Příběh autora Minecraftu: Skromný introvert, který dobyl svět

  0:20
Minecraft není projektem jasnozřivého génia. Jistě, je to hra úspěšná a populární. Začínala však jako klon titulu Infiminer, který pohřbil únik zdrojového kódu na internet. A původní autor Minecrafu ani čtyři roky po odchodu z návrhářské pozice nevytvořil další projekt, natož aby to byl hit.

Markus Persson (36) známý také pod přezdívkou Notch je bezpochyby inteligentní muž a schopný programátor. Získání nezvyklého bohatství ovšem v jeho případě nebylo otázkou precizní realizace vize, ale spíše shodou šťastných náhod. Persson se tak ocitl v pohádce, v níž jednorožci utíkají před temnými mraky. Zažívá totiž obdobně rozporuplné období jako výherci loterií.

Díky loňskému prodeji Minecraftu společnosti Microsoft se s jměním 1,3 miliardy dolarů zařadil na 1415. místo v žebříčku nejbohatších lidí na světě. A chybí mu proto motivace o cokoliv ještě usilovat. Zároveň však letos na Twitteru prozradil, že se v minulosti nikdy necítil tak izolovaný. Pojďme se proto na jeho příběh podívat od začátku.

29.srpna 2015 v 10:50, příspěvek archivován: 20.prosince 2015 v 14:50

Hanging out in ibiza with a bunch of friends and partying with famous people, able to do whatever I want, and I've never felt more isolated.

První program vytvořil v osmi letech

Persson se narodil ve Švédském městě Edsbyn a jeho dětství nepatřilo mezi ty nejklidnější. Za otce měl alkoholika, který později propadl i drogám a rodinu tím rozdělil.

Když bylo hochovi dvanáct, rodiče se rozvedli. A byly to pravděpodobně předešlé emocionálně vypjaté chvíle s rodinou, kvůli kterým se malý Notch uzavřel do sebe.

Když Perssonovi bylo sedm let, otec domů přinesl počítač Commodore 128 a chlapec si toto zařízení obratem zamiloval. Neobtěžovalo ho sociálním kontaktem a chlapec do jeho virtuálního světa mohl utíkat před běžným životem. V osmi letech tak naprogramoval svou první aplikaci.

Situaci nijak nezjednodušilo přestěhování rodiny do Stockholmu. Pro Perssona tam bylo obtížné najít si nové přátele, a s počítačem proto začal trávit ještě více času. Někdy dokonce předstíral bolesti břicha, aby se vyhnul škole a mohl u počítače zůstat.

Prostředí inspirované seriálem Hra o trůny
Prostředí inspirované seriálem Hra o trůny
Prostředí inspirované seriálem Hra o trůny
Prostředí inspirované seriálem Hra o trůny

Fanoušci v Minecraftu vytvářejí řadu oblíbených světů. Například ten ze Hry o trůny.

Jako náctiletý Notch nevychodil střední školu, jeho matka ho však přiměla k absolvování on-line kurzu pro programátory. A mladík po jeho dokončení začal vytvářet jednu hru za druhou. V roce 2004 díky tomu získal zaměstnaní ve společnosti King.com, která se o řadu let později proslavila hrou Candy Crush.

A ačkoliv v King vyvíjel hry, Persson ve volném čase pracoval ještě na vlastních projektech. Důvody pro jeho odchod z firmy se tak rozchází v závislosti na tom, kdo příběh vypráví.

"Hry vytvářím, protože je to zábava, miluju je a zbožňuju programování. Ale mým záměrem není vytvářet hity, ani změnit svět. Minecraft se rozhodně hitem stal a lidé mi tvrdí, že změnil hry. Ale ani jedno nebylo mým cílem." - Markus Persson

Bývalý zaměstnavatel tvrdí, že Perssonovu práci na dalších hrách nevnímal pozitivně. Persson pro změnu říká, že bylo náročné vlastním projektům volný čas věnovat, a našel si proto raději programátorskou práci, která s vývojem her nesouvisela.

Zbývalo mu tak prý více energie na tvorbu vlastních titulů a změna zaměstnavatele se v dlouhodobějším horizontu ukázala jako zásadní ještě z jednoho důvodu. Nastoupil totiž do společnosti Jalbum, vyvíjející software pro správu digitálních fotografií, kterou vedl Carl Manneh. A ten se později stal i šéfem firmy Mojang, v níž Minecraft vzniká.

Scrolls
Scrolls
Scrolls

V Mojangu před prodejem společnosti vznikla již jen zajímavá hra Scrolls. Hit z ní však nebyl.

Autor přiznává, že hra začínala jako klon

Bylo to právě období práce pro Jalbum, kdy Persson začal vyvíjet projekt, ze kterého nakonec vznikl Minecraft. Podle původního konceptu hra měla připomínat spíše strategii, významnými inspiracemi byly tituly Dwar Fortress, RollerCoaster Tycoon a Dungeon Keeper.

