Mironet není zase tak nevinný, jak se tváří

  • 220
Včera jsme vás informovali o policejním zásahu ve firmě Mironet, kdy byl zabaven majetek za zhruba 1,5 milionu korun. V průběhu dne jsme pak sháněli další informace a jak jsme zjistili, Mironet není v celé záležitosti tak nevinně, jak se snaží nastínit ve svých tiskových zpávách. Ostatně - přečtěte si to sami.

Jak jsme vás včerejší sérií tiskových zpráv informovali, ve středu 17. května došlo v jedné z poboček firmy Mironet v Praze na Břevnově k, dle výkonného ředitele firmy ing. Roberta Novotného, protiprávnímu policejnímu zásahu, při němž byly Mironetu zabaveny veškeré počítače nejen určené k prodeji, ale i počítače jeho zákazníků určené k seštelování a navíc i firemní server s důležitými údaji včetně účetně účetnictví, od nějž si policie odnesla i zálohy. Při více než šestihodinové akci pak byli zaměstnanci firmy drženi téměř jako rukojmí, policie jim neumožnila přijímat své soukromé mobilní telefony, o firemních pevných či mobilních přístrojích ani nemluvě, stejně jako o telefonování z vlastní iniciativy. Veškerý hardware, software a jiné firemní věci pak policisté házeli do připravených igelitových pytlů, aniž by udělali soupis věcí a to i přes žádost ředitele firmy ing. Novotného, čímž si navíc hodili klacky pod nohy i policisté, neboť já být na místě Mironetu, žádný dodatečný soupis nepodepisuji a budu tvrdit, že toho bylo zabaveno víc a že si to policisté rozkradli (a je pravděpodobné, že se tak může skutečně stát).

Podle včerejšího tiskového vyjádření Mironetu má celou razii na svědomí Microsoft ČR a to proto, že Mironet je jediná firma, s níž nemá Microsoft uzavřenou smlouvu o distribuci jejich software a že primárně nabízí alternativní operační systémy DR DOS a Linux, přičemž Windows a další produkty společnosti Microsoft byly instalovány jen na přání zákazníka. "Jsme pevně přesvědčeni o tom, že Mironet žádný nelegální software nikdy nešířil ani nešíří," dušoval se ve svém tiskovém prohlášení ing. Novotný a podle oficiálních ceníků, všech propagačních materiálů a dalších firemních věcí to vypadalo, že mluví pravdu a opravdu dokáží nabídnout zákazníkovi zajímavou a hlavně nesčetněkrát levnější alternativu Microsoftího operačního systému.

Potud by bylo vše v pořádku, kdyby se ovšem Mironet nenechal nachytat právní kanceláří zastupující Microsoft Corporation (čili nikoliv domácí sesterskou pobočku této firmy Microsoft ČR). Ta si totiž u Mironetu koupila počítač, na němž nalezla kódy Microsoftu, ačkoliv tyto zde neměly být instalovány - a Mironet už se vezl. Podle našich informací zaměstnanci firmy (nakolik o tom vědělo vedení však nemám představu) běžně nabízeli instalaci operačního systému Microsoft a jeho dalších softwarových produktů za cenu mnohonásobně nižší než v případě, že by si to zákazník koupil legálně - nedostal k tomu ovšem licenci a ani ve fakturách za dodané počítače nebyla tato částka pochopitelně zahrnuta, čili v tomto případě Mironetu stejně nikdo nic nedokáže, neboť není-li žalobce, není ani soudce a pochybuji, že by si někdo ze spokojených zákazníků na tuto skutečnost stěžoval.

Podle Mironetu za policejním zásahem stál Microsoft ČR (že tomu tak není jsem vysvětlil v předchozím odstavci) a důvod měl být následující (citace z tiskového prohlášení): "Na jaře roku 1998 odmítl Mironet výzvu Microsoftu k instalaci softwarových produktů na všechny počítače této firmy a i nadále na ně primárně instaloval DR DOS. Na Invexu v roce 1998 pak údajně přišel ke stánku firmy také příslušník policie České republiky a vyzval majitele firmy, aby smlouvu předkládanou Microsoftem podepsal."

