejnili ke čtvrtému výročí existence své hry, se na první pohled zoufalý krok vyplatil. Hru si od loňského podzimu stáhl milion lidí. Tohle číslo není až tak zásadní – milion stažení by pro online hru mohl znamenat i zásadní problém – v poplatcích za přenesená data a provoz serverů. Turbine ale vytáhlo mnohem zajímavější čísla. Od podzimu vzrostl na dvojnásobek počet předplatitelů, kteří za hraní platí stejně jako dříve 15 dolarů. Celkový obrat hry ale stoupl na pětinásobek původního objemu předplatného.

To znamená, že za přístup k obsahu a další bonusy zaplatí lidé více, než za standardní měsíční předplatné – také je jich na to více. Nám nezbývá než gratulovat k narozeninám i komerčnímu úspěchu. A přidat můžeme také link na stažení a registraci. Určitě použijte americké stránky, evropská verze, kterou provozují Codemasters, je totiž stále placená.

MMO nové generace od lidí z Blizzardu a NCSoftu
Svět se může těšit na další MMORPG "nové generace". Přelomovou hru založenou na skvělé grafice s filmovou hratelností, ve které hráči svými akcemi přímo ovlivňují herní svět, má na svědomí korejské studio Bluehole, které vedou veteráni z NCSoftu a Neowizu. TERA: The Exiled Realm of Arborea staví hráče v těle jedné z osmi ras (elfové nechybí) do člena federace Valkyon, která sdružuje bytosti žijící na povrchu – federaci přitom mají ovládat hráčské organizace. Revolučnost hry z popisu na oficiálních stránkách určitě nečiší, patrná není ani ze seznamu povolání a ras, ve kterém nechybí elfové, mágové ani válečníci. Převratně nevypadá ani grafické ztvárnění, které stylem i kvalitou připomíná horší Aion. Ale to není ta zajímavá část novinek z Koreje.

O něco zajímavější je, že hru bude v západních krajinách prezentovat nová společnost En Masse Entertainment, za kterou stojí dřívější viceprezident pro vývoj a výzkum v Blizzardu a jeden ze zakladatelů ArenaNetu Patrick Wyatt a další lidé z NCSoftu a Blizzardu. Nezvyklé je i to, že vydavatelská firma není nezávislá ani není majitelem studia Bluehole, ale je to přesně naopak. En Masse Entertainment založili Korejci z Bluehole jako svou dceřinou společnost pro obhospodařování západních trhů.

Pro En Masse to znamená výběr z již hotových korejských her, jejich úpravu pro západní trhy a marketing výsledných produktů. První hrou, která projde rozsáhlou lokalizací pro západní trhy, má být právě TERA, a to nejspíše počátkem příštího roku. O úspěch podnikání En Masse se bude starat dřívější technologický šéf NCSoftu Jae-Heon Yang v roli výkonného ředitele. Wyatt bude zastávat funkci provozního ředitele, produkci bude mít na starost producent Aionu Brian Knox a o samotný vydavatelský byznys se bude starat Chris Lee, který dělal na marketingových kampaních EA a Microsoftu.

Po WoW časopisu přichází publicistický Aion
NCSoft se svým Aionem na západě zabodoval o něco více než se hrami Tabula Rasa nebo Auto Assault, které už se dočkaly svého konce. Zájem hráčů se NCSoft snaží udržet (a další peníze vydělat) nabídkou vlastního časopisu. Na rozdíl od Blizzardu, pro který časopis vydává a tiskne britské vydavatelství Future Publishing, se ale NCSofdt rozhodl pro elektronickou formu.

Hráči tak za dolary dostanou přibližně 100 stránkové PDF, pouze 60 procent přitom bude tvořit redakční obsah, snad celý zbytek nevyplní reklama. Aby NCSoft hráče nalákal ke koupi, slibuje ke každému číslu unikátní předmět do hry. A předplatitelé dostanou samozřejmě něco extra. I takhle se dá začít s mikrotransakcemi.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...

KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...Najdete na iDNES.cz