Zásadní směřování počinu však udala teprve nezávislá hra Infiminer, ve které dva týmy soupeřily v těžení minerálů a z kostek bylo možné stavět vlastní kreace. A ačkoliv stavění mělo sloužit především pro obranné účely, lidé obratem začali trávit úctyhodné množství času stavěním různých objektů.

Infiminer teoreticky mohl být oním velkým hitem, na internet však unikl zdrojový kód hry a začala vznikat řada drobných mutací, kvůli kterým pak jednotlivé verze nebylo možné propojit po síti. To herní komunitu příliš rozdrobilo.

Persson se při zveřejňování prvních materiálů k Minecraftu svou inspirací nijak netajil. Sám svůj projekt označil za klon Infimineru, pro který plánoval propracovanější správu zdrojů a materiálů. A již v raných fázích vývoje začal v roce 2009 Minecraft prodávat. S výrazně nižší cenou a jen kostrou herních principů.

Dungeon Keeper

Obrázek z Rollercoaster Tycoon 3

Nabídka od Valve byla finálním impulsem

Zájem o Minecraft rostl nejprve pozvolna. Titul nikdy neprovázely marketingové kampaně a herní komunitou se šířil jen díky šeptandě. Okolo června 2010 byl dostupný zhruba rok a prodávalo se již okolo 400 kopií denně s cenovkou šest dolarů za kus. To při dnešním kurzu odpovídá výnosům zhruba 60 tisíc korun za den.

Tou dobou si hry již všimla i věhlasná společnost Valve, která si Perssona přizvala do svých kanceláří. Zaplatila mu luxusní hotel a na vývojářovu žádost i let první třídou ze Švédska do centrály v USA.

Persson původně předpokládal, že firma bude chtít Minecraft odkoupit. Během řeči s jedním ze zaměstnanců však pochopil, že jde o pracovní pohovor.

Portal 2 (PC)
S tímto trikem se na veřejnosti objevil jeden ze zaměstnanců společnosti Valve.
Left 4 Dead

Kdyby Notch nabídku od Valve přijal, mohl pracovat například na Half-Lifu, Portalu a Left4Dead.

Valve ho následně označilo za nadaného programátora, u kterého je potřeba zapracovat na týmové spolupráci, a nabídlo mu zaměstnání. Práce ve Valve je jednou z nejprestižnějších pozic v rámci videoherního průmyslu, Persson se přesto rozhodl nabídku odmítnout, a stala se definitivním popudem pro opuštění firmy Jalbum a založení vlastní společnosti. Cílem bylo vytvořit ekvivalent Valve.

Společnost založil se přítelem z King.com Jakubem Porsérem a šéfem Jalbumu Carlem Mannehem. V tomto složení do obchodního rejstříku zapsali firmu Mojang a Manneh se později stal jejím ředitelem.

Prodeje v průběhu roku 2010 nabraly spád a na začátku ledna 2011 tvůrci ohlásili první milion prodaných kusů. Popularita hry se obratem začala blížit mánii. O rok později již titul vlastnilo několik milionů lidí a podle informací z června 2015 se Minecraft může pyšnit více jak 70 miliony prodaných kopií.

Minecraft: Story Mode je licencovaná adventury vyvíjená společností Telltale Games.

Nechcete to někdo koupit?

S nesmírnou popularitou však přišla i tíživá zodpovědnost. Persson se tak již v roce 2011 od práce na Minecraftu distancoval a návrhářské povinnosti převzal Jens Bergensten. Přesto však Notch zůstával hlavní tváří hry a fandové většinu dotazů směřovali na něj.

Právě duchovní otec hry se tak stal i terčem lynčování v případě, že komunitu pobouřily libovolné změny. Situace vyvrcholila v roce 2014, kdy firma začala vynucovat dodržování své EULA (právní licence vymezující pravidla pro využívání softwaru).

Pravidla sice zůstala identická, změnil se však přístup Mojangu. Ten upustil od benevolentního přístupu a začal bojovat se servery, které zpoplatňovaly specifický typ obsahu. Když jeho provozovatelé za skutečné peníze nabízeli herní výhody jako například silnější předměty, bylo to v rozporu s právním ujednáním. A snaha o jeho uplatňování vyvolala takřka až hysterické reakce.

Na Perssonův twitterový účet se proto během chvíle sesypaly tisíce nenávistných zpráv. Programátora to přimělo ke zveřejnění příspěvku, kde humor hraničil se zoufalstvím. Napsal tehdy: „Nechce někdo koupit můj podíl v Mojangu, abych se v životě mohl posunout dál?“

Prohlásil, že ho vyčerpává kritika dobře míněných kroků. A v tom je mu třeba dát za pravdu, Mojang se totiž snažil bojovat s obchodním modelem, který jinak většina herní komunity odsuzuje. Jenže příspěvek o možném prodeji firmy začal vyvolávat vlny i ve vedení těch největších videoherních vydavatelství.

