Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mironet funguje a podává vysvětlení

  11:00aktualizováno  3:11
Situace kolem protiprávního policejního zásahu ve firmě Mironet se začíná osvětlovat a firma vydává prvnín tiskové zprávy. V rámci aktuálnosti vám přinášíme i toto s titulkem: Mironet funguje - Mnoho otázek, žádné odpovědi - Proč vše nastalo?

MIRONET funguje
Přes zabavení všech firemních počítačů, serverů, účetnictví, veškerých kontaktů a dalších dat nutných pro chod firmy, zahájil MIRONET provoz již v pátek 19.5. Aby nebyly ohroženy zájmy zákazníků a chod MIRONETu jako celku, byl majitel nucen převést pražský MIRONET na jednoho ze svých zaměstnanců, čímž se vyřešily jakékoli problémy MIRONETu do budoucnosti.

Centrála MIRONETu nyní vytváří novou databázi kontaktů, bylo provedeno naskladnění zboží dle aktuálního zbytku zboží na skladě. Zákazníkům, kterým též z neznámého důvodu byly počítače zabaveny, byly postaveny nové počítače a zdarma dodány. Těžko představitelné množství práce s převodem kompletní firmy s milionovým denním obratem se uskutečňovalo za účasti všech zaměstnanců ve čtvrtek v noci, posléze i o víkendu. Hlavní práce byly dokončeny v pondělí v 1:30 ráno. Mimopražské pobočky MIRONETu fungují na principu franchisingu a obvinění Ing. Roberta Novotného se jich tedy netýká. Existence MIRONETu je 100% zachráněna.

Mnoho otázek, žádné odpovědi
Dovolte mi osvětlit momentální pozici MIRONETu. Je nutné si uvědomit, že se nejedná o spor mezi firmou Microsoft a MIRONET. Díky právnímu řádu ČR nyní stojí spor MIRONET versus Česká republika. Zasvěcení jistě tuší, že například výdaje MIRONETu za právníky jsou tím prakticky nedobytné. Zajímavá situace nastává i v případě, že se trestní oznámení na MIRONET ukáží lichá. Je jasné, že od Microsoftu MIRONET nic žádat nemůže. Navíc v případě nalezení třeba i jediné diskety s nesprávně použitým sharewarem v ceně 1Kč MIRONET nemá šanci od státu získat žádné odškodné (ušlý zisk, poškozené jméno,...). Ať tedy tato kauza skončí jakkoli, je již nyní jasné, že MIRONET na celé akci v každém případě prodělá obrovské prostředky. V souvislosti s maximalizací škody vyvstávají i jiné zajímavé otázky:

Proč byly odneseny z centrály MIRONETu všechny počítače, když na velkoobchodu firmy vyšetřovatelé pomocí programu DLOOK získali pouze výpis adresářové struktury a byla zaznamenána sériová čísla produktů? Proč byly odneseny i počítače zákazníků, jejichž hněv se obrací proti MIRONETu? Proč na velkoobchodu firmy byla vyžádána pouze kopie účetnictví (server a počítače zde ponechány) a na MIRONETu byl zabaven server s účetnictvím a všechny datové zálohy? (Firma takto fakticky zablokována. Navíc díky tomu, že vyšetřovatel odmítl vystavit protokol, nikdo neví, co skutečně zmizelo.) Proč si vyšetřovatel odmítl převzít licence k software nainstalovanému na počítačích, i když k tomu byl několikrát vyzván a licence mu byly předloženy? (Výzva byla zaprotokolována v 17.30 v době zákroku. Zákrok ukončen po 20:00. Nyní je tedy neprokazatelné, zda licence nebyly zakoupeny dodatečně.) Proč si ve chvíli zabavování počítačů Policie neověřila na hot-line Microsoftu, že software je legální a rozhodla se raději jednoduše zabavit všechny počítače? (Ověření licencí provedl MIRONET druhý den a dle vyjádření Microsoftu je vše v pořádku.) Proč Policie nechce vydat kopii účetnictví MIRONETu dříve než za rok a firmu tak blokuje? Proč vyšetřovatelé odmítli převzít směrnice firmy, které jasně vymezují způsoby používání legálního software na počítačích, způsoby výroby počítačů, k čemuž byli vyzváni ve chvíli zásahu, aby směrnice nemohly vzniknout dodatečně? (Vše opět zaznamenáno v protokolu. Směrnice firmy, jakožto závazné dokumenty pro každého zaměstnance firmy, jasně dokazují korektnost zacházení se softwarem.) Proč vyšetřovatel nechtěl vydat kopii protokolu ze 17.5. v 17:30 majiteli, kde si majitel výslovně stěžuje na postup vyšetřovatele a opakovaně žádá o zabavení licencí software a směrnic firmy? (Protokol mu po průtazích nakonec vydán byl.) Proč byl policejní akci dán takový důraz (zásahu se zúčastnilo odhadem 50 osob) s tím, že podnětem k akci je dle předběžných informací jeden počítač MIRONET s údajně nelegálním softwarem Microsoft? Proč vyšetřovatel nebral zřetel na upozornění, že má sice platný příkaz k prohlídce, ale do zcela jiné firmy? Proč nebyl sepsán protokol o zabavených věcech, i když k tomu byl vyšetřovatel vyzván?

Je snad snahou Policie zpochybnit všechny důkazy na případnou obhajobu? Komu by prospěla likvidace MIRONETu?

Proč vše nastalo?
Osobní názor Ing. Roberta Novotného
Domnívám se, že firma Microsoft a konkurence spřízněná s firmou Microsoft je znepokojena růstem obratu firmy MIRONET. Lze předpokládat, že obrat MIRONETu po 100% nárůstu v roce 1998 (z 136mil. na 252 mil. Kč) se dle výsledků leden až duben 2000 znovu zvýší na předpokládaných na 400mil. Kč. Argumentace konkurence pak může být i taková, že se zákazníci obrací na MIRONET právě proto, že nejsou nuceni k nákupu operačního systému Windows.

Dalším "trnem v oku" může být i fakt, že MIRONET je podle mých informací jedinou velkou českou firmou, s kterou nemá Microsoft podepsanou žádnou smlouvu. Vše může být samozřejmě i jinak, každopádně tvrzení pracovníka firmy Microsoft v TV NOVA, že k podání trestního oznámení vedly stížnosti zákazníků na MIRONET, se mi zdá absurdní. Nedokáži si totiž takovou stížnost ani představit.

Toto je tisková zpráva firmy Mironet. BonusWeb není autorem zveřejňovaných tiskových zpráv, neovlivňuje jejich obsah a vzhledem k tomu, že tyto nemusejí nutně vyjadřovat názor redakce, nenese za ně žádnou odpovědnost.

Autor:
Nejčtenější

Wolfenstein: The New Order
Která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc?

Napište nám, která střílečka vás za poslední léta bavila nejvíc a proč. Na vaše odpovědi se těšíme v diskuzi pod článkem.   celý článek

Call of Duty: WWII
Američan na webu prodával kradené kopie Call of Duty: WW2

V americké Indianě byl zatčen muž za přeprodávání fyzických kopií dosud nevydané hry Call of Duty: WWII.  celý článek

Grand Theft Auto 5
Jakým typem hráče jste?

Stejně jako se hry dělí do mnoha různých žárů, z nichž každý má svoje specifické publikum, dělí se do kategorií i hráči. Vzájemné nepochopení těchto skupin pak...  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

Další z rubriky

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.