Zde bych se pozastavil nad tím, že Mironet tuto skutečnost nechává vyplout na povrch až nyní, ve chvíli, kdy jemu samotnému teče do bot a jeho loď začíná pomalu, ale jistě, nabírat vodu a potápět se. Pokud tomu tak skutečně bylo, což nebude lehké dokázat, byť ing. Novotný na včerejší tiskové konferenci ve svých odpovědích na útočné, avšak zcela logické dotazy kolegy Daniela Dočekala ze Světa Namodro tvrdil, že svědci existují a že dosud nebylo podáno trestní oznámení proto, že jej to nenapadlo. Bohužel jsem se této tiskové konference vzhledem k jiným důležitým jednáním osobně zúčastnit nemohl, nicméně informace z ní mám od několika kolegů z různých médií, navíc to prý byla jen taková "schůzka s novináři" a nic nového na ní řečeno nebylo a nebýt Danielových dotazů, její informační hodnota by byla nulová. TV Nova, která zde také byla přítomna, si však jistě něco zajímavého na celé kauze najde.

Pokračujme ale v dalším líčení důvodů Mironetem: "Na loňském Invexu (1999) byl po pracovnících firmy ProCa zaslán vzkaz od firmy Microsoft s tím, že už Mironet sledují. Microsoft si údajně najímá firmu, aby na Mironet zíkávala informace, které by mohla proti Mironetu použít. Poté Mironet navštívili pracovníci Microsoftu a opět majitele vyzvali, aby podepsal smlouvu, ten je ale opět odmítl."

Zde opět Mironet uvádí nepravdivé údaje, což dokazuje včerejší tisková zpráva firmy ProCa vydaná v souvislosti s kauzou Mironet. "Společnost ProCA tuto informaci zásadně dementuje a prohlašuje, že nikdy nebyla pověřena společností Microsoft k předávání jakýchkoliv vzkazů společnosti Mironet," uvedl ve včerejším tiskovém prohlášení Petr Vladyka. Navíc jak se ukázalo, Mironet, stejně jako všechny ostatní firmy, sleduje právní kancelář najatá Microsoft Corporation a je tedy nepravděpodobné (ovšem nikoliv nemožné), že by se Microsoft ČR uchýlil k podobným výhružkám. Naopak vzhledem k tomu, že všechny tyto údaje byly zveřejněny až po policejní akci, měl autor tiskových prohlášení na mysli subjektem sledujícím Mironet zřejmě právě tuto právní kancelář.

Ať už ale policie vznese vůči Mironetu obvinění z šíření nelegálního software společnosti Microsoft Corporation, nebo ne, jedno mi na celé záležitosti vadí - onen, na můj vkus až příliš brutální, policejní zásah. Pokládám si otázku - jak je možné, že v právním státě, v němž žijeme, může policie postupovat tímto způsobem a jak je možné, že se na to policejní prezident dívá, aniž by na příslušných místech padaly hlavy? Není přece normální, aby policie kamkoliv vtrhla, zadržovala zde zaměstnance a upírala jim jejich základní práva a svobody (omezování například v případě soukromých hovorů z vlastních mobilních telefonů a podobně) a bez protokolace zde zabavila majetek v hodnotě cca 1,5 milionu korun? Rozhodně ji neomlouvá fakt, že "policejní vyšetřovatel odjížděl druhý den na dovolenou, očividně spěchal a telefonicky si ještě zařizoval, aby mu doma zabalili věci na cestu," na což poukazoval ing. Novotný (byť tímto policii rozhodně neomlouval).

Vzhledem k tomu, že příslušný policejní vyšetřovatel je na dovolené a případ je ve stádiu šetření, nepodařilo se nám k celé záležitosti získat příslušné vyjádření Policie České republiky. Microsoft ČR se pak k případu také nehodlá vyjadřovat, neboť celá kauza spadá do kompetence Microsoft Corporation a jejich právních zástupců. O dalším vývoji situace vás budeme po získání nových informací pochopitelně informovat.


Témata: Linux, Microsoft, software