Během minuty po zveřejnění zprávy tak Carlu Mannehovi jako řediteli Mojangu zavolal zástupce Microsoftu, který se chtěl ujistit, že Perssonovo prohlášení nebyl vtip. Manneh slíbil, že situaci prozkoumá a Microsoftu se ozve. Následoval týden, kdy jeho telefon takřka nepřestal zvonit a zájem projevily také společnosti jako Activision Blizzard a Electronic Arts.

Persson přitom prohlášení na Twitteru seriózně nemyslel. Najednou si však uvědomil, že ho zájem velikých firem může osvobodit od dosavadního stresu a prodej Mojangu začal zvažovat. I přesto však chtěl postupovat správně. Společně s ostatními zakladateli proto z výběru vyloučil společnosti, které považoval za symbol zla a jednat nakonec začali právě s Microsoftem.

0x10c
0x10C

Nedokončený projekt 0x10c, který Persson po čase vývoje raději zrušil.

Prodej studia se neobešel bez nenávisti

Ze schůzek bylo zjevné, že Microsoft má zájem výhradně jen o Minecraft. Jeho zástupci si ostatně pletli název firmy s názvem hry, a studio tak opakovaně označili za společnost Minecraft. A těžko jim to lze vyčítat. V Mojangu do té doby kromě Minecraftu vznikla jen jediná další hra nazvaná Scrolls, která výraznějšího komerčního úspěchu nikdy nedosáhla.

Vyjednávací pozice majitelů přesto byla silná a Mannehovi se podařilo domluvit výhodné podmínky nejen pro zakladatele, ale i zaměstnance firmy.

Majitelé mohli po prodeji studio opustit a Microsoft naopak musel stávajícím zaměstnancům umožnit ve firmě zůstat. A každý, kdo v ní setrval alespoň dalších šest měsíců, měl získat dva miliony švédských korun. Tedy bonus okolo 5,9 milionu českých korun.

29.srpna 2015 v 10:52, příspěvek archivován: 20.prosince 2015 v 14:50

When we sold the company, the biggest effort went into making sure the employees got taken care of, and they all hate me now.

Microsoft za akvizici zaplatil celkem 2,5 miliardy dolarů, což je zhruba 62,5 miliardy českých korun. Jen Persson z tohoto obchodu získal okolo 36 miliard, a jeho majetek je tak srovnatelný s ředitelem Valve Gabem Newellem.

Obchod se však neobešel bez zlé krve. Persson totiž v minulosti prohlašoval, že Mojang nikdy neprodá a zrazení se kromě hráčů cítili i jeho zaměstnanci. Společnost jim prý vyplácela nižší mzdy, které ospravedlňovala zábavnou prací a přátelskou atmosférou.

V minulosti však vývojáři získali milionové bonusy a vydali se například na firmou hrazenou třídenní dovolenou v Monaku. Na tu letěli v soukromém letadle a trávili během ní čas ježděním ve sportovních autech, létáním v helikoptérách a v rámci večírků na luxusních jachtách. Ale i tak po prodeji Mojangu někteří z bývalých zaměstnanců s Perssonem přestali komunikovat.

Díky některým modifikacím Minecraft může vypadat velmi působivě.
Díky některým modifikacím Minecraft může vypadat velmi působivě.

Minecraft s modifikacemi může působit o poznání realističtěji.

Opuletní život po akvizici

Markus Persson se díky prodeji společnosti dostal do zvláštní pozice. Patří mezi nejbohatší lidi světa, přišel však o řadu vztahů a zatím se nezdá, že by byl na obzoru další hitový nápad. S ostatními zakladateli Mojangu nyní vlastní společnost Rubberbrain, ve které čas od času experimentují s novým nápadem.

Zpravidla ho však během několika dnů opustí a opět se vracejí k hraní cizích titulů, pročítaní Twitteru a navštěvování diskusních fór. Sám Persson to v rozhovoru pro server Forbes označil za mateřskou školku pro dospělé.

29.srpna 2015 v 10:53, příspěvek archivován: 20.prosince 2015 v 14:49

Found a great girl, but she's afraid of me and my life style and went with a normal person instead.

A ačkoliv vždy působil skromným dojmem, po prodeji značky si zhruba za sedmdesát milionů dolarů koupil luxusní vilu v Hollywoodu, kvůli které v aukci údajně přeplatil i zpěvačku Beyoncé a rapera JayZ. Kromě toho poslední dobou navštěvuje večírky v Las Vegas, kde utrácí až desítky tisíc za noc. A my mu to rozhodně přejeme, jen je to v rozporu s jeho dosavadní image.

Dění okolo Perssona tak připomíná příběh obyčejného člověka, který se shodou okolností ocitl v elitním klubu a tak úplně neví, co si s tím počít. Na rozdíl od tradičních podnikatelů pravděpodobně nemá úspěch zakódovaný v DNA a neumí si s ním poradit.

Pokud však nepropadne příliš bohémskému životu, bude to jen životní fáze, která pomine. Pocity izolace vystřídají nové cíle a Persson opět objeví smysl života.